Grossvenediger  3666 m
Hohe Tauern / Venedigergruppe    Rakousko
Jak na to:
Nejlepší základnou pro výstup je chata Defreggerhaus (2963 mnm, majetek OeTK).
Bergkristall - balení a odchod
na Defreggerhaus
Vhodným východiskem je kemp Bergkristall v Hinterbichlu (1400 mnm)/ Prägraten am Grossvenediger. Příjezd: Linz - Salzburg - Mittersill - placený Felbertauernský tunel (10Euro/auto) - Matrei in Osttirol - Hinterbichl. Kemp je příjemně levný, s perfektním sociálním zázemím - sprchy, kuchyňka, vytápěná a celou noc přístupná společenská místnost. V tomto kempu je výhodné s malými výdaji vyčkat dobrého počasí pro výstup. Na silnici u kempu, v rozšířené zatáčce pod Gasthofem Islitzer je neplacené parkoviště. Využijete-li služeb Venedigertaxi, přemístěte tam ráno před výstupem auto; čím dřív tím líp, parkoviště je malé. Základní orientace v místopisu, otvírací době chat a aktuálních cenách noclehů na chatách viz: Virgental. Turistická mapa Rakouska centrovaná na Prägraten. Mapa přechodu ledovce. Lokální předpověď počasí pro Prägraten. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na  ALPY-INFO.
Výstup:
Pokud nezvolíte zdejší atrakci - horské taxi - vyjeďte svým autem kolem
Hohes Aderl, Grossvenediger
a Rainerhorn
Gasthofu Islitzer až na parkoviště poblíž kamenolomu; v přilehlém potoce Dorferbach se dají najít pěkně vybarvené kousky zdejšího minerálu - serpentinu. Směrem vzhůru však doporučuji použít Venedigertaxi za 9 Euro/osobu (cena v roce 2004; na vnější stěně G.Islitzer je bezplatný objednávací telefon provozovatele - objednat den předem) na cestu k Johannishütte - pěšky nekonečné, především však v časové tísni, způsobené počasím, velmi účinné. Stačí vyrazit i kolem poledne. Taxi vás vysadí před Johannishütte (2121 mnm). Chatu minete, po pravé ruce velký kříž, pak po lávce přes potok a za potokem vyjdete na morénu s dalším křížem. Tam je trojrozcestí. Pravý chodník stoupá podél potoka vzhůru strmým hřebínkem k Defreggerhausu. Prostřední chodník vede k nákladní lanovce na Defreggerhaus - od rozcestí asi 10 minut. V dolní stanici lanovky je telefon, je třeba zavolat nahoru. Jedno zavazadlo přepraví za 4 Euro. Pokud ji použijete pro své batohy, jděte tam všichni, není totiž nutno se vracet, od lanovky vede strmá zkratka na výše zmíněný hřebínek. Nalehko vystoupíte na Defreggerhaus za 2 hodiny. Chata je pojmenována dle východotyrolského rodáka, malíře Franze von Defreggera, nikoliv podle blízkých Deferegger Alpen.
F. Defregger
Nocleh v lageru v podkroví za 15 Euro (cena r.2004), voda v umývárně je označena jako nepitná, její konzumace však bez následků. Za horní stanicí nákladní lanovky, hned vedle chaty, je vyhlídka, z níž si můžete prohlédnout, co Vás při výstupu i sestupu čeká. Ráno si můžete přivstat a vyrazit kolem šesté hodiny. V tu dobu vycházejí místní horští vůdci se svými klienty a lze kopírovat jejich zcela bezpečnou trasu. Je-li stálé jasné počasí, můžete vyrazit i mnohem později, bude víc místa na vrcholu, jen sluncem změkne sníh na ledovci a bude vám horko; je to krátký výstup, chodí se i odpoledne. Prvních 10 minut jdete vzhůru kamenitým hřebenem, poté je záhodno navázat se na lano, budete přecházet na ledovec; pokud zde vůdci nasazují klientům mačky, doporučuji udělat totéž. Informace o nutnosti použití maček koluje v chatě už večer před výstupem, stačí sledovat rozjařené klienty, kterak kují plány se svými vůdci. Další cesta vede doleva dolů na ledovec Rainerkees a po ledovci snadným, mírně stoupajícím levým traverzem do širokého sedla Rainertorl (3416 mnm).
Vzdušný vrcholový hřebínek
Grossvenedigeru
Pak vzhůru po ledovcové pláni, mírným výšvihem na předvrchol a úzkým, vodorovným sněhovým hřebínkem k vrcholovému kříži - z chaty 2,5 až 3 hodiny pomalé chůze. Je to snadná cesta na oči, kromě části traverzu do Rainertorlu stále vidíte vrcholový masiv. Žádných speciálních dovedností není třeba, držte se výrazné stopy, nebo sledujte, kudy před vámi jdou horští vůdci se svými klienty. Několik málo trhlin ve spodním úseku po Rainertorl je velmi dobře patrných a s rezervou se obchází. Významná je dobrá viditelnost nebo alespoň zřetelná stopa, ledovec je rozlehlý, sklony jsou nevýrazné, takže v mracích hrozí ztráta orientace. Důležité je při návratu k Defreggerhausu na správném místě vytraverzovat z ledovce do skalního hřebene nad chatou; níže je v ledovci velké množství trhlin a překonání zmíněného hřebene je lezeckou záležitostí. Při sestupu z Grossvenedigeru je vhodné odskočit si na krásně situovaný Rainerhorn 3559 m; není-li jeho pravá hrana pod sněhem, pak po ní, jinak s mačkami libovolně úbočím na vrchol. Pozor - v levé části úbočí je v počátku výšvihu obrovská trhlina.
Vybavení:
Sedací úvazek s karabinou, 9mm lano, mačky, cepín; přilba není nezbytná - ta závisí na vašich zvyklostech. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem, nemáte-li dlouhé vlasy, natřít krémem i uši. Nad Rainertorlem je sněhový kotel, působící jako velká sluneční lázeň, která spaluje ze všech stran, a to i zespodu, takže nutné je krémem ošetřit rty a spodní část nosu.
Vrcholová pozitiva:
Nádherné místo, za ideálního počasí neomezený rozhled od italských Dolomit po masiv Dachsteinu. Zajímavě odtud vypadá namrzlé, zrcadlově bílé severní úbočí blízkého Rainerhornu v kontrastu s tmavým hrotem Grossglockneru (3798 mnm) vlevo v pozadí. Grossvenediger je za příznivých podmínek zřejmě nejsnáze dostupným vrcholem v kategorii vrcholů nad 3500 mnm.
"Benátská vyhlídka 1": vlevo vzadu tmavý Grossglockner, v popředí Rainerhorn, vpravo na obzoru italské a slovinské Julské Alpy, vzdálené 120 až 140km
Jak to bylo:
Po nedělním úspěchu na Spitzmaueru v Totes Gebirge jsme přenocovali ještě jednou v Prielschutzhausu. V pondělí ráno sestup do Hinterstoderu a dlouhý přejezd do kempu Bergkristall v Hinterbichlu. V noci a další den prší, stan k naší pramalé radosti není nepromokavý. V podvečer nám ALPY-INFO linka vrací šanci na výstup - ve čtvrtek má být ideální počasí. Další noc raději trávíme ve společenské místnosti kempu. Ve středu dopoledne, s těžkými mraky nízko nad hlavou, zahajujeme přesun na Defreggerhaus. V polovině cesty, u Johannishuette, už je zřejmé, že jsme na cestě dobré, oblačnost zůstává především pod námi, směrem vzhůru je lehká a trhá se. Občasné průhledy na masiv Grossvenedigeru mají himalajské parametry. Večer v Defreggerhausu je pohodový, naše nová německo-polská kamarádka Ola nám jde pro pivo, místa v pohodlném Matratzenlageru máme ta nejlepší - sekce 5. Ráno je zcela jasno a naprosté bezvětří, takže nespěcháme a vyrážíme až po výpravách klientů s vůdci. Na vrcholu Grossvenedigeru ve čtvrtek 2.9.2004 v 10 hodin ve skvělém počasí, viditelnost min. 150km, přechod ledovce snadný a bezpečný, na držícím sněhu bez maček. Mačky použity při výstupu na Rainerhorn - místy zledovatělé úseky. Grossvenediger a Rainerhorn jsou pozoruhodná dvojčata, jejich dosažení bylo v panujícím počasí velmi příjemnou záležitostí, vrcholový zážitek rozhledově unikátní - opravdu štědrá odměna za předchozí vyčkávání v deštivém Hinterbichlu.
"Benátská vyhlídka 2": vlevo vzadu Hochkönig 2941m, uprostřed 110km vzdálený Hoher Dachstein 2995m, vpravo výrazný Grosses Wiesbachhorn 3564m
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce je závislý na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.
"Benátská vyhlídka 1": vlevo vzadu tmavý Grossglockner, v popředí Rainerhorn, vpravo na obzoru
italské a slovinské Julské Alpy, vzdálené 120 až 140km
"Benátská vyhlídka 2": vlevo vzadu Hochkönig(2941m), uprostřed 110km vzdálený Hoher Dachstein(2995m),
vpravo výrazný Grosses Wiesbachhorn(3564m)