Hoher Dachstein  2995 m
Dachstein Gebirge    Rakousko
Jak na to:
Vhodným východiskem pro výstup přes Adamekhütte německy / česky (2196 mnm, majetek OeAV Austria) je
Adamekhütte, za ní Hoher Dachstein a Mitterspitz, vpravo Schneebergwand
Camping am See v Obertraunu. Kemp leží u jihovýchodního cípu Hallstattského jezera, večerní pohled přes jezero na osvětlený Hallstatt je působivý. Praktický záchytný bod pro přesun Totes Gebirge - Dachstein. Nelze ho minout, je zprava u cesty z Obertraunu do Hallstattu. Sociální zázemí slušné. Kemp má pouze dvě vady: cena pobytu nepříznivá, majitelka citlivá na přenášení laviček. Na jedno přespání to až tak nevadí. [Přímý příjezd viz: Linz - Hallstatt.] Ráno přejedete přes Hallstatt a Gosau k Vorderer Gosausee. Při dojíždění k jezeru budete míjet velké množství neplacených parkovišť, rozmístěných po obou stranách silnice. Snažte se použít to nejvyšší, ušetříte si kus pěší cesty s batohem. Čeká vás dlouhá cesta. Základní orientace v místopisu, otvírací době chat a aktuálních cenách noclehů na chatách viz: Turistický průvodce po Alpách. Mapa přechodu ledovce. Lokální předpověď počasí pro Hallstatt. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Příchod k Vorderer Gosausee (933mnm,hloubka 82m) potěší, první pohled přes jezero na masiv Dachsteinu je silným zážitkem. Cestu kolem jezera doporučuji zleva, Hinterer Gosausee (1161 mnm,hloubka 36m) obcházíte zprava. Asi ve 2/3 cesty kolem H.Gosausee se u směrové tabulky na Adamekhütte od jezera odpoutáte mírně doprava; máte za sebou 2 hodiny chůze po silnici a žádnou výšku (Pozor: lze minout, vyzkoušeno, po 5 minutách skončíte v Gosaualmu u piva). Před sebou máte ještě 2,5 až 3 hodiny chodeckého terénu a převýšení 1035 metrů. Teprve pak dosáhnete velmi příjemné chaty Adamekhütte.
Hoher Dachstein, vrcholový blok
Podvečerní posezení na terase s výhledem na Vorderer Gosausee je idylické. Nocleh v lageru za 16 Euro (cena r.2003), voda v umývárně zdarma. Ráno nemusíte nijak spěchat jen za předpokladu, že zdolání Dachsteinu zakončíte ještě jedním noclehem v Adamekhütte. V opačném případě si přivstaňte, návrat z vrcholu na parkoviště bude dlouhý. Od chaty povedou vaše první kroky k suťovému svahu, který výše přechází ve zlomiska, ohraničující čelo ledovce Gosaugletscher. V suťovisku je vychozeno za sezónu mnoho stezek, zvolte dle chuti. Hlavně však se musíte důsledně přibližovat k výraznému skalnímu hřebeni Schneebergwand, který zprava ohraničuje ledovec. V této fázi vás očekávají nepříjemně hladké šikmé plotny před ustupujícím ledovcem. Jsou-li pokryty mokrým sněhem, nebo vodním ledem, je to na úraz. Samotný ledovec není obtížný, sklon není velký, podle stavu jeho povrchu je však třeba se rozhodnout pro nasazení maček; na držícím sněhu nejsou nutné. Vede-li aktuální cesta po ledovci blízko Schneebergwandu, mějte nasazenu přilbu, na ranním slunci odtávají ze stěny kameny a kusy ledu. Totéž platí o Mitterspitz, kterou budete míjet v místech, kde se zmírňuje sklon ledovce. V jeho závěru vás čeká druhé, ale už poslední nepříjemné místo, které si nezadá s hradním příkopem, a to přechod z ledovce do sedla Obere Windlucke v západním hřebeni Hoher Dachsteinu. Zde se vám poprvé otevřou výhledy na jih a následuje nejzajímavější úsek výstupu, ocelovými lany dobře zajištěná, v ideálním počasí technicky i fyzicky snadná cesta kompaktním skalním hřebenem vrcholového masivu (ve stupnici obtížnosti zajištěných
Petr, Vojta, Hana a Miloš
cest je klasifikována stupněm A - B; stupnice viz anglicky / německy). Pokud se chcete jistit, je to možné ve všech exponovaných místech. Je-li však tento závěrečný úsek namrzlý, nebo jsou-li ocelová lana pod tvrdým sněhem, je nutno zvážit další pokračování v závislosti na vašich dovednostech a vybavení. Hřeben vás dovede k vrcholovému kříži - z chaty 2,5 hodiny.
Vybavení:
Sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, 9mm lano, mačky, cepín, přilba. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem.
Vrcholová pozitiva:
Nádherné místo okořeněné zajímavým výstupem - přechod malého ledovce v kombinaci se závěrečnou lezeckou pasáží opravdu nenudí a čas nevnímáte. Za ideálního počasí neomezený rozhled; pozornost zaslouží především jihozápadní směr a v něm vzdálená kontrastní dvojice impozantních vrcholů, Grossglockner (3798 mnm) a Grossvenediger (3666 mnm). Grossglockner se odsud jeví jako tmavý hrot, Grossvenediger po jeho pravé straně jako rozlehlý bělostný masiv. Inspirativní pro budoucí zájmy horala.
Jak to bylo:
Po dosažení Grosser Prielu a nezdařeném pokusu o Spitzmauer v Totes Gebirge sestup z Prielschutzhausu a přejezd do Camping am See v Obertraunu. Počasí se výrazně lepší, navíc se blíží závěr týdne, procházku Hallstattem je tedy nutno odložit na jindy. Přesun k Vorderer Gosausee a výstup na Adamekhütte. Zde díky meteorologům plná terasa zájemců o výstup na Dachstein, v chatařem přiděleném Gosaulageru kupodivu téměř sami. Dachstein dosažen v pátek 5.9.2003 ve 12 hodin v perfektním počasí, viditelnost min. 150km, přechod ledovce bez maček,
Na předvrcholu. Vzadu zlomyslné kavče
20 cm držícího sněhu. Plotny před ledovcem pokryty mokrým sněhem, ve stínu vodním ledem. Na předvrcholu okraden kavčetem žlutozobým o tyčinku Twiggy. Pozor na ně!
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce je závislý na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.