Velká Fatra
Dlouhé čekání na kouzlo Velké Fatry:
Ač jsem si první kontakt s Velkou Fatrou odbyl už začátkem července 1976
Ostredok, 3.července 1976 - firnové pole na východním svahu
dvoudenním přechodem Harmanecké sedlo - Králova studňa - /léčba kocoviny párkem a pivem/ Krížna - Ostredok - Ploská - chata pod Borišovom - /polehávání na trávě u chaty a neúspěšná pomoc při hledání zlatého prstenu, ztraceného návštěvnicí chaty tamtéž/ nocování pod Rakytovom - Rakytov - Skalná Alpa - /za ní u místního bači bohatýrské popíjení žinčice z dřevěného, nikdy nemytého krčahu/ Smrekovica - Malino Brdo / tady pro změnu popíjení mnoha zakoupených lahvových Popradů a následná "koupačka" v ledové vodě místního horského minikoupaliště/ - Ružomberok, dlouho unikaly mé pozornosti zdejší lokality vhodné pro dobrou horskou zábavu.
Malino Brdo 4.července 1976

Tento nedostatek byl napraven až koncem devadesátých let. 150km přepravní vzdálenosti do Blatnice, Necpal, Belé - Dulic představuje při použití auta rozumnou hodnotu i v zimě. Blatnica navíc láká svou atraktivností k vícedenním letním pobytům. Změna vztahu k Velké Fatře způsobila zvýšenou aktivitu v této oblasti a díky tomu byly v uplynulých letech absolvovány následující vrcholy:

Krížna (1574m) - 2x, Ostredok (1592m) - 2x, Tlstá (1373m) - 5x, z toho dvakrát za zimních podmínek s přechodem na Ostrou a návratem Blatnickou dolinou, jednou v létě v přechodu z Ostré, Ostrá (1247m) - 5x, z toho dvakrát za zimních podmínek v přechodu z Tlsté, Lysec (1381m) - 1x, Šoproň (1370m) - 3x, Borišov (1510m) - 19x, z toho třináctkrát za zimních podmínek, Ploská (1532m) - 8x, z toho čtyřikrát za zimních podmínek.
Tlstá a její terasy
Nejzajímavější, v zimě jediný rozumný přístup na terasovitou Tlstou nabízí cesta z Blatnice Gaderskou dolinou, pak kolem jeskyně Mažarná strmě lesní hranou a lesem na rozlehlý vrchol. Zimní přechod Gaderská dolina - Tlstá - Ostrá - Blatnická dolina je v těžkém sněhu fyzicky a časově velmi náročný a spolehlivě zajistí návrat do Blatnice k autu za hluboké tmy. V létě je příjemnou a časově zvládnutelnou záležitostí přístup z Blatnické doliny Juriašovou dolinou, spojený s výstupem na Ostrou.

Ostrá sice nevyniká absolutní výškou, má však kuriozní přístup na svůj skalnatý vrchol, a to nízkým prolézacím oknem ve vrcholovém skalním bloku. Výstup k oknu býval veden strmým
Vrcholová partie Ostré
suťovito hlinitým svahem, který bylo nutno na úrovni okna traverzovat vlevo. Na zledovatělém terénu byl návrat z vrcholu problematický. V posledních letech výstup k oknu Ostré výrazně usnadňují schody a řetěz. Ostrá poskytuje výborný výhled na terasy blízké Tlsté a přes Turčianskou kotlinu na Malou Fatru.

Lysec, nejsnáze dostupný z Jasenskej doliny, a to od chaty Lysec, protáhne zájemce bukovým lesem, pak stoupajícím širokým lesním průsekem s bujnou travou a rozpadlými seníky nebo salašemi. Návštěvnost mizivá, výstup jednotvárný, bez výhledů, dostavuje se pocit možného setkání s medvědem. Rozhled z vrcholu excelentní. Zajímavější, ale delší výstup začíná přímo v rozvětvení dolin Jasenské a Belianské.

Zimní a předjarní výstupy na Borišov a Ploskou, na rozdíl od letních, kdy nejlepším řešením je vyjet Necpalskou dolinu na kole, je nesnadné podnikat formou jednodenní akce.
19.3.2005: Interiér je útulný, pták fiťfiriť
a jeho hodiny zatím na svém místě
2,5 hodiny cestování autem do Necpal, pak nekonečný nástup dolinou, to vše znehodnocuje zážitky z akce a přináší časovou tíseň. Necpalská dolina navíc může být v zimě nebo předjaří zablokovaná lavinami.
• Aktuální stupeň lavinového nebezpečí, stav sněhu a počasí pro Velkou Fatru nabízí portál Horské služby www.laviny.sk
Ideálním řešením je provedení dvoudenní. Coby pobytová základna poslouží krásná a vzácně rázovitá Chata pod Borišovom (info na hiking.sk je zde). Ubytovací prostory v podkroví jsou účelně a vkusně zrenovované. Jídelna, jejíž dominantou jsou výborně hřející kachlová kamna, je velice útulná. Večerní osvětlení petrolejkami a množství dekorativních artefaktů v místnosti navozuje kouzelnou atmosféru horské chaty mimo přímý dosah civilizace. Dlouholetý nájemce a dobrá duše borišovské chaty, Stano Arendáš, je i se svými spolupracovníky, Štefanem a Dankou, spolehlivou zárukou neobyčejně milého prostředí zde.

• • Je s podivem, že se na diskusních fórech objevují negativní reakce na chatu a její pilný a milý personál.
Musí jít o extrémně omezené diskutéry, kteří nemají slušné vychování a navíc ani ponětí, kolik úsilí a dřiny stojí provozování chaty bez elektřiny (jen solární panely) a přístupové vozovky. Každý, kdo přichází do této nejkrásnější chaty jakou znám, je zde na návštěvě. Měl by se tedy chovat s pokorou a ve vší slušnosti respektovat všechny atributy tohoto kouzelného horského zákoutí. A vychutnávat si jedinečnost místa i přízeň přívětivého osazenstva chaty. • •

Chata se nachází na úrovni
Stano Arendáš a "Moravský klub přátel
Chaty pod Borišovom"
1300 mnm, při úpatí vrcholového výšvihu Borišova. Zásobování chaty řeší personál výhradně vynáškami a přesto je výběr jídel a pití pestrý. Přístup na chatu z ústí Hornoborišovskej doliny (v závěru Necpalské doliny) se dá zvládnout za 50 minut. Přístupová varianta od chaty Havranovo (v závěru Belianské doliny) trvá v závislosti na stavu sněhu a vody v Belianském potoce asi 2 hodiny. Důležitou podmínkou "havranovské varianty brod" je průjezdnost Belianske doliny až na parkoviště chaty Havranovo.
Výstup na Borišov začíná hned ve dveřích chaty a místy je docela strmý. Převýšení je pouhých 210 metrů. Výborný, téměř neomezený výhled na všechny strany, jen blízká Ploská svou mohutností trochu ruší výhled tatranský. Není snažší cesty na vrchol Borišova.
Ploská je od chaty jako na dlani. K jejímu zdolání však návštěvník musí vyvinout poněkud větší úsilí než v případě Borišova. Vzdálenost je dvojnásobná, převýšení díky ztrátě výšky v sedle obnáší přibližně 260 metrů. Výstup vyžaduje urazit od chaty několik set metrů východním směrem, pak následuje táhlý, snadný výstupový svah, který přechází v neuvěřitelně rozsáhlé, jen mírně zaoblené vrcholové plato - vytyčit zde vrchol bylo asi oříškem. Výhledy dokonalé, především ty tatranské.
Borišov
I zde platí - není snažší cesty na vrchol Ploské.
Kapacita chaty je malá (20 lůžek), četnost skialpinistů a běžkařů (těch výrazně ubývá, zdejší led a firn není běžkařům nakloněn) je o zimních a předjarních víkendech velká, proto je nutno objednat si noclehy formou SMS na čísle +421 905 729 959. Přímo na chatě není spolehlivý signál. Stano Arendáš sbírá zprávy kousek pod chatou a rezervaci potvrzuje SMS.
Po našich mnohaletých zdejších zkušenostech lze tvrdit - v zimě a především v předjaří je vhodné mít mačky vždy po ruce.
Ploská
Sestup z chaty není bez maček na zledovatělém terénu snadný. Závěrečný strmý úsek nad Balcierovem, absolvovaný stylem "od buku k buku" může být bolestivý. Havranovská varianta dělá potíže v bočně nakloněném traverzu spádnice Borišova a také ve strmé zkratce z Košarisk.
Pravidelné návraty na Chatu pod Borišovom signalizují mimořádné kouzlo této lokality. Nebude tedy od věci poznamenat si všechny dosavadní kontakty s tímto místem:
červenec 1976, červenec 2002, březen 2003, březen 2005, březen 2007, březen 2008, březen 2009, březen 2010, červenec 2010, březen 2011, březen 2012, březen 2013, březen 2014, duben 2015, březen 2016, duben 2017, duben 2018, duben 2019.

Pro několikadenní pobyt v oblasti Velké Fatry je k dispozici kemp ATC Blatnica pod Záhorím, jehož areál se nachází u lesa, poblíž vrcholu stoupání místní komunikace Blatnica - Mošovce. A nebo soukromé ubytování různých kvalitativních úrovní přímo v Blatnici. Blízké Mošovce mají zajímavý ubytovací areál Drienok, jehož součástí je docela pěkné koupaliště.