Karlmauer  1938 m
Hochschwabgruppe    Rakousko
Kudy tam:
Tento vrchol lze považovat za Hausberg Voisthaler Hütte, z jejíž terasy se na Karlmauer nastupuje. Je-li zájemce o Karlmauer horolezeckým vápnomilem, jistě ochotně podstoupí cestování
Seewiesen, zde odbočte vlevo
na zdejší chatu jen kvůli tomuto atraktivnímu lezeckému objektu. Nehorolezce zaujme Karlmauer až na místě samém, a to svou zdánlivou nedostupností a nápadným vrcholovým křížem. Jste-li zde, panuje slušné počasí a máte zájem o příjemnou vyhlídkovou túru, pak Karlmauer představuje první vrchol na pestré okružní cestě: chata - Karlmauer - Windscharte - Fölzkogel - Windscharte - Fölzalm - Fölzsattel - Ochsensteig - chata. Voisthaler Hütte(1660m, OeAV Sektion Voisthaler) se nabízí coby příjemná a pro členy OeAV i levná ubytovací základna pro mnoho značených i neznačených výstupů v Hochschwabgruppe. Východiskem na Voisthaler Hütte je osada Seewiesen. Cestování z Moravy:
Mikulov - Poysdorf - Wien - Wiener Neustadt - Pitten - Mürzzuschlag - Krieglach - Turnau - Seewiesen. Příjezd přes Turnau vyžaduje hlídat si levou odbočku těsně před výraznou skleněnou skulpturou. Po šotolinové cestě dolinou Seetal minete zděnou kapličku a po kilometru vás zastaví závora. Zde zaparkujte. Základní orientace viz turistická mapa Rakouska centrovaná na Seewiesen. Předpověď počasí pro Seewiesen, webkamera chaty Schiestlhaus. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Cesta na Voisthaler Hütte trvá od závory v dolině Seetal 2,5 hodiny při převýšení asi 750 metrů. Přibližně v polovině cesty
Voisthaler Hütte
vás čeká hypotetické občerstvení na soukromé Florl Hütte (v září 2017 zavřeno). Chodník stoupá do sedla Höllkampl (1450m) s Franzosenkreuz. Odsud můžete poprvé zahlédnout Voisthaler Hütte. Následuje sestup do doliny a výstup chodníkem Voisthalergasse na chatu. Chata lahodí oku na první pohled. Zdá se být malou a útulnou. Uvnitř je opravdu útulná a překvapivě daleko větší než zvenčí. Ubytovací kapacitu má chata vpravdě obří: Zimmerlager + Matratzenlager + Notlager pojmou 75 nocležníků. Přesto doporučuji telefonickou rezervaci na čísle +43 664 511 2475. Za dobrého počasí může být mezi pátkem a nedělí se standardním ubytováním problém. Přenocování sice jistí Notlager pod střechou, krkolomný přístup do něj však hrozí pádem, zejména v noci. Noc v Zimmer stojí člena OeAV 10,50€. Voisthaler Hütte má dlouhou historii, byla postavena v roce 1898. Prodělala však už pět renovací, takže letitosti stavení netřeba se obávat. Chatu provozuje v nájmu Thomas Panhölzl se svým bratrem Mathiasem. Oba bratři jsou mimořádně vstřícní, přívětiví a v obsluze hostů setrvale pozorní. Vzhledem k tomu, že jsou dlouholetými znalci zdejších terénů, vyplatí se naslouchat jejich radám ohledně neznačených túr, kterých nabízí okolí chaty velké množství. Pohorky se odkládají v Trockenraumu, vpravo od dveří do přízemních ubytovacích prostor.
Karlmauer od Voisthaler Hütte
Hned vedle botníků máte k dispozici sušící prostor se spoustou ramínek. Pokud projdou hosté deštěm, vytápí se sušárna plynovými kamínky. Jinak ne. Gaststube je pohledná a prostorná, s výkonnými kachlovými kamny. Další posezení se nabízí za dveřmi ke kuchyni. Stůl přímo za těmito dveřmi má funkci "štamgastovského" posezení, vlevo od něj je rohová místnost s okny na dvě strany a dobrým mobilním signálem. Díky připojení chaty na elektrickou síť si návštěvník nemusí lámat hlavu se zapomenutou čelovkou pro noční neodkladné putování, ba ani s nabíjením mobilů a baterií fotoaparátů. Jedinou slabinu má chata v suterénním sociálním zázemí - suché WC a pouze ledová voda, označená za nepitnou. Nutno podotknout, že mnohadenní pití zdejší vody nevyvolalo žádné zdravotní potíže. Milovník každodenního sprchování zde musí abstinovat, sprchy prostě nejsou. Umývárny jsou udržovány v naprosté čistotě, přístup k nim má ale podivné časové omezení - jsou odemčeny jen od 19:00 do 8:15 příštího dne.
První kroky výstupu na Karlmauer vám ochotně ukáže některý z bratrů Panhölzl. Od chaty se vydejte směrem na Hochschwab. Po několika metrech odbočte rázně vlevo přes malou skalku do kleče. Neznačená cestička klečí, trávníky a sutí, která vede do sedla vpravo od vrcholu Karlmauer, je dobře patrná od chaty. Pokud si ji předem prohlédnete, nebude vám její sledování dělat žádné potíže.
Karlmauer 1938m
Po dosažení sedla se dejte vlevo a po travnatém svahu vystupte ke kříži na Karlmauer (od chaty 45 minut). Za slunečna zvou vrcholové trávníky k delšímu posezení. Rozhledy jsou výtečné, jen pozor na severní skalní stěnu za křížem. Nenechejte se zlákat travnatými svahy k přímému sestupu na Fölzalm, jihovýchodně pod vámi. Odsud totiž nevidíte, že travnatý svah končí skalní stěnou Bärmauer. Při změně počasí nebo nedostatku času se z Karlmauer můžete snadno a rychle vrátit po trase výstupu na Voisthaler Hütte. Pokud přeje počasí i viditelnost, můžete z Karlmauer pokračovat přímo k výraznému širokému vrcholu Fölzkogel. Pozor na orientaci, jde o neznačený terén, s občasnými náznaky sešlapání terénu a střídmým tyčovým značením. Překonejte travnatou muldu s kamenným mužíkem na svém vrcholu, která vám stojí v cestě. Následuje sestup do širokého sedla Windscharte a snadné výstupové úbočí Fölzkogel, kterým lze jít libovolně vzhůru.
Fölzkogel 2023m
Obvyklý kříž zde není, jen gravírovaná cedule s názvem vrcholu a údajem 2023m. Jde o vynikající pozorovatelnu svérázu pohoří Hochschwab. Od občerstvení na Fölzalm vás zde dělí 550 výškových metrů. Bezpečný sestup vyžaduje návrat do sedla Windscharte. Ze sedla vede dolů k Fölzalm stezka, zprvu neznatelná, níže lépe patrná. Není možno směřovat libovolně dolů, čeká vás několik pásů husté kleče a každým z nich vede jen jeden úzký průklest. Při sněhové pokrývce a snížené viditelnosti se zde mohou dostavit orientační obtíže. Ve slunci je sestup snadný a rychlý, místy namáhavě strmý. V lokalitě Fölzalm je soukromá Grasserhütte a Herzerhütte. Obě nabízejí jídlo, pití a levné nocování. V září 2017 je otevřená jen Grasserhütte. Posezení na Fölzalm rozhodně není ztrátou času. Krásné a poklidné místo. Odsud máte před sebou už jen snadný značený výstup do sedla Fölzsattel a zajímavě vedenou značenou stezku Ochsensteig na Voisthaler Hütte. Celý okruh zabere i s vysedáváním 4,5 až 6 hodin.
Vybavení:
Alespoň průměrné orientační schopnosti. A dobrá viditelnost!
Vrcholová pozitiva:
Zajímavá vysokohorská vycházka. Za příznivého počasí se můžete v klidu věnovat poznávání terénu pozoruhodných vápencových minihor Hochschwab.
Jak to bylo:
Včerejší úspěšný výstup na Hochschwab byl překrásným zážitkem. S pocitem uspokojení volíme dnes, v úterý, nenáročný okružní výlet přes Fölzalm. Thomas Panhölzl nám včera ukázal neznačený chodník, tak snad půjde o snadnou i příjemnou záležitost. Ranní stav oblačnosti není ideální, volíme tedy naši oblíbenou metodu pozdního nástupu a vyčkáváme. V 10:10 vyrážíme se sluncem nad hlavou. Asi příliš zprudka, přešli jsme levé odbočení, které je jen několik metrů od chatových schodů. Napodruhé už
Sestup z Windscharte
jsme na zřetelně chozené stezce do sedla. Kleč, trávníky, kamzíci, suťový svah a jsme v sedle. Odsud stoupáme travnatým svahem doleva. Stezka se sice ztrácí, stačí ale jen stoupat poblíž hrany stěny Karlmauer. Přes hranu se nabízejí efektní letecké pohledy na Voisthaler Hütte. Kříže Karlmauer dosahujeme v 11 hodin, 5.září 2017. Osluněný, jižně orientovaný vrcholový trávník je tím pravým místem k dlouhému setrvání. Rozhledy jsou zde excelentní, vhodné místo na procvičení horopisu Hochschwab. Kolem poledne pokračujeme v cestě. Jdeme obloukem k travnaté vyvýšenině, která nás oděluje od Fölzkogel. Za jejím vrcholem sestupujeme do sedla Windscharte. Širokým a oblým úbočím snadno vystupujeme na vrcholovou skalku Fölzkogel(2023m). Zde jsme ve 12:30. Vrchol nás vítá nerezovou tabulkou. Nejbližší kříž je až na Fölzstein (1946m), 800 metrů od nás a 77 metrů pod námi. Tam nejdeme, možná příště. Fölzkogel nabízí podobné výhledy jako Karlmauer, jen máme v tuto chvíli méně slunečna a více větrna. Vracíme se zpátky do Windscharte a pátráme po náznacích stezky dolů na Fölzalm s nasazením hodným indiánského zvěda. Naštěstí nám opět přeje sluneční svit. Jít tudy v mlze a sněhové pokrývce by rozhodně nebylo nic radostného. Daří se úspěšně najít všechny průstupy klečí a ve 14:15 vstupujeme do rázovité Grasserhütte. Paní hospodyně stojí u sporáku pokrytého spoustou hrnců s jídlem, nás však láká jen náprava pitného režimu. Venkovní posezení je velice příjemné, zrak přitahuje strmá a členitá západní stěna Mitteralm, v odpoledním slunci zářivě bílá. Radost zde pobýt.
Fölzalm
Značenou cestou 860 vystoupáme 150 výškových metrů do travnatého a klečí porostlého sedla Fölzsattel. Zde odbočujeme vlevo na značený Ochsensteig, zajímavý traverz vedený úpatím skalní stěny Edelspitzen. A v 16:20 docházíme kolem horní stanice nákladní lanovky na osluněnou terasu Voisthaler Hütte. Ač je terasa bez obsluhy, chatař nám na uvítanou ochotně přináší Radlery. Milá túra, milý závěr. Večer v Gaststube probíhá v obvyklé režii; hraní kostek, karet, konzumace přinesených pochutin i lihovin, místní Haselnussschnaps. Předpověď, kterou jsme si přivezli z domu, stále platí. Zítra, tedy ve středu, bude pršet. Je to mrzuté, ale představa lenošného dne taky není k zahození.
Na předpověď je bohužel spolehnutí, ve středu je opravdu deštivo. Vstáváme před osmou, a to jen kvůli uzavření hygieny v 8:15. V Gaststube si dáváme obvyklé ranní dva litry Teewasser na přípravu snídaně. Čeká nás dlouhý a pohodlný den. Pozorujeme jediného příchozího člověka s podivnou výbavou. Dozvídáme se, že jde o technika revidujícího stav nákladní lanovky. Před třetí odpoledne ustává déšť, jdeme se tedy provětrat. Kousek nad chatou odbočujeme na Jägermayrsteig a jdeme nahlédnout do členitého kotle Kühreichkar. Počasí nás brzy vrací a za necelou hodinku jsme zpátky v chatě. Dáváme si jablečnou buchtu. Do večera nikdo nepřichází. Z okna Gaststube pozorujeme asi patnáctihlavé stádo kozorožců na blízkém protilehlém svahu; dvě dvojice kozlů svádějí souboje. Protože jsme na Voisthaler Hütte jedinými hosty,
Hutkogel 2035m
má chatař Thomas dostatek času a nabízí se, že nám připraví Kaiserschmarrn. Vítáme nabídku. Kaiserschmarrn je rozměrný a hezky upravený. Velice chutná krmě. O půl desáté jde chatař zalehnout, zůstáváme sami. Po desáté se objevuje nečekaný host, mladý český jeskyňář a horolezec Krásný Ota, který po krátkém odpočinku vyráží tmou na Schiestlhaus. A my jdeme spát. Máme před sebou poslední den pobytu na chatě. Doufejme, že nám bude přát počasí, rádi bychom vystoupili na Ringkamp(2153m).
Čtvrtek nabízí souvislou oblačnost a vítr. Čekání nepomáhá a tak o půl desáté jdeme zkusit štěstí. Cestou Jägermayrsteig stoupáme kotlem Kühreichkar k rozcestí v sedle nad rozsáhlým kotlem Ochsenreichkar. Mírně prší a je vlezlo. Pod sedlem mi silný náraz vichru odhazuje čepici daleko do kleče a tak mám o zábavu postaráno. Na rozcestí odbočujeme vlevo, v mracích a drobném dešti stoupáme k rozcestníku na Weichselboden. Kousek za ním se pokoušíme o nalezení odbočky na Ringkamp. Při panující neviditelnosti by šlo o velké orientační riziko, navíc bez vrcholového kochání. Vracíme se tedy zpátky na rozcestí nad kotlem Ochsenreichkar a jdeme cestou 853 na hřeben Aflenzer Staritzen. Ochsenreichkar je poset množstvím vápencových závrtů. V něm není radno procházet se za omezené viditelnosti. Přesto tak činí tajuplná trojice.
Hutkogel - vrchol
Později se od nich Petr dozvídá, že jsou sběrateli semínek do semenné banky. Vystupujeme na začátek hřebenovky. Kolem propasti s firnovým miniledovcem jdeme neznačeným úbočím na první vrchol Aflenzer Staritzen, a to Hutkogel(2035m). Dohlednost proměnlivá, občas útržkovitě vidíme srázy i vrchol protilehlého Ringkampu. Vrchol Hutkogel dosažen 7.září ve 13:15. Pořizujeme vrcholová fota. Sem tam je k zahlédnutí i naše milá Voisthaler Hütte. Po půlhodině opouštíme poslední letošní vrchol zdejších pozoruhodných hor. Chodníkem Jägermayrsteig procházíme za lepšícího se počasí Kühreichkar. V jeho spodním okraji odbočujeme na horní hranu cvičné skály za výhledem na chatu. V 15:45 už popíjíme Radler na mírně osluněné terase chaty. Čeká nás poslední večerní posezení v Gaststube.
Pátek je odjezdovým dnem. Balíme, platíme útratu, na terase pořizujeme rozlúčkové foto s Thomasem a Mathiasem a v deset odcházíme z Voisthaler Hütte. Je polojasno. A hlavně, na rozdíl od neděle. neprší! Před jednou jsme u auta, o čtvrt na dvě odjíždíme. V Bille u Krieglachu nakupujeme Rossbacher. Průjezd Vídní nám naděluje několik Stau. O půl sedmé se zastavujeme na večeři v motorestu U Husára a kolem deváté jsme na Rusavě.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.