Lehner Wasserfall Klettersteig
Ötztal    Rakousko
Co nabízí Ötztal:
Po úspěšné návštěvě jižního vrcholu Wildspitze a vrcholu Similaunu jsme pro závěrečné dva dny týdenního pobytu v Ötztalu použili osvědčený Naturcamping Huben. Blízké okolí Hubenu poskytuje mnoho zajímavostí. Dokonce přímo z kempu lze vést dvě celodenní túry. Vzhledem k tomu, že pro velkou akci již nebyla motivace, zvolili jsme z připravených rezerv relaxační a poznávací aktivity.
Lehner Wasserfall Klettersteig:
Lehner Wasserfall Klettersteig
Lehn, místní část Längenfeldu, nabízí atraktivní zajištěnou cestu Lehner Wasserfall Klettersteig, viz foto / topo vzhůru kolem místního vodopádu. Cesta je příjemně vzdušná, ale bezpečná a v perfektním stavu. Je považována za jednu z nejkrásnějších tyrolských zajištěných cest. Neustálá blízkost vodopádu, padajícího volně 60 metrů, je velice působivá. Ve stupnici obtížnosti zajištěných cest je klasifikována stupněm C, s jedním místem D/E; stupnice viz anglicky / německy). Jako každý správný Klettersteig má obtížnou pasáž hned v úvodu - strmou stěnu obtížnosti C. V samém závěru cesty je střechový převis obtížnosti D/E; toto místo lze zleva snadno obejít. Délka zajištěné cesty je 260 metrů, a překonává výškový rozdíl 140 metrů. Cesta má jedno odpočinkové místo. Přístup k nástupu zabere asi 20 minut, výstup sám asi 1 hodinu. Sestup až na parkoviště, po místy zajištěné lesní stezce trvá přibližně 20 minut. L.W.Klettersteig jsme absolvovali ve čtvrtek 8.9.2005, a to v dopoledních hodinách, kdy má slunce neomezený přístup k celé trase výstupu. Za teplého, prosluněného dne, jaký jsme měli, je tento kletr velmi příjemnou záležitostí. Nutný je sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilba.
Termální pramen v Längenfeldu:
Termální pramen v Längenfeldu
Na horním konci Längenfeldu, v místě bývalých lázní, je veřejně přístupná vyvěračka termální siřičité vody. Dle informační tabule voda vyvěrá z hloubky přes 900 metrů. Starší webové zdroje zmiňují tři malá jezírka. Skutečnost je však jiná. Původní hlavní jezírko pod skalní stěnou je bez vody, zřejmě z bezpečnostních důvodů - možné padání kamenů. K dispozici je pouze jeden malý a mělký dřevěný bazének - viz foto, voda je však opravdu teplá. Po absolvování Lehner Wasserfall Klettersteigu příjemné. V Längenfeldu byl v závěru roku 2004 na hloubkových vrtech otevřen termální areál Aqua Dome, takže koupat se lze na úrovni, cena je však 15 Euro za 3 hodiny pobytu, což je nejkratší nabízená doba. Raději jsme použili skromný veřejný zdroj.
Reinhard Schiestl Klettersteig:
Kletr se nachází na horním konci Längenfeldu, a to u místní části Astlehn. Najít se dá snadno, je v místě, kde se
Zelené náhorní plato Burgstein
stubaiská strana doliny přiblíží až k silnici stěnou Burgsteinwand. Touto stěnou je zajištěná cesta vedena. Délka cesty je 300 metrů, překonává výškový rozdíl 200 metrů a končí na malebném náhorním platu Burgstein s několika usedlostmi. Burgstein je velmi fotogenický - buď přímo z Naturcampu, nebo, a to ještě lépe, ze serpentin téměř visuté silnice do Griesu. Trvání výstupu 1,5 hodiny, sestup po vozovce 1 hodinu. Topo je zde. Prohlédli jsme si nástup i lezce ve stěně - není jim co závidět, právě prší. Obtížností se podobá lehnské cestě, má však delší kolmé úseky, takže namáhavější a o stupeň těžší, je v ní ale viditelně příliš mnoho železa. V cestě jsou 3 odpočinková stanoviště. Průběžné jištění je kotveno ke skále s extrémní četností, v intervalech mezi 1 a 2 metry, takže sice bezpečno, avšak lezce rozbolí prsty od stovek přecvaknutí karabin. Tuto cestu jsme uložili k námětům pro příští pobyt zde.
Winnebachseehütte 2362 m:
Bylo by chybou být v Ötztalu, mít na dosah a nepodívat se do přilehlých Stubaiských Alp. Jejich klenoty v Hauptkammu: Zuckerhütl 3505 m, Wilder Pfaff 3458m a Wilder Freiger 3419 m jsou sice daleko na jihu, bez přitažlivosti však nejsou ani blízké části těchto hor: Sellrain, Larstig, Bachfallenstock, Sulztalkamm a Alpei. Protože máme po ruce zajímavou osadu Gries im Sulztal a kvůli možné budoucí akci máme zájem o vizitu chaty Winnebachseehütte (majetek DAV Hof), jedeme do Griesu. K jeho dosažení je nutno vydat se z centra Längenfeldu zajímavou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček - každá má své jméno - na betonových nosnících a nabrat potřebných téměř 500 výškových metrů . Je s podivem, že silnice není placená. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, je velké neplacené parkoviště.
Pes winnebašský loudivý
Výhodné však je vyjet vlevo vzhůru do kopce a zaparkovat nalevo od poslední zatáčky před místem zvaným Winnebach. Toto parkoviště má však malou kapacitu a může být plné. Ve Winnebachu samotném parkování není možné. Průchod winnebašskou zástavbou až k nástupu do ústí doliny potoka Winnebach usnadňují směrovky s názvem chaty. Značená cesta vás rychle vyvede vysoko nad hranici lesa a nad hlučný potok na dně doliny. Přístup k chatě je poněkud zvláštní, do poslední chvíle se zdá, že žádný. Chodník vede stále kolmo k hluboké rokli a vysokému skalnímu prahu za roklí. Chata je však vlevo "za rohem" a pohodlně přístupná. Cesta z Griesu trvá 2 hodiny. Winnebachseehütte je význačná tím, že jako základna nabízí ve svém okolí mnoho celodenních výstupů na vrcholy kolem 3200 mnm. Chata je pěkně zrenovovaná, nájemce i obsluha příjemní. Chata je malá, 27 míst v Matratzenlageru, je tedy nutná rezervace na e-mailové adrese "winnebachseehuette@aon.at" nebo "gaesteh_elisabeth@aon.at". Cena je 15Euro/noc. Chata navštívena v pátek 9.9.2005. Estetickým příslušenstvím chaty je pleso za chatou, pes a vodopád Bachfalle Wasserfall jako pozadí psa.