Lungauer Kalkspitze  2.471 m
Schladminger Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Nejbližším východiskem na Lungauer Kalkspitze je soukromá chata Giglachseehütte. Protože soukromá, není pro držitele členství OeAV finančně výhodná, nocleh pod 40€ nepořídíte.
Ignaz Mattis Hütte
Zvolte raději o 30 minut dále se nacházející Ignaz Mattis Hütte (OeAV Alpenverein Wien, 1.986m).
Příjezd: Mikulov - Wien - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Rottenmann - Liezen - Schladming. Asi 4,5km za Schladmingem sjeďte z B320 na asfaltovou horskou silnici Preuneggweg. Po šesti kilometrech dojedete k mýtnici, kterou začíná placená Ursprungalmstrasse na Parkplatz Ursprungalm. Ursprungalm Mautstrasse: Poplatek za údržbu cest a parkování 19€/1 PKW (8.5km, šotolina, pozor na volně pobíhající dobytek, ↑500m, 13 "Kehren" na 2.5 kilometrech, max. sklon 15%, parkoviště pro 160 PKW). Pokud máte mýtnou závoru otevřenou, očekává vás výběrčí mýta na horním parkovišti. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Ignaz Mattis Hütte.
Výstup:
Od Parkplatz Ursprungalm (1.590 m) na Ignaz Mattis Hütte si dáte: 1:30, 3.6km, ↑395m.
Soukromá Giglachseehütte
Z parkoviště stoupejte serpentinami horské šotolinové silničky nebo značeným chodníkem vpravo od vozovky. Za hodinu dojdete k rozbočení cesty u soukromé chaty Giglachseehütte. Odsud můžete pokračovat po červené značce mírně stoupající úbočím Kampspitze. A nebo se projít po příjezdové cestě Ignaz Mattis Hütte kolem Oberer a Unterer Giglachsee. Zvolte si, obé má něco do sebe. Na místě zjistíte, že chaty jsou dvě. Za hlavní chatou se nachází ještě jedna ubytovací dřevěnice, vybavená WC a přístupem k hygieně. Kromě Zweibettzimmer pro hosty poskytuje i ubytování personálu. Na dřevěné terase s výhledem na jezera a Lungauer Kalkspitze si vyspravte pitný režim pivem či radlerem a projednejte ubytování. Hlídejte si mobily, zapalovače, mince a jiné osobní drobnosti. Dřevěná podlaha terasy má mezery mezi prkny a není pod ni žádný viditelný přístup. Vstupní dveře do chaty jsou dvoje. Do zadních rozhodně nevstupujte, jsou pouze pro personál. Vedou do kuchyně a k výčepu. Trasu z terasy k jedinému vchodu pro hosty hodnotím obtížností "černý puntík". Terén má neurovnaný,
Hřeben na Lungauer Kalkspitze
hlína se střídá s balvany všelijak trčícími pod nohy. Přede dveřmi číhá pět schodů a zvýšený práh. Potmě nejde ani s čelovkou o žádnou "brnkačku". Miniaturní předsíň vede do Gaststube, začínají v ní i silně vrzající točité schody do ubytovacích prostor pod střechou. Proti vstupním dveřím na vás čeká přístup k umývárnám, sprchám (5 minut teplé vody za 5€), WC - to vše jednou pro Damen, jednou pro Herren. A k odkládacím regálům na pohorky. Nabídka erárních přezůvek vzdoruje pokusům o nalezení souladícího páru. Ubytovací kapacita Ignaz Mattis Hütte: Matratzenlager 50 míst, Zimmerlager 11 míst. Cena ubytování pro člena AV (rok 2023): Matratzenlager 14€+2€ Gemeindeabgabe, Zimmerlager 18€+2€ Gem., Zweibettzimmer 18€+2€ Gem./osobu + 5€/pokoj. Rezervaci noclehů lze uskutečnit výhradně přes Reservierungsportal. Personál zde hosta ubytovaného na více nocí poněkud mate svým požadavkem o ranní uvolnění přiděleného místa na spaní kvůli úklidu a každovečerní platbou noclehu a denní konzumace. Teewasser vám chata poskytne za 3,5€/litr.
Závěr výstupu na Lungauer Kalkspitze
Máte-li v úmyslu stravovat se pouze ze svých zdrojů, na což máte jako člen
 
AV právo, účtování 5€/24hod za využívání infrastruktury chaty zdejší personál neuplatňuje. Mobilní telefony si na Ignaz Mattis Hütte ani "neškytnou", signál spolehlivě stíní masiv Kampspitze severně za chatou.
Směrovka u chaty nabízí Lungauer Kalkspitze ve výstupu za 2,5 hod a červený puntík. Parametry výstupu na Lungauer Kalkspitze z Ignaz Mattis Hütte jsou: 2:30, 4,5km, ↑522m, ↓36m, a to přes Znachsattel (2.059m) a Akarscharte (2.315m). Pokud panuje stálé a hezké počasí, netřeba s nástupem spěchat, na celou trasu stejně od rána svítí slunce. Cesta 702 vás provede kolem Giglachseehütte a přes sedlo Znachsattel chodeckým terénem do Akarscharte. Odsud začíná pozvolné nabírání výšky mezi trávníky. Expozice žádná.
Vybavení:
Výstup na Lungauer Kalkspitze nevyžaduje žádné speciální vybavení. Stačí trpělivost a dostatek nápojů všeho druhu. Na vrcholu se můžete vrtět, polehávat, ba i pobíhat.
Vrcholová pozitiva:
Zdejší dřevěný kříž, již hodně "jetý", nese nápis 19 Landjugend Weisspriach 67. Weisspriach je obec, na jejímž katastru se nachází vrchol. Lungauer Kalkspitze, na rozdíl od své "zahraniční" sousedky Steirische Kalkspitze, tvarově efektní není. Ale nabízí o 12 nadmořských metrů více. Výstup potěší svou snadností.
Lungauer Kalkspitze 2.471m
Na severu v popředí bílá pyramida Steirische Kalkspitze, za ní trojice Torstein, Mitterspitz, Hoher Dachstein, vlevo od Torsteinu hřeben Gosaukamm s nápadnou Grosse Bischofsmütze. Severozápadně Tennengebirge, masiv Hochkönig, Leoganger Steinberge. Při dobré viditelnosti se západně ukáže Grossglockner a Grosses Wiesbachhorn. Jihozápadně nabízejí sousední Radstädter Tauern svou výškovou dominantu Weisseck i klenot Mosermandl a jeho sousední věžovitý Faulkogel. Za Radstädter Tauern lze rozeznat ledovcovou Ankogelgruppe s dominantami Ankogel a Hochalmspitze. Východu dominuje Hochgolling, nejvyšší to kóta Niederer Tauern.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Po včerejším poklidném výstupu červeným svahem na Rotmandlspitze máme dnes na programu rozlehlou Lungauer Kalkspitze. Stejně jako včera volím po terasové snídani z vlastních zdrojů taktiku "rychlého nahození batohu na záda". Náskok nutně potřebuji, mladí jsou rychlí. Giglachseehütte míjím o čtvrt na devět, Na rozcestí Znachsattel jsem o dvacet minut později a klíčové sedlo Akarscharte dosahuji současně se svými přáteli v 9:35. Následuje krátká pauza, po ní výstup na
Oberer & Unterer Giglachsee
Steirische Kalkspitze a sestup zpět do sedla Akarscharte. O půl dvanácté zahajujeme výstup na druhou dnešní Kalkspitze. Vrchol Lungauer Kalkspitze dosažen v pátek 8.září 2023 ve 12 hodin, dohlednost minimálně 100km. Rozlehlý travnatý vrchol, toť typicky "vylehávací" poklidné místo. Jen kdyby nebylo neuvěřitelné žvanilky sedící u kříže. Čekání na odchod brebentilky nebere konce. Po půl hodině přichází spásný nápad a žádáme jejího spolubesedníka o pořízení vrcholového fota u kříže. Nastalo "ticho jak na horách". V jednu zahajujeme pomalý sestup do Akarscharte. V sedle zdlouhavě vysedáváme. V 15 hodin jsme na terase Giglachseehütte. Zde doplňujeme pomocí radlerů, polévky a Aperolů tekutiny. A tleskáním, ba i finančně odměňujeme malého hráče na heligonku Strasser. Krásné a milé posezení, musíme však ještě na Ignaz Mattis Hütte, kde máme rozestláno na poslední rakouskou noc. Byl to moc pěkný den. Jeho zakončení posezením v zadní chatce bylo závěrečným pohlazením.
Zasloužíme si pochvalu.
Aperol u Giglachseehütte
V sobotu ráno máme před sebou závěr horského týdne a návrat domů. Ještě jednou dva litry Teewasser k snídani. Personál chaty překvapivě vybíhá z kuchyně a srdečně se s námi naposled zdraví. Po osmé odcházíme cestou kolem jezer a Giglachseehütte k autu na Parkplatz Ursprungalm. V 11 hodin nákup v Bille Haus im Ennstal a v jednu parkujeme v centru Bruck an der Mur za účelem procházky na Schlossberg k Burgruine Landskron a oběda v restaurantu Riegler. Následují zastávky Ratten a Flughafen Wien-Schwechat. Zde nás opouští Saška s Adou, letící domů. My zbývající jsme doma kolem desáté večer.
Po mnoha letech se konečně a zaslouženě dostavilo perfektní počasí. Děkuji všem milým účastníkům za jejich neutuchající přízeň, trpělivost se mnou i za hbitou a účinnou lékařskou pomoc. Byl to moc pěkný výlet ve skvělé společnosti.