Schrankogel  3497 m
Stubaier Alpen / Alpein    Rakousko
Kudy tam:
Jediné logické východisko pro výstup představuje chata Amberger Hütte (2135 mnm, majetek DAV Amberg).
Doris Grüner - Alpenrot
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní se nabízí kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Příjemně levný kemp, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Jinou, sice dražší, avšak při deštivém počasí pohodlnější možnost nabízí některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí, viz ubytování. Šanci máte především po prázdninové sezóně. Doporučuji Alpenrot, Huben 196, s kapacitou 3 x 2 osoby + 1 přistýlka. Velmi dobrá úroveň za přijatelnou cenu. Majitelka, Doris Grüner, reaguje vstřícně i na neohlášený příjezd. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Amberger Hütte.
Výstup:
K dosažení chaty Amberger Hütte se vydejte
Amberger Hütte
z centra Längenfeldu zajímavou neplacenou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček, každá má své jméno, a vystoupejte po ní 400 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, se nachází velké neplacené parkoviště. I s malou zastávkou u Jausenstation Sulztalalm (1898mnm) lze zvládnout přesun z parkoviště v Griesu do Amberger Hütte během 2 hodin. Chata je pěkně zrenovovaná, nájemce velmi přísný na přezouvání. Amberger Hütte vypadá uvnitř překvapivě větší nežli napoví vnější dojem, 59 míst v Lageru. Telefonickou rezervaci i přes slušnou ubytovací kapacitu doporučuji. Matratzenlager stojí (rok 2007) 15€/noc. Horká voda v umývárnách významně usnadňuje uvedení vody do varu při přípravě jídla.
Výstup začíná sestupem na ploché dno doliny In der Sulze. Po překročení potoka se chodník brzy odpoutá od zamokřené louky a potoka, začne mírným traverzem nabírat výšku a stáčet se vlevo. V místě, z něhož začnou být patrné dolní partie ledovce Schwarzenbergferner, vstupuje chodník na výraznou morénu, vytvořenou v dávné minulosti zmíněným ledovcem.
Vrchol ještě v nekonečnu
V úrovni 2624mnm se nachází rozcestí, na němž si musíte zvolit další cestu. Pokračování morénou až k ledovci vede na výstupovou trasu východní hranou obtížnosti I-II.UIAA, se sněhovo ledovým strmým polem ve vrcholovém bloku. Užívanější je snažší trasa hranou západní, obtížnosti I.UIAA. Na tuto výstupovou variantu vás povede levá odbočka rozcestí. Chodník stoupá přes dvě patra strmých trávníků kolem obřích mužíků na místo zvané Hohes Egg (2820mnm), kde začne sledovat spádnici suťového úpatí západní hrany. Monotónní a namáhavé nabírání výšky chodeckým terénem se stane zábavným po vstupu do skalek vrcholové partie západní hrany. Lezecký závěr výstupu nepřináší potíže, jen místy pozor na expozici v kombinaci se sněhem, ledem a labilními skalními bloky. Na vrcholu stojí úhledný vrcholový kříž. Výstup z Amberger Hütte na vrchol trvá typicky 4,5 hodiny.
Vybavení:
Tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem. Především však trpělivost.
 
Vrcholová pozitiva:
Schrankogel je pozoruhodná skalní pyramida, solitér bez příliš blízkých konkurentů. Snadno jej rozeznáte z velkých vzdáleností, např. až z ötztalského Similaunu, nejlépe však vyniká z bližších sousedů - vyzkoušen velice působivý pohled z Breiter Grieskogelu. Rozhledy z vrcholu Schrankogelu jsou excelentní. Pozornost nejvíce přitahuje ötztalská Wildspitze (3772mnm). Srdce Stubaiských Alp, čtveřici Zuckerhütl (3505mnm), Sonklarspitze (3467mnm), Wilder Pfaff (3458mnm) a Wilder Freiger (3418mnm) máte jako na dlani. Ze sousedních objektů zaujme Ruderhofspitze (3473mnm), především však sestřička Schrankogelu, krásná "malá" Schrandele (3393mnm). Místa na vrcholu není nazbyt, v pěkném dnu zde intimní idyla nehrozí.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Po poněkud únavném a deštivém cestování se všichni setkáváme na parkovišti v Griesu.
Předvrchol a konec dřiny
Překvapivě zde na nás čeká Vojta coby osmý účastník. Dolaďujeme obsah doma předchystaných batohů a v drobném dešti vyrážíme na Amberger Hütte. Po dvou hodinách a krátkém pozorování kachen a ryb v jezírku u Jausenstation Sulztalalm vstupujeme rázně do chaty za účelem projednání noclehů. Ještě větší ráznost projevil nájemce, Herbert Schöpf, který nás vzápětí za temperamentní gestikulace a nesrozumitelných výrazů žene z lokálu do prostorné sušárny. Vzhledem k blátu, ovcím a kravám v okolí chaty celkem rozumný a pochopitelný počin chatařův. V nejvyšším podlaží dostáváme přidělen 10ti lůžkový Lager s vtipně vyřešeným úložným prostorem v nohách každé matrace. Po přípravě a konzumaci večeře na terase chaty hrány ve společenském "raumu" obvyklé večerní karty. U sousedního stolu provozují německy mluvící mládežníci velmi hlasité Člověče nezlob se. Ráno se nechce vstávat do tmy, takže cestu na vrchol zahajujeme za překvapivě skvělého počasí až krátce před osmou. Brzy se odpoutáváme od blátivého dna doliny In der Sulze a v plném slunci dosahujeme morénou odbočku na západní výstupovou hranu. Až po Hohes Egg jde o pestré stoupání příjemnými trávníky. Zde se však kvalita a strmost terénu zásadně mění a nastává suťová dřina až pod skalní terén vrcholového, nepříliš kompaktního hřebene. Závěrečná partie
Schrankogel a my téměř všichni
snadného lezení už nenudí, vyžaduje si však plnou pozornost kvůli kouskům ledu, sněhovým pastičkám a labilním kamenům. Vrchol dosažen v neděli 2.9.2007 ve 12:55, po pěti hodinách pilné a namáhavé práce. Vrchol stojí za vynaloženou námahu, kříž má uspokojivě estetické provedení i smysl pro humor - na své hosty shazuje námrazu. V panujícím počasí jsou výhledy unikátní. Klid, pohoda a slunce. Vše kromě slunce bere za své ve chvíli, kdy východní hranou dolézají včerejší halasní příznivci nezlobících se figurek. Nevadí, čeká nás dlouhý sestup. Krásný výstup a šťastný návrat na chatu přivolal večer malého dráčka, kterého jsme snaživě chytali. Ranní odchod do Griesu a přesun Vent - Vernagthütte však již s jasnou myslí.

Sumarizace aktiv:
Skvělý a zasloužený zážitek na hranici 3500mnm, neobvykle početná a družná sestava.

Sumarizace ztrát:
Dvě paty a spací pytel.