Grosser Pleisslingkeil  2501 m
Radstädter Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Odpůrce noclehů na chatách AV a milovník drtivých túr může vyrazit od soukromé Weissenhofhütte (1.320m) z Hintergnadenalm. Rozcestník zde nabízí 4,5 hodiny stoupání.
Südwiener Hütte, vzadu Spirzinger
Kdo si chce užít horské prostředí Radstädter Tauern bez spěšných večerních návratů do doliny, ten zvolí za svou základnu chatu Südwiener Hütte (OeAV Alpenverein Gebirgsverein Wien, 1.802m) na Obere Pleisslingalm.
Příjezd: Mikulov - Wien - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Rottenmann - Liezen - Schladming - Radstadt – Untertauern. Asi 3,5km za Untertauern, před mostem přes říčku Nördliche Taurach, odbočte vpravo na Gnadenalmstrasse. Po dvou kilometrech dojedete k Weissenhofhütte. Tady zdarma zaparkujte. Odsud to máte k Südwiener Hütte : 1:30, 2.9km, ↑470m. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Südwiener Hütte.
Výstup:
Z parkoviště Hintergnadenalm stoupejte serpentinami horské šotolinové silničky. Komu se zdají některé zákruty příliš dlouhé, může využít značených strmých lesních zkratek.
Spirzinger 2.066m, vzadu Steinfeldspitze
Výstup na chatu mnoho výhledů neposkytuje, pozor na častý výskyt aut s oprávněním výjezdu ke svým hospodářstvím na Obere Pleisslingalm a nebo k Scharfetthütte, poskytující jídlo a pití od čtvrtka do neděle. Ve chvíli, kdy uvidíte vpravo, vysoko nahoře, zelený Spirzinger s patrným vrcholovým křížem, jste kousek pod chatou. Vstupte "protikraví" brankou do oploceného posezení před chatou. U schodů do chaty stojí stůl s lavicemi a do dřeva vypáleným nápisem Tanja. Pozor, sem zásadně nesedat! Jde o celodenní hájemství energické vládkyně chaty, Tanji Scharler. Stále vrchovatý popelník prozradí, že jde o vášnivou kuřačku. Její druhou vášní je školení zájemců o ubytování a pedantské dodržování časového limitu ubytování. Nemáte-li rezervaci, k postelím se, v souladu s provozním řádem OeAV, rozhodně nedostanete před 17:00. V té době již budete dokonale instruováni o technice používání chatových WC. Tato dáma budí respekt, až mírné obavy. Jde však jen o svéráznou osobu mající kupodivu i smysl pro humor. Ovšem, pokud si přinesete batoh do Gaststube, sranda vás rychle přejde.
Jste-li členy AV, ranní Teewasser vám chata poskytne za 3€/litr.
Přechod na Spazeck 2.065m
A máte-li v úmyslu stravovat se pouze ze svých zdrojů, na což máte jako člen AV právo, bude vám zde nekompromisně účtováno 5€/24hod za využívání infrastruktury chaty.
Projednání noclehů můžete zahájit již před chatou, a to u Tanjina stolu. Chatařka vás uvede do předsíně a důkladně vás obeznámí se všemi atributy chaty. Vyhřívané odkládací držáky na pohorky najdete vpravo, hned za hlavním vchodem. O pár schodů níž máte k dispozici sušárnu, umývárnu se sprchou (2 minuty teplé vody za 2€) a WC. Najdete zde i regál s domácími pantoflemi. V umývárně se z vodovodní baterie při troše trpělivosti občas dočkáte teplé vody zdarma. Voda v umývárnách má označení "nicht zum Trinken". Pro napuštění vody na túru do vyšších PET lahví slouží umyvadlo v předsíni. Předsíň vede rovnou do Gaststube a po schodišti i do dvoupodlažních ubytovacích prostor.
 
Ubytovací kapacita Südwiener Hütte: Matratzenlager 25 míst, Mehrbettzimmer 22 míst, Zweibettzimmer 6 míst. Cena ubytování pro člena AV (rok 2023): Matratzenlager 15€, Mehrbettzimmer 25€, Zweibettzimmer 36€. Rezervaci noclehů lze uskutečnit výhradně přes Reservierungsportal.
Steinfeldspitze 2.344m
Toalet má chata málo, přesto se kupodivu netvoří fronty. Mobilní telefony obslouží rakouská síť, signál najdete venku, slabší i v interiéru chaty.
Parametry výstupu na Grosser Pleisslingkeil ze "Suwie" jsou: 2:30, 3.8km, ↑694m. Vlastní výstup na Grosser Pleisslingkeil začíná otevřením branky a přečtením směrovky s červeným puntíkem. Zde vlevo, mezi kravami a kolem hospodářských dřevěnic vzhůru smíšeným lesem s modříny. Asi za hodinu jste na rozcestí Hengst (2.047m). Odsud vidíte přes travnatou muldu Hengstu oba Pleissingkeily. Na volbu Gr. nebo Kl. máte ještě čas. Pokračující stoupání trávníky vás za další hodinu dovede navazujícími suťovisky k rozcestí Grosser Pleisslingkeil / Kleiner Pleisslingkeil. Odsud vlevo. Tam, kudy zdánlivě žádná cesta nevede. Napodiv levý travers obřího suťového srázu nepřináší žádné obtíže a chodeckým terénem vede až na hřebenový předvrchol Grosser Pleisslingkeil. Tady spočněte a pak se vydejte západním hřebenem na "směroplatný" vrchol. Pár počátečních metrů lezení a mírnou ztrátu výšky za dobrého počasí rádi zdoláte. Dvouapůltisícovka+1m za to stojí.
Vybavení:
Pro výstup na Grosser Pleisslingkeil není žádné speciální vybavení nutné. 150 metrů dlouhý hřebenový přechod z předvrcholu na vrchol si žádá v krátkém úseku lezeckou dovednost na úrovni I UIAA.
Vrcholová pozitiva:
Dvě a půl hodiny výstupu lesem, horskými pastvinami a nepříliš strmým suťovým chodníkem vám připraví bohatou vizuální odměnu. Na severu blízká trojice Torstein, Mitterspitz, Hoher Dachstein, severozápadně Tennengebirge, masiv Hochkönig, Steinernes Meer, Loferer Steinberge, Leoganger Steinberge a Wilder Kaiser. Pohoří, v němž stojíte, nabízí jihozápadně výškovou dominantu Weisseck i svůj klenot Mosermandl a jeho sousední věžovitý Faulkogel. Za Mosermandlem se při dobré viditelnosti ukáže Grossglockner, vpravo za Faulkogelem vykukuje Grosses Wiesbachhorn. Jižně lze rozeznat ledovcovou Ankogelgruppe s dominantami Ankogel a Hochalmspitze. Východní pohled spolehlivě spočine na Hochgollingu, nejvyšší to kótě celých Niederer Tauern.
Grosser Pleisslingkeil, ač názvu podivného, rozhledy oplývá.
Směle vzhůru, nuda zde rozhodně nehrozí.
Na předvrcholu Gr.Pleisslingkeil
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
V neděli, 3.září 2023, o půl sedmé ráno, jsem vyzvednut v Hranicích svými mile obětavými přáteli z Rusavy a Malmö. Dlouhodobá předpověd výborného počasí maluje náš horský týden narůžovo. Tak ideální meteo nabízí "weather.com" opravdu výjimečně, a to výhradně svým oblíbencům, což jsme letos zřejmě my. Nuže uvidíme. V Mikulově si kupuji balení šesti krajíců chleba s trvanlivostí tři dny. To ještě nevím, že díky vylehávání chleba v kufru auta se pět krajíců stane později slepičím zobem. K odpočinku a obědosvačině volíme, jako téměř každý rok, osvědčený Rastplatz Steinfeld za Wiener Neustadt.
Za Untertauern odbočujeme vpravo a po pár minutách jízdy za jakýmsi rakouským loudalem parkujeme na jednom z posledních míst u výletní chaty Weissenhofhütte. Parkovišti i mému čerstvému chlebu, který se mi poťouchle schoval v autě, dáváme o půl třetí sbohem. Panuje zde idyla, pozor ale, kam klademe nohy i batohy. Mezi zdejšími kravinci není mnoho spolehlivého terénu. Jedinou opravdovou nesnází, která nás očekává, naštěstí představuje pouze hodina dvacet nabírání výšky za rušného automobilního provozu směrem dolů. Těžko odhadnout, kolik řidičů nahoře, na Obere Pleisslingalm a nebo v Scharfetthütte, "požilo". Někteří z nich stahují i okénko jen abych dobře slyšel jejich Grüß dich. V 16 hodin, nepřejeti a šťastni, dosahujeme Südwiener Hütte. Zde obdrženy obšírné informace a pokyny od chatařky Tanji. Dostáváme přidělen Matratzenlager No.3 v prvním patře a Zweibettzimmer v patře druhém.
Večer nám v Gaststube chatař přináší grátis mikroskopické štamprle Zirbenschnaps na uvítanou. V pondělí, krátce po osmé, se jdeme rozpohybovat na zdejší dvojitý Hausberg Spirzinger (2.066m) + Spazeck (2.065m). Dvouvrchol poskytuje lákavý výhled na protilehlou efektní Steinfeldspitze (2.344m),
Grosser Pleisslingkeil 2.501m
na kterou mají namířeno "děcka". Ze Spatzecka se my rozvážnější pokoušíme sledovat postup mladé dvojice. Daří se však identifikovat jen pasoucí se krávy. V 11:43 zahlédneme Sašku a Adu na vrcholu Steinfeldspitze. Hanka jim jde naproti dolů do sedla Hafeichtscharte (1.838 m). Já a Petr se vracíme rovnou na Südwiener Hütte, kde se věnujeme údržbě pitného režimu, vedeme řeči a vyhlížíme návrat trojice H+S+A. Vše dobře dopadlo, naše milá trojka přichází západojižní cestou kolem masivu Spirzinger-Spatzeck a do čtvrtka zavřené Scharfetthütte.
Já šetřím síly a doplňuji je za "každou cenu". V duchu se velice soustředím na příští den. Mám za lubem vyrovnat se svému nahodilému vzoru, věhlasnému rakouskému turistovi Emilu Zellerovi, který v 75ti letech zdolal naposledy Warscheneck  2.388 m.
Pod hrozbou účtování 5€/24hod za využívání infrastruktury chaty si objednávám k večeři jelení guláš. Tož dobrý byl, platbu za infrastrukturu jsem však přečerpal 3,7krát. Ale ten dravý mladistvý elán, který se snad ráno dostaví, stojí za všechny prachy.
A taky že ano. V 8:30 vyrážíme do stinného terénu. Stoupání mírné, výškové metry přibývají jako nic. Výhledy se stupňují a dosahujeme rozcestí Hengst. Posezení po hodinovém výstupu láká, vrcholy však samy dolů nesestoupí. Suťové rozcestí Gr. / Kl. Pleissingkeil nás posílá vlevo. Beznadějný terén se mění v chodecký. Předbíhá nás běžící malý kluk, na hřebeni se setkáváme s turistickou samotářkou. Hřebenový předvrchol máme v kapse.
Prý však musím ještě o 150 metrů dál, na hlavní vrchol. No, potěš koště. Děkuji všem, co mě k tomu přemluvili.
Gr.Pleisslingkeil a Kl.Pleisslingkeil 2.418m z rozcestí Hengst
Má lenost prohrála. Hlavní vrchol Gr.Pleissingkeil dosažen v úterý 5.září 2023 ve 12:29. Chybějící kříž zastupuje kamenný mužík. Dohlednost asi 75km. Je hezké být na horách obklopen mladými lidmi. Dřinu sice nesejmou, jimi poskytovaná psychická vzpruha má však velkou cenu.
Děti před sebou mají ještě východní hřeben na Hintere Grosswandspitze (2.436m) a Glöcknerin (2.432m). Po úspěšném zdolání obou vrcholů vedou návrat na Südwiener Hütte cestou Hirschwandsteig. My, někteří ostatní, dlouze vyleháváme na prosluněných trávnících Hengst a v 16:45 scházíme na hliněnou terasu Südwiener Hütte za účelem popíjení radlerů.
Před usnutím dostávám nekončící křeče do nohou. Díky obětavým gynekologům a hrsti soli je poslední noc na Südwiener Hütte zachráněna pro mne i pro ně.