Malá Fatra
Eso v rukávu Malé Fatry:
Kriváňska Fatra je korunována jedním z nejzajímavějších slovenských
Malý a Velký Rozsutec
horských objektů - dvojicí Velký a Malý Rozsutec. Rozsutce jsou vyjímečné vzhledem i cestami na své vrcholy, výstupy od jihu potěší vždy, především však v zimě. Za tohoto stavu je obtížné věnovat zde spravedlivě pozornost i jiným vrcholům. Přesto se to občas podaří, oba Rozsutce jsou ale jasnými favority. Není to vůbec na závadu, Štefanová je autem slušně blízko a Velký i Malý Rozsutec jsou vyjímečně atraktivní. Jejich skore hovoří za vše:
Velký Rozsutec (1610m) - vrchol dosažen více než 10x /nedaří se již upřesnit/, často za zimních podmínek. Mimo to jeden podzimní pokus přerušen pro psí počasí, jeden zimní pokus nedokončen pro silně zledovatělý terén. Malý Rozsutec (1343m) - asi 6x, z toho 2x za zimních podmínek. Sezónní omezení v lokalitě Rozsutec, Malé nocľahy a Malý Kriváň.
V létě, ne však deštivém, lze u Velkého Rozsutce akceptovat výstup přes Horné diery, Tesnou rizňu a sedlo Medzirozsutce, tento směr je ale v úseku Medzirozsutce - vrchol i v létě zdlouhavý a nemá ten správný říz, v hlubokém sněhu nemusí být zvládnutelný. Volba tohoto směru je samozřejmě logická pro samostatné dosažení
Velký Rozsutec v zimě
Malého Rozsutce. Velký Rozsutec a jeho kvality si žádají cestu přes Šlahorku a sedlo Medziholie. Tato cesta jižní hranou se dá zvládnout i za extrémních sněhových podmínek a bez lavinového rizika. Navíc správně graduje ve strmosti a mocnosti skalních partií, traverzu předvrcholového žlabu je na zledovatělém firnu nutno věnovat plnou pozornost. Závěrečný hřebínek v ledu a sněhu už je společný pro obě cesty. Sestup přes Medziholie je rychlý a zábavný, jednou za čas je však dobré pro změnu zvolit sestup přes Medzirozsutce a odskočit si na blízký Malý Rozsutec. Pokud je jeho jištění pod sněhem či ledem, je výstup, především však sestup z vrcholu obtížný. Pro volbu sestupu přes Medzirozsutce a Tesnou rizňu musí být vhodné podmínky; v zimě na sněhu beze stopy a při výrazně omezené viditelnosti je v horní polovině úseku vrchol V.Rozsutce - Medzirozsutce možnost ztráty orientace při podcházení skalek sestupového hřebene (ověřeno v předjaří, do Štefanové sestoupeno Kreminnou dolinou s medvědí hrozbou v mlze před sebou), mimo zimní období je podmínkou suché počasí, jinak je celý sestup nepříjemně blátivý. Unikátním zážitkem je předjarní sestup přes Tesnou rizňu a Horné diery. Je sice reálná
V létě je Rozsutec zábavou pro děti
možnost nechtěné koupele a trvalá kluzká expozice, za slunečného počasí je to však cesta ledovým královstvím s ledopády a rampouchy obřích rozměrů a všech barev duhy. Kromě výstupů na oba Rozsutce je zajímavou hřebenová tůra Nezbudská Lúčka, Starhrad, chata pod Suchým, Suchý vrch, Malý Kriváň, Velký Kriváň, Snilovské sedlo - absolvována 6x, z toho třikrát na jarním sněhu. Zakončením této tůry byl 2x sestup do Vrátnej doliny, 3x sestup do Šútova, jednou byla hřebenovka vedena v opačném směru. Sestup do Šútova kolem chaty pod Chlebom je výhodný kvůli snadnému návratu vlakem k autu v Nezbudskej Lúčke a má dvě varianty. První kolem vyvěračky Mojžišove pramene a Šútovského vodopádu, druhá a kratší vede po spádnici na louky u Šútova.

Pro úplnost dále zmiňuji:
výstup na jarním sněhu - Starý Dvor, sedlo Príslop, Kraviarske, Velký Kriváň /v místě napojení na hlavní hřeben byla velmi špatná viditelnost, žádná stopa a tudíž problémy s orientací/;
přechod - Štefanová, Medziholie, Stoh, Kralovany;
přechod - Vrátna, Snilovské s., Chleb, Hromové, Steny, Poludňový Grúň, Stohové s., Medziholie, Štefanová - 2x;
výstup - Nezbudská Lúčka, Suchý vrch - 3x na jarním sněhu, z toho jednou sestup do Súčan, jednou s noclehem na chatě pod Suchým.
Kriváňska Fatra
Lúčanska Fatra postrádá atrakce Kriváňskej Fatry. Přesto byl podniknut dopravou a počasím komplikovaný přechod hřebene: večer autobusem Fačkovské sedlo, Klak /kvůli těžké bouřce nocleh v jeskyni pod vrcholem, nad ránem plné vody/, po mizerné noci pokračováno jen do sedla Mariková /kousek pod sedlem na rajecké straně horská louka s přístřeškem, seníkem a vodou/, dále Velká Lúka, Strečno.
Tato část Malé Fatry je dopravně příliš "z ruky", zvláště její jediný výrazný vrchol - Klak. Relativně blízká část, "Martinky", kromě lyžování nenabízí nic, lokalita V. Lúky je díky betonu a hlubokým černým kalužím dosti nehezká.
Západní a Vysoké Tatry z Velkého Rozsutce