Ebenstein  2123 m
Hochschwab    Rakousko
Kudy tam:
Kdo si přeje vystoupit na Ebenstein přívětivou trasou, ten zvolí osluněnou chatu Sonnschienhütte (1523 m, nájemci Birgit & Markus Heidegger, majitel OeAV Austria).
Sonnschienhütte 1523 m. A Ebensteiny
Sportovně ladění horalé zvládnou Ebenstein z parkoviště Tragöss Jassing, tam a zpět za "lákavých" 10 hodin.
Příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Arndorf - Sittenthal - Tragöss Oberort - Parkplatz Tragöss Jassing (910m).
Z centra Tragöss jeďte vlevo horskou silnicí na Tragöss Jassing. 500m před Jassing Alm jsou tři parkoviště. Lze-li, použijte to nejvyšší. Parkoviště jsou placená, 6 € hradí stání na 24 hodin. Parkovací lístek zakoupíte u infocentra na konci Tragöss - Sankt Katharein. Závěr cesty na parkoviště Jassing vede po lesní cestě zpevněné jen vápencovou drtí. Pozor na auta v protisměru, vozovka nemá moc vyhýbacích míst.

Upozornění Sonnschienhütte:
Zaplaťte parkovné. Po vyplnění registračního formuláře od nás obdržíte kartu hosta (pozn.: musíte si kartu vyžádat, my jsme na ni zapomněli). Kartu vložíte do poštovní schránky u infocentra na konci Tragöss - Sankt Katharein spolu s údaji o svém účtu a parkovacím lístkem. Poté dostanete cenu lístku zpět.

Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Sonnschienhütte.
Výstup:
Jde se na Ebenstein
Z parkoviště jděte cestou 836 na Sonnschienhütte. Buďte pozorní, souběžná cesta 832 vede k výletní chatě Jassing Alm. Stoupání na chatu po vozovce Russenstrasse (postavena ruskými válečnými zajatci v 1.světové válce) má procházkové parametry. Zatáčky cesty stále míří v mírném sklonu ke zdánlivě neprůstupné vápencové skalní hradbě. Příznivci lesních zkratek silničních serpentin si přijdou na své. Za 2 až 2,5 hodiny od parkoviště dorazíte k Sonnschienhütte. Úhledná chata disponuje pokoji s rustikálními postelemi. Lůžko v Mehrbettzimmer přijde člena OeAV na 20 €, místo v Matratzenlager na 13 € (rok 2022). Dostatečné osvětlení nevyžaduje použití čelovek. Pokud se rádi vyhnete Notlageru, objednejte si noclehy v předstihu rezervačním mailem. Po kovových schodech vystoupejte do Gaststube. Zde uplatněte písemnou rezervaci noclehů, v Gaststube odložte pohorky (přezutí volně k použití) a jděte se ubytovat.
Ebenstein, vrcholový blok
Umýváren a WC má chata dostatek na všech podlažích. Dámy jsou zde mírně diskriminovány. Ale ony si snadno poradí svou přirozenou autoritou. Osobně ověřeno. Ač nabízí chata WiFi a platbu kartou, mobilní signál zde není. Ráno si můžete z velkých termosek napustit Teewasser pro přípravu svých instantních jídel za 2,30 €/litr.
Z chatové terasy se ráno vydejte na západ mírně stoupajícím chodníkem 829. Po 2 km odbočte na rozcestí vpravo cestou 831. Vystoupejte na hřeben, podejděte Klein Ebenstein a pokračujte travnatým terénem k vrcholovému bloku Ebensteinu. Jeho západní skalky vám nabídnou kousek
 
lezení, tedy spíše zajištěné skalní chůze pro návštěvníky postrádající "Schwindelfreiheit". Za 2:20 dojdete k vysokému kříži Ebensteinu. Zde spočněte a poté se ohlédněte. V tu chvíli zjistíte,
Jištění pro ty, co nemají Trittsicherheit
že nejste na "směroplatném" vrcholu. Ebenstein má vrcholy tři. Ten, na němž se právě nacházíte, pak severovýchodní, s malou meteostanicí napájenou solárním panelem, především však severní, a to nejvyšší vrchol se skromně malým křížkem.
Vybavení:
Něco na pití a k snědku.
Vrcholová pozitiva:
Na severu jsou jen tak tak k zahlédnutí Dürrenstein a Ötscher, na východě se obtížně hledá král zdejšího horstva, Hochschwab. Západní výhled na tom není o nic lépe, horští obři Hochtor a Grosser Buchstein jsou odsud na hraně rozpoznání. Jen místní znalec snad spolehlivě rozliší zmíněné kopce. Nezoufejte nad zdejší horopisnou nouzí a v poklidu vnímejte efektní vápencový Ebenstein. Eventuálně po něm energicky kolujte a hledejte výškového vítěze v soutěži všech Ebensteinů.
Je-li vám nakloněno počasí, jde o velice krásné místo, takže setrvejte seč můžete.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
V neděli 4.září 2022, v sedm hodin ráno, jsem vyzvednut svými mile
Velký kříž, malý vrchol
obětavými přáteli z Rusavy v Hranicích. Kvůli předpovědi dešťů a bouřek to s námi nevypadá růžově. Snad nebude tak zle. Musíme věřit a doufat. Nakupujeme v Lidlu Mikulov, k odpočinku volíme Rastplatz Steinfeld za Wiener Neustadt. Parkovací automat u infocentra na konci Tragöss - Sankt Katharein nás za 12 € pouští vzhůru na 48 hodin. Rakouskou chválou opředené Grüner See má letos parametry nevzhledné louže. Nevadí, příště snad bude bezedné a sytě zelené. Zastávku u jezera tedy míjíme a zastavujeme až na třetím parkovišti Jassing. Klimatický negativní dopad v podobě deficitu srážek nám vychází vstříc. Nepřemostěné koryto Teufelsgraben bychom za silných dešťů jen tak nezdolali. Jedinou nesnází, která nás očekává, tedy představuje pouze neustálé nabírání výšky.
Malý kříž, velký vrchol (2123 m)
Parkovišti i osobním nezbytnostem zapomenutým v autě dáváme nekompromisní vale a v 16 hodin vstupujeme do Gaststube Sonnschienhütte. Dostáváme přidělen šestilůžkový "Hofrat Wagner Zimmer No.5". Následuje podvečerní posezení s Radlerem u vyhřáté stěny kůlny chaty. V pondělí po osmé vyrážíme na Ebenstein. Vrchol s největším křížem dosahujeme 5.září 2022 v 10:45, nejvyšší kótu Ebensteinu s minikřížem navštěvujeme o 50 minut později. Míst k sezení má Ebenstein dostatek, slunce nám přeje, s odchodem není nutno spěchat. Během sestupu krátce odbočujeme na Klein Ebenstein (1943m) a ve 14 hodin jsme zpět i opět na terase Sonnschienhütte. Odpoledne probíhá generačně rozdílně. Neklidné mládí jde na obhlídku zdejších náhorních pastevních luk včetně útulen Häuslalm a Sackwiesenalm, my klidní a rozvážní se pilně věnujeme nápravě pitného režimu na terase Sonnschienhütte. Večer všichni svorně pokračujeme v doplňování tekutin i energií všeho druhu v Gaststube.