Breiter Grieskogel  3287 m
Stubaier Alpen / Larstiger Berge    Rakousko
Jak na to:
Optimální základnou pro výstup je chata Winnebachseehütte (2362 mnm, majetek DAV Hof).
Doris Grüner - Alpenrot
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Kemp je příjemně levný, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Jinou, sice dražší, avšak při deštivém počasí pohodlnější možností je použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování - šance je především po prázdninové sezóně. Použili jsme Alpenrot, Huben 196, s kapacitou 3 x 2 osoby + 1 přistýlka. Velmi dobrá úroveň za přijatelnou cenu. Majitelka, Doris Grüner, reaguje vstřícně i na neohlášený příjezd. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS 83 - Stubaier Alpen,   KOMPASS 43 - Ötztaler Alpen, nebo turistická mapa Rakouska centrovaná na Längenfeld. Lokální předpověď počasí pro Längenfeld.
Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
K dosažení chaty Winnebachseehütte je nutno vydat
Winnebachseehütte a její pleso
se z centra Längenfeldu zajímavou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček - každá má své jméno - na betonových nosnících a nabrat potřebných téměř 500 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Je s podivem, že silnice není placená. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, je velké neplacené parkoviště. Výhodné však je vyjet vlevo vzhůru do kopce a zaparkovat nalevo od poslední zatáčky před místem zvaným Winnebach. Toto parkoviště má však malou kapacitu a může být plné. Ve Winnebachu samotném parkování není možné. Průchod winnebašskou zástavbou až k nástupu do ústí doliny potoka Winnebach usnadňují směrovky s názvem chaty. Značená cesta vás rychle vyvede vysoko nad hranici lesa a nad hlučný potok na dně doliny. Přístup k chatě je poněkud zvláštní, do poslední chvíle se zdá, že žádný. Chodník vede stále kolmo k hluboké rokli a vysokému skalnímu prahu za roklí. Chata je však vlevo "za rohem" a pohodlně přístupná. Cesta z Griesu trvá 2 hodiny. Winnebachseehütte je význačná tím, že jako základna nabízí ve svém okolí mnoho celodenních túr na vrcholy kolem 3200 mnm. Chata je pěkně zrenovovaná, nájemce i obsluha příjemní. Chata je malá, 27 míst v Matratzenlageru, je tedy nutná rezervace na e-mailové adrese "winnebachseehuette@aon.at" nebo "gaesteh_elisabeth@aon.at". Cena je 15Euro/noc. Výstupová cesta míjí zleva chatu, pleso za ní a kousek za plesem odbočuje vlevo do sedla Zwieselbachjoch (2868mnm). Příjemně vedený chodník pohodlně nabírá výšku Winnebachkarem, traverzuje trávníky na úpatí osamělého, výrazného Leschhornu a snadno dosahuje první postupový cíl, směrovkou označenou odbočku na B.Grieskogel, která je několik desítek metrů před Zwieselbachjochem. Cesta se stáčí na západ ve směru skalního hřbetu, ohraničujícího zleva ledovec Grieskogelferner a vrůstajícího do jihovýchodního vrcholu (3225mnm) B.Grieskogelu. Zajímavé skalky s jezírky z tajícího sněhu a terasami nabírají pozvolna výšku. Pozor - levá strana tohoto úseku obsahuje příčnou kaňonovitou průrvu s vodou. Nelze ji přeskočit, nutno obejít zprava. V silné mlze toto místo může být výkonnou pastičkou na nepozorné.
Vstupujeme na Grieskogelferner
Dle počasí a stavu povrchu ledovce zvolte optimální místo vstupu na ledovec. Z počátku plochý Grieskogelferner se okolo 3000mnm rychle zvedá až ke sklonu téměř 40°. Tato nejzajímavější partie ledovce vrcholí po asi 150 výškových metrech v ledovcové hraně, za níž následuje výrazné zmírnění sklonu. Je praktické absolvovat ledovcový výšvih co nejblíže skalního hřbetu, který máte po levé ruce, ev. místy i po něm, je-li to za daných podmínek výhodnější; střed a pravá strana výšvihu je ve zlomu plná trhlin! Horní patro ledovce vás snadno dovede kolmo ke svému zakončení, skalnímu hřebeni, představujícímu kompletní vrcholovou partii B.Grieskogelu. Hlavní vrchol je z vašeho pohledu vpravo, jihovýchodní vrchol zakončuje hřeben vlevo. Vzájemná vzdálenost obou vrcholů je asi 500 metrů, Grieskogel je tedy opravdu "breit". Vystoupit na tento hřeben nepřináší žádné obtíže, je vybaven množstvím příjemných žlábků i snadných a kompaktních skalních stupňů. Hřeben sám je lehkým chodeckým terénem s malým množstvím vzdušných míst a snadno vás dovede ke kříži na hlavním vrcholu. V závislosti na vašem fyzickém fondu a stavu terénu máte za sebou 3,5 až 4 hodiny výstupu z Winnebachseehütte. Je-li příznivé počasí s dobrou viditelností, doporučuji během sestupu navštívit jihovýchodní vrchol, vybavený kovovým minikřížem.
Vybavení:
Mačky a cepín v závislosti na stavu povrchu Grieskogelferneru, tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem.
Vrcholová pozitiva:
Breiter Grieskogel se svým malým ledovcem Grieskogelferner je především skialpinistickým cílem. Jde však také o vynikající horský objekt pro aklimatizační výstupy. Vzhledem k našemu záměru navštívit Brandenburger Haus (3274mnm) v Ötztalských Alpách a projít se po gigantickém ledovci Gepatschferner, je pro nás tento vrchol ideální svou výškou i ledovcem. Chata Winnebachseehütte má polohu vhodnou pro aklimatizační nocování. Hlavní i jihovýchodní vrchol jsou místa vynikajících rozhledů. Snadno pozorovatelná je ötztalská Wildspitze (3772mnm), skvěle odsud vypadá blízký Schrankogel (3497mnm), druhý to nejvyšší vrchol Stubaiských Alp, přeje-li počasí, jsou k zahlédnutí atraktivní vrcholy Hauptkammu, Zuckerhütl (3505mnm) a Wilder Pfaff (3458mnm).
Jak to bylo:
Po nedělním večerním návratu z výstupu na Winnebacher Weisskogel, poznamenaného poněkud nepřízní počasí,
Breiter Grieskogel
má pro nás nájemce Winnebachseehütte, Michael Riml, superpřekvapení: příští den bude nádherně! S takovou nadějí se dobře usíná. Ráno žádný spěch se vstáváním. Z chaty vyrážíme až v 9 hodin kolem plesa do teple prosluněného Winnebachkaru. Jaký to příjemný rozdíl v porovnání s mokrou šedí předchozího dne. Chodník do sedla Zwieselbachjoch je velice kvalitní, rychle a pohodlně nabírá výšku strmým travnatým svahem. Vlevo se otvírá pohled do zajímavé hluboké rokle pod gigantickými srázy jihovýchodního vrcholu Grieskogelu, ozdobené malým "rohlíkovým" plesem. Bez většího úsilí dosahujeme odbočku na Grieskogel, která je na dohled od sedla Zwieselbachjoch. Zde malá pauza. Poté vstupujeme na skalní hřbet, ohraničující zleva ledovec Grieskogelferner a užíváme si slalom mezi jezírky a vyhřátými skalkami. Přechod na zasněžený ledovec je snadný. Bez maček stoupáme vzhůru ke zlomu ledovce v bezprostřední blízkosti levého skalního hřbetu, majícího místy spíše charakter žebra. Několik malých ledovcových trhlin skrytých pod sněhem a exkurze v jedné z nich nás uvádí do stavu bdělosti a míjíme je těsně podél skal. Za zlomem ledovce se vzdáváme příjemné blízkosti bezpečných skal a mírně stoupajícím horním patrem Grieskogelferneru, které je zcela bez trhlin, se stáčíme napravo a míříme přímo k hlavnímu vrcholu, zde již velmi dobře patrnému. Tady se rozdělujeme. Hlavní skupina zdolává vrcholový hřeben snadným šikmým vysněženým zářezem s mírným sklonem, ústícím na hřeben několik desítek metrů před vrcholem. Adam z cvičných důvodů nasazuje mačky a vybírá si strmý žlab, který ho vyvede na vrcholový hřeben blízko hlavního vrcholu. Vrchol dosažen v pondělí 4.9.2006 ve 13 hodin. Počasí je skvělé, výhledy rovněž: Seespitzen, Ruderhofspitze, Schrankogel, Wilder Pfaff, Zuckerhütl. Ötztalská Wildspitze jako na dlani. Pro návrat volíme cestu klesajícím vrcholovým hřebenem až na jihovýchodní vrchol a z něj velmi snadno sestupujeme na horní patro Grieskogelferneru.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce je závislý na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.