Hexenturm  2172 m
Ennstaler Alpen / Haller Mauern    Rakousko
Kudy tam:
Čarodějnická věž Hexenturm, nejzajímavější vrchol Haller Mauern, nabízí tři výstupové varianty.
Admonterhaus
Severní cestu od potoka Pölzalmbach a dolinou Rosskar si při její délce a převýšení 1400 metrů vybere jen místní otrlý horal. Další dvě možnosti vedou z chaty Admonterhhaus přes Mittagskogel 2041m a Natterriegel 2065m. Za posledně jmenovaným vrcholem následuje rozcestník. U něj zvolíte buď Klettersteig Hexensteig (ve stupnici obtížnosti zajištěných cest je klasifikována stupněm B/C; stupnice viz anglicky / německy) a nebo namáhavý, místy zajištěný traverz horním patrem rokle Rosskar.
Ti, kteří vyhledávají ubytování v horské chatě, pestrost výstupu, přijatelnou dávku převýšení a slevu OeAV, zvolí za výchozí bod chatu Admonterhaus (1723m, majetek OeAV Admont). Stojí na ostrohu sedélka pod vápencovou Hohe Warte. Chata je nejsnáze přístupná ze silničního sedla Buchauer Sattel.
Příjezd z Moravy: Wien - Wiener Neustadt - Pitten - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - Sankt Michael in der Obersteiermark - Trieben - Admont - Buchauer Sattel.
V Admontu zamiřte na sever, kolmo k výrazné skalní hradbě Haller Mauern. Přejeďte řeku Enns, na kruhovém objezdu použijte druhý výjezd. Pokud za chvíli přejedete potok Esslingbach, máte správný směr. V Buchauer Sattel odbočte u hospodářského stavení vlevo na asfaltovou cestu, jejíž pravá rozšířená krajnice slouží coby parkoviště pro zájemce o výstup na Grabneralmhaus a Admonterhaus.
Vyhlídková Admonter Warte 1804m
Základní orientace viz turistická mapa Rakouska centrovaná na Admont. Lokální předpověď počasí pro Admont. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Ze sedla Buchauer Sattel vás při cestě na Admonterhaus čeká 850 metrů převýšení. A, v závislosti na délce setrvání na terase soukromé chaty Grabneralmhaus, 2,5 až 3 hodiny času věnovaného výstupu. Chata Grabneralmhaus (1371m), která je, po přechodném uzavření v roce 2019, letos opět v provozu, cestu na Admonterhaus významně psychicky usnadní. Z parkoviště trvá výstup na Grabneralmhaus pravou značenou cestou jednu hodinu a čtyřicet minut. Obsluha je zde svižná, objednané Radlery jsou na stole v okamžení. Vyplatí se posedět na terase s krásnou jižní vyhlídkou ozdobenou jeřábem s červenými plody. Odsud není třeba spěchat, pokračování z Grabneralmhaus na Admonterhaus zabere pouhých 40 minut. K chatě Admonterhaus přijdete z její pravé boční strany. Použijte schody vedoucí k hlavnímu vchodu. Vystupte vzhůru a vejděte do miniaturní Gaststube za účelem projednání noclehů. Budete-li mít štěstí, uspějete alespoň částečně.
 
Matratzenlager disponuje 32 místy, Zimmerlager zde není. Nájemcem chaty je první sezónu Gottfried Härtel, komunikující na čísle +43 3613 3552 a na mailu "wirt@admonterhaus.at". Zda za vrtkavý přístup nájemce k objednavatelům noclehů může Covid, průběžně doplňovaná hladinka alkoholu, či snad obavy, zda coby "nové koště dobře pomete" pro OeAV Admont, toť otázka.
Mittagskogel 2041m
Rezervace zde není příliš trvanlivá. Pokud není průběžně potvrzována, má Gottfried zato, že není "směroplatná". Ba ani přednost členů OeAV v ubytování u chataře nezabírá. Sociální zázemí má chata minimalistické, teplou vodu nehledejte. Voda označena jako nepitná, dle chataře ji lze pít - prověřeno bez následků. Pohorky se odkládají v přízemí. Společenská místnost vedle Gaststube, sloužící současně jako mezisklad i lednička, je velikosti "S" jako vše zde.
Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 12 + 1€.
Mobilní signál sítě A1 má kvalitu použitelnou pro přenos dat.
Výstup na Hexenturm můžete zahájit zadními dveřmi chaty. Odsud vlevo a snadno vzhůru na Mittagskogel a sousední Natterriegel. U rozcestníku v následujícím sedélku zvolte hřebenovou cestu Hexensteig a nebo traverz horním patrem rokle Rosskar. Obě uvedené cesty se opět sejdou v sedélku pod vrcholovým blokem Hexenturm, a to za přibližně stejnou dobu zdolávání. Od sedélka je cesta vedena dobře členěným a pevným vápencem, exponovaná nebo namáhavá místa jsou kvalitně zajištěna. Vrchol je dvojitý, kříž nese vzdálenější skalní vyvýšenina. Místa na vysedávání je dostatek, odpočinkové závětří však nutno pohledat.
Hřeben Hexensteig a Hexenturm
Vybavení:
Ferratová výbava je pro cestu Hexensteig vhodná, ne však nezbytně nutná.
Vrcholová pozitiva:
Krásné a obtížně dosažitelné místo, radost je zde velice!!! zaslouženým pocitem. Výhledy jsou vpravdě čarodějné: Grosser Buchstein, Hochtor, Reichenstein, Sparafeld, Grosser Bösenstein, Hochhaide, Stein am Mandl, Grossglockner, Grimming, Hoher Dachstein, Warsheneck, Grosser Pyhrgas, Scheiblingstein, Grosser Priel. Představa sestupu "příjemně šimrá".
Jak to bylo:
3.září ráno se loučíme s úspěšnými horskými i jinými aktivitami na Klinkehütte a jedeme do Admontu. Zde letmý nákup v Penny a pokračujeme do sedla Buchauer Sattel. Čtvrtek nabízí prostorově neomezené parkování. V 10:20 zahajujeme, s plnými batohy na zádech, výstup na chatu Admonterhaus. Místy po lesní vozovce soukromé chaty Grabneralmhaus, místy značeným hlinitým chodníkem, zkracujícím serpentiny vozovky. V pravé poledne si na terase chaty Grabneralmhaus dáváme Radler. V tuto chvíli ještě netušíme, že se sem neplánovaně vrátíme už zítra v podvečer.
Ve 12:40 pokračujeme k chatě Admonterhaus. Ada spěchá napřed. Brzy nám jde naproti se špatnou zprávou - chatař nás ubytuje jen na jednu noc.
 
Ve 13:20 přicházíme k chatě.
Hexenturm 2172m
Přestože máme písemně potvrzenou rezervaci, nájemce chaty se ohání mailovou nedostupností naší objednavatelky Hanky v bezprostředně uplynulých dnech. To, že jsme již několik dní v rakouských horách, bez řádného signálu, ho nezajímá. Ve světlé chvilce nabízí řešení druhého noclehu ubytováním v chatě Grabneralmhaus s tím, že rozdíl mezi OeAV cenou zde a na soukromé chatě dorovná. Tak alespoň něco pozitivního.
Z doliny se objevuje vrtulník a nastává poutavá půlhodinová zásobovací operace chaty. Poté se jdeme ubytovat do personálem přidělené Mittagskogel Zimmer se čtyřmi dvoupatrovými postelemi a uklidnit vycházkou na zdejší Hausberg Hohe Warte 1804m. Za 15 minut jsme u vrcholového kříže, jehož vodorovné břevno je současně popsaným fotografickým panoramatem. Výborná "Beobachtungsstelle" okolních hor i dolin. V pozdním odpoledni vybíhá Ada tréninkově na Mittagskogel a Natterriegel. Večer hraní karet ve společenské místnosti a dráždění chataře nedovolenou konzumací vlastního šnapsu. V pátek ráno balíme spacáky, rezervní materiál a zásoby do tašek, které budou v chatě čekat na náš návrat. Kolem deváté vyrážíme vzhůru. Mittagskogel dosažen za hodinu, Natterriegel za dalších 10 minut. U rozcestníku před Klettersteigem se v 10:25 dělíme na dvě skupinky. Ada s Vojtou volí Hexensteig.
Moje operovaná dlaň poskytuje neúplný stisk, jdu tedy raději traverzem rokle Rosskar. Hanka, která měla jistě za lubem Hexensteig, se obětavě přidává ke mně. V 11:15 se všichni setkáváme v sedélku pod vrcholovým blokem Hexenturm a v 11:40, v pátek 4.září 2020, stojíme u křížku. Po chvíli nás docházejí dvě rakouská děvčata, takže o skupinové foto je postaráno.
Grabneralmhaus
K návratu volíme společné podcházení hřebene Hexensteig roklí Rosskar. U rozcestníku v sedle před Natterriegel pokračuje výkonný Ada hřebenem, my ostatní volíme bezva zkratku "hloupého Honzy", která dle mapy podchází dvojici Natterriegel - Mittagskogel. Chozená je, což o to, jen na rozdíl od mapy není značená.
Všechno bylo ideál, až ke konci se to nějak zmrvilo. Strmý žlab skal pokrytých drobnou sutí nás obrací k návratu, Ada z hřebene naviguje naši direttissimu strmými trávníky a skalkami do sedélka mezi Natterriegel a Mittagskogel. Kousek nad chatou Ada na mou prosbu zrychluje své kroky a uhání zajistit Radlery. V 15:01 jsme šťastně za chatou s Radlery Gösser v ruce.
Namáhavá a krásná túra zvládnuta za slušných 6 hodin. To je dobře, máme dostatek času na přemístění obsahu odložených tašek do batohů. Ač neplánovaně, přesto rádi odcházíme. Kolem chaty je lidí jak mravenců, opilecký hluk kazí toto hezké místo. Prý majitel chaty, OeAV Admont, bude pořádat nácvik záchranné akce. No "potěš koště", kdo bude zachráncem a kdo zachraňovaným? Je zřejmé, z čeho pramenily naše potíže s rezervací. Nájemce chaty potřeboval nutně uvolnit ubytovací kapacitu pro své chlebodárce. Něco podobného se nám přihodilo v září 2007 na Vernagthütte; majitelé chaty měli tehdy Sektionsfahrt.
V 16 hodin jsme na terase chaty Grabneralmhaus. Jsou zde i děvčata, s nimiž jsme se střídavě setkávali během dnešní túry. Objasňují nám položky jídelního lístku. Personál bere objednávku na večeři i zítřejší snídani a přiděluje nám pětipostelovou Zimmer No.22. Večer si dáváme v teple chaty segedínský guláš. Je bez smetany a výborný, jen by měli
 
nabízet porce i pro "nimraly".
Náš nepřítel i přítel v jedné osobě, Gottfried Härtel, nám poskytl svým rezervačním propletencem a osobním finančním přispěním dar, který nám výhodně usnadní řešení zítřejšího programu.
Grabnerstein 1847m
V rámci večerní dumky poněkud mírním náhled na chataře v tísni. Musím však vést v patrnosti, že "ušlechtilost chatařova" byla šlechtěna nekompromisní Hankou. Energickou to ozdobou letošních hor.
V posteli s čely se mi spí výborně a zdá se mi o ranní půlporci Ham and Eggs, nebo Schinken und Eier, či snad hemenexu?
Ráno snídaně na terase a zapravení útraty. Hanka směle sděluje personálu závazek Gottfrieda doplatit rozdíl v nocležném. Telefonicky ověřená informace nás dostává z 20 na příjemných 12€. Jak by teď bylo krásné vrátit se po snídani do postele a jen tak se válet. Navzdory svým lenošným představám se v 8:20 přidávám k zájemcům o výstup na vyhlídkový kopec Grabnerstein 1847m. Stoupání je "lidumilné", terén přívětivý, okolí úhledné, slunce má sílu na tričko. Občané Admontu i Hallu však mají dole "deku", slunce uvidí až po půl jedenácté. Ada má před sebou přechod Grabnerstein - hřebínek Jungfernsteig obtížnosti B - Admonterhaus - Grabneralmhaus, proto zrychluje. My ostatní jdeme jen na Grabnerstein a zpět. 5.září, v 9:40, jsme na pozoruhodné vyhlídce u vrcholového kříže Grabnerstein. Vylehávají zde tři paraglidisté čekající na vhodnou termiku.
Krátce po jedenácté se setkáváme s Adou na terase Grabneralmhaus. Poslední naše Radlery Gösser jsou asistentkou TV štábu, natáčejícího zde asi turistickou propagaci zdejšího regionu, otočeny etiketami ze záběru, přilba Petzl musí být rovněž "deorientována". Po epizodní televizní roli davu balíme, sledujeme paraglidisty letící z vrcholu Grabnerstein a před polednem začínáme sestupovat do Buchauer Sattel. U auta jsme za 50 minut, parkoviště, na rozdíl od čtvrtka, praská ve švech. Nakládáme bagáž a vaříme kávu. Řidič Ada volí k návratu vyhlídkovou cestu "přes hory a doly" směr Amstetten a k obědu Wirtshaus Heuberger v Gaflenz. Se setměním jsme šťastně na Rusavě. Zde rozlúčková kávička, několik "chodníčkových" a ve dvou pokračujeme do Hranic.
Děkuji Adovi, Hance, Petrovi a Vojtovi za milou a spolehlivou společnost na krásných horách.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.