Grosser Priel  2515 m
Totes Gebirge    Rakousko
Kudy tam:
Nejkratší přístup nabízí horské středisko Hinterstoder (600 mnm). Nejlepší základnou pro výstup je chata
Prielschutzhaus
od stanice nákladní lanovky
Prielschutzhaus (1420 mnm, majetek OeAV Linz). Příjezd od Lince po silnici E57 byl ještě v roce 2003 snadný. Za městem Kirchdorf an der Krems se po několika km míjela dlouhá přehrada Klauser Stausee a za ní následovalo jednoznačné odbočení vpravo do Hinterstoderu. Od roku 2004 lze za Kirchdorfem najet na nově otevřený úsek silnice E57/A9. Tento úsek má do místa odbočení 5 tunelů s velmi krátkými povrchovými úseky. Po absolvování pátého tunelu věnujte zvýšenou pozornost dopravnímu značení a správně odbočte (následují ihned další tunely). Na horním konci Hinterstoderu se nachází na břehu řeky Steyr neplacené parkoviště, situované přímo u mostu odbočky do údolí potoka Krumme Steyr. Za dobrého počasí může být parkoviště v pátek odpoledne, v sobotu a v neděli obsazené. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Prielschutzhaus.
Výstup:
Značená cesta překračuje po mostě řeku Steyr, míjí usedlost Johannishof a pokračuje
Výstup do Brotfallscharte,
vrchol v pozadí
malebným údolím k usedlosti Polster. Je-li jasné počasí a čas není kritický, doporučuji hned za mostem odbočit vlevo proti toku Steyru. Chodník vás po chvíli dovede k jezeru Schiederweiher. V místě, kde z jezera vytéká potok, se nabízí první, a to neobyčejně fotogenický pohled na dominantu Totes Gebirge, trojici vrcholů Spitzmauer, Brotfall a G.Priel. Podél břehu jezera se na jeho horním konci snadno napojíte na cestu k Prielschutzhausu. Poté, co minete usedlost Polster a cesta vstoupí do lesa, dojdete k tabuli označující krátkou odbočku k dolní stanici nákladní lanovky na Prielschutzhaus. Ve stanici lanovky máte telefon, zavolejte nahoru. Jedno zavazadlo přepraví za 4 Euro. Následuje občasný vodopád Klinser Wasserfall a stoupání vysokým skalním prahem - za mokra kluzké. Stále pod lanem nákladní lanovky dojdete na chatu - z parkoviště 3 hodiny. Nocleh v lageru za 10,60 Euro (rok 2003), pitná voda v umývárně zdarma. Chata je velmi útulná, chatař vstřícný. Večerní a ranní výhledy z terasy jsou pozoruhodné. Za krásného rána s nástupem na túru příliš neotálejte, viditelnost se zde často během dopoledne zhoršuje a vrcholové výhledy tím trpí. Není-li hezky, máte času dost. Chodník 201 vás mírně stoupajícím levým obloukem dovede k rozcestí. Zde odbočíte
Gr.Priel, vrcholový kříž
vpravo na 260 a následuje další rozcestí. Fyzicky a lezecky zdatní jedinci si jistě zvolí pravé odbočení k Bert Rinesch Klettersteigu obtížnosti D, viz topo. Jde o velmi namáhavou zajištěnou cestu s dlouhými silovými úseky. Při dramatické změně počasí se nabízí jen dvě únikové cesty v dolních partiích. A jeden nouzový box. Od chaty na vrchol trvá výstup cestou Bert Rinesch 4-5 hod.
Vy ostatní pokračujte do rozlehlého kotle Kuhkar. Kotlem vzhůru a pod skalní ostruhou hory Brotfall až do jeho závěru. Odsud strmým skalním žlabem vystoupáte do sedla Brotfallscharte. Část jištěna ocelovým lanem, obtížnost A/B. Ze sedla jihozápadním svahem na předvrchol a dále po hřebeni snadno na vrchol G.Prielu; od chaty 3 hodiny.
 
Vybavení:
Pro cestu přes Brotfallscharte: přilba. Pro cestu Bert Rinesch: Sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilba.
Vrcholová pozitiva:
Vrchol vhodný pro první seznámení s touto částí Totes Gebirge. Výstup klasickou cestou nepřináší potíže. Na vrcholu vás uvítá nevzhledný, zato však obrovský kříž. Za velmi dobré viditelnosti nabízí G.Priel působivou vyhlídku na vzdálený masiv Dachsteinu s blízkým Spitzmauerem v popředí.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Jak to bylo: ✔
Lokalita zvolena k přípravě na Hoher Dachstein a pro rozumnou cenu noclehu jako útulek před nepříznivou předpovědí počasí. Po příjezdu do Hinterstoderu výstup na Prielschutzhaus, Matratzenlager bez problémů, místa mají dost - v souladu s téměř prázdným parkovištěm u Johannishofu. V neděli ráno máme slušné počasí, jdeme tedy na Priel.
Prielschutzhaus - závěrečné
foto s Mingmou
Vrchol Grosser Prielu dosažen v neděli 31.8.2003 v 11 hodin klasickou cestou přes Brotfallscharte. Při nástupu viditelnost výborná, na vrcholu omezena asi na 20 km, sousední Spitzmauer však jako na dlani. Dachstein nebyl k zahlédnutí. Dostavila se změna počasí. Následující den silně prší, v noci sněží. V úterý 2.9. využito rána téměř beze srážek k pokusu o Spitzmauer. Pokus ukončen v sedle Klinserscharte pro námrazu ve Stodertaler Klettersteigu, intenzivní mrznoucí srážky a silný vítr. Prielschutzhaus nám poskytl vše, co si návštěvník hor může přát. Při pobytu, který se nám kvůli nepřízni počasí protáhl na čtyři dny, jsme ocenili dokonalé hygienické zázemí, pohodlný a levný nocleh, výbornou sušárnu, krásný interiér, milý personál, skvělé polévky i dobré pivo. Pobyt na už tak zajímavém místě nám ozvláštňovala pomocnice nájemce chaty, malá Nepálka Mingma z Lukly, příjemné to a usměvavé děvče.