Gänsekragen  2915 m
Stubaier Alpen / Larstiger Berge    Rakousko
Kudy tam:
Optimální základnu pro výstup představuje chata Winnebachseehütte (2362 mnm, majetek DAV Hof).
Ferienwohnung u Doris Grüner
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Příjemný a levný kemp, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Při deštivém počasí můžete použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování.
Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Winnebachseehütte.
Výstup:
K dosažení chaty Winnebachseehütte se vydejte z centra Längenfeldu zajímavou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček a naberte téměř 500 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, na vás čeká velké neplacené parkoviště. Raději však vyjeďte vlevo vzhůru do kopce a zaparkujte nalevo od poslední zatáčky před místem zvaným Winnebach. Toto parkoviště má malou kapacitu. Ve Winnebachu samotném parkování není možné.
Ovce gänsekragenská vrchovská
Průchod winnebašskou zástavbou až k nástupu do ústí doliny potoka Winnebach usnadňují směrovky s názvem chaty. Značená cesta vás rychle vyvede vysoko nad hranici lesa a nad hlučný potok na dně doliny. Přístup k chatě vám připraví závěrečné překvapení. Chodník vede stále kolmo k hluboké rokli a nezdolatelnému skalnímu prahu za roklí. Pohodlně přístupná chata se skrývá vlevo "za rohem". Cesta z Griesu trvá 2 hodiny. Chata disponuje pouze 27mi místy v Matratzenlageru, doporučuji rezervaci. Cena 15Euro/noc (rok 2006).
Výstup začíná na zápraží chaty, chodník mírným svahem podejde nákladní lanovku a západním směrem traverzuje v pozvolném stoupání rozsáhlé jižní travnaté úbočí Gänsenkragenu. Po asi 800 metrech následují serpentiny s rychlým nabíráním výšky, chodník za neustálého stáčení vpravo překročí dvě nevýrazná žebra a změní svůj směr o 180°. Následuje několik minut snadného skalního terénu ve vrcholovém bloku a střídmý vrcholový kříž. Z chaty 1:30. Vrchol nabízí málo místa, takže buďte zde raději první. Cesta není nikde jištěna, některé úseky mohou za mokra, sněhu či námrazy pozlobit.
Vybavení:
Plechovka piva a něco na zub.
Vrcholová pozitiva:
Tento vrchol lze považovat za Hausberg Winnebachseehütte.
Gänsekragen a jeho kříž
Chata nabízí ve svém okolí mnoho celodenních túr na vrcholy kolem 3200 mnm. Gänsekragen se této kategorii vymyká coby zdánlivý trpaslík, nedosahující ani 3000mnm. V jiném horstvu a s jinými sousedy by však zářil. Ani vyhlášený slovinský obr Triglav nesahá tak vysoko! A za způsob vedení výstupové cesty by se nemusel stydět ani Julius Kugy. Výhledy vynikající, směrem do Griesu i řádně hluboké,
 
labilní exponovaná lavička na vrcholu překvapivá. Nelze jistě očekávat, že zájemce o Gänsenkragen bude vážit dlouhé cestování jen kvůli tomuto objektu. Jste-li však na Winnebachseehütte, máte slušné počasí a 3 hodiny času k dobru, pak Gänsekragen nabízí ideální nápln pro tento čas.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Po krásném pondělním výstupu na Breiter Grieskogel nás čeká poslední nocování na přívětivé Winnebachseehütte, pak sestup do Griesu a odjezd do Hubenu. Máme na to celý den, proto si ráno přispíme. Značení u chaty tvrdí, že výstup trvá 1,5 hodiny. V 9:15 vyrážíme nalehko na třešňový výlet. Chata i nákladní lanovka jsou brzy hluboko pod námi, chodník ve strmých trávnících nabírá rychle výšku. Pozornost budí ovce v roli kamzíků ve výšce kolem 2800 metrů. Svižně obtáčíme vrcholový skalní blok, pár metrů lehkého lezení a posezení na vrcholové lavičce s nestabilním opěradlem, toť důstojné završení krásného a snadného výletu. Vrchol dosažen v úterý 5.9.2006 v 10:35.