Hochmölbing  2336 m
Totes Gebirge / Warscheneckgruppe    Rakousko
Kudy tam:
Na Hochmölbing můžete stoupat od lanovky Hinterstoder Höss-Express. Kolem nádrže Schafkögel Speicherteich, přes Schafkögel a lehkým (A/B) Hans Ruebenzucker Steigem na Schrocken.
Hochmölbinghütte, chata ÖTK, 1683 m
Odsud na vrchol. Tato severní varianta vyžaduje ubytování v Hinterstoderu bez možnosti uplatnit slevu OeAV. A čekají vás výdaje za lanovku. Přijatelnější východisko nabízí pro člena OeAV na základě reciprocity chata rakouských turistů Hochmölbinghütte (1683 m, tlf. +43 676 9003 909, info@hochmoelbinghuette.at, nájemci Armin & Sonja Mitteregger, OeTK Graz).
Příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Liezen - Wörschach - Wörschachberg - bezplatný Parkplatz Schönmoos (1135m). Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Hochmölbinghütte.
Výstup:
Cesta na chatu začíná překročením kraví zábrany vlevo od zamčené závory parkoviště Schönmoos. Jděte po vozovce až k rozcestníku s údajem Hochmölbinghütte 2h30min. Ten vás nasměruje přes louku do lesa. Pozor na lákání první lesní vozovky. Držte se raději trpělivě značky 219, ta vás dovede na správnou lesní cestu
Kirchfeldsee, Kleinmölbing 2160 m, Mittermölbing 2318 m, Querlstein 2084 m
stoupající směrem k Hochmölbinghütte. Od nápadného shluku dřevěných stavení na Langpoltelalm s odpočinkovým posezením pod mohutným smrkem sledujte nadále značku 281. Brzy dorazíte k uzamčené parkovací ploše chaty v sedle Langpoltner Klamml (1570m). Za ní vpravo do lesa a trpělivě 45 minut obtáčejte masiv Reidlingu. Za deště pozor na pomocné výdřevy některých úseků stezky 281. Jsou velice kluzké. První spatření chaty znamená konec dřiny. Hlídejte si krávy před sebou. Otevřete dřevěnou branku v ohrazení chaty a vstupte do minipředsíně. Ignorujte pravé, nahoře prosklené dveře do kuchyně a otevřete čelní dveře s nápisem Schenk. V Gaststube uplatněte objednávku ubytování. Chata rakouských turistů rozhodně nemůže být cílem zájemců o luxus. Zimmer se nacházejí v prvním patře. Skříně zde neočekávejte. Umývárnu se smaltovaným korýtkem a ledovou vodou i WC máte po ruce. Vše univerzálně pro Damen und Herren. Aspoň se to ve tmě neplete. Pohorky si odložte v předsíni, pod schody do ubytovacích prostor.
Kleinmölbing
Přezutí zde máte jakž takž k dispozici. Přestože web chaty upozorňuje na nepřítomnost signálu mobilních sítí, jedna nebo dvě čárky se najdou. Ráno si můžete vyžádat Teewasser za pouhé 1€/litr. Ač chata postrádá místnost určenou ke komzumaci vlastních jídel členy OeAV, personál nelibě nese přinesenou stravu v Gaststube.
Výstup cestou 281 začíná u směrovníku Hochmölbing 2h 30min připevněného na rohu hospodářského stavení vedle chaty. Stoupání travnatým terénem vás kolem efektního jezírka Kirchfeldsee dovede za 1:20 na Kleinmölbing (2160m). Odsud za další hodinu hřebenem přes Mittermölbing (2318m, dále cesta 219) až na Hochmöbing (2336m). Sestup můžete vést trasou výstupu a nebo z Mittermölbing po 219 přes Teufelsmühle a kolem kóty Querlstein (2084m). Nabízí se i zajímavé pokračování přes Kreuzspitze na uzlový bod hlavního hřebene Schrocken. Odtud hlavním hřebenem přes Elmscharte až k nejbližšímu rozcestníku, u nějž cestou 285
 
opustíte hlavní hřeben. Tato klesající trasa vás dovede ke spojení cest 285, 219, 218. Od tohoto "scestí" pokračujte 219 + 218 kolem samoobslužné Liezener Hütte k Hochmölbinghütte.
Zleva Kreuzspitze 2327 m,
Hochmölbing 2336 m, Mittermölbing
Vybavení:
Rozvážnost, vytrvalost a dobré oblečení pro případ nepřízně počasí. Rychlý ústup z hřebene není možný.
Vrcholová pozitiva:
Výhledy jsou zajímavé a obsáhlé. Na východě 5km vzdálený Warscheneck, dále Hexenturm, Grosser Buchstein, Hochtor, Sparafeld. Na jihozápadě vám padne do oka solítérní Grimming a ledovcový Dachstein, severozápadu dominuje 12km vzdálená dvojice Spitzmauer a Grosser Priel. To vše platí za dobré dohlednosti.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Ve čtvrtek 8.září o půl osmé ráno odjíždíme z parkoviště Losehütte. Krátce se stavujeme v Bille naproti Landeskrankenhaus Bad Aussee. Na parkovišti Schönmoos jsme po deváté. V jedenáct si užíváme posezení a poslední slunečno pod smrkem na Langpoltelalm. Máme časový skluz díky pokusu dojít pohodlnou lesní cestou s kopce až na chatu. Brzy začne pršet.
Hochmölbing
Procházíme kolem parkovací plochy chaty v sedle Langpoltner Klamml a s deštníky v ruce absolvujeme lesní klouzavý výstup úbočím Raidlingu. Milé děti nám přicházejí z Hochmölbinghütte naproti s ujištěním, že chatu už máme za rohem. Naštěstí ano a kolem půl jedné vstupujeme i my, uživatelé rozvážnějšího tempa, do Gaststube Hochmölbinghütte. Dostáváme přiděleny tři dvoulůžkové, patrové veleminiaturní Zimmer (No. 2,3,4) v prvním patře. Místa máme v nich asi jako v lodní kajutě podpalubí Titaniku a stěny jsou dokonale "průslyšné". Aspoň, že WC a umývárnu máme hned vedle. Dvě noci tu zvládneme.
Venku s malými prodlevami neustále prší, s příručním rumem ukrytým v kofolové PETce se však v šenku žije dobře. Neklidné mládí ustávající déšť žene do akce. Před pár sezónami jsme nebyli jiní. Z Wörschacher Raidlingu si Ada i Saša přinesli hezké zážitky a efektní fota v zapadajícím slunci.
O něž se, samozřejmě, s námi podělili.
Vedou se úvahy o zítřejším pátku. Bude-li deštivý, zkrátíme zdejší pobyt, sestoupíme na parkoviště a pojedeme domů. Meteoprognóza dává šanci dopoledním aktivitám. Ráno neprší, domů se tedy nejede. V 8:30 vyrážíme dvěstěosmdesátjedničkou na Hochmölbing.
Wörschacher Raidling 1912m
Jezírko Kirchfeldsee zarostlé vodními travinami potěšilo oko přírodomila a teď už jen do kopce. Kleinmölbing nás hostí v 10 hodin. Pořizujeme skupinová i jiná fota. Fouká studený vítr. Zjizvené ruce mi křehnou i v rukavicích, bez citu v prstech mi bude krušno. Ač nerad, s těžkým srdcem se vzdávám dalšího postupu. Naše juniorská dvojka pokračuje hřebenem. Vrcholové foto na Hochmöbingu pořízeno v pátek 9.září 2022 v 10:56.
Hanka a Petr jsou na mě hodní a přidávají se obětavě k sestupu z vrcholu Kleinmölbing. Na úrovni chaty se mi vrací cit v prstech. Toho se musí využít. Jde se na Raidling, a to okružně. Vystupujeme levou cestou, která začíná za loukou před chatou. Zaklínadlo "vole uhni" funguje, cestu přes pastvinu máme volnou. Na Raidlingu ve 12:20.
Posezení pod Langpoltner Klamml
Efekty od zapadajícího slunce nemáme, místo je to i tak zajímavé. K sestupu volíme západní cestu k rozcestníku 15 minut od chaty. Po druhé hodině se vracejí mladí z Hochmöbingu, a to cestou kolem samoobslužné Liezener Hütte. Přinášejí fotodokumentaci statečné koupele v kuriozním potoce Goldbachl, nikam netekoucím.
Týdenní misi máme splněnu, itinerář již nic dalšího nenabízí. Užíváme si tedy posledního chatového večera s podporou Tatranského čaje 52%. V sobotu ráno, po zapravení útraty, sestupujeme na parkoviště Schönmoos. Hodinu po poledni se zastavujeme v Burger King Leobersdorf, vedle myčky na psy a samoobslužné prádelny. Ve Vídni není Stau, jen Mikulov trochu drhne kvůli vinobraní. Chvilka v Lidlu a míříme do moravských dešťů. Za Olomoucí stihnu letmo zkontrolovat v srpnu obnovenou čtyřmetrovou kovovou plastiku Kryštofa s Ježíškem na rameni. A v podvečer jsme šťastně doma.
Děkuji svým milým společníkům na cestách, chatách i kopcích. Bylo mi s vámi moc hezky. Můj vděk patří i všem spolehlivým řidičům a skvělé navigátorce.