Grosse Sandspitze  2772 m
Lienzer Dolomiten - Laserz    Rakousko
Kudy tam:
Coby základna pro výstupy v Lienzer Dolomiten Laserz se nabízí jediná volba, a to Karlsbader Hütte (2260mnm, majetek DAV Karlsbad) u plesa Laserzsee, přístupná z parkoviště pod Dolomitenhütte.
Soukromá chata Dolomitenhütte. Na její parkoviště lze dojet z Lavantu za 7Euro
Příjezd: Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Spittal an der Drau - Oberdrauburg - Lavant - Gasthof Kreithof - odsud mýtnou horskou silničkou na parkoviště pod Dolomitenhütte. Zájemcům o jednodenní výstupy samozřejmě postačí dojet na parkoviště Dolomitenhütte. Výstup na každý ze zvolených vrcholů však tato volba ztíží o 640 výškových metrů a dvě hodiny výstupu na úroveň Karlsbader Hütte. Pro návrat z vrcholu na parkoviště platí přibližně totéž. Nalezení silnice vedoucí strmě vzhůru k Dolomitenhütte není úplně snadné. Za Oberdrauburgem si musíte pohlídat levé odbočení na Lavant (nepokračovat na Lienz!), přejet železniční trať a řeku Drávu. Silnice míjí zprava golfové hřiště. Za ním odbočte opět vlevo na Gasthof Seewiese, před ním zase vlevo na Gasthof Kreithof. Pod Kreithofem vás zastaví závora a výběrčí mýta. Vybírá 7 Euro za auto. Následuje velice strmá, úzká vozovka, plná zpětných zatáček. Vyhýbat se můžete jen místy a manévr vyžaduje značnou dávku ohleduplnosti. Parkoviště má slušnou kapacitu, díky atraktivitě lokality však může být problém najít okamžitě po příjezdu volné místo. Trpělivost a časová rezerva vám umožní vyčkávání na odjezd výletníků. Na uvolněné místo musíte reagovat bystře, jinak vám ho jiný čekatel obsadí rovnou před nosem. Z parkoviště trvá výstup na Karlsbader Hütte 2 hodiny při převýšení 640 metrů. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Karlsbader Hütte.
Výstup:
Na parkovišti pod Dolomitenhütte zvolte mezi pohodlím a námahou. Můžete jít po vozovce, kterou používá nájemce Karlsbader Hütte pro zásobování chaty. Výšku zde nabíráte, díky množství zatáček, pozvolna. Nedočkavec může použít příměji vedenou značenou stezku 12, která na mnoha místech protíná vozovku.
Karlsbader Hütte, DAV, 2260m
Zájemce s ryze sportovním duchem si jistě rád vybere cestu pod Laserzwandem, Rudl Eller Steig obtížnosti A. Převážná většina návštěvníků používá vozovku, která po 3 minutách míjí vzdušně situovanou soukromou Dolomitenhütte. Je-li hezky, máte odsud zajímavý pohled na Grossvenediger. Dalších 200 metrů máte vlevo strmou skálu, z níž dle výstražné cedule padá kamení, a vpravo oplocenou propast. Nezapomeňte se včas ohlédnout, odsud uvidíte Dolomitenhütte coby orlí hnízdo. Za 20 minut míjíte starou dřevěnici Insteinhütte, nad níž je zděná kaplička. Vozovka poskytuje díky stálým změnám směru nepřeberné množství výhledů. Nejen na vrcholy, za nimiž sem míříte, ale i na Schobergruppe a Hohe Tauern, které máte povětšinou za zády. První spatření Karlsbader Hütte nastane hodinu a půl po odchodu z parkoviště. Na terasu chaty a ke shlédnutí plesa Laserzsee se třemi kajaky vám odsud zbývá ještě půl hodiny snadné chůze. Zvenčí vyhlíží chata omšele, interiér má však v perfektním stavu. Matratzenlager pojme 31 zájemců, Zimmern 59. Noc stojí člena OeAV (rok 2012) 10€ v M-lageru a 13€ v Zimmer. Do ubytovacích prostor se vstupuje výhradně levými dveřmi při pohledu z čelní terasy, boty se odkládají v přízemí vlevo za rohem. Personál nic moc, jen střídmě přívětivý. Asi jde o dopad německého vlastnictví chaty.
 
Postřižinovské "Musíte se snažit, pane správče. Víte, my jsme správní rada, taky bychom vás mohli vyhodit..." visí ve vzduchu.
Nástup na Ari-Schübelsteig.
V našem případě na Kleine Sandspitze
Jenže chata má unikátní pozici, obklopuje ji to nejzajímavější i nejvyšší z Lienzer Dolomiten, případné negativní pocity musí jít stranou. Přímo z její terasy si můžete vybírat túry jako z jídelního lístku. Na rozdíl od Dolomit italských nejsou z dolomitu ale z vápence a dá se zde nehorolezecky vystoupit téměř na každý vrchol, všude jsou zajištěné cesty různých obtížností. Jen značení by mohlo být lepší, kdejakou samozřejmost inzerují směrovky na každém kroku a přitom důležité odbočení na Gebirgsjägersteig, po zelených puntících, určuje snadno minutelný anonymní balvan. Po pár omylech si však zvyknete. Stejně tak si zvyknete na častou obsazenost WC v prvním i druhém podlaží. Lepší situace vás očekává v umývání, k dispozici máte dokonce horkou vodu. Pití zdejší vody, pocházející zřejmě z plesa, nemělo žádné nežádoucí následky. Tak jako u většiny chat i zde najdete silný signál pro mobily na terase.
Výstup na Grosse Sandspitze začíná kroky po příjezdové cestě, následuje pravé odbočení směrem pod strmou suťovou rokli spadající z úzkého Scharten Schartl, sedélka mezi Kleine Sandspitze a Kailspitze. Levé odbočení pět minut od chaty vede na dlouhý a namáhavý hřebenový Panorama Klettersteig přes Laserzkopf, Galitzenspitze a Gr. Sandspitze. Po chvíli přichází znovu směrovka na Panorama Klettersteig, tentokrát mířící do Scharten Schartl - jde o protisměrnou verzi. Před vstupem do rokle odbočuje vlevo cesta Gebirgsjägersteig Toto místo postřehnou jen pozorní, odbočku signalizuje zelený puntík na balvanu. Do suťové rokle sedélka Scharten Schartl vedou puntíky modré, a to k nástupu do cesty Ari-Schübelsteig.
Grosse Sandspitze z Kl.Sandspitze
Suťový výstup do sedélka je namáhavý a místy zajištěný, sedélko velice úzké, na druhou stranu, směrem k Lavantu, exponované. Tady přijdou na řadu úvazky, ferratový set a přilba. Toto místo mate. Začíná zde modrý Ari-Schübelsteig a současně dle tvrzení dvou tabulek i zelený Gebirgsjägersteig. Použijte modré puntíky i přesto, že tato cesta poměrně dlouho ztrácí výšku levým traverzem kolem Kl. Sandspitze - jde o správnou trasu! Zelené puntíky vedoucí ze sedélka kolmo vzhůru od tabulek Gebirgsjägersteig vyznačují volné lezení na vrchol Kleine Sandspitze obtížnosti II.UIAA - nejde o Klettersteig! Pokud do této cesty vstoupíte, není nutno si zoufat a vracet se. Je sice místy vzdušná, vede však slušně kompaktním terénem a přechod z vrcholu Kl. Sandspitze pod vrcholový blok Grosse Sandspitze má již pouze obtížnost I.UIAA. Napojení na nejhezčí, a to vrcholovou část Klettersteigu Ari-Schübel, si odsud vyžádá pouhých deset minut. Kdo nechce absolvovat hodinu volného lezení na Kleine Sandspitze, ten musí sledovat modré puntíky, které ho dovedou místy jištěným skalnato suťovým snadným terénem do sedla mezi Kl. Sandspitze a Gr. Sandspitze. Následuje jištěný výstup stěnou vrcholového bloku s traverzy a výšvihy, obtížnost max. B/C. Poslední metry ke kříži na Grosse Sandspitze jsou chodeckým terénem. Máte za sebou 2,5 hodiny pestrého výstupu. Sestup není obtížný, bez sněhové pokrývky ztráta orientace nehrozí, držte se usilovně modrých puntíků.
Vybavení:
Sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilba.
Vrcholová pozitiva:
Dosažení nejvyššího vrcholu potěší v každém horstvu. Sandspitze představuje za bezoblačné oblohy vynikající vyhlídkový bod, k dispozici jsou Hohe Tauern, Schobergruppe, Karnské Alpy, Julské Alpy, Dolomity, Zillertalské Alpy a jiná, méně zvučná horstva. Vrcholový kříž má včetně
 
jímače blesků snad pět metrů, díky své štíhlosti však estéta neurazí. To nejcennější, co Grosse Sandspitze poskytuje, tkví v samotném výstupu, vedeném nápaditě ve všech variantách. Blízké sousední vrcholy svou strmostí a mohutností znásobují návštěvníkův obdiv a pokoru po celou dobu pobytu ve skalách Sandspitze. Dojem dělá i letecký pohled do údolí Drávy - Oberdrautalu, na Lavant včetně přilehlého golfového areálu, to vše 2100 metrů pod vámi.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Jak to bylo: ✔
Po nedělním odpočinkovém dnu, který nám darovalo bouřlivé počasí i s večerní světelnou show, a pondělním velekrásném výstupu na Monte Coglians, musíme přistoupit
Na vrcholu Grosse Sandspitze
k loučení s italským Friuli i neobyčejně příjemnou rifugio Marinelli, čeká nás přesun do rakouských Tyrol. V závětří za chatou vaříme poslední instantní poživatiny, balíme jen mírně odlehčené batohy a jdeme vyrovnat účet. To, že jsme byli v útratě skromní a k podivu Italů si vařili sami, nemá žádný vliv na srdečnost personálu. Za krásného počasí, po dvou hodinách, přicházíme v úterý 28.srpna v 11:15 k autu v sedle Plöcken Pass. Projíždíme Mauthen a Kötschach. Následuje téměř tisíc metrů vysoké sedlo Gailbergsattel a sjezd do údolí Drávy a Oberdrauburgu. Lavant kupodivu nacházíme snadno, u Gasthofu Kreithof nám 7 Euro zvedá závoru. Parkoviště pod Dolomitenhütte máme zaplněno, naštěstí až na jediné místo. Balíme na tři dny, o půl třetí se zastavením míjíme Dolomitenhütte a po vozovce absolvujeme vyhlídkový výstup na Karlsbader Hütte. V 16:40 vstupujeme do Gaststube za účelem projednání noclehů. Po chvíli napětí bere za své představa pohodlné Zimmer, dostáváme přidělen Matratzenlager III, místa 4 až 7, což zapíjíme pivem na prosluněné terase. Večer kostky a karty v téměř plné jídelně. Ve středu ráno vaříme na terase snídani. Ještě nevíme, že ne bezplatně. V devět vyrážíme na schůzku s "Velkým Pískovým Vrchem". Počasí nám přeje, orientace v modré a zelené už méně. "Úspěšně" míjíme balvan se zeleným puntíkem, označující odbočení na Gebirgsjägersteig a stoupáme suťoviskem do sedélka Scharten Schartl. Zde nasazujeme výzbrojky a dumáme nad rozcestníkem. Ari-Schübelsteig vlevo po modré, Gebirgsjägersteig vzhůru po zelené. Zkoušíme modrou, neustále však podivně klesá. Zato zelená stoupá jak diretissima. Nuže vzhůru. Překvapivě obtížný terén má sem tam oko pro založení lana, po Klettersteigu s průběžným jištěním však ani stopa. Po hodině lezení v terénu II.UIAA, místy exponovaném, vidíme vrcholový kříž. Jenže mezi námi a křížem zeje propast. Naštěstí jen zdánlivá. Nacházíme se na Kleine Sandspitze(2762m) a od hlavního vrcholu nás dělí hluboké sedélko, do nějž bez potíží sestupujeme místy suťovým terénem I.UIAA. Konečně Klettersteig jak má být, exponované traverzy a výšvihy, pevná skála,
Sestup z vrcholového bloku G.Sandspitze
ferratové sety nemáme nadarmo. Poblíž kříže, v již chodeckém terénu, se míjíme se zvídavou čtveřicí, která z Gr.Sandspitze pozorovala naše přelézání Kl.Sandspitze, což se asi často nevidí. U vrcholového kříže jsme v 11:59, 29.srpna 2012, stejně jako přede dvěma dny na Monte Coglians, zase zcela sami. Slunce povětšinou svítí, dohlednost není ideální, jen 15 až 20km, okolní horstva mají vrcholové partie v mracích. I Sandspitze má chvílemi svůj mrak. Hloubkovému pohledu do zeleného údolí Drávy - Oberdrautalu na Lavant oblaka nebrání. Vrcholům v nejbližším okolí dodávají přelétavé mráčky na fotogeničnosti. Pozorujeme lezce v obtížné cestě Panorama Klettersteig při přelézání Galitzenspitzen a efektní věže Daumen. Ve 12:25 zahajujeme sestup cestou Ari-Schübelsteig. Odhodlání uhlídat si modré "knedle" nás spolehlivě přivádí po 45 minutách prosluněného a zábavného lezení do sedélka Scharten Schartl. Odsud už to známe zpaměti. O čtvrt na čtyři nám pořizuje "pivní" terasové foto mladý a ochotný slovenský horal s náušnicemi, který si po dobře vykonané práci ubalí zaslouženého jointa. Maje provinilý pocit ohledně neplánovaného přelezení Kleine Sandspitze, pokouším se uchlácholit své spolulezce místním šnapsem Enzian. Pohled na jezerní stěnu utvrzuje odhodlání vydat se zítra na na blízký Seekofel přes Ödkarscharte. Po úspěšném dnu potřebujeme ještě trochu štěstí při nalézání volného stolu pro večerní hraní kostek a karet. Zdá se však, že počet hostů chaty mírně poklesl. Zřejmý to důsledek předpovědi počasí, vyvěšené u vchodu do ubytovacích prostor.