Hoher Dachstein  2995 m
Dachstein Gebirge    Rakousko
Kudy tam:
Výhodnou základnou pro výstup na Dachstein je Adamekhütte (2196 mnm, majetek OeAV Austria).
Adamekhütte
Přístup na chatu má jedinou alternativu, a to Vorderer Gosausee, k němuž vede horská silnice z Hallstattu. Při dojíždění k jezeru budete míjet velké množství neplacených parkovišť, rozmístěných po obou stranách silnice.
Snažte se použít to nejvyšší, ušetříte si kus pěší chůze s batohem na zádech. Čeká vás velice dlouhá cesta. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Adamekhütte.

Výstup:
Příchod k Vorderer Gosausee (933mnm,hloubka 82m) potěší, první pohled přes jezero na masiv Dachsteinu zapůsobí na každého horomila. Cestu kolem jezera doporučuji zleva. Hinterer Gosausee (1161 mnm, hloubka 36m) obcházíte zprava. Asi ve 2/3 cesty kolem H.Gosausee se u směrové tabulky na Adamekhütte od jezera odpoutáte mírně doprava. Pozor, odbočku můžete snadno minout. Máte za sebou 2 hodiny chůze po silnici, před sebou však ještě asi 3 hodiny chodeckého terénu s převýšením 1035 metrů. Teprve pak dosáhnete velmi příjemné chaty Adamekhütte.
Hoher Dachstein, vrcholový blok
Podvečerní posezení na terase s výhledem na Vorderer Gosausee, toť neopakovatelný zážitek. Nocleh v lageru stojí 16 Euro (rok 2003), pitnou vodu v umývárně máte zdarma. Ráno nemusíte nijak spěchat jen za předpokladu, že zdolání Dachsteinu zakončíte ještě jedním noclehem v Adamekhütte. V opačném případě si přivstaňte, návrat z vrcholu na parkoviště bude dlouhý. Od chaty povedou vaše první kroky k suťovému svahu, který výše přechází ve zlomiska, ohraničující čelo ledovce Gosaugletscher. V suťovisku se nabízí mnoho stezek, zvolte dle chuti. Hlavně však se musíte důsledně přibližovat k výraznému skalnímu hřebeni Schneebergwand, který zprava ohraničuje ledovec. V této fázi vás očekávají nepříjemně hladké šikmé plotny před ustupujícím ledovcem. Jsou-li pokryty mokrým sněhem, nebo vodním ledem, pozor na úraz. Samotný ledovec není obtížný. Podle stavu jeho povrchu se rozhodněte pro eventualitu nasazení maček. Vede-li aktuální cesta po ledovci blízko Schneebergwandu, mějte nasazenu přilbu, na ranním slunci odtávají ze stěny kameny a kusy ledu. Totéž platí o Mitterspitz, kterou budete míjet v místech, kde se zmírňuje sklon ledovce. V jeho závěru vás čeká druhé, ale už poslední nepříjemné místo, které si nezadá s hradním příkopem. A to přechod z ledovce do sedla Obere Windlucke v západním hřebeni Hoher Dachsteinu. Zde se vám poprvé otevřou výhledy na jih. Následuje nejzajímavější úsek výstupu, ocelovými lany dobře zajištěná, v ideálním počasí technicky i fyzicky snadná cesta západním hřebenem vrcholového masivu, obtížnost B, topo.
Petr, Vojta, Hana a Miloš
Pokud se chcete jistit, můžete ve všech exponovaných místech. Je-li však tento závěrečný úsek namrzlý, nebo jsou-li ocelová lana pod tvrdým sněhem, musíte zvážit další pokračování v závislosti na vašich dovednostech a vybavení. Hřeben vás dovede k vrcholovému kříži za 2,5 hodiny z chaty.
 
Vybavení:
Sedací úvazek s karabinou, 9mm lano, mačky, cepín, přilba. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem.
Vrcholová pozitiva:
Nádherné místo okořeněné zajímavým výstupem. Přechod malého ledovce v kombinaci se závěrečnou lezeckou pasáží opravdu nenudí a čas nevnímáte. Za ideálního počasí neomezený rozhled; pozornost zaslouží především jihozápadní směr a v něm vzdálená kontrastní dvojice impozantních vrcholů, Grossglockner (3798 mnm) a Grossvenediger (3666 mnm). Grossglockner se odsud jeví jako tmavý hrot, Grossvenediger po jeho pravé straně jako rozlehlý bělostný masiv. Inspirativní pro budoucí zájmy horala.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce závisí na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.
Jak to bylo: ✔
Po dosažení Grosser Prielu a nezdařeném pokusu o Spitzmauer v Totes Gebirge sestupujeme z Prielschutzhausu a jedeme do Camping am See v Obertraunu. Počasí se výrazně lepší, navíc se blíží závěr týdne, procházku malebným Hallstattem tedy musíme odložit na jindy. Ve čtvrtek ráno vyjíždíme k Vorderer Gosausee a stoupáme na Adamekhütte. Zde díky meteorologům plná terasa zájemců o výstup na Dachstein. V chatařem přiděleném Gosaulageru jsme kupodivu téměř sami. Vrchol Dachsteinu dosahujeme v pátek 5.9.2003 ve 12 hodin v perfektním počasí. Viditelnost minimálně 150km, přechod ledovce bez maček,
Na předvrcholu. Vzadu zlomyslné kavče
20 cm nového ale nesoucího sněhu. Plotny před ledovcem pokryty mokrým sněhem, ve stínu vodním ledem. Na předvrcholu jsem byl okraden kavčetem žlutozobým o tyčinku Twiggy. Pozor na ně!