Grosser Bösenstein  2448 m
Rottenmanner Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Grosser Bösenstein, nejvyšší vrchol Rottenmanner Tauern, je nejsnáze přístupný ze silničního sedla Hohentauern,
Edelrautehütte a její terasa
a to přes chatu Edelrautehütte. Pěší přístup k chatě zabere minimálně 1,5 hodiny. Za 6€ však můžete použít mýtnou horskou silnici a dojet na neplacené parkoviště 10 minut od chaty. Výstup na Grosser Bösenstein můžete vést odsud. Členy OeAV při plánované vícedenní aktivitě ve zdejší lokalitě zvýhodní ubytování na blízké Edelrautehütte (1725m, nájemci Doris & Bernd Huber, OeAV). Nejrychlejší příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Trieben - Hohentauern. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Edelrautehütte.
Výstup:
Stoupání na chatu nevyžaduje žádné úsilí, ba ani trpělivost. Ke vstupu do Edelrautehütte zvolte levé betonové schodiště s nadstřešením, pravé kovové schodiště náleží personálu chaty.
Bösenstein na hladině Gr. Scheibelsee
Vstupte bez přezouvání do Gaststube za účelem projednání noclehů s chatařkou Doris. Sleva ubytovací taxy pro držitele karty OeAV zde sice není obvyklých cca 50%, nýbrž jen 7€, přesto i tak pořídíte ubytování za cenu nižší než v soukromých penzionech. A ušetříte mýto za opakované výjezdy k chatě. Matratzenlager Edelrautehütte pojme 50 zájemců, Zimmerlager 30, což za dobrého počasí v pátek a v sobotu rozhodně nemusí stačit. Snadná dosažitelnost a kvalitní kuchyně láká i návštěvníky bez zájmu o vysokohorské aktivity, avšak se zájmem o přespání. Stačí jim procházky kolem jezer Scheibelsee a nenáročný výstup na blízký Hauseck. Telefonickou rezervaci rozhodně doporučuji. Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 14,5€, v Zimmer 24€ (r. 2018). Chata disponuje pokoji vybavenými umyvadlem se studenou i teplou vodou a elektrickou zásuvkou.
Hauseck 1982m
Prostřednictvím zakoupeného žetonu v ceně 1,5€ máte k dispozici sprchu po dobu 4 minut. Drobným nedostatkem chaty se jeví malá kapacita WC. Mobilní signál postačuje k odesílání SMS. Chata má noční osvětlení, čelovka tedy není nutná.
Prvním krokům na Grosser Bösenstein udá směr rozcestník u houpaček. Nabídne černý puntík a 2:30 cestou 946. Kdo určuje barvy puntíků, toť záhadou, výstup na Gr. Bösenstein si rozhodně čerň nezasluhuje. Chodník vede k jezeru Gr.Scheibelsee a zprava ho míjí. Za bezvětří nabízí hladina zrcadlení hradby předvrcholů Bösenstein. Od jezera chodník stoupá mezi trávníky a borůvčím, zprvu mírně, později strmě a v serpentinách do sedla hřebene spojujícího Hauseck s masivem Bösenstein. Zájemci o vyhlídkový Hauseck zde nic nebrání v jeho návštěvě. Jde o snadnou záležitost, která zabere celkem asi 20 minut. Cesta 946 dále stoupá strmými trávníky do nevýrazného širokého sedla v úrovni asi 2150 mnm. Od chaty až sem máte za sebou, a to i se zastávkou u jezera Gr.Scheibelsee a na vrcholu Hauseck, dvě hodiny chůze. Jde o ideální odpočinkové místo s výhledem na vrcholy Kl. i Gr.Bösenstein, hluboké sedlo mezi nimi a kotel se čtyřmi plesy Grüne Lacke.
První spatření vrcholu Gr. Bösenstein
Sedlo mezi vrcholy Bösenstein spojuje se sedlem, v němž se právě nacházíte, stezka kolem ples Grüne Lacke. Tato stezka se nabízí jako snadná a rychlá sestupová varianta z Gr.Bösenstein v případě časové tísně nebo zhoršení počasí.
Zbývající část výstupu cestou 946 sleduje východní hřeben chodeckým terénem s několika málo místy, kde nemějte ruce v kapsách ale na skále.
 
Po 45ti minutách stojíte na prostorném a poněkud rozlámaném vrcholu. Nevalný vzhled nízkého kříže zachraňují barevné modlitební praporky. Místa na posezení nabízí okolí kříže dostatek. Za dobrého počasí jde o příjemné a bezpečné místo s neomezenou vyhlídkou do všech světových stran.
Pro sestup k Edelrautehütte prioritně zvolte, samozřejmě při dostatku času a příznivém počasí, cestu přes Kleiner Bösenstein (2395m). Hřebenovka Langmannweg vám nabídne příjemnou chůzi po členitém hřebeni, který pozvolna klesá až k poslední výrazné vyvýšenině jménem Grosser Hengst (2159m). I s kocháním zabere sestup hřebenovkou Langmannweg maximálně 2,5 až 3 hodiny.
Grosser Bösenstein 2448m
Vybavení:
Dobrá vůle a vytrvalost.
Vrcholová pozitiva:
Gr.Bösenstein sice postrádá smělé tvary obřích skalních stěn, zčásti i nesnadnost dosažení vrcholu, milovníkům slovenských hor však mile připomene terén Západních Tater. Výstup na něj mohu rozhodně doporučit, jde o zajímavý počin. Daleké výhledy na všechny strany za dobré viditelnosti poskytuje spolehlivě. Ve své nabídce má Dachstein, Totes Gebirge, zubatý hřeben Haller Mauern. A mohutný Hochtor, vzdálený odsud přibližně 20km.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Ve středu 12.září 2018 v 9:15 opouštíme pohostinnou Hesshütte. V poledne odjíždíme ze vsi Johnsbach kuriózním minitunelem. Zastavujeme v Admontu. Zde nákup pečiva v Penny, kávička v Cafe Konditorei Stockhammer s výhledem na vápencový hřeben Haller Mauern, pokus o foto projíždějícího Morgana GT a doplnění stavu €. V sedle na Kaiseraustrasse blokujeme odjezd startujícího Morgana GT naším autem a následně jej obstupujeme za účelem fotografování, a to včetně posádky, již v úlevě se smějící po poznání, že nejde o loupeživý akt. V Hohentauern usilovně hledáme odbočku na mýtnou cestu k Edelrautehütte a současně se srdečně zdravíme s posádkou kolemjedoucího Morgana GT.
Kleiner Bösenstein 2395m
Automat u vjezdu na mýtnou silničku zvedá po vložení mincí v hodnotě 6€ závoru. Na parkovišti pod Edelrautehütte balíme batohy na "strastiplný" desetiminutový výstup na chatu. Terasa chaty dosažena v 16:15. Telefonická rezervace noclehů zabrala, klíč od chatařky Doris nám odemyká Zimmer No.5. Postele jsou povlečeny, spacáků netřeba. Teplá voda, elektřina, světlo, mobilní signál, to vše máme k dispozici za smluvních 22€/noc/os. Jdeme na terasu za posledními hřejivými paprsky slunce zapadajícího dnes za hory v 17:45. Večer jako vždy karty, lihoviny, Radler a pivo v Gaststube. Ráno v 8:45 se vydáváme na schůzku s "Velkým Rozzlobeným Kamenem". Bezvětří velí odbočit k jezeru Gr.Scheibelsee za účelem fotografování zrcadlení hor. Další odbočení některé z nás přivádí na vyhlídkový Hauseck. U jeho kříže jsme v 9:45. Za dalších 50 minut už jsme v sedle 2150 mnm, z nějž pokračuje výstup východním hřebenem Gr.Bösenstein. Zde vysedáváme dobrou půlhodinku. Hřebenová cesta na Gr.Bösenstein má odsud velice pestý průběh, dostavuje se radost a zasloužená odměna za podstoupenou námahu. Předvrcholové skalní partie mají ryze vysokohorský ráz. Ke kříži na Gr.Bösenstein docházíme v 11:40, 13.září 2018. Výborná to "Beobachtungsstelle" okolních horských monumentů. Příchozí skupina českých a slovenských děvčat a kluků nás vytrhává z poklidného okounění. Jsou výkonní, táhnou v batozích množství plechovek piva. A milí, hned nám jeden půllitr piva věnovali.
Grosser Hengst 2159m
K sestupu nám lékařka naordinovala výstup na Kl.Bösenstein a cestu Langmannweg. Chvályhodný to nápad, krásná hřebenovka, důstojné završení dnešní túry. Vysedávání u kříže na Grosser Hengst nám poněkud ztrpčují mračna rojících se okřídlených mravenců. Mé tvrzení, že mají zájem jen o akt množení a nemají čas kousat, mravenci brzy vyvrací pálivou bolestí pod tričkem. Závěrečné kroky k Edelrautehütte urychlují dešťové mraky nad hlavou. Vyšlo to jen tak tak, začínající déšť bohužel přinese konec našeho horského snažení v Rottenmanner Tauern. Večer přeprchává. Nevadí, Gaststube nabízí sucho a teplo. Hrajeme karty, objednáváme lahodné šnapsy a Radlery. V noci prší. Ráno sice už ne, ale venku mlha, hory nevidět. A dle předpovědi má být dešťový až bouřkový den. Situace velí k odjezdu domů. Vyrovnáváme účet a sestupujeme k autu. V Trieben se v místní Bille pídíme po vynikajícím likéru Paracelsus, avšak marně. Bereme tedy zavděk náhradním, rovněž červeným a lahodným, likérem Rossbacher. Další jízda domů se odvíjí následovně: "cesta byla suchá, místy mokrá". Náš spolehlivý řidič si poradil s těžkými lijáky i s vídeňskou Stau. Před setměním jsme na Rusavě. Zde popíjení kávy, mírná konzumace whisky a pelinkovace.
Návrat z hor byl, jako vždy, šťastně završen.
Děkuji velice Hance, Petrovi a Vojtovi za vzácnou a spolehlivou společnost na moc pěkných horách.