Velká Fatra
Dlouhé čekání na kouzlo Velké Fatry:
Ač jsem si první kontakt s Velkou Fatrou odbyl už začátkem července 1976
Ostredok, 3.července 1976 - firnové pole na východním svahu
dvoudenním přechodem Harmanecké sedlo - Králova studňa - /léčba kocoviny párkem a pivem/ Krížna - Ostredok - Ploská - chata pod Borišovom - /polehávání na trávě u chaty a neúspěšná pomoc při hledání zlatého prstenu, ztraceného návštěvnicí chaty tamtéž/ nocování pod Rakytovom - Rakytov - Skalná Alpa - /za ní u místního bači bohatýrské popíjení žinčice z dřevěného, nikdy nemytého krčahu/ Smrekovica - Malino Brdo / tady pro změnu popíjení mnoha zakoupených lahvových Popradů a následná "koupačka" v ledové vodě místního horského minikoupaliště/ - Ružomberok, dlouho unikaly mé pozornosti zdejší lokality vhodné pro dobrou horskou zábavu.
Malino Brdo 4.července 1976

Tento nedostatek byl napraven až koncem devadesátých let. 150km přepravní vzdálenosti do Blatnice, Necpal, Belé - Dulic představuje při použití auta rozumnou hodnotu i v zimě. Blatnica navíc láká svou atraktivností k vícedenním letním pobytům. Změna vztahu k Velké Fatře způsobila zvýšenou aktivitu v této oblasti a díky tomu byly v uplynulých letech absolvovány následující vrcholy:

Krížna (1574m) - 2x, Ostredok (1592m) - 2x, Tlstá (1373m) - 5x, z toho dvakrát za zimních podmínek s přechodem na Ostrou a návratem Blatnickou dolinou, jednou v létě v přechodu z Ostré, Ostrá (1247m) - 5x, z toho dvakrát za zimních podmínek v přechodu z Tlsté, Lysec (1381m) - 1x, Šoproň (1370m) - 3x, Borišov (1510m) - 20x, z toho třináctkrát za zimních podmínek, Ploská (1532m) - 9x, z toho čtyřikrát za zimních podmínek.
Tlstá a její terasy
Nejzajímavější, v zimě jediný rozumný přístup na terasovitou Tlstou nabízí cesta z Blatnice Gaderskou dolinou, pak kolem jeskyně Mažarná strmě lesní hranou a lesem na rozlehlý vrchol. Zimní přechod Gaderská dolina - Tlstá - Ostrá - Blatnická dolina představuje v těžkém sněhu fyzicky a časově velmi náročnou záležitost, která spolehlivě zajistí návrat do Blatnice k autu za hluboké tmy.

Ostrá sice nevyniká absolutní výškou, má však kuriozní přístup na svůj skalnatý vrchol, a to nízkým prolézacím oknem ve vrcholovém skalním bloku. Výstup k oknu býval veden strmým
Vrcholová partie Ostré
suťovito hlinitým svahem, který se na úrovni okna traverzovat vlevo. Na zledovatělém terénu nebyl návrat z vrcholu příliš bezpečný. V posledních letech výstup k oknu Ostré výrazně usnadňují schody a řetěz. Ostrá poskytuje výborný výhled na terasy blízké Tlsté a přes Turčianskou kotlinu na Malou Fatru. Kromě přístupu z Tlsté lze v létě absolvovat výstup z Blatnické doliny Juriašovou dolinou.

Lysec, nejsnáze dostupný z Jasenskej doliny, a to od chaty Lysec, protáhne zájemce bukovým lesem, pak stoupajícím širokým lesním průsekem s bujnou travou a rozpadlými seníky nebo salašemi. Návštěvnost mizivá, výstup jednotvárný, bez výhledů, dostavuje se pocit možného setkání s medvědem. Rozhled z vrcholu excelentní. Zajímavější, ale delší výstup začíná přímo v rozvětvení dolin Jasenské a Belianské.

 
Zimní a předjarní výstupy na Borišov a Ploskou, na rozdíl od letních, kdy lze vyjet Necpalskou dolinu na kole, není dobré podnikat formou jednodenní akce. 2,5 hodiny cestování autem do Necpal, pak nekonečný nástup dolinou, to vše znehodnocuje zážitky z akce a přináší časovou tíseň. Necpalská dolina navíc může být v zimě nebo předjaří zablokovaná lavinami.
19.3.2005: Interiér je útulný, pták fiťfiriť
a jeho hodiny zatím na svém místě

• Aktuální stupeň lavinového nebezpečí, stav sněhu a počasí pro Velkou Fatru nabízí portál Horské služby www.laviny.sk
Ideální řešení představuje pojetí dvoudenní. Coby pobytová základna poslouží krásná a vzácně rázovitá Chata pod Borišovom (info na hiking.sk zde). Ubytovací prostory v podkroví jsou účelně a vkusně zrenovované. Jídelna, jejíž dominantou jsou výborně hřející kachlová kamna, je velice útulná. Večerní osvětlení petrolejkami a množství dekorativních artefaktů v místnosti navozuje kouzelnou atmosféru horské chaty mimo přímý dosah civilizace. Dlouholetý nájemce a dobrá duše borišovské chaty, Stano Arendáš s přívětivou Dankou jsou spolehlivou zárukou neobyčejně milého prostředí zde.

• • Je s podivem, že se na diskusních fórech objevují negativní reakce na chatu a její pilný a vzácný personál. Musí jít o extrémně omezené diskutéry, kteří nemají slušné vychování a navíc ani ponětí, kolik úsilí a dřiny stojí provozování chaty bez přístupové vozovky.
Stano Arendáš a "Moravský klub přátel
Chaty pod Borišovom"
Každý, kdo přichází do této pozoruhodné chaty, je zde na návštěvě. Měl by se tedy chovat s pokorou a ve vší slušnosti respektovat všechny atributy tohoto kouzelného horského zákoutí. A vychutnávat si jedinečnost místa i přízeň přívětivého osazenstva chaty. • •

Chata se nachází na úrovni 1300 mnm, při úpatí vrcholového výšvihu Borišova. Zásobování chaty řeší personál výhradně vynáškami a přesto nabízí pestrý výběr jídel a pití. Přístup na chatu z ústí Hornoborišovskej doliny (v závěru Necpalské doliny) se dá zvládnout za 50 minut. Přístupová varianta od chaty Havranovo (v závěru Belianské doliny) trvá v závislosti na stavu sněhu a vody v Belianském potoce asi 2 hodiny. Důležitou podmínkou "havranovské varianty brod" je průjezdnost Belianske doliny až na parkoviště chaty Havranovo.
Výstup na Borišov začíná hned ve dveřích chaty a místy má překvapivou strmost. Z chaty na vrchol jde o 210 metrů převýšení. Výborný, téměř neomezený výhled na všechny strany, jen blízká Ploská svou mohutností trochu ruší výhled tatranský. Není snažší cesty na vrchol Borišova.
Borišov
Ploská se jeví od chaty jako na dlani. K jejímu zdolání však návštěvník musí vyvinout poněkud větší úsilí než v případě Borišova. Vzdálenost je dvojnásobná, převýšení díky ztrátě výšky v sedle obnáší přibližně 260 metrů. Výstup vyžaduje urazit od chaty několik set metrů východním směrem, pak následuje táhlý, snadný výstupový svah, který přechází v neuvěřitelně rozsáhlé, jen mírně zaoblené vrcholové plato - vytyčit zde vrchol bylo asi oříškem. Výhledy dokonalé, především ty tatranské. I zde platí - není snažší cesty na vrchol Ploské.
Chata disponuje malou ubytovací kapacitou, četnost skialpinistů je o zimních a předjarních víkendech velká, takže bez včasné SMS objednávky noclehů na čísle +421 905 729 959 přijde večer na řadu nocleh na podlaze jídelny . Přímo na chatě není spolehlivý signál. Stano Arendáš sbírá zprávy kousek od chaty a rezervaci noclehů svědomitě potvrzuje.
 

Pozor, změna chataře:
Od října 2021 nutno použít tuto rezervaci ubytování na Chate pod Borišovom.

Po našich mnohaletých zdejších zkušenostech lze říci, že v zimě a především v předjaří jsou mačky v batohu vhodnou položkou.
Ploská
Sestup z chaty není bez maček na zledovatělém terénu snadný. Závěrečný strmý úsek nad Balcierovem, absolvovaný stylem "od buku k buku" může být bolestivý. Havranovská varianta dělá potíže v bočně nakloněném traverzu spádnice Borišova a také ve strmé zkratce z Košarisk.
Pravidelné návraty na Chatu pod Borišovom signalizují mimořádné kouzlo této lokality. Nebude tedy od věci poznamenat si všechny dosavadní kontakty s tímto místem:
červenec 1976, červenec 2002, březen 2003, březen 2005, březen 2007, březen 2008, březen 2009, březen 2010, červenec 2010, březen 2011, březen 2012, březen 2013, březen 2014, duben 2015, březen 2016, duben 2017, duben 2018, duben 2019,
červen 2021.
Pro několikadenní pobyt v oblasti Velké Fatry se nabízí kemp (r.2018 zavřeno) ATC Blatnica pod Záhorím, jehož areál se nachází u lesa, poblíž vrcholu stoupání místní komunikace Blatnica - Mošovce. A nebo soukromé ubytování různých kvalitativních úrovní přímo v Blatnici. Blízké Mošovce mají zajímavý ubytovací areál na místním koupališti Drienok.