Beskydy
Proč Beskydy:
Moravskoslezské Beskydy jsou pro mne snadno dostupné a nabízejí tři izolované, výrazné masivy s více variantami výstupů na jejich vrcholy: Smrk (1276m), Kněhyně (1256m), Lysá hora (1323m).
Lysá hora, výhled na Ondřejník
Výhodné v zimě a předjaří. Nejsou-li extrémní podmínky, jedná se o příjemné vycházky. Za nepříznivých povětrnostních a terénních podmínek - velmi nízká teplota v kombinaci s rychlostí větru i nad 100 km/h, led, vysoká a nenesoucí sněhová pokrývka, návěje - jde o výborný přípravný terén s nízkou mírou rizika a snadnou dostupností nástupů vlakem. Vrcholové partie mívají i více než 200cm sněhové pokrývky. Absolvováno několik desítek, především zimních, výstupů a přechodů.
Ostatní partie Beskyd jsou vhodné jen pro hřebenové aktivity a Travný, poslední izolovaný masiv ze společnosti beskydských vrcholů nad 1200m, je pro mne dopravně komplikovaný - podniknut jediný seznamovací přechod Morávka, Travný, Visalaje, Lysá hora, Malenovice, Frýdlant.

Smrk, Kněhyně, Radhošť
Smrk je poklidným místem bezprostředně po sněhové nadílce a v "psím" počasí. Za takových podmínek je přechod Smrku z Ostravice do Čeladné skvělým počinem. Drobným nedostatkem Kněhyně je snadná přístupnost pro běžkaře z Pusteven, výstup ve směru od Kunčic pod Ondřejníkem, zpestřený v závěru přímým strmým výstupem hlubokým sněhem na vrchol, dá zabrat. Zážitek z Lysé hory trpí extrémní návštěvností, v zimě lze však zvolit málo používaný směr výstupu - z Malenovic přes Malchor.

Hřebenové pěší aktivity (provozovány zde pouze do konce 70. let):
1x sólo přechod z Jablunkova přes Gírovou, Mosty a Súlov na Bumbálku - téměř 60km, na jeden den příliš dlouhé a únavné; 1x z Mostů na Bumbálku - délka snesitelná, ale nic zábavného; 1x sólo zimní přechod Zavadilka, Radhošť, Veřovický Javorník, Jehličná, Val.Mez. - krajně namáhavé, od tmy do tmy; 1x Malenovice, Lysá hora, Ostravice, Smrk, Čeladná; 2x, z toho jednou za zimních podmínek, Frýdlant, Skalka, Kunčice p.O., Kněhyně, Čeladná; 1x sólo zimní přechod Ostravice, Smrk, Podolánky, Martiňák, Zavadilka.
Tatry, Choč a Fatry z Lysé hory
Nedokončené výstupy: 1x sólo Smrk, 1x ve dvojici Lysá hora přes Malchor. V obou případech klesla rychlost pohybu pod 500m/hod pro extrémní vrstvu čerstvého sněhu.
Oravské Beskydy - 2006
jsou daleko, jsou však nej...! Cesta za nejvyššími vrcholy všech Beskyd je dlouhá, proto se vyplatí, je-li pojata jako vícedenní akce. Babia Hora (1725m) a
Babia Hora, v pozadí Pilsko
Pilsko (1557m) jsou dvojitou odměnou za jedno cestování do nejsevernější obce Slovenska, rázovité Oravské Polhory, která je ideálním východiskem pro oba tyto významné horské objekty. Oravská Polhora (3500 obyvatel) je rozlehlá, nabídka ubytování v soukromí je však mizivá. Za doporučení stojí penzion Hrubjak s přívětivým personálem a kvalitním ubytováním za rozumné ceny.

Babia Hora dosažena v úterý 4.7.06 v 11hod od chaty Slaná voda; převýšení 970 metrů, doba výstupu 2hod 35min. Nahoře oblačno, jinak polojasno, viditelnost asi 60km. Vrchol má vysokohorský ráz, je tedy výrazně odlišný od ostatních částí Beskyd, v severním úbočí je i přes panující horka malé sněhové pole. V úseku Slaná voda - Hviezdoslavova horáreň je žlutá trasa vedena po téměř vodorovné lesní cestě, poškozené těžkou lesní technikou. Dále je žlutá trasa kvalitní, vstupuje do lesa a nabírá rychle výšku kolem tří prostorných přístřešků. U prostředního z nich je upravený vodní zdroj. Poslední z přístřešků je jen asi 15 minut pod vrcholem - tato blízkost může mít zásadní význam při bouřkové činnosti, která je v osamoceném masivu Babí Hory jistě častým jevem. Nedaleká Oravská přehrada je vděčným dodavatelem mraků.

Pilsko dosaženo ve středu 5.7.06 v 11hod od penzionu Biela Farma; převýšení 750 metrů, doba výstupu 2hod 25min. Nahoře i dole jasné počasí, horko + mouchy, viditelnost výrazně lepší než v předchozím
Pilsko - vrchol
dni. Plochá a pozoruhodně rozsáhlá vrcholová partie má v závěrečných výškových metrech holnatý ráz. Stejně jako protilehlá Babia Hora, je i Pilsko místem vynikajících výhledů na Malou Fatru, Chočské vrchy, Nízké, Západní, Vysoké a Belanské Tatry. Působivé jsou především blízké Roháče nad hladinou Oravské přehrady. Zjevně málo frekventovaná modrá výstupová trasa od Bielej Farmy, vedená v přístupové fázi po rozbité asfaltové vozovce a ve vlastním masivu po svážnici poničené těžbou, není příliš záživná. Závěrečný úsek modré trasy je postižen polomem, což způsobilo při obcházení přechodnou ztrátu orientace. Zelená trasa, navazující na modrou v rozcestí Skalisko (1455m), stoupá dále na vrchol příjemně zvolna, úhledným nízkým smrkovým porostem a klečí.

Obě hory jsou vyjímečné a zaslouží si být navštíveny i přes svou odlehlost. Opakování výstupu se však může dočkat jen Babia Hora, návrat na Pilsko potěší pouze ryzí samotáře. Vzhledem k tomu, že severní Orava rozhodně není lokalitou s trvale výborným počasím, je úmysl vystoupit na tyto zajímavé beskydské vrcholy zatížen velkou mírou rizika nepřízně počasí. A přesto, nebo právě proto, byl úspěšný hned první pokus, odkládaný 30 let.
"Karpatský dodatek"
Poznamenávám si zde i jednodenní hřebenové akce z oblastí, kterým nevěnuji samostatnou stránku.
Vsetínské vrchy: 1x Bumbálka, Soláň, Cáb, H.Lhota, Val.Mez.;
2x, z toho jednou za zimních podmínek, Val.Mez., H.Lhota, Cáb, Vsacká Tanečnice, Brodská.
Javorníky: 1x Bumbálka, U Tabulí, V.Javorník, Portáš, Makyta, Huslenky;
1x Podťaté, Kasárna, V.Javorník, Portáš, Vranča.
Hostýnské vrchy: 1x sólo Bystřice, Hostýn, Tesák, Kelčský Javorník, Rajnochovice, Lazy, Val.Mez.;
úsek Rajnochovice - V.M. nezajímavý.
Tatry, Choč a Fatry z Lysé hory