Gänsekragen  2915 m
Stubaier Alpen / Larstiger Berge    Rakousko
Jak na to:
Optimální základnou pro výstup je chata Winnebachseehütte (2362 mnm, majetek DAV Hof).
Ferienwohnung u Doris Grüner
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Kemp je příjemně levný, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Jinou, sice dražší, avšak při deštivém počasí pohodlnější možností je použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování - šance je především po prázdninové sezóně. Námi byl použit Alpenrot, Huben 196, s kapacitou 3 x 2 osoby + 1 přistýlka. Velmi dobrá úroveň za přijatelnou cenu. Majitelka, Doris Grüner, reaguje vstřícně i na neohlášený příjezd. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS 83 - Stubaier Alpen,   KOMPASS 43 - Ötztaler Alpen, nebo turistická mapa Rakouska centrovaná na Längenfeld. Lokální předpověď počasí pro Längenfeld.
Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
K dosažení chaty Winnebachseehütte je nutno vydat se z centra Längenfeldu zajímavou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček - každá má své jméno - na betonových nosnících a nabrat potřebných téměř 500 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Je s podivem, že silnice není placená. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, je velké neplacené parkoviště. Výhodné však je vyjet vlevo vzhůru do kopce a zaparkovat nalevo od poslední zatáčky před místem zvaným Winnebach. Toto parkoviště má však malou kapacitu a může být plné. Ve Winnebachu samotném parkování není možné.
Ovce gänsekragenská vrchovská
Průchod winnebašskou zástavbou až k nástupu do ústí doliny potoka Winnebach usnadňují směrovky s názvem chaty. Značená cesta vás rychle vyvede vysoko nad hranici lesa a nad hlučný potok na dně doliny. Přístup k chatě je poněkud zvláštní, do poslední chvíle se zdá, že žádný. Chodník vede stále kolmo k hluboké rokli a vysokému skalnímu prahu za roklí. Chata je však vlevo "za rohem" a pohodlně přístupná. Cesta z Griesu trvá 2 hodiny. Chata je pěkně zrenovovaná, nájemce i obsluha příjemní. Chata je malá, 27 míst v Matratzenlageru, je tedy nutná rezervace na e-mailové adrese "winnebachseehuette@aon.at" nebo "gaesteh_elisabeth@aon.at". Cena je 15Euro/noc. Výstup začíná na zápraží chaty, chodník mírným svahem podejde nákladní lanovku a západním směrem traverzuje v pozvolném stoupání rozsáhlé jižní travnaté úbočí Gänsenkragenu. Po asi 800 metrech následují serpentiny s rychlým nabíráním výšky, chodník za neustálého stáčení vpravo překročí dvě nevýrazná žebra a změní svůj směr o 180°. Následuje několik minut snadného skalního terénu ve vrcholovém bloku a střídmý vrcholový kříž. Na vrcholu je málo místa, takže buďte zde raději první. Cesta není nikde jištěna, některé úseky mohou za mokra, sněhu či námrazy pozlobit.
Vybavení:
Plechovka piva a něco na zub.
Vrcholová pozitiva:
Tento vrchol lze považovat za Hausberg Winnebachseehütte. Chata nabízí ve svém okolí mnoho celodenních túr na vrcholy kolem 3200 mnm. Gänsekragen se této kategorii vymyká coby zdánlivý trpaslík, nedosahující ani 3000mnm. V jiném horstvu a s jinými sousedy by však zářil. I vyhlášený slovinský obr Triglav je menší! A za způsob vedení výstupové cesty by se nemusel stydět ani Julius Kugy. Výhledy vynikající, směrem do Griesu i řádně hluboké, labilní exponovaná lavička na vrcholu překvapivá. Nelze jistě očekávat, že zájemce o Gänsenkragen bude vážit dlouhé cestování jen kvůli tomuto objektu. Jste-li však na Winnebachseehütte, je slušné počasí a máte 3 hodiny času k dobru, pak Gänsekragen je ideální náplní pro tento čas.
Jak to bylo:
Gänsekragen a jeho kříž
Po krásném pondělním výstupu na Breiter Grieskogel nás čeká poslední nocování na přívětivé Winnebachseehütte, pak sestup do Griesu a odjezd do Hubenu. Máme na to celý den, proto si ráno přispíme. Značení u chaty tvrdí, že výstup trvá 1,5 hodiny. V 9:15 vyrážíme nalehko na třešňový výlet. Chata i nákladní lanovka jsou brzy hluboko pod námi, chodník ve strmých trávnících nabírá rychle výšku. Pozornost budí ovce v roli kamzíků ve výšce kolem 2800 metrů. Svižně obtáčíme vrcholový skalní blok, pár metrů lehkého lezení a posezení na vrcholové lavičce s nestabilním opěradlem je důstojným završením krásného a snadného výletu. Vrchol dosažen v úterý 5.9.2006 v 10:35.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.