Grosser Bösenstein  2448 m
Rottenmanner Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Grosser Bösenstein, nejvyšší vrchol Rottenmanner Tauern, je nejsnáze přístupný ze silničního sedla Hohentauern,
Edelrautehütte a její terasa
a to přes chatu Edelrautehütte. Pěší přístup k chatě zabere minimálně 1,5 hodiny. Za 6€ však můžete použít mýtnou horskou silnici a dojet na neplacené parkoviště 10 minut od chaty. Výstup na Grosser Bösenstein můžete vést odsud. Pro členy OeAV je při plánované vícedenní aktivitě ve zdejší lokalitě výhodnější zvolit ubytování na blízké Edelrautehütte (1725m, nájemci Doris & Bernd Huber, OeAV). Výstup na Grosser Bösenstein vás provede kolem překrásného pstružího jezera Grosser Scheibelsee a chodeckým terénem s převýšením asi 750 metrů a několika snadnými a kratičkými lezeckými vložkami dosáhnete východním hřebenem za tři hodiny vrcholu. Směrovka u chaty nabízí pro výstup 2,5 hodiny, znamená to však nevyužít během výstupu lákavé odskočení na zajímavou vyhlídkovou kótu Hauseck (1982m) nad jezery Gr. a Kl.Scheibelsee.
Nejrychlejší příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Trieben - Hohentauern.
Základní orientace viz: turistická mapa Rakouska centrovaná na Hohentauern. Lokální předpověď počasí pro Hohentauern. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Bösenstein na hladině Gr. Scheibelsee
Stoupání na chatu nevyžaduje žádné úsilí, ba ani trpělivost. Přepadne-li návštěvníka během desetiminutového výstupu z parkoviště na chatu žízeň či hlad, může se osvěžit po pěti minutách chůze v Jausenstation Scheibel-Alm. Ke vstupu do Edelrautehütte zvolte levé betonové schodiště s nadstřešením, pravé kovové schodiště je určeno personálu chaty. Vstupte bez přezouvání do Gaststube za účelem projednání noclehů s chatařkou Doris. Sleva ubytovací taxy pro držitele karty OeAV zde sice není obvyklých cca 50%, nýbrž jen 7€, přesto i tak pořídíte ubytování za cenu nižší než v soukromých penzionech. A ušetříte mýto za opakované výjezdy k chatě. Matratzenlager Edelrautehütte pojme 50 zájemců, Zimmerlager 30, což za dobrého počasí v pátek a v sobotu rozhodně nemusí stačit. Chata je extrémně snadno dosažitelná. Její terasa a kvalitní kuchyně láká i návštěvníky bez zájmu o vysokohorské aktivity, avšak se zájmem o přespání, procházky kolem jezer Scheibelsee, případně o nenáročný výstup na blízký Hauseck. Telefonická rezervace je tedy nutná.
Hauseck 1982m
Noc v Matratzenlager stojí člena OeAV 14,5€, v Zimmer 24€. Chata je pohledná, pohodlná, pokoje jsou vybaveny umyvadlem se studenou i teplou vodou a elektrickou zásuvkou. Prostřednictvím zakoupeného žetonu v ceně 1,5€ máte k dispozici sprchu po dobu 4 minut. Drobným nedostatkem chaty se jeví malá kapacita WC. Kdo si ráno přivstane na túru, má po starostech, zdejší běžní hosté vstávají až ke snídani. Vášniví telefonisté si zde užijí, signálu je všude plno. Chata má dostatečné noční osvětlení, čelovka není nutná.
Prvním krokům na Grosser Bösenstein udá směr rozcestník u houpaček. Nabídne černý puntík a časové info 2 1/2 h cestou 946. Kdo určuje barvy puntíků, toť záhadou, výstup na Gr. Bösenstein si rozhodně čerň nezasluhuje. Chodník vede k jezeru Gr.Scheibelsee a zprava ho míjí; zde je vhodné zavčasu odbočit vlevo a popojít pár metrů k východnímu břehu jezera. Je-li bezvětří, nabízí hladina zrcadlení hradby předvrcholů Bösenstein. Od jezera chodník stoupá mezi trávníky a borůvčím, zprvu mírně, později strmě a v serpentinách do sedla hřebene spojujícího Hauseck s masivem Bösenstein. Zájemci o vyhlídkový Hauseck zde nic nebrání v jeho návštěvě - snadná záležitost, která zabere celkem asi 20 minut. Cesta 946 dále stoupá strmými trávníky do nevýrazného širokého sedla v úrovni asi 2150 mnm. Od chaty až sem máte za sebou i se zastávkou u jezera Gr.Scheibelsee a na vrcholu Hauseck dvě hodiny chůze. Jde o ideální odpočinkové místo s výhledem na vrcholy Kl. i Gr.Bösenstein, hluboké sedlo mezi nimi a kotel se čtyřmi plesy Grüne Lacke.
První spatření vrcholu Gr. Bösenstein
Sedlo mezi vrcholy Bösenstein spojuje se sedlem, v němž se právě nacházíte, stezka kolem ples Grüne Lacke. Tato stezka se nabízí jako snadná a rychlá sestupová varianta z Gr.Bösenstein v případě časové tísně nebo zhoršení počasí.
Zbývající část výstupu cestou 946 sleduje východní hřeben chodeckým terénem s několika málo místy, kde je nutno nemít ruce v kapsách ale na skále. Po 45ti minutách stojíte na prostorném a poněkud rozlámaném vrcholu. Kříž je zde nízký, jeho nevalný vzhled trochu zachraňují barevné modlitební praporky. Místa na posezení nabízí okolí kříže dostatek. Za dobrého počasí jde o příjemné a bezpečné místo s neomezenou vyhlídkou do všech světových stran. Chmury při pomyšlení na sestup zde nehrozí, všechny možnosti návratu k Edelrautehütte jsou snadné a bezpečné.
Tedy až na jedinou, a to trasu 944 na Sonntagskarspitze - zájemce o tuto alternativu čeká nejištěná expozice a lezení obtížnosti I - II UIAA.
Pro sestup k Edelrautehütte prioritně zvolte, samozřejmě při dostatku času a příznivém počasí, cestu přes Kleiner Bösenstein (2395m). Hřebenovka Langmannweg vám nabídne příjemnou chůzi po členitém hřebeni, který pozvolna klesá až k poslední výrazné vyvýšenině jménem Grosser Hengst (2159m). Horomil si zde rozhodně přijde na své! I s kocháním se jste za 2,5 až 3 hodiny u chaty.
Grosser Bösenstein 2448m
Vybavení:
Dobrá vůle a vytrvalost.
Vrcholová pozitiva:
Gr.Bösenstein sice postrádá smělé tvary obřích skalních stěn, zčásti i nesnadnost dosažení vrcholu, milovníkům slovenských hor však mile připomene terén Západních Tater. Výstup na něj je rozhodně doporučeníhodným a zajímavým počinem. Daleké výhledy na všechny strany za dobré viditelnosti poskytuje spolehlivě. Ve své nabídce má Dachstein, Totes Gebirge, zubatý hřeben Haller Mauern. A mohutný Hochtor, vzdálený odsud přibližně 20km.
Jak to bylo:
Ve středu 12.září 2018 v 9:15 opouštíme pohostinnou Hesshütte. V poledne odjíždíme ze vsi Johnsbach kuriózním minitunelem. První zastávkou je Admont. Zde nákup pečiva v Penny, kávička v Cafe Konditorei Stockhammer s výhledem na vápencový hřeben Haller Mauern, pokus o foto projíždějícího Morgana GT a doplnění stavu €. V sedle na Kaiseraustrasse blokujeme odjezd startujícího Morgana GT naším autem a následně jej obstupujeme za účelem fotografování, a to včetně posádky, již v úlevě se smějící po poznání, že nejde o loupeživý akt. V Hohentauern usilovně hledáme odbočku na mýtnou cestu k Edelrautehütte a současně se srdečně zdravíme s posádkou kolemjedoucího Morgana GT.
Kleiner Bösenstein 2395m
Automat u vjezdu na mýtnou silničku zvedá po vložení mincí v hodnotě 6€ závoru. Na parkovišti pod Edelrautehütte balíme batohy na "strastiplný" desetiminutový výstup na chatu. Terasa chaty dosažena v 16:15. Telefonická rezervace noclehů zabrala, klíč od chatařky Doris nám odemyká Zimmer No.5. Postele jsou povlečeny, spacáků netřeba. Teplá voda, elektřina, světlo, mobilní signál, to vše máme k dispozici za smluvních 22€/noc/os. Jdeme na terasu za posledními hřejivými paprsky slunce zapadajícího dnes za hory v 17:45. Večer jako vždy karty, lihoviny, Radler a pivo v Gaststube. Ráno v 8:45 se vydáváme na schůzku s "Velkým Rozzlobeným Kamenem". Je bezvětří, odbočujeme tedy k jezeru Gr.Scheibelsee za účelem fotografování zrcadlení hor. Další odbočení některé z nás přivádí na vyhlídkový Hauseck - u jeho kříže jsme v 9:45. Za dalších 50 minut už jsme v sedle 2150 mnm, z nějž pokračuje výstup východním hřebenem Gr.Bösenstein. Zde vysedáváme dobrou půlhodinku. Hřebenová cesta na Gr.Bösenstein je odsud vedena velice pestře, dostavuje se radost a zasloužená odměna za podstoupenou námahu. Předvrcholové skalní partie mají ryze vysokohorský ráz. Ke kříži na Gr.Bösenstein docházíme v 11:40, 13.září 2018. Výborná to "Beobachtungsstelle" okolních horských monumentů. Příchozí skupina českých a slovenských děvčat a kluků nás vytrhává z poklidného okounění. Jsou výkonní, táhnou v batozích množství plechovek piva. A milí, hned nám jeden půllitr piva věnovali.
Grosser Hengst 2159m
K sestupu nám lékařka naordinovala výstup na Kl.Bösenstein a cestu Langmannweg. Chvályhodný to nápad, krásná hřebenovka, důstojné završení dnešní túry. Vysedávání u kříže na Grosser Hengst nám poněkud ztrpčují mračna rojících se okřídlených mravenců. Mé tvrzení, že mají zájem jen o akt množení a nemají čas kousat, je brzy vyvráceno pálivou bolestí pod tričkem. Závěrečné kroky k Edelrautehütte urychlují dešťové mraky nad hlavou. Vyšlo to jen tak tak, začínající déšť bohužel přinese konec našeho horského počínání v Rottenmanner Tauern. Večer přeprchává. Nevadí, v Gaststube je sucho a teplo. Hrajeme karty, objednáváme lahodné šnapsy a Radlery. V noci prší. Ráno sice už ne, ale venku mlha, hory nevidět. A dle předpovědi má být dešťový až bouřkový den. Situace velí k odjezdu domů. Vyrovnáváme účet a sestupujeme k autu. V Trieben se v místní Bille pídíme po vynikajícím likéru Paracelsus, avšak marně. Bereme tedy zavděk náhradním, rovněž červeným a lahodným, likérem Rossbacher. Další jízda domů se odvíjí následovně: "cesta byla suchá, místy mokrá". Náš spolehlivý řidič si poradil s těžkými lijáky i s vídeňskou Stau. Před setměním jsme na Rusavě. Zde popíjení kávy, mírná konzumace whisky a pelinkovace.
Návrat z hor byl, jako vždy, šťastně završen.
Děkuji velice Hance, Petrovi a Vojtovi za vzácnou a spolehlivou společnost na moc pěkných horách.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.