Nízké Tatry
Zajímavosti Nízkých Tater:
Nízké Tatry jsou všeobecně vyhledávány zájemci o vícedenní hřebenovou tůru
Ďumbier
od Donoval po Královu holu. Pro obeznámení s charakterem hlavního hřebene byl absolvován jeden dílčí přechod Liptovská Lúžna, osada Magurka, sedlo Ďurkovej, Chabenec, Dereše, Chopok (2024m), Jasná - krajinově krásné, avšak monotónní. Dále byla za příležitostných pobytů v Ploštíně absolvována trasa Lúčky
Na začátku Ráztockej doliny s prozatím veselým Američanem
(880m), Široká dolina, Krúpovo sedlo, Ďumbier (2043m), Krúpova hola, Prašivá, Tanečnica, Krakova hola, Demanovské jaskyně a uskutečněny dva výstupy z Lúček Širokou dolinou na Ďumbier s návratem do Lúček. Pro jednodenní akce je vhodný pouze mimo hlavní hřeben stojící Salatín (1630m), a to z Liptovskej Lúžnej - zimní pěší výstup od Ružomberku by byl časově příliš náročný.
Salatín již bez Američana
Přepravní vzdálenost (160 km) je však na mezi únosnosti. Cesta z Liptovskej Lúžnej (720m) táhlou dolinou potoka Ráztočná k jižnímu úpatí Salatína, do Ráztockého sedla (1233m), viz interaktivní mapa, je po sněhové nadílce velmi zdlouhavá a vyžaduje střídání v prošlapávání stopy. Spádnice vrcholového masivu je obvykle namáhavá jen v počátečním úseku nad sedlem, výše bývá sníh větrem zpevněný, místy sfoukaný. Potíže nastávají ve vrcholové, poměrně ploché partii s centrálním snížením, kde je pod hlubokým bořivým sněhem ukryta kleč. Při silně omezené viditelnosti se obtížně hledá vrchol. Je-li slunečno, je skvělý jižní výhled na blízký protilehlý hřeben N. Tater v oblasti Velká Chochula. Dominují však výhledy severním a severovýchodním směrem na Západní a Vysoké Tatry. V ideálním zimním nebo předjarním počasí je zážitkem rychlý a pohodlný sestup nebo sjezd mělkým žlabem kolem vápencových skalek dolů do Ráztocké doliny.
Salatín dosažen 4x, vždy za zimních podmínek.