Breiter Grieskogel  3287 m
Stubaier Alpen / Larstiger Berge    Rakousko
Kudy tam:
Optimální základnu pro výstup představuje chata Winnebachseehütte (2362 mnm, majetek DAV Hof).
Ferienwohnung u Doris Grüner
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Příjemný a levný kemp, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Při deštivém počasí můžete použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování.
Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Winnebachseehütte.
Výstup:
K dosažení chaty Winnebachseehütte se vydejte
Winnebachseehütte a její pleso
z centra Längenfeldu zajímavou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček a naberte téměř 500 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, na vás čeká velké neplacené parkoviště. Raději však vyjeďte vlevo vzhůru do kopce a zaparkujte nalevo od poslední zatáčky před místem zvaným Winnebach. Toto parkoviště má malou kapacitu. Ve Winnebachu samotném parkování není možné. Průchod winnebašskou zástavbou až k nástupu do ústí doliny potoka Winnebach usnadňují směrovky s názvem chaty. Značená cesta vás rychle vyvede vysoko nad hranici lesa a nad hlučný potok na dně doliny. Přístup k chatě vám připraví závěrečné překvapení. Chodník vede stále kolmo k hluboké rokli a nezdolatelnému skalnímu prahu za roklí. Pohodlně přístupná chata se skrývá vlevo "za rohem". Cesta z Griesu trvá 2 hodiny. Chata disponuje pouze 27mi místy v Matratzenlageru, doporučuji rezervaci. Cena 15Euro/noc (rok 2006).
Výstupová cesta míjí zleva chatu, pleso za ní a kousek za plesem odbočuje vlevo do sedla Zwieselbachjoch (2868mnm). Příjemně vedený chodník pohodlně nabírá výšku Winnebachkarem, traverzuje trávníky na úpatí osamělého, výrazného Leschhornu a snadno dosahuje první postupový cíl, směrovkou označenou odbočku na B.Grieskogel, několik desítek metrů před Zwieselbachjochem. Cesta se stáčí na západ ve směru skalního hřbetu, ohraničujícího zleva ledovec Grieskogelferner a vrůstajícího do jihovýchodního vrcholu (3225mnm) B.Grieskogelu. Zajímavé skalky s jezírky z tajícího sněhu a terasy. Pozor - levá strana tohoto úseku obsahuje příčnou kaňonovitou průrvu s vodou. Nelze ji přeskočit, nutno obejít zprava. V silné mlze toto místo může být pastičkou na nepozorné.
Vstupujeme na Grieskogelferner
Dle počasí a stavu povrchu ledovce zvolte optimální místo vstupu na ledovec. Z počátku plochý Grieskogelferner se okolo 3000mnm rychle zvedá až ke sklonu téměř 40°. Tato nejzajímavější partie ledovce vrcholí po asi 150 výškových metrech v ledovcové hraně, za níž následuje výrazné zmírnění sklonu. Doporučuji absolvovat ledovcový výšvih co nejblíže skalního hřbetu, který máte po levé ruce, ev. místy i po něm, je-li to za daných podmínek výhodnější; střed a pravá strana výšvihu má ve zlomu trhliny. Horní patro ledovce vás snadno dovede kolmo ke svému zakončení, skalnímu hřebeni, představujícímu kompletní vrcholovou partii B.Grieskogelu. Hlavní vrchol se nachází z vašeho pohledu vpravo, jihovýchodní vrchol zakončuje hřeben vlevo.
 
Vrcholy jsou od sebe vzdáleny asi 500 metrů, Grieskogel je tedy opravdu "breit". Vystoupit na tento hřeben nepřináší žádné obtíže, množství příjemných žlábků i snadných a kompaktních skalních stupňů výstup usnadní. Hřeben vás chodeckým terénem s malým množstvím vzdušných míst dovede ke kříži na hlavním vrcholu. V závislosti na vašem fyzickém fondu a stavu terénu máte za sebou asi 3,5 hodiny výstupu z Winnebachseehütte. Za příznivého počasí s dobrou viditelností doporučuji během sestupu navštívit jihovýchodní vrchol, vybavený kovovým minikřížem.
Vybavení:
Mačky a cepín v závislosti na stavu povrchu Grieskogelferneru, tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem.
Vrcholová pozitiva:
Breiter Grieskogel se svým malým ledovcem Grieskogelferner vyhledávají skialpinisté. Jde však také o vynikající horský objekt pro aklimatizační výstupy. A chata Winnebachseehütte má polohu vhodnou pro aklimatizační nocování. Hlavní i jihovýchodní vrchol jsou místa vynikajících rozhledů. Ötztalskou Wildspitze (3772mnm) máte 28km jižně před sebou, skvěle odsud vypadá blízký Schrankogel (3497mnm), druhý to nejvyšší vrchol Stubaiských Alp, přeje-li počasí, jsou k zahlédnutí atraktivní vrcholy Hauptkammu, Zuckerhütl (3505mnm) a Wilder Pfaff (3458mnm).
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce závisí na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.
Jak to bylo: ✔
Po nedělním večerním návratu z výstupu na Winnebacher Weisskogel, poznamenaného poněkud nepřízní počasí, má pro nás nájemce Winnebachseehütte, Michael Riml, superpřekvapení: příští den bude nádherně! S takovou nadějí se dobře usíná. Ráno žádný spěch se vstáváním. Z chaty vyrážíme až v 9 hodin kolem plesa do teple prosluněného Winnebachkaru. Jaký to příjemný rozdíl v porovnání s mokrou šedí předchozího dne. Chodník do sedla Zwieselbachjoch
Breiter Grieskogel
rychle a pohodlně nabírá výšku strmým travnatým svahem. Vlevo se otvírá pohled do zajímavé hluboké rokle pod gigantickými srázy jihovýchodního vrcholu Grieskogelu, ozdobené malým "rohlíkovým" plesem. Bez většího úsilí dosahujeme odbočku na Grieskogel, na dohled od sedla Zwieselbachjoch. Zde malá pauza. Poté vstupujeme na skalní hřbet, ohraničující zleva ledovec Grieskogelferner a užíváme si slalom mezi jezírky a vyhřátými skalkami. Přechod na zasněžený ledovec nepřináší obtíže. Bez maček stoupáme vzhůru ke zlomu ledovce v bezprostřední blízkosti levého skalního hřbetu, majícího místy spíše charakter žebra. Několik malých ledovcových trhlin skrytých pod sněhem a exkurze v jedné z nich nás uvádí do stavu bdělosti a míjíme je těsně podél skal. Za zlomem ledovce se vzdáváme příjemné blízkosti bezpečných skal a mírně stoupajícím horním patrem Grieskogelferneru se stáčíme napravo a míříme přímo k hlavnímu vrcholu, zde již velmi dobře patrnému. Tady se rozdělujeme. Hlavní skupina zdolává vrcholový hřeben snadným šikmým vysněženým zářezem s mírným sklonem, ústícím na hřeben několik desítek metrů před vrcholem. Adam z cvičných důvodů nasazuje mačky a vybírá si strmý žlab, který ho vyvede na vrcholový hřeben blízko hlavního vrcholu. Vrchol dosažen v pondělí 4.9.2006 ve 13 hodin. Počasí skvělé, výhledy rovněž: Seespitzen, Ruderhofspitze, Schrankogel, Wilder Pfaff, Zuckerhütl. Ötztalská Wildspitze jako na dlani. Pro návrat volíme cestu klesajícím vrcholovým hřebenem až na jihovýchodní vrchol a z něj velmi snadno sestupujeme na horní patro Grieskogelferneru.