Grosses Hinterhorn  2506 m
Loferer Steinberge    Rakousko
Kudy tam:
Nezničitelný horal zvolí za výchozí místo obec St.Ulrich am Pillersee a bude stoupat na Gr.Hinterhorn
Jdeme na Nackter Hund,
ostatní nám jdou naproti na Hinterhorn
částečně jištěnou cestou Nuaracher Höhenweg (na vrchol 4,5 - 5,5 hodiny, celá cesta 10 až 12 hodin). Ostatním zájemcům výstup výrazně usnadní Schmidt - Zabierow Hütte (1966mnm, majetek DAV Passau) a její velice přívětivý personál. Chata je přístupná z parkoviště v Loferer Hochtal. Příjezd: Linz - Salzburg - Bad Reichenhall - Lofer. Kruhový objezd v Loferu opusťte druhou odbočkou ve směru na Innsbruck. Po 1400 metrech, za autobusovou zastávkou, odbočte vlevo. Pozor nepřejet, jinak se ocitnete znovu na silnici 178, kterou jste opustili před Loferem. Po odbočení nedbejte zákazu vjezdu (pro zájemce o Schmidt-Zabierow Hütte zákaz neplatí) a pokračujte dva kilometry až k parkovišti - dál sjízdná cesta nevede. V závěru doliny se vpravo od cesty nachází rozsáhlý vojenský objekt. Za dobré viditelnosti můžete z Loferu a Loferer Hochtal při troše pozornosti zahlédnout chatu. Z parkoviště chata viditelná není. Výstup trvá 2,5 až 3 hodiny, převýšení 1150m. Základní orientace viz: KOMPASS 14 - Berchtesgadener Land, turistická mapa Rakouska a nebo mapa Loferer Steinberge. Lokální předpověď počasí pro Loferer Alm. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Stoupání na chatu začíná nezáživným lesním úsekem podél chmurné skalní stěny Schwarzwand, který přechází ve vysoký a strmý práh s keři a stromy - Unteres Trett.
Nackter Hund, obtížnost D
Travnato hlinité pasáže se střídají s hladkými vápencovými úseky a neobyčejně kluzkou výdřevou. Ve 1280 mnm míjíte zbytky staré chaty Steinbergalm, před závěrem stoupání prahu stojí krásně situovaná lavička, za dobrého počasí nabízející efektní výhled na Lofer a protilehlé vápencové vrcholy. Nad prahem následuje pravý traverz travnatým terénem a stoupání skalními stupni Mittleres Trett a Oberes Trett. Nad Oberes Trett, pod Reifhorny, vás rozcestník postaví před volbu. Můžete vystupovat k chatě přímo, spádnicí členitého skalního hřbetu - po dvaceti minutách máte chatu po pravé ruce. Druhá výstupová cesta vede souběžně se stěnou Breithornu. Na úrovni chaty se tato cesta odpoutává nalevo a protisměrně od rokle Gr.Wehrgrube a vystoupá na Falzköpfl, přímo před schody do chaty - od rozcestí třicet minut. Obě varianty jsou značené. Chata má za sebou zdařilou renovaci, zajímavá úprava prosklením termoskly dělá ze vstupní haly pohodlnou pozorovatelnu Loferu a hor za ním. Matratzenlager pojme 50 zájemců, Zimmerlager 14, což za dobrého počasí v pátek a v sobotu nemusí stačit. Je tedy na místě telefonická rezervace. Rezervace noclehů prostřednictvím mailu není vhodná, odpověď přicházívá i po návratu domů. Elektrické osvětlení se z úsporných důvodů ovládá časovými spínači, takže v noci pozor na náhlou ztrátu orientace. Umývárna nabízí pouze studenou vodu, a to mnohdy velmi skromně tekoucí. Jde o povrchovou vodu, označenou jako nepitná. Zkušenosti s její konzumací jsou však dobré. Nájemkyní chaty je velmi příjemná a nad očekávání hodná Katharina Filzer, exotický člen usměvavého chatového týmu, Pasang Gelu Sherpa, je veselý, ochotný chlapík, zručný kuchař a zdatný horský vůdce.
Nackter Hund, obtížnost C
Sušárna se vytápí pouze při spuštěné elektrocentrále. Gaststube má ve svém středu krásně hřející kachlová kamna, u kterých se výborně sedí a suší promočené oblečení. Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 10€. Mobilní telefony mají k dispozici rakouskou i německou síť, nejlepší signál najdete na terase a u oken orientovaných k Loferu.

Schmidt - Zabierow Hütte nabízí dvě varianty výstupu na Gr.Hinterhorn. Obě se dají zvládnout za 2 až 3 hodiny.
První je "normálka", která začíná levým sestupem od chaty ke spodnímu rozcestí pod Breithornem, v jehož úbočí nabírá výstupová cesta výšku chodeckým terénem s občas nepříjemnou sutí. Chodník se poté stáčí vlevo, do sedla Waidringer Nieder. Následuje výrazný Kl.Hinterhorn, který se obchází, a stoupání k vrcholovému kříži Grosses Hinterhornu.
Druhou variantou výstupu na Gr.Hinterhorn je Klettersteig Nackter Hund. Při volbě této cesty je nutno sebekriticky zvážit fyzické dispozice (majitelé dlouhých končetin jsou silně zvýhodněni). Klettersteig sice není dlouhý, jeho druhá polovina však nabírá výšku ve strmých stupních obtížnosti D a C/D. Parametry Klettersteigu vč. topa jsou zde (stupnice obtížnosti viz anglicky / německy). Cesta přes Klettersteig Nackter Hund začíná levým sestupem od chaty k hornímu rozcestí pod Breithornem. Odtud sestupuje na dno rokle Gr.Wehrgrube a roklí mírně stoupá až do jejího závěru. Následuje strmý, téměř v celé délce zajištěný výstup do sedla Wehrgrubenjoch. Zde je nutno odbočit vpravo a stoupat travnato skalnatým hřebínkem. Tento úsek je značen pouze kamennými mužíky. Po 1 až 1,5 hodině cesty od chaty se v hřebeni zvedá skalní masiv Nackter Hund. Na začátku Klettersteigu je na skále osazena tabule s upozorněním na obtížnost cesty. Následuje lehký, mírně klesající traverz obtížnosti A/B, vedený po rampě, překryté zčásti nízkým střechovým převisem. Tato pasáž má dvě místa obtížnosti C/D - úkrok za převislý roh. Poté přichází na řadu zábavné a vzdušné přelezení "lva" a traverz "Jindřicha".
Hinterhorn z Waidringer Nieder
Tady se obtížnost radikálně mění, dosavadní ztrácení výšky střídají čtyři vysoké stupně z kompaktní skály s malou členitostí a s obtížností D, C/D, C a C/D. Každý výšvih je zakončen odpočinkovou plošinkou "na vzpamatování se". Klettersteig končí úsekem obtížnosti C a následuje suťovo skalnatý terén na vrchol Gr.Hinterhornu.
Vybavení:
Pro výstup "normálkou" není nutné žádné speciální vybavení. Pro cestu Nackter Hund je nutný sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilba. A přiměřené lezecké dovednosti, včetně návyku na expozici.
Vrcholová pozitiva:
Gr.Hinterhorn s blízkým sedlem Waidringer Nieder je významnou křižovatkou turistických cest. Při pohledu od Schmidt - Zabierow Hütte zaujme svou mohutnou stěnou, která uzavírá pravý kout rokle Gr.Wehrgruben. Módním doplňkem Hinterhornu je jeho levý soused, Nackter Hund. A perlou je dvojice skalek "Löwe und Heinrich" v zářezu před výšvihem jižního hřebene Hinterhornu. Vrcholové výhledy jsou dokonalé, pohodlí rozlehlého vrcholu za příznivého počasí návštěvník opouští nerad. Fádní vrcholový kříž svědčí o mizivé nápaditosti tvůrců. Dojem napravuje výrazný náklon kříže - asi nechtěný. Zřejmě nejzajímavějším pozitivem Hinterhornu je možnost dosažení vrcholu krásným Klettersteigem.
Jak to bylo:
Po včerejší bezpečné a snadné túře na Kreuzreifhorn je dnes na programu sportování na "nahém psovi". Ten, kdo si už večer připravil své osobní rozhodnutí o účasti či neúčasti, měl klidnou noc. Já ne. Ranní porada
Experiment s Nackter Hund dopadl dobře
nad topo nákresem cesty Nackter Hund dělá jasno v dalším dění - v 8:55 mám batoh na zádech a doprovázím Adu do "kletru". Hana, Alena a Petr nám jdou naproti "normálkou" na Hinterhorn. Počasí výborné, výstup do sedla Wehrgrubenjoch v plném slunci zahřívá. Následuje poněkud enormní zdržení se sedáky, prsáky a ferratovými sety. Kovová tabule na skále oznamuje, že jsme na startu. Úsek ke "lvovi" nepřinesl žádné obtíže. Ty přicházejí za "Jindrou" a jsou vyhrazeny pouze mně. Můj mladý kamarád je na tom fyzicky nesrovnatelně lépe, docela ho zdržuji. Naštěstí jsou výšvihy jen čtyři a každý mi ve svém závěru nabídne odpočinkovou pauzu. Na konci jištění zdravíme na dálku sympatický pár z Plzně, který lezl před námi a už schází k Waidringer Nieder. Naše trojice, jdoucí normálkou, je na Hinterhornu o dost dříve (29.8.2011, 11:40) než my Klettersteigem (12:22). Nic naplat, přibývající roky na rychlosti přidají málokomu. Mně tedy rozhodně ne. Setkání je radostné, v panujícím počasí snad nebylo čekání na vrcholu nepříjemné. Následují fota, slivovice, rum a jiné horské neřesti. Slunce nás doprovází v sestupu kolem Kl.Hinterhornu a efektních skalních věží až k rozcestníku na Waidringer Nieder. Odsud k chatě jdeme stoupající
Gr.Hinterhorn - šťastné setkání
oblačností a šerem neúměrným třetí hodině odpolední. Den byl velice úspěšný, optimistické rozpoložení nekazí ani zjištění, že příští den bude deštivý. V nejhorším odložíme plánovaný Gr.Ochsenhorn o jeden den, máme časovou rezervu. Následuje další dlouhé a pohodlné odpoledne, vaření, hraní karet, konzumace pochutin všeho druhu.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.