Beskydy
Proč Beskydy:
Moravskoslezské Beskydy jsou pro mne snadno dostupné a nabízejí tři izolované, výrazné masivy s více variantami výstupů na jejich vrcholy: Smrk (1276m), Kněhyně (1256m), Lysá hora (1323m).
Lysá hora, výhled na Ondřejník
Výhodné v zimě a předjaří. Nejsou-li extrémní podmínky, jedná se o příjemné vycházky. Za nepříznivých povětrnostních a terénních podmínek - velmi nízká teplota v kombinaci s vichrem, led, vysoká a nenesoucí sněhová pokrývka, návěje - jde o výborný přípravný terén s nízkou mírou rizika a snadnou dostupností nástupů vlakem. Vrcholové partie mívají občas i více než 200cm sněhové pokrývky.
Ostatní partie Beskyd jsou vhodné jen pro hřebenové aktivity. A Travný, poslední izolovaný masiv ze společnosti beskydských vrcholů nad 1200m, je pro mne dopravně komplikovaný - podniknut jediný seznamovací přechod Morávka, Travný, Visalaje, Lysá hora, Malenovice, Frýdlant.
Smrk, Kněhyně, Radhošť, V.Javorník
Smrk je poklidným místem bezprostředně po sněhové nadílce a v "psím" počasí. Za takových podmínek není přechod Smrku z Ostravice do Čeladné právě snadný. Výstup na Kněhyni od Kunčic pod Ondřejníkem, zpestřený v závěru přímým strmým výstupem hlubokým sněhem na vrchol, dá zabrat. Zážitek z Lysé hory trpí extrémní návštěvností, lze však zvolit v zimě málo používaný směr výstupu z Malenovic přes Malchor.
Aktuální poznámka z 29.12.2023:
Od 27.1. 2012 do tohoto data absolvováno 121 "penzijních" výstupů na Lysou.

Hřebenové pěší aktivity (provozovány zde pouze do konce 70.let):
1x sólo přechod z Jablunkova přes Gírovou, Mosty a Súlov na Bumbálku - asi 60km, na jeden den příliš dlouhé a únavné; 1x z Mostů na Bumbálku - délka snesitelná; 1x sólo zimní přechod Zavadilka, Radhošť, Veřovický Javorník, Jehličná, Val.Mez. - krajně namáhavé, od tmy do tmy; 1x Malenovice, Lysá hora, Ostravice, Smrk, Čeladná; 2x, z toho jednou za zimních podmínek, Frýdlant, Skalka, Kunčice p.O., Kněhyně, Čeladná; 1x sólo zimní přechod Ostravice, Smrk, Podolánky, Martiňák, Zavadilka.
Tatry, Choč a Fatry z Lysé hory
Tatry, Choč a Fatry z Lysé hory
Nedokončené výstupy: 1x sólo Smrk, 1x ve dvojici Lysá hora přes Malchor. V obou případech klesla rychlost pohybu pod 500m/hod pro extrémní vrstvu čerstvého sněhu.
Oravské Beskydy - 2006
jsou daleko, jsou však nej...! Cesta za nejvyššími vrcholy všech Beskyd je dlouhá, proto se vyplatí, je-li pojata jako vícedenní akce. Babia Hora (1725m) a
Babia Hora, v pozadí Pilsko
Pilsko (1557m) jsou dvojitou odměnou za jedno cestování do nejsevernější obce Slovenska, rázovité Oravské Polhory. Oravská Polhora (3500 obyvatel) má nevalnou nabídku ubytování. Použit byl penzion Hrubjak.
Babia Hora dosažena v úterý 4.7.06 v 11hod od chaty Slaná voda; převýšení 970 metrů, doba výstupu 2hod 35min. Nahoře oblačno, jinak polojasno, viditelnost asi 60km. Vrchol má vysokohorský ráz, v severním úbočí se i přes panující horka nachází malé sněhové pole. V úseku Slaná voda - Hviezdoslavova horáreň vede žlutá trasa po téměř vodorovné lesní cestě, poškozené těžkou lesní technikou. Dále má žlutá trasa kvalitní povrch, vstupuje do lesa a nabírá rychle výšku kolem tří prostorných přístřešků. U prostředního z nich má turista k dispozici upravený
 
vodní zdroj. Z posledního přístřešku lze vystoupit na vrchol za 15 minut - tato blízkost může mít zásadní význam při bouřkové činnosti, která se v osamoceném masivu Babí Hory často vyskytuje. Nedaleká Oravská přehrada vytrvale dodává lokální oblačnost.

Pilsko dosaženo ve středu 5.7.06 v 11hod od penzionu Biela Farma; převýšení 750 metrů, doba výstupu 2hod 25min. Nahoře i dole jasné počasí, horko + mouchy, viditelnost výrazně lepší než v předchozím
Pilsko - vrchol
dni. Plochá a pozoruhodně rozsáhlá vrcholová partie má v závěrečných výškových metrech holnatý ráz. Stejně jako protilehlá Babia Hora, je i Pilsko místem vynikajících výhledů na Malou Fatru, Chočské vrchy, Nízké, Západní, Vysoké a Belanské Tatry. Působivé jsou především blízké Roháče nad hladinou Oravské přehrady. Zjevně málo frekventovaná modrá výstupová trasa od Bielej Farmy, vedená v přístupové fázi po rozbité asfaltové vozovce a ve vlastním masivu po svážnici poničené těžbou, není příliš záživná. Zelená trasa, navazující na modrou v rozcestí Skalisko (1455m), stoupá dále na vrchol příjemně zvolna, úhledným nízkým smrkovým porostem a klečí.

Obě hory jsou výjimečné a zaslouží si být navštíveny i přes svou odlehlost. Opakování výstupu se však může dočkat jen Babia Hora, návrat na Pilsko potěší pouze ryzí samotáře. Vzhledem k tomu, že severní Orava rozhodně není lokalitou s trvale výborným počasím, úmysl vystoupit na tyto zajímavé beskydské vrcholy nese velkou míru rizika nepřízně počasí. A přesto, nebo právě proto, byl úspěšný hned první pokus, odkládaný 30 let.
"Karpatský dodatek"
Poznamenávám si zde i jednodenní hřebenové akce z oblastí, kterým nevěnuji samostatnou stránku.
Vsetínské vrchy: 1x Bumbálka, Soláň, Cáb, H.Lhota, Val.Mez.;
2x, z toho jednou za zimních podmínek, Val.Mez., H.Lhota, Cáb, Vsacká Tanečnice, Brodská.
Javorníky: 1x Bumbálka, U Tabulí, V.Javorník, Portáš, Makyta, Huslenky;
1x Podťaté, Kasárna, V.Javorník, Portáš, Vranča.
Hostýnské vrchy: 1x sólo Bystřice, Hostýn, Tesák, Kelčský Javorník, Rajnochovice, Lazy, Val.Mez.;
úsek Rajnochovice - V.M. nezajímavý.
Tatry, Choč a Fatry z Lysé hory
zavřít foto