Mosermandl  2680 m
Radstädter Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Mosermandl, nejvyhledávanější a nejzajímavější vrchol Radstädter Tauern, nabízí tři výstupové varianty. Cestu od severního portálu Tauernského tunelu si vybere jen nezdolný horal a
Tudy vzhůru k Franz Fischer Hütte
jižní výstup z parkoviště Schlierersee připraví zájemci 1200 metrů převýšení. Ti, kteří vyhledávají pohodu horských chat, pestrost výstupu a rozumnou dávku převýšení, jednoznačně zvolí Franz Fischer Hütte, krásnou novou chatu OeAV Lungau z roku 2013. Stojí na ostrohu nad jezerem Zaunersee, v nadmořské výšce 2020m. Nabízí výhledy na souvislý hřeben vrcholů Stierkarkopf, Wildkarhöhe, Rothorn, věže Faulkogelu, Windischkopf a Mosermandl. V jižním směru poutá pozornost mohutná severní stěna masivu Weisseck.
Chata je přístupná z doliny Riedingtal. Za obcí Wald vás zastaví mýtná závora. Za 8 € vydá obsluha povolení k další jízdě a dlouhodobému parkování u jezera Schlierersee, a to včetně jízdenek na místní Tälerbus. Je-li místo u hráze jezera, zaparkujte co nejblíže závory se zákazem vjezdu všech vozidel, obejděte závoru u infocentra a nastupte do údolního minibusu. Jezdí každou celou hodinu.
K nástupu na Franz Fischer Hütte jsou to však pouhé 2 km po asfaltové silničce, takže pokud bus před chvílí odjel, nemá cenu čekat dlouho na další.
Nabízí se i možnost vydat se rovnou od jezera vzhůru k horskému restaurantu Jakoberalm a mírně stoupajícím traverzem dojít na Franz Fischer Hütte.
Příjezd: Sankt Michael im Lungau - Zederhaus - Wald. Upozornění pro ty z vás, co přijíždíte přes Bruck an der Mur: Pozor v Sankt Michael im Lungau! Musíte podjet dálnici A10, omylem zvolený nájezd na ni vám připraví nemilé zklamání.
Základní orientace viz turistická mapa Rakouska centrovaná na Rotgülden.
Lokální předpověď počasí pro Zederhaus.
Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce
První Radler na terase Franz Fischer Hütte
na ALPY-INFO.
Výstup:
Použijete-li Tälerbus od Schlierersee k zastávce u odbočky na Franz Fischer Hütte, čeká vás 500 výškových metrů a hodina a čtvrt serpentin zpevněné horské cesty lesem a loukami. Chatu poprvé zahlédnete od stavení Obere Esslalm. Odsud vám zbývá necelá půlhodina k dosažení terasy chaty. Franz Fischer Hütte možná staromilce zklame, neboť není pouhou renovací původní chaty. Jde o zcela novou stavbu na starých základech. Vše je prostorné, prosklené, dokonalé noční osvětlení spolehlivě reaguje na pohyb, tudíž čelovky nejsou nutné. Teplá voda opravdu hřeje, pákové baterie nemají žádné časové omezení toku vody, samozřejmě pitné. Sprchové prostory poskytují efektní "celotělový" výhled na přilehlé skalní vrcholy. Snad jediná výtka se týká absence WC v ubytovacím podlaží. Pokoje jsou vskutku komfortní a Matratzenlager nezvykle i mírně diskrétní.
Zaunersee a věže Faulkogelu
Matratzenlager má 12 míst, Zimmerlager 3 šestilůžkové a jeden čtyřlůžkový pokoj.
V současné době nedisponuje chata spolehlivým mailem, takže doporučuji telefonickou rezervaci na čísle 0043/ 664 7957960. Chatu provozuje v nájmu rodina Ortlepp.
Pohorky se odkládají v zadním traktu chaty, pod schody do ubytovacích prostor na patře. Hned vedle botníků máte k dispozici sušící prostor se spoustou ramínek a proudícím vzduchem. Gaststube je pohledná a prostorná, světlé dřevěné obložení interiéru podporují rozměrné prosklené dveře i obří okna. Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 10€, v Zimmerlageru 13€. Slabý mobilní signál se vyskytuje nahodile na terase, silný a stabilní signál nabízí vyvýšenina Fetzing asi 500 metrů od chaty.
Výstup na Mosermandl začíná u rozcestníků vpravo za chatou. Odsud můžete použít značený traverz po dálkové trase 02 kolem Essersee až pod jižní žebro Mosermandlu a po něm vystoupit strmými suťovisky na vrchol. Zajímavější variantou je cesta přes sedlo Windischscharte. Značka stoupá kotlem Zaunerkar kolem přítoku Zaunersee. V závěru kotle vás čeká strmější terén do Windischscharte. Rozlehlé a travnaté sedlo, s bludištěm velkých balvanů a efektními věžemi Faulkogelu nad sebou, láká za příznivého počasí k vydatnému spočinutí. Odsud vás rozcestník zavede do horních partií obřího
Windischscharte, v pozadí Faulkogel
Gasthofkaru. Značka obkružuje s mírnými ztrátami i zisky výšky úpatí oblého Windischkopfu. Tato část cesty připomíná Steinernes Meer. Vydat se do tohoto kamenného bludiště při sněhové pokrývce a mlze by bylo chybou, možná i osudnou. Nepříjemnou pasáží je suťový výšvih k nástupu do vrcholového skalního bloku Mosermandlu. Perfektně a průběžně jištěná cesta vede strmým a úzkým zářezem, místy komínového charakteru; pozor na míjení se sestupujícími - vhodných stanovišť se nabízí omezené množství. Jeden kolmý výšvih je osazen ocelovými kramlemi (zmenšená obdoba Batizovské próby v Gerlachu). V závěru má cesta ještě jedno obtížnější místo, a to velice úzký komín - pastička na široké batohy. Vrchol není rozlehlý, takže neposedové pozor.
Výstup od chaty trvá typicky 2,5 až 3 hodiny.
Vybavení:
Výstupy vedené přes Windischscharte na Mosermandl či Faulkogel vás zavedou do zajištěného lezeckého terénu, takže se může hodit sedací úvazek, ferratový set a přilba. Doporučuji alespoň přilbu kvůli padajícím kamenům od sestupujících.
Vrcholová pozitiva:
Mosermandl láká k výstupu každého příznivce hor. Smělé tvary skalních partií, přiměřená nesnadnost dosažení vrcholu, daleké výhledy na všechny strany. Touha zde pobýt co nejdéle. Mysl zaměstnává otázka, jak to asi půjde dolů. Který horal by odolal takovému pestrému menu. Překrásné místo! Ovšem výhradně za příznivého počasí.
Jak to bylo:
V úterý ráno vyrovnáváme účet na Sticklerhütte a po osmé zahajujeme přesun na Franz Fischer Hütte. V tuto chvíli dochází ke generačnímu dělení v poměru 1 : 3.
Závěr výstupu na Mosermandl
Ada si k dosažení Franz Fischer Hütte vybírá, v duchu pohádkového Honzy, namáhavou a dlouhou cestu přes Riedingscharte, Königalm a Haselloch, my ostatní sestupujeme k autu. Na parkovišti Muritzenalm přebalujeme batohy na další dny a jedeme nakoupit čerstvé pečivo do Billy na předměstí St. Michael. Přes Zederhaus a Wald přijíždíme k ústí doliny Riedingtal. Obsluha nám otevírá za 8 Euro mýtnou závoru. Další závora nás zastavuje u hráze jezera Schlierersee. Jen tak tak stihneme odjezd Tälerbusu v pravé poledne. Po dvou kilometrech vystupujeme u odbočení na Franz Fischer Hütte. Čeká nás 500 výškových metrů. Slunce má sílu, stín je zde vzácností. Na dohled od chaty, nad stavením Obere Esslalm chvíli odpočíváme. Shora nám běží naproti Ada, který dorazil na Franz Fischer Hütte přes "sedmero hor a řek" a šikovně projednal s personálem chaty náš o den dřívější příchod. Díky Ado! Před druhou hodinou už pozvedáme Radlera na terase chaty. Ubytování máme nad očekávání skvělé, šestilůžkový pokoj jen pro nás čtyři. Pozdní odpoledne je věnováno nalezení mobilní sítě nad muldou Fetzing. A pozorování údajů na předpovědní tabuli. Zítra má být slunečno a bouřky prý určitě nebudou. Dáváme si Kaiserschmarrn, držíme meteorologům palce a hrajeme žolíka, někteří z nás po třiceti a více letech. Středeční zamračené ráno nám připravilo nemilé překvapení. Hory nevidět. Na můj dotaz, kde je slibované slunečno,
Mosermandl a my všichni
odpovídá personál pokrčením ramen a tvrzením, že přijde. Volíme tedy metodu pozdního nástupu a s nízkou oblačností nad hlavou vyrážíme až v 8:50. O půl desáté se oblačnost začíná rozpouštět a v 9:45 stojíme i sedíme v prosluněném sedle Windischscharte. Kamenným bludištěm Gasthofkaru, zpestřeným firnovými políčky, zdlouhavě obcházíme Windischkopf. Následuje strmý suťový výšvih k úpatí vrcholového skalního bloku Mosermandlu. V 11:20 vstupujeme do skal Mosermandlu. Zajímavé a bezpečné lezení podél průběžného jištění nenudí a rychle nabíráme výšku. U vrcholového kříže Mosermandlu jsme 31.srpna 2016 v 11:40. Počasí ideál, útržky stoupající mlhy skvěle doplňují záběry okolních hor. Teplo a pohoda, jen slabý vánek, nechce se pryč. K sestupu se odhodláváme až ve 12:50. Dolů to jde rychle, za patnáct minut jsme pod skalami. Obcházení Windischkopfu trvá dlouho i v sestupu, do sedla Windischscharte přicházíme ve 14 hodin. Stále nádherné počasí, všude kolem plno mladých svišťů.
Wildkarhöhe 2511m
Na terasu Franz Fischer Hütte vstupujeme krátce po třetí hodině. Následují lehátka, popíjení Radlera, vyřizování telefonické korespondence, hraní žolíka a popíjení šnapsu Rhöntropfen. Personál, z ničehož nic záhadně liknavý, neinovuje údaje na meteotabuli. Uvidíme ráno.
Čtvrteční vaření snídaně vedle chaty je ztěžováno přeháňkami, oblačnost nevěstí nic dobrého. Před devátou se odhodláváme vyrazit na vrcholy západně od chaty, Stierkarkopf (2366m) a Wildkarhöhe (2511m). Nejde o nic nebetyčného, přeci jen však budeme minimálně čtyři hodiny vystaveni rozmarům počasi. O čtvrt na deset se objevují první náznaky modra a v 9:40 jsme u vrcholového mužíka na Stierkarkopfu. Pokračujeme přes hluboké sedlo na Wildkarhöhe - zde jsme v 10:36. Zajímavé to místo, stálo za námahu. Láká pokračování ke kříži na sousedním Rothornu. Sestup do následujícího sedla strmými rozlámanými stěnkami a sutí však vypadá nebezpečně. Věnujeme se tedy raději výhledům a těšíme se ze sílícího slunečního svitu. Návrat probíhá svižně, po jedné jsme na chatě. Sprcha v proskleném výhledu na hory není posledním vrcholem našeho pobytu zde. Personál totiž dodržel slovo a smaží Adou včera zamluvené řízky. Tož, dobré to bylo. Pořizujeme skupinové foto s chatařem, pak karty a poslední nocování.
V pátek ráno platíme útratu a sestupujeme traverzem 02 rovnou k autu u hráze Schlierersee. Při cestě domů zajíždíme na lehké občerstvení do Burger King v Bruck an der Mur. Před setměním se stavujeme v motorestu Babice na polévku. Na Rusavě nás čeká rozlúčkové kafíčko a vynikající slivovice.
A po desáté jsme v Hranicích.
Děkuji Hance, Adovi a Vojtovi za milou společnost, klidnou pospolitost i spolehlivou dopravu.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.