Breithorn  2504 m
Steinernes Meer    Rakousko
Kudy tam:
Zájemce o vzdušnou hřebenovku může zdolat Breithorn cestou "Saalfeldener Höhenweg". Z chaty Peter Wiechenthaler Hütte se dostane na vrchol za 5 až 6 hodin.
Riemannhaus zezadu. Tudy kamkoliv
Pokud však pobýváte na chatě Riemannhaus (DAV Ingolstadt, 2177mnm) kvůli výstupu na krásnou a nelehkou Schönfeldspitze, vydejte se na Breithorn odsud. Přístup na chatu nabízí neplacené parkoviště Sandten (1130mnm) nad Maria Alm am Steinernen Meer. Příjezd: Linz - Salzburg - Bad Reichenhall - Lofer - Saalfelden am Steinernen Meer - Maria Alm am Steinernen Meer - Sandten. Asi 2,5km za Saalfeldenem odbočte z Hochkönigstrasse přes říčku Urslau doleva do Maria Alm. Za dalších 600 metrů odbočte vlevo přes potok a za mostem okamžitě vpravo. Jeďte stále vzhůru, nenechte se odradit auty parkujícími kolem nepříliš kvalitní horské silničky, ani potížemi ve strmých šotolinových úsecích. Vydržíte-li 3 kilometry, zastaví vás závora se zákazem vjezdu. Tady zaparkujte. Odsud to máte na Riemannhaus nejblíže. Svižný výstup k chatě trvá i s krátkými odpočinky 2,5 hodiny, převýšení 1050 metrů. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Riemannhaus.
Výstup:
Z parkoviště Sandten Riemannhaus nevidíte, musíte věřit směrovce. Závoru se zákazem vjezdu obejděte zprava, potěšte se pohledem na efektní Breithorn
Značení výstupu
1400 metrů nad hlavou a vybavte se trpělivostí. Čeká vás asi kilometr namáhavého stoupání šotolinovou, místy asfaltovou silničkou. Před dolní stanicí nákladní lanovky odbočí značka ze silničky vlevo. Chodník vede klečí a trávníky lákajícími k posezení. Váš zrak bude od této chvíle poutat skalní stěna vyrůstající téměř kolmo před vámi. A hádanka, kudy po ní vzhůru do Ramseider Scharte, v níž stojí Riemannhaus. Vše se včas dozvíte. Výstup není technicky obtížný, jen namáhavý. Cesta vede serpentinami po skalních lávkách, opatřených zajišťovacím ocelovým lanem. Čeká vás neuvěřitelné množství, ve vápenci vytesaných, strmých schodů. Tam, kde stavitelé výstupové cesty narazili na nedostatek opracovatelného kamene, vytvářeli schodnice z betonu. Stačí se letmo zamyslet nad jejich pílí a dřinou, zastydět se za svou únavu. A rázem jste ve vynikající kondici. Stoupáte-li vzhůru v odpoledních hodinách hezkého dne, připravte se na vyčkávací a úhybné manévry kvůli velké frekvenci sestupujících návštěvníků chaty. Ve chvíli, kdy přes závěrečný zlom terénu poprvé zahlédnete vlevo od Sommersteinu Riemannhaus, dělí vás od něj ještě dvacet minut. Projednávání noclehů se odehrává u obslužného pultu kuchyně, pár kroků za dveřmi chaty.
Breithorn, Docken a Mitterhorn
Odkládací regály pro pohorky najdete ve výklenku vpravo za hlavním vchodem. Další jsou vlevo od tohoto místa, za prosklenými dveřmi. Těmi lze s výhodou vstoupit do stravovacího i ubytovacího prostoru. Vyhnete se tak tlačenici kolem provazu u pultu, který odděluje frontu strávníků od průchozích. Matratzenlager má kapacitu 70 nocležníků, Zimmerlager 34, což vzhledem k atraktivitě chaty může být za dobrého počasí velký problém. Riemannhaus sice není pohodlně dosažitelný, jeho terasový hloubkový výhled do Saalfeldenu, údolí Zell am See s kouskem jezera Zeller See, výhled na Grossvenediger, vzdálený odsud pouhých 30km, a procházky za chatou bludištěm "Kamenného moře", to jsou pozitiva zajišťující nájemcům chaty nevysychající příliv hostů.
 
Nečlenům OeAV doporučuji telefonickou rezervaci, jinak mohou mít za příznivého počasí ubytovací potíže i o všedních dnech. Rezervaci musíte bohužel zálohově uhradit, 5€ na osobu a noc. Při předložení průkazu OeAV vyžaduje personál osobní doklad s fotografií. Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 11€ (rok 2013).
Jedno z mála lezeckých míst.
Po modré vzhůru
Sociální zázemí chaty má slušnou úroveň, voda sice teče jen studená - nabízí se však zakoupení teplé sprchy. Povrchová a neupravená voda nese označení "Nicht zum Trinken". Přesto však nevyvolala žádné zdravotní potíže ani po několikadenní konzumaci. Mobilní telefony obslouží spolehlivě rakouská síť. Místy i německá.
Na Breithorn jděte z boční terasy k prvnímu rozcestníku za chatou. Ten vás jednoznačně navede kýženým směrem. Pak už jen pohlídat si levé odbočení na modré značení. V případě omylu zde hrozí, že se vydáte po červené na Ingolstädter Haus. Jde o snadný, přesto však pestrý výstup. Provede vás s nepatrnou ztrátou výšky malou roklí i několika snadnými lezeckými úseky obtížnosti I.UIAA. Převážná část cesty má chodecký charakter, pozor však na volné kameny, kterými můžete ohrozit ty pod vámi. Není potřeba spěchat, jde o časově nenáročnou záležitost. Od Riemannhausu k vrcholovému kříži vám stačí typicky 1,5 hodiny. Vyplatí se fotopauzy na všech příhodných místech, nabízí se mimořádné kompozice.
Vybavení:
Pro výstup z Riemannhausu není žádné speciální vybavení nutné. Při použití cesty "Saalfeldener Höhenweg" od Peter Wiechenthaler Hütte se neobejdete bez ferratové výzbrojky.
Vrcholová pozitiva:
Snadnost výstupu a tím danou větší návštěvnost vyváží vizuální odměna. Na severu kompletní Watzmann, na východě blízká Schönfeldspitze. Téměř jižně máte před sebou Grosses Wiesbachhorn s efektním oblačným "everestovským" praporem. A Grossglockner. V jihozápadním kurzu rozložitý Grossvenedier. Západním směrem vidíte Leoganger a Loferer Steinberge. K dispozici máte prohlídku celé hřebenovky "Saalfeldener Höhenweg", jste totiž na její nejvyšší kótě.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Včerejší čtvrtek byl velice úspěšným dnem. Dosažení Schönfeldspitze, šťastný návrat z ní, příznivý obrat v ubytování, jen samá pozitiva. Večer přivezla nákladní lanovka Katku - mile ochotnou a povídavou členku chatového personálu.
Na vrcholu Breithornu
Měla volný den v dolině a vrací se ke své perné práci na chatě. Při krátkém společném posezení u piva jsme se dověděli přehršel všelikých zajímavosti. Ač Slovenka, žije už sedm let v Saalfeldenu. Dala nám nahlédnout do dění na chatě i oknem na úpatí Sommersteinu, kde na skalním pilířku visí jízdní kolo, kterého jsme si dosud nevšimli. A hádanku.
Jsou dvě verze zavěšení kola na skálu:
a/ Listonoš, který roky vozil na kole poštu na chatu, toho měl dost a pověsil doručování zásilek i kolo "na hřebík"
b/ Kolo na Sommerstein zavěsili mladí a rozverní horolezci, mající na Riemannhausu výcvikové soustředění
Rozhodnout se pro správné řešení není jen tak.
Po celotýdenní pozitivní dřině máme jistě nárok na odpočinkový den. Jenže! Už jsme si jeden vybrali, a to o deštivé neděli na Gruttenhütte. Podnikneme tedy nějaký místní "špacír". Riemannhaus má v zásobě praktickou dvojkombinaci. Blízký a snadný Breithorn + ještě bližší a snadnější Hausberg chaty, Sommerstein. V pátek, v 8:50, po terasové snídani a relaxačním sledování turistického ruchu, jehož startovací rampou je právě ona terasa, jdeme na Breithorn. První kroky vedou zcela opačným směrem, s cílem v zádech. Za dvě minuty nás začnou směrovky obtáčet kolem chaty až do malé rokle. Kolem pasoucích se ovcí, po modré značce, dokonáváme obrat o 180°. Stoupáme, místy snadným lezeckým terénem,
"Sovička" Sommerstein
většinou však chodeckým "kamenolomem", k vrcholu. Máme se na co dívat, jen tak mít dva páry očí. Watzmann a dno "Kamenného moře" za sebou, hřebenovku "Saalfeldener Höhenweg" až po Mitterhorn před sebou. Pod sebou Riemannhaus, za ním sovička Sommerstein. Odsud krásně vidíme sovičce "pod sukně". Zdánlivě jen horolezecky průstupné kolmé stěny nabízejí chodeckou alternativu dosažení vrcholu Sommersteinu východním hřbetem. Motiv pro pokračování dnešní vycházky po návratu z Breithornu máme tedy nasnadě. S malou vyhlídkovou pauzou, kousek pod vrcholem, jsme u kříže Breithornu v 10:30 (pátek 6.září 2013). Kupodivu žádná tlačenice, máme trochu problém sehnat zde ochotného pořizovatele standardního skupinového fota "my a křížek". Překrásné místo, ta trocha výstupového času a úsilí se vyplatí. Schránka pod křížem obsahuje s vrcholovou knihou i foukací harmoniku. Petr neváhá a posiluje naše vrcholové rozpoložení libými tóny. Poté následuje rozhovor s krajany z Čech. A jdeme dolů. Přidáváme si pár kroků navíc, stoupáme na skalku za chatou. Jdeme se podívat na kovovou plastiku svatého Bartoloměje, u níž se každého 24.srpna shromažďují až tři tisíce věřících s kapelou a jodlery. Absolvují přeshraniční pouť z Maria Alm, přes Riemannhaus až ke kostelu St. Bartholomä na břehu Königssee. Jak včera večer říkala Katka: "Tá skala s ľuďmi vyzerala ako Titanik". Takže pozor: Máte-li zájem o úspěšné ubytování na Riemannhausu, nahlédněte v srpnu do kalendáře. Po poledni jsme zpátky na terase chaty. Pokračování dne, vyhrazeného odpočinku, nemusíme uspěchat. Máme před sebou jen krátký "výběh" na Sommerstein a závěr pobytu na překvapivě útulném Riemannhausu. Slunce pálí, upravujeme tedy na terase chaty pitný režim Radlerem a jdeme na "sovičku". Rozvážné kroky k rozcestníku a modré značce, pak se dostavuje časoměrná zvědavost. Bez ohrožení základních životních funkcí lze být z terasy chaty u křížku na vrcholu Sommersteinu za třináct minut.
Sommerstein. Vzadu Breithorn
Svou výškou 2308m nemůže konkurovat okolí. Pravda, s vyjímkou Riemannhausu o 130 metrů níže. Těch pár kroků ke skromnému kříži nelitujeme, pěkné místo. Ač snadno dosažitelné, evidentně není příliš navštěvované. Pohled od chaty poněkud mate, sovička odrazuje při pohledu zespod svou zdánlivou nepřístupností každého nezasvěceného návštěvníka zdejší chaty.
V sobotu ráno máme před sebou závěr horského týdne a návrat domů. Ještě jednou dva litry Teewasser k snídani. Hana a Petr vedou na terase, coby rodiče dvojčat, rozhovor s chatařem Manfredem Gruberem, který se svou ženou Anitou očekává v prosinci narození dcer Anny a Sofie. Srdečně se loučíme s Katkou i Manfredem. Přejeme jim mnoho štěstí a sestupujeme k autu.
Po tradiční zastávce v Burger King u exitu Salzburg Flughafen, konzumaci Chilli Cheese Nugets, Onion Rings a jiných nezdravostí dle osobního výběru, děláme mimořádně ještě jednu. A to i za cenu sjezdu z dálnice. Kvůli nákupu zajíždíme do městečka Seewalchen am Attersee. Zde zakoupen Rossbacher - Die Österreichische Kräuterspezialität. Jdeme nahlédnout na jezero a s jedním odpočinkem před Hollabrunnem příjíždíme do Lechovic krátce před setměním. Večeře U Bazalů a do půlnoci jsme doma.