Grosser Priel  2515 m
Totes Gebirge    Rakousko
Jak na to:
Nejkratší přístup nabízí horské středisko Hinterstoder (600 mnm). Nejlepší základnou pro výstup je chata
Prielschutzhaus
od stanice nákladní lanovky
Prielschutzhaus (1420 mnm, majetek OeAV Linz). Příjezd od Lince po silnici E57 byl ještě v roce 2003 snadný. Za městem Kirchdorf an der Krems se po několika km míjela dlouhá přehrada Klauser Stausee a za ní následovalo jednoznačné odbočení vpravo do Hinterstoderu. Od roku 2004 lze za Kirchdorfem najet na nově otevřený úsek silnice E57/A9. Tento úsek má do místa odbočení 5 tunelů s velmi krátkými povrchovými úseky. Po absolvování pátého tunelu je nutno věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu značení a správně odbočit (následují ihned další tunely). Na horním konci Hinterstoderu je na břehu řeky Steyr neplacené parkoviště, situované přímo u mostu odbočky do údolí potoka Krumme Steyr. Za dobrého počasí může být parkoviště v pátek odpoledne, v sobotu a v neděli obsazené. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS-Wanderkarte 19 Almtal-Steyrtal-Totes Gebirge nebo turistická mapa Rakouska. Lokální předpověď počasí pro Windischgarsten. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Značená cesta překračuje po mostě řeku Steyr, míjí usedlost Johannishof a pokračuje malebným údolím k usedlosti Polster. Je-li jasné počasí a čas není kritický, doporučuji hned za mostem odbočit vlevo proti toku Steyru. Chodník vás po chvíli dovede k jezeru Schiederweiher. V místě, kde z jezera vytéká potok, se nabízí
Výstup do Brotfallscharte,
vrchol v pozadí
první, a to neobyčejně fotogenický pohled na dominantu Totes Gebirge, trojici vrcholů Spitzmauer, Brotfall a G.Priel. Podél břehu jezera se na jeho horním konci snadno napojíte na cestu k Prielschutzhausu. Poté, co minete usedlost Polster a cesta vstoupí do lesa, dojdete k tabuli označující krátkou odbočku k dolní stanici nákladní lanovky na Prielschutzhaus. Ve stanici lanovky je telefon, je třeba zavolat nahoru. Jedno zavazadlo přepraví za 4 Euro. Následuje občasný vodopád Klinser Wasserfall a stoupání vysokým skalním prahem - za mokra kluzké. Stále pod lanem nákladní lanovky dojdete na chatu - z parkoviště 3 hodiny. Nocleh v lageru za 10,60 Euro (cena r.2003), pitná voda v umývárně zdarma. Chata je velmi útulná, chatař vstřícný. Večerní a ranní výhledy z terasy jsou pozoruhodné. Za krásného rána s nástupem na túru příliš neotálejte, viditelnost se zde často během dopoledne zhoršuje a vrcholové výhledy tím trpí. Není-li hezky, je času dost. Chodník 201 vás mírně stoupajícím levým obloukem dovede k rozcestí. Zde odbočíte vpravo na 260 a následuje další rozcestí. Fyzicky a lezecky zdatní jedinci si jistě zvolí pravé odbočení k Bert Rinesch Klettersteigu, viz Topo (ve stupnici obtížnosti zajištěných cest je klasifikována stupněm D; stupnice viz anglicky / německy). Jde o velmi těžkou zajištěnou cestu s dlouhými převislými úseky, při dramatické změně počasí se nenabízí žádná úniková varianta. Od chaty na vrchol 4-5 hod. Vy ostatní pokračujte do rozlehlého kotle Kuhkar. Kotlem vzhůru a pod skalní ostruhou hory Brotfall až do jeho závěru. Odsud strmým skalním žlabem vystoupáte do sedla Brotfallscharte. Část jištěna ocelovým lanem. Ze sedla jihozápadním svahem na předvrchol a dále po hřebeni snadno na vrchol G.Prielu - od chaty 3 hodiny.
Vybavení:
Pro cestu přes Brotfallscharte: přilba. Pro cestu Bert Rinesch: Sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilba.
Vrcholová pozitiva:
Vrchol vhodný pro první seznámení s touto částí Totes Gebirge. Výstup klasickou cestou je snadný, přesto však pestrý. Vrcholový kříž je nepříliš vzhledný, zato však obrovský. Za velmi dobré viditelnosti nabízí G.Priel působivou vyhlídku na vzdálený masiv Dachsteinu s blízkým Spitzmauerem v popředí.
Prielschutzhaus - závěrečné
foto s Mingmou
Jak to bylo:
Lokalita zvolena k přípravě na Hoher Dachstein a pro rozumnou cenu noclehu jako útulek před nepříznivou předpovědí počasí. Po příjezdu do Hinterstoderu výstup na Prielschutzhaus, Matratzenlager bez problémů, místa je dost - v souladu s téměř prázdným parkovištěm u Johannishofu. V neděli ráno ještě jasno, jdeme tedy na Priel. Vrchol Grosser Prielu dosažen v neděli 31.8.2003 v 11 hodin klasickou cestou přes Brotfallscharte. Při nástupu počasí výborné, na vrcholu viditelnost omezena asi na 20 km, sousední Spitzmauer však jako na dlani. Dachstein nebyl k zahlédnutí. Změna počasí je zde. Následující den silně prší, v noci sněží. V úterý 2.9. využito rána téměř beze srážek k pokusu o Spitzmauer. Pokus ukončen v sedle Klinserscharte pro námrazu ve Stodertaler Klettersteigu, intenzivní mrznoucí srážky a silný vítr. Prielschutzhaus nám poskytl vše, co si návštěvník hor může přát. Při pobytu, který se nám kvůli nepřízni počasí protáhl na čtyři dny, jsme ocenili dokonalé hygienické zázemí, pohodlný a levný nocleh, výbornou sušárnu, krásný interiér, milý personál, skvělé polévky i dobré pivo. Pobyt na už tak zajímavém místě nám ozvláštňovala pomocnice nájemce chaty, malá Nepálka Mingma z Lukly, příjemné to a usměvavé děvče.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.