Loser  1837 m
Totes Gebirge    Rakousko
Kudy tam:
Pro výstup na Loser včetně jeho hřebenových sousedů mají členové OeAV díky slevě k dispozici finančně výhodné ubytování v pohodlně dosažitelné chatě
Loserhütte 1497 m
Loserhütte (1497m, tlf. +43 3622 712 02, mail: info@loserhuette.at, nájemce Helmut & Anni König, OeAV Section Ausseerland Gössl).
Příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Liezen - Bad Aussee - Altaussee. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Loserhütte. Chata je dostupná autem po placené silnici Loser Panoramastrasse.

Informace k Loser Panoramastrasse:
Cesta má otvírací dobu od května do října (v lyžařské sezóně použijte místní lanovky). Vstupenku do automatického závorového systému získáte v Loser Infopoint před začátkem Loser Panoramastrasse. Mimo otevírací dobu Infopointu zakupte vstupenku na výjezd v automatu. U automatu můžete platit bankovkami v hodnotě 5, 10 nebo 20 Euro, bankovní kartou nebo kartou Master Card. Aktuální cena mýta pro osobní auto (až 5 osob) obnáší 18 €. V přilehlé vitríně jsou zdarma k dispozici panoramatické mapky zdejší lokality v němčině a angličtině.
Hausberg Loserhütte, Loser
Za mýtnou bránou vás čeká 6 km strmého stoupání a jedenáct protisměrných zatáček. Naštěstí po kvalitní asfaltové vozovce. Pokud minete odbočení k Loserhütte, zastaví vás včas obří parkoviště s restaurací Loseralm. Dál cesta nevede. Parkoviště u Loserhütte má kapacitu pouze deset aut; o prázdninách může být plno. Z větší části jde o auta strávníkú, kteří si na terase chaty užívají nabídky zdejší kuchyně a výhledů na blízký Dachstein. Ti večer odjedou a parkovací místa pro nocující na chatě se uvolní. V nejhorším případě vezměte zavděk blízkým parkovištěm u odbočky k chatě. Všechna tři parkoviště na Panoramastrasse jsou bezplatná, můžete odstavit vozidlo dle chuti. Jakmile však sjedete dolů pod mýtnou bránu, musíte při návratu nahoru zaplatit novou vstupenku.
Výstup:
Od zaparkovaného auta veďte svých několik málo kroků na vyhlídkovou terasu chaty a vstupte rázně dveřmi do Gaststube. S písemným potvrzením rezervace vám bude neprodleně přidělen ubytovací prostor. Do něj jděte bez pohorek. Ty si buď ponechejte v autě a nebo odložte v přízemí do lyžárny.
Loser 1837 m
Nocleh v Matratzenlageru stojí člena OeAV v roce 2022 přesně 13,43 €. Nocování si raději rezervujte mailem v předstihu, kategorie Zimmer zde bývá obsazena dlouho dopředu. WC a umývárny se sprchami jsou v každém podlaží. K dispozici máte všude teplou, tedy spíše nebezpečně horkou vodu. Loserhütte nabízí WiFi, platbu kartou a spolehlivý mobilní signál. Konzumaci si pište a nebo dobře pamatujte. Personál z ničehož nic vyžaduje i u ubytovaných její brzkou úhradu. Občas naopak na inkasování nedojde.
K výstupu na Loser máte na vybranou chodecký terén cestou 255 za 1:20. A nebo Klettersteig Sisi (obtížnost D, 0:30 nástup, 1:30 lezení; pozor na silové úseky). Cestu Sisi neberte na lehkou
 
váhu. Není D jako D, předchozí dobrá zkušenost s touto obtížností vás zde může nemile potrápit. Viz topo. Studujte tuto těžkou zajištěnou cestu bedlivě. Vizuálně vás může seznámit s trasou fotoseriál, autor R. Rosenkranz.
Oblý a travnatý vrchol Loseru poskytuje dostatek místa pro mohutný kříž a lavice s červotoči. Žroutů lavic se neobávejte, Buďte však obezřetní při nahlížení do lezecké stěny Loseru.
Máte-li zájem o další vrcholy hřebene, vraťte se do sedla, kterým jste přišli a od rozcestníku vystoupejte na Hochhanger (1838m) s boudou
Sisi obtížnosti D zdolána
na svém vrcholu. Hřebenová cesta dále klesá kolem efektního skalního okna Loserfenster k rozcestníku nad Augstsee. Kdo má chuť experimentovat se zkratkami, může se pokusit o traverz nad zmíněným rozcestníkem bez výrazné ztráty výšky až k rozcestníku pod Greimuth. Odtud s nepatrnou lezeckou vložkou snadno dosáhnete Greimuth (1871m), travnatý vrcholek postrádající kříž. Schránka s knihou zde nechybí, můžete tedy svůj počin písemně zaznamenat.
Pokračování hřebenovky si žádá sestup do sedla mezi Greimuth a Atterkogel. Ze sedla stoupejte trpělivě na nejvyšší vrchol hřebene, Bräuning Zinken (1899m). Tento vrchol kříž nepostrádá. Kousek před ním vám nabídne vápencový masiv úzký skalní průhled Drachenloch. Od Loserhütte po Bräuning Zinken vám cesta zabere čistého času asi 3,5 hodiny. To jest bez vysedávání. Celý čtyřvrcholový hřeben, díky výškovým ztrátám v sedlech, připraví svým absolventům převýšení slušných 750 metrů. Návrat z Bräuning Zinken na Loserhütte, kolem Augstsee, zabere 1,5 hodiny. Mezi vrcholy Loser a Bräuning Zinken jsou čtyři možnosti ústupu dolů. Tyto varianty ukončení akce oceníte v případě zhoršení počasí a nebo ztráty motivace.
Pro vyznavače Klettersteigů připravili šikovní tvůrci ve zdejší lokalitě mírumilovný, mírně stoupající zajištěný traverz skalní stěny obtížnosti max. C, jménem Sophie. Začátek ferraty označuje v její spodní části cedule na skále. Klettersteig, vedený nevysoko nad cestou k parkovišti Loseralm, vás spolehlivě zbaví nouze o čumily.
Greimuth. Vpravo vzadu Bräuning Zinken
Vybavení:
Zájem o hory, pití a jídlo dle vlastního uvážení. Pro cestu Sisi musíte mít sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilbu. Dále přiměřené lezecké dovednosti a obratnost, včetně návyku na expozici. Pro cestu Sophie stačí sedací úvazek, ferratový set, přilba, zájem o dobrou zábavu a odolnost vúči dole postávajícím kibicům.
Vrcholová pozitiva:
Návštěvník Loserhütte nezíská výstupem na Loser přidanou hodnotu ve výhledech na zdejší horské monumenty v sestavě Grosser Kopperkarstein (2863m), Hallstätter Gletscher, Dirndl (2832 m) a Hoher Dachstein (2995 m). Odsud jsou vzdáleny přibližně stejných 25 km jako z terasy chaty. Vrcholový zážitek ale nepřivoláte konzumací jídel a nápojů na terase Loserhütte . Vše závisí na vašem odhodlání stoupat vzhůru. Pohled na Altausseer See o 1100 metrů níže s oblaky na hladině si pořídíte jen s hřebene.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
 
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Jak to bylo: ✔
Po pondělním výstupu na malebný Ebenstein, opouštíme v úterý 6.září v 9 hodin Sonnschienhütte. Z domněnky, že odjedeme z Tragöss stejnou cestou jakou jsme přijeli, nás vyvádí excelentní navigátorka Saša. V Pichl Grossdorf rázně velí k odbočení na zdánlivě nepoužitelnou horskou silničku Rötzstrasse. Hory doly černý les, sem tam cyklista na horském kole. Tato zkratka nás kupodivu šťastně přivádí do městečka Trofaiach.
Bräuning Zinken 1899 m
Parkujeme před místní radnicí a jdeme na oběd. Volba padla na předzahrádku restaurace Zum Goldenen Ochsen a jejich obří řízek. Guláš už došel. V Liezen nákup pečiva. V regálu šťastně objevena poslední láhev bylinného Rossbacheru. V 16 hodin se stáváme držiteli vstupenky na Loser Panoramastrasse a vyjíždíme nedopatřením až na parkoviště Loseralm. Vracíme se kousek dolů a nacházíme volné místo na parkovišti Loserhütte. Chatař nám přiděluje osmimístný Matratzenlager v prvním patře, Hned naproti máme sociální zázemí. Po ubytování se věnujeme terasovému výhledu na blízký masiv Dachsteinu a pozorování lodní dopravy na Altausseer See 800 metrů pod námi. Ada se Sašou jdou na seznamovací schůzku se Sisi. Naštěstí jen letmou. Večer posezení v Gaststube.
Ve středu v osm ráno jdeme na Loser. U směrovky "Zustieg Klettersteig Sisi" nás opouští Ada. Držíme mu palce a pokračujeme ve výstupu chodeckým terénem. Loser dosažen ve středu 7.září v 9:20. Ač jde o místo prostorné a lavičky pohodlné, klid nemáme. Netrpělivě očekáváme Adu. K naší upřímné radosti se objevuje v 9:54, jen s mírnými barevnými otlaky od "měkkého vápence". Sisi zvládnuta, můžeme tedy pokračovat v hřebenovce na Hochhanger. Lavičku vrcholové chatky zde zaměstnává přívětivá dvojice "zo Záhoria". Kolem Loserfenster ztrácíme výšku k rozcestníku nad Augstsee a znovu ji nabíráme stoupáním na Greimuth. V závětří založen občerstvovací štand. Bräuning Zinken je odsud docela daleko a mezilehlé sedlo má úctyhodnou hloubku. Horské odhodlání mám v mínusu. Vrhaje toužebné pohledy na promenádu kolem Augstsee, hledám společnost na sestup k jezeru. Děti jdou na Bräuning Zinken. Z lavičky na muldě nad Augstsee pozorujeme, především však posloucháme hráče na alpský roh. Nástroj má opřen o hladinu jezera a svou hrou odpovídá ozvěně hřebene, který jsme dnes absolvovali. Pozoruhodný zážitek.
Sophie: Saša a Ada v akci
Hudebník si hru viditelně užívá, klídná hladina jezera má dokonalé akustické vlastnosti. Nejde o věkovitého, v Lederhosen oděného a tyrolákem vybaveného znalce hry na alpský roh. Je mladý, prostovlasý a na sobě má tričko argentinského fotbalového reprezentanta Aimara.
Děti zastihujeme na parkovišti Loseralm. Chystají se na Klettersteig Sophie. Jdeme s nimi ke startovní ceduli, pořizujeme fotodokumentaci. Pár mých "dobře míněných" rad a tušené "ach jo" lezců velí, rychle pryč.
Podvečer absolvujeme na terase Loserhütte, večer v Gaststube. Tam na nás "vletí" velitelka chaty a mám potíže. Nedávaje pozor, nevím co mám uvést do své konzumace. Drobná rozmíška naštěstí nemá dopad na naši večerní pohodu zde. K placení toho příliš nemám. Obě zdejší rána jsem konzumoval instantní kávu a polévku zalitou zdejší velmi horkou vodou z kohoutku.