Grossvenediger  3666 m
Hohe Tauern / Venedigergruppe    Rakousko
Kudy tam:
Nejsnazší výstup nabízí chata Defreggerhaus (2963 mnm, majetek OeTK).
Bergkristall - balení a odchod
na Defreggerhaus
Vhodným východiskem na Defreggerhaus je kemp Bergkristall v Hinterbichlu (1400 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Mittersill - placený Felbertauernský tunel (10Euro/auto) - Matrei in Osttirol - Hinterbichl. Příjemně levný kemp, perfektní sociální zázemí, sprchy, kuchyňka, vytápěná a celou noc přístupná společenská místnost. V tomto kempu lze výhodně s malými výdaji vyčkat dobrého počasí pro výstup. Na silnici u kempu, v rozšířené zatáčce pod Gasthofem Islitzer naleznete neplacené malé parkoviště. Využijete-li služeb Venedigertaxi, přemístěte tam ráno před výstupem auto. Orientace viz turistická mapa centrovaná na Defreggerhaus.
Výstup:
Pokud nezvolíte zdejší atrakci, horské taxi, vyjeďte svým autem kolem
Hohes Aderl, Grossvenediger
a Rainerhorn
Gasthofu Islitzer až na parkoviště poblíž kamenolomu. V přilehlém potoce Dorferbach se dají najít pěkně vybarvené kousky zdejšího minerálu, serpentinu. Směrem vzhůru však doporučuji použít Venedigertaxi za 9 Euro/osobu (cena v roce 2004; na vnější stěně G.Islitzer visí bezplatný objednávací telefon provozovatele - objednat den předem) na cestu k Johannishütte. Pěšky nekonečné, především však v časové tísni, způsobené počasím, velmi účinné. Stačí vyrazit i kolem poledne. Taxi vás vysadí před Johannishütte (2121 mnm). Chatu minete, po pravé ruce velký kříž, pak po lávce přes potok a za potokem vyjdete na morénu s dalším křížem u trojrozcestí. Pravý chodník stoupá podél potoka vzhůru strmým hřebínkem k Defreggerhausu. Prostřední chodník vede k nákladní lanovce na Defreggerhaus, od rozcestí asi 10 minut. Telefonem umístěným v dolní stanici lanovky zavolejte na chatu. Jedno zavazadlo přepraví za 4 Euro. Pokud použijete tuto službu pro své batohy, jděte tam všichni, není totiž třeba se vracet na trojrozcestí. Od lanovky vede strmá zkratka na výše zmíněný hřebínek.
F. Defregger
Nalehko vystoupíte na Defreggerhaus během 2 hodin. Chata se jmenuje dle východotyrolského rodáka, malíře Franze von Defreggera, nikoliv podle blízkých Deferegger Alpen. Nocleh v lageru v podkroví za 15 Euro (rok 2004). Voda v umývárně označena jako nepitná, její konzumace však bez následků. Za horní stanicí nákladní lanovky, hned vedle chaty, máte vyhlídku, z níž si můžete prohlédnout, co Vás při výstupu i sestupu čeká. Ráno máte na vybranou. Přivstat si a vyrazit kolem šesté hodiny, v době, kdy vycházejí místní horští vůdci se svými klienty a kopírovat jejich zcela bezpečnou trasu. Je-li stálé jasné počasí, můžete vyrazit i mnohem později, bude víc místa na vrcholu, jen sluncem změkne sníh na ledovci a bude vám horko. Jde o krátký výstup, chodí se i odpoledne. Prvních 10 minut jděte vzhůru kamenitým hřbetem, poté se navažte na lano, budete přecházet na ledovec. Pokud zde vůdci nasazují klientům mačky, doporučuji udělat totéž. Informace o nutnosti použití maček koluje v chatě už večer před výstupem, stačí sledovat rozjařené klienty, kterak kují plány se svými vůdci. Další cesta vede doleva dolů na ledovec Rainerkees a po ledovci snadným, mírně stoupajícím levým traverzem do širokého sedla Rainertorl (3416 mnm).
Vzdušný vrcholový hřebínek
Grossvenedigeru
Pak vzhůru po ledovcové pláni, mírným výšvihem na předvrchol a úzkým, vodorovným sněhovým hřebínkem k vrcholovému kříži.
 
Z chaty 2,5 hodiny. Jde o snadnou cestu "na oči", kromě části traverzu do Rainertorlu stále vidíte vrcholový masiv. Žádných speciálních dovedností není třeba, držte se výrazné stopy, nebo sledujte, kudy před vámi jdou horští vůdci. Několik málo trhlin ve spodním úseku, pod Rainertorlem, se obchází. Musí být dobrá viditelnost nebo alespoň zřetelná stopa. Rozlehlost ledovce, nevýrazné sklony, v mracích hrozí ztráta orientace. Při návratu k Defreggerhausu musíte na správném místě vytraverzovat z ledovce do skalního hřbetu nad chatou. Níže má ledovec mnoho trhlin a zmíněný hřbet se stává lezeckou záležitostí. Při sestupu z Grossvenedigeru si odskočte na zajímavý Rainerhorn 3559 m. Není-li jeho pravá hrana pod sněhem, pak po ní, jinak s mačkami libovolně úbočím na vrchol. Pozor, v levé části úbočí zeje pod výšvihem obrovská trhlina.
Vybavení:
Sedací úvazek s karabinou, 9mm lano, mačky, cepín. Přilba není nezbytná, ta závisí na vašich zvyklostech. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem. Nemáte-li dlouhé vlasy, natřít krémem i uši. Sněhový kotel nad Rainertorlem působí jako velká sluneční lázeň, která spaluje ze všech stran, a to i zespodu, takže krémem ošetřete rty a spodní část nosu.
Vrcholová pozitiva:
Nádherné místo, za ideálního počasí neomezený rozhled od Julských Alp po masiv Dachsteinu. Zajímavě odtud vypadá namrzlé, zrcadlově bílé severní úbočí blízkého Rainerhornu v kontrastu s tmavým hrotem Grossglockneru (3798 mnm) vlevo v pozadí. Grossvenediger představuje za příznivých podmínek zřejmě nejsnáze dostupný vrchol v kategorii vrcholů nad 3500 mnm.
"Benátská vyhlídka 1": vlevo vzadu tmavý Grossglockner, v popředí Rainerhorn, vpravo na obzoru 115km vzdálené italské Julské Alpy - Jof Fuart a Jof di Montasio
"Benátská vyhlídka 1": vlevo vzadu tmavý Grossglockner, v popředí Rainerhorn, vpravo na obzoru 115km vzdálené italské Julské Alpy - Jof Fuart a Jof di Montasio
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce závisí na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.
Jak to bylo: ✔
Po nedělním úspěchu na Spitzmaueru v Totes Gebirge jsme přenocovali ještě jednou v Prielschutzhausu. V pondělí ráno sestup do Hinterstoderu a dlouhý přejezd do kempu Bergkristall v Hinterbichlu. V noci a další den prší, stan k naší pramalé radosti není nepromokavý. V podvečer nám ALPY-INFO linka vrací šanci na výstup - ve čtvrtek má být ideální počasí. Další noc raději trávíme ve společenské místnosti kempu. Ve středu dopoledne, s těžkými mraky nízko nad hlavou, zahajujeme ve Venedigertaxi přesun na Defreggerhaus. V polovině cesty, u Johannishuette, už víme, že jsme na dobré cestě. Oblačnost zůstává především pod námi, směrem vzhůru se trhá. Občasné průhledy na masiv Grossvenedigeru mají himalajské parametry. Večer v Defreggerhausu máme pohodový, naše nová německo-polská kamarádka Ola nám jde pro pivo, místa v pohodlném Matratzenlageru máme ta nejlepší - sekce 5. Ráno nás vítá modro a naprosté bezvětří, takže nespěcháme a vyrážíme až po výpravách klientů s vůdci. Na vrcholu Grossvenedigeru ve čtvrtek 2.9.2004 v 10 hodin ve skvělém počasí, viditelnost min. 120km, přechod ledovce snadný a bezpečný, na držícím sněhu bez maček. Mačky použity při výstupu na Rainerhorn - místy zledovatělé úseky. Grossvenediger a Rainerhorn jsou pozoruhodná dvojčata, jejich dosažení bylo v panujícím počasí velmi příjemnou záležitostí, vrcholový zážitek rozhledově unikátní - opravdu štědrá odměna za předchozí vyčkávání v deštivém Hinterbichlu.
"Benátská vyhlídka 2": vlevo vzadu Hochkönig 2941m, uprostřed 110km vzdálený Hoher Dachstein 2995m, vpravo výrazný Grosses Wiesbachhorn 3564m
"Benátská vyhlídka 2": vlevo vzadu Hochkönig 2941m, uprostřed 110km vzdálený Hoher Dachstein 2995m, vpravo výrazný Grosses Wiesbachhorn 3564m
"Benátská vyhlídka 1": vlevo vzadu tmavý Grossglockner, v popředí Rainerhorn, vpravo na obzoru 115km vzdálené italské Julské Alpy - Jof Fuart a Jof di Montasio
"Benátská vyhlídka 2": vlevo vzadu Hochkönig 2941m, uprostřed 110km vzdálený Hoher Dachstein 2995m,
vpravo výrazný Grosses Wiesbachhorn 3564m
zavřít foto