Hochtor  2365 m
Ennstaler Alpen    Rakousko
Kudy tam:
Pro nehorolezce se coby výhodné východisko nabízí Johnsbach, Gasthof Kölblwirt. Zde můžete bezplatně parkovat podél vozovky. Fyzicky zdatní zájemci o Hochtor mohou odsud zvolit nejištěný výstup
Johnsbach,parkování u Gasthof Kölblwirt
přes Schneeloch (převýšení 1500m, obtížnost I - II UIAA) a sestup cestou Guglgrat - Josefinensteig na chatu Hesshütte. Ti, kteří vyhledávají pohodu horských chat, uplatnění členství v OeAV a rozumnou dávku denního převýšení, jednoznačně zvolí za svou základnu Hesshütte (1699m, nájemce Reinhard Reichenfelser, OeAV), Chata stojí na ostrohu mezi východní stěnou Hochtor a zajímavým hřbetem Hochzinödl. Cesta z parkoviště u Gasthof Kölblwirt na chatu má převýšení 800m a trvá asi 3 hodiny.
I s cestováním autem z Moravy nebo Čech lze chaty dosáhnout s rezervou během jediného dne, a to spolehlivě před setměním. Příjezd z Moravy: Mikulov - Sankt Pölten - Ybbs an der Donau - Gaming - Hieflau - Lacken - Johnsbach - penzion Gasthof Kölblwirt.
Mezi penzionem a blízkou trafostanicí lze zdarma parkovat na trávníku po obou stranách asfaltové vozovky. U trafostanice začíná výstup na Hesshütte levým odbočením z vozovky. Stoupající kamenitá cesta se brzy změní v turistický chodník. Po hodině nastává drobný problém, pasoucí se krávy občas blokují branku v ohrazení pastvy.
Hesshütte
Pak nezbývá než podstoupit fyzický a verbální kontakt s mohutnými sudokopytníky. Následuje rozcestník Schneeloch / Hesshütte a hned za ním idylická horská pastvina Untere Koderalm s efektní vápencovou stěnou masivu Hochtor. Pozorný horal zde může během spočinutí za dobré viditelnosti poprvé zahlédnout kříž na vrcholu Hochtor. Po další hodině stezka míjí horskou louku Stadlalm s hospodářskými roubenkami. Nad Stadlalmem se brzy objeví letmé výhledy na Hochzinödl a po třech hodinách výstupu stanete na terase Hesshütte. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Hesshütte.
Výstup:
Stoupání na chatu nevyžaduje žádné dovednosti, jen trpělivost. Za přívětivého počasí se jedná o příjemnou vycházku smíšeným lesním porostem. Odpočinkové zastávky na pastevních horských loukách jsou doporučeníhodné. Jen pozor na výskyt krav, místy se vyplatí pozorně sledovat každé došlápnutí. Ke vstupu do Hesshütte zvolte dveře uprostřed chatové terasy, přímo naproti jedinému "bufetovému" stolku s popelníkem u zábradlí terasy. Jsou-li zavřené, použijte k jejich otevření otočení čtyřhranným madlem a vstupte bez přezouvání do chaty. U nálevního a současně i recepčního pultu vás bude očekávat mohutný nájemce Reinhard Reichenfelser, zvaný zde Reini.
Východní stěna Hochtor
Na první pohled matoucí vzhled člověka nehodícího se do zdejšího prostředí vás brzy přejde. Zpytavý pohled nositele silných dioptrických brýlí, opírajícího se o pult tak ležérně, že se mu hlava téměř dotýká pravým uchem pultu, to se jen tak nevidí. Pohled z očí do očí jeho pozice znemožňuje. Jakkoliv se zdá být projednávání čehokoliv s tímto pozoruhodným mužem ztraceno, opak je pravdou. Jde o neobyčejně bystrého a svižného chlapíka. Chatu obhospodařuje už od roku 1990. 28 let na Hesshütte svědčí o spolehlivosti Reiniho.
Odkládací prostor pro boty najdete před vstupem do ubytovací části.
 
Matratzenlager pojme 75 zájemců, Zimmerlager 40, což za dobrého počasí v pátek a v sobotu nemusí stačit. Chata sice není pohodlně dosažitelná, její terasa a kvalitní kuchyně ale láká množství výletníků bez lezeckých ambicí v Hochtor, avšak se zájmem o přespání a výstup na snadný vyhlídkový Hochzinödl. Telefonickou rezervaci doporučuji. Noc v Matratzenlager stojí člena OeAV 12€, v Zimmer 18€. Sociální zázemí chaty má velmi slušnou úroveň, sprchu však neočekávejte.
Typická partie výstupové cesty Josefinensteig
Mobilní telefony zde nemají šanci a místní WiFi slouží jen k přenosu EET. Čelovka není nutná, chata má dostatečné noční osvětlení.
Vlastní výstup na Hochtor, vedený cestou Josefinensteig a hřebenem Guglgrat, má otížnost na úrovni ferratové B. Exponovaná místa jsou jištěna ocelovými lany, volné lezení nepřesahuje obtížnost I UIAA. Výstup s převýšením 800m zabere asi 3 hodiny. Směrovka u chaty sice inzeruje 2,5 hodiny, znamená to však stoupání bez jediného odpočinku.
Zájemce o Hochtor nasměruje rozcestník na konci terasy. Nabídne černý puntík a info "Nur für Geübte". Chodník mírným klesáním vede mezi klečí k trávníkům a vápencové suti stoupající pod východní stěnu Hochtor. Nebádejte zbytečně zrakem nad směrem výstupové cesty. V odstupu a zespoda jde o marné snažení. Kvalitní značení navádí zájemce spolehlivě tam, kudy zdánlivě žádná cesta nevede. Bez místního znalce by za sněhové pokrývky bylo hledání cesty loterií bez výhry - veškeré značení namalovali jen na skálu, orientační tyče zde nejsou! Už ve strmých trávnících a suti počítejte s několika lezeckými skalními prahy. Následující skalní terén cesty Josefinensteig nabídne lezení všeho druhu, strmé pasáže i exponované traverzy. Většinu obtížných úseků provázi kvalitní ocelové lano, které lze použít "na tah" k usnadnění stoupání. Lanových úseků vás očekává překvapivě mnoho, krátkých i dlouhých. Josefinensteig
Hřebenovka Guglgrat je místy vzdušná
končí na hřebeni Guglgrat, přibližně v úrovni 2100 mnm. Zde máte k dispozici výborné odpočinkové místo. Doporučuji ho využít, další fáze výstupu na Hochtor hřebenem Guglgrat má podobný charakter a namáhavost jako již zdolané partie Josefinensteig. Po odpočinku následuje nepříjemné lezení vlevo dolů na stezku podcházející v tomto místě Guglgrat. Další postup vás vede místy po hřebeni, místy pod ním, a to zleva i zprava. Vyplatí se bedlivě sledovat značení a nepouštět se do lákavě výhodných a hodně chozených zkratek. Většinou vás zavedou do obtížného lezeckého terénu, který může být nad vaše schopnosti. Sledujete-li poctivě značení, dostanete se po necelých třech hodinách od opuštění bezpečí terasy chaty do série hřebenových předvrcholů. Tady zvolněte a vychutnávejte si terén, jde o nejhezčí úsek výstupu velehorského charakteru. Vysoký vrcholový kříž potěší svou střídmostí, odlehčenou konstrukcí a čistotou provedení. Místa na posezení zde máte habaděj. Za dobrého počasí se toto místo opouští jen obtížně. Myšlenkami na potíže v sestupu stejnou cestou netřeba se zabývat, sestup z Hochtor na Hesshütte je mírně snažší nežli výstup.
Vybavení:
Pro začátečníky doporučuji sedací úvazek, ferratový set a přilbu. Ostatní dle vlastního uvážení. Ve zdejším kompaktním vápenci a při uvážlivém postupu nehrozí pád kamenů.
Vrcholová pozitiva:
To nejvyšší, co nabízí Ennstaler Alpen a zdánlivě neprůstupný terén, toť pro horala neodolatelé lákadlo. Zvědavost na cestu vzhůru vás dostane až na vrchol. A rozhledy jsou excelentní. Na dosah máte severní skupinu Ennstaler Alpen s dominantním vrcholem Grosser Buchstein, tvaru nápadně "knižního". Vrcholová nabídka obsahuje mimo jiné i Totes Gebirge a Dachstein.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Jak to bylo: ✔
Vyjíždíme v neděli 9.září 2018, netradičně až kolem půl osmé. Čeká nás cestování jen něco málo přes 400km. V Mikulově pořizujeme rakouskou dálniční známku a někteří doplňují Eura. O půl druhé parkujeme v Johnsbach u penzionu Gasthof Kölblwirt a po druhé hodině zahajujeme výstup na chatu Hesshütte. Kravskou branku zdolává každý z nás svou vlastní metodou a s nasazením veškeré osobní statečnosti. Po hodině se scházíme na louce Untere Koderalm, pod osluněnými vápencovými stěnami. Odsud lze poprvé zahlédnout kříž na vrcholu Hochtor. Protože jsme to nevěděli, nic jsme nezahlédli. Za další hodinu následuje letmé spočinutí
Hochtor 2365m a my všichni v zamyšlení nad sestupem
poblíž horské louky Stadlalm. Brzy se objevují první průhledy lesním porostem na Hochzinödl, což signalizuje blízkost chaty. V 17:10 vstupujeme na terasu Hesshütte. Projednání telefonicky rezervovaných noclehů zpočátku naráží na opojení chataře, následek to zapíjení konce hlavní sezóny. Chatař Reini se naštěstí ukazuje býti vnímavým i "v draku" a přiděluje nám klíč k Zimmer 4 v zánovní ubytovací přístavbě chaty z roku 1996. V pondělí ráno se ukazuje, že máme okno pokoje šťastně orientováno přímo na východní stěnu našeho dnešního cíle, Hochtor, čemuž vděčíme za pohled na oranžové nasvícení vrcholových skal vycházejícím sluncem. Na terase se letmo loučíme s mladým českým chatařovým pomocníkem, kterému skončila pracovní smlouva a i se svou málomluvnou slovenskou přítelkyní se vydává na cestu domů. O půl deváté zahajujeme výstup. Klečí a kolem pastvin kamzíků stoupáme k suťovému svahu. Po jeho absolvování následuje pestré skalní lezení cesty Josefinensteig až na hřeben Guglgrat. Zdejší bezpečné stanoviště využíváme k posezení a hloubkovým pohledům na Hesshütte. V jedenáct hodin nastupujeme do hřebene Guglgrat a v 11:50, 10.září 2018, dosahujeme vrcholu. V poledne přichází horolezec, který nám pořizuje vrcholové foto. Krásné místo a zasloužená odměna za namáhavý výstup. Dohlednost minimálně 50km, Dachstein při dobré viditelnosti spolehlivě zahlédnete. Hodina pobytu zde, na hřejivém slunci, se zdá být málo. Příjemnost pobytu mírně kalí přemítání nad (ne)snadností sestupu. Ve 12:50 neradi opouštíme vrchol. Sestup Guglgrat - Josefinensteig proběhl kupodivu hladce a méně namáhavě nežli výstup. Ve tři hodiny již popíjíme zasloužené Radlery na terase chaty. Večer karty, kořaličky a Radler v Gaststube. Při této příležitosti prozrazuji přátelům svůj nehezký sen z předchozí noci, který mě po celý den vedl k enormní ostražitosti. Nuž nakonec mi byl asi ku prospěchu.
V úterý ráno vycházíme až v 9:10. Čeká nás jen "třešňový výlet" po okružní trase Hochzinödl (2191m) - Panoramaweg - Hesshütte.
Masiv Hochzinödl
Coby "absolventům" výstupu na Hochtor nám nabízí tato horská vycházka neustálé a neomezené výhledy na prostoupenou trasu Josefinensteig. Vrcholu dosaženo v 10:20, 11.září 2018. Zde pochopíte, že by bylo velkou chybou nenavštívit toto malebné místo. Kombinace vápencových skalek a trávníků připomíná naši loňskou záležitost - Aflenzer Staritzen v Hochschwab, nyní ovšem v daleko příznivějším počasí. V závětří slunce hřeje až uspává. Květy hořce brvitého a bavorského (nebo snad jarního?) v jednom chumlu, to se jen tak nevidí. Příchozí turista nám ochotně pořizuje vrcholové fotografie. My pořizujeme fota všech světových stran, zdejší neodbytné mouchy i neustále se přeskupujících přátel. Zejména však našeho drahouška jménem Hochtor, a to včetně zoomu vrcholového kříže. A popíjíme domácí meruňkovici. Ve 13:20 odcházíme z vrcholu cestou Panoramaweg a ve tři hodiny už vysedáváme u Radlera a zbytku meruňkovice na osluněné terase Hesshütte. Před pátou slunce mizí za Hochtor, přecházíme tedy na palouk pod oknem naší Zimmer vařit večerní kafíčko. Večer opět karty, lihoviny a Radler v Gaststube. Milé zpestření nám poskytne družný chatařův pomocník Rudi a jím přinesené plato šnapsu na kamarádění.
Zítra, ve středu, ukončíme zdejší pobyt a čeká nás krátký přesun na Edelrautehütte v Rottenmanner Tauern. Představa pospání si do osmi bere, k mé nelibosti, v sedm zasvé díky ranní čilosti nejmenované "účastnice zájezdu". V 9:15 opouštíme pohostinnou Hesshütte, v 10:45 fotografujeme z pastviny Untere Koderalm zoomem kříž na Hochtor.
Hochzinödl 2191m, v pozadí Hochtor
A v poledne odjíždíme ze vsi Johnsbach.
Po cestě nás potkává několik pozoruhodností:
1/ minitunel na výjezdu z Johnsbach
2/ Admont - jeho Penny, dále Cafe Konditorei Stockhammer s výhledem na vápencový hřeben Haller Mauern a parapet Nail Boutique s výhledem na kolemjedoucího Morgana GT
3/ v sedle na Kaiseraustrasse znemožnění odjezdu startujícího Morgana GT naším autem a následné fotografování téhož včetně posádky, již v úlevě se smějící po poznání, že nejde o loupeživý akt
4/ v Hohentauern perné hledání odbočky na mýtnou cestu k Edelrautehütte a současně výměna mávání s posádkou Morgana GT
5/ dosažení Edelrautehütte z parkoviště za neskutečných 8 minut!