Schrankogel  3497 m
Stubaier Alpen / Alpein    Rakousko
Jak na to:
Jediným logickým východiskem pro výstup je chata Amberger Hütte (2135 mnm, majetek DAV Amberg).
Doris Grüner - Alpenrot
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Kemp je příjemně levný, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Jinou, sice dražší, avšak při deštivém počasí pohodlnější možností je použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování - šance je především po prázdninové sezóně. Použili jsme Alpenrot, Huben 196, s kapacitou 3 x 2 osoby + 1 přistýlka. Velmi dobrá úroveň za přijatelnou cenu. Majitelka, Doris Grüner, reaguje vstřícně i na neohlášený příjezd. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS 83 - Stubaier AlpenKOMPASS 43 - Ötztaler Alpen a nebo turistická mapa Rakouska centrovaná na Längenfeld. Lokální předpověď počasí pro Längenfeld. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
K dosažení chaty Amberger Hütte je nutno vydat
Amberger Hütte
se z centra Längenfeldu zajímavou neplacenou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček - každá má své jméno - a vystoupat po ní potřebných 400 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, je velké neplacené parkoviště. Přístup na chatu je snadný, ne však poklidný, asfaltovo kamenitá vozovka je totiž v celé své délce vystavena automobilnímu ruchu. I s malou zastávkou u Jausenstation Sulztalalm (1898mnm) lze zvládnout přesun z parkoviště v Griesu do Amberger Hütte během 2 hodin. Chata je pěkně zrenovovaná, nájemce velmi přísný na přezouvání. Amberger Hütte je uvnitř překvapivě větší nežli napoví vnější dojem, 59 míst v Lageru. Telefonická rezervace je i přes slušnou ubytovací kapacitu vhodná, zájem o Schrankogel, druhý to nejvyšší vrchol Stubaiských Alp, je velký.
Vrchol ještě v nekonečnu
Cena je 15Euro/noc. Pozoruhodností chaty je bezplatná teplá, spíše však horká, voda v umývárnách; významně to usnadňuje uvedení vody do varu při přípravě jídla. Výstup začíná sestupem na ploché dno doliny In der Sulze. Po překročení potoka se chodník brzy odpoutá od zamokřené louky a potoka, začne mírným traverzem nabírat výšku a stáčet se vlevo. V místě, z něhož začnou být patrné dolní partie ledovce Schwarzenbergferner, vstupuje chodník na výraznou morénu, vytvořenou v dávné minulosti zmíněným ledovcem. V úrovni 2624mnm je rozcestí, na němž je nutno si zvolit další cestu. Pokračování morénou až k ledovci vede na výstupovou trasu východní hranou obtížnosti I-II.UIAA, se sněhovo ledovým strmým polem ve vrcholovém bloku. Užívanější je snažší trasa hranou západní, obtížnosti I.UIAA. Na tuto výstupovou variantu vás povede levá odbočka rozcestí. Chodník stoupá přes dvě patra strmých trávníků kolem obřích mužíků na místo zvané Hohes Egg (2820mnm), kde začne sledovat spádnici suťového úpatí západní hrany. Monotónní a namáhavé nabírání výšky chodeckým terénem se stane zábavným po vstupu do skalek vrcholové partie západní hrany. Lezecký závěr výstupu je technicky snadný, místy však exponovaný v kombinaci sníh + led + labilní skalní bloky. Vrchol je vybaven úhledným vrcholovým křížem. Výstup z Amberger Hütte na vrchol trvá typicky 4,5 až 5 hodin.
Vybavení:
Tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem. Především však trpělivost.
Vrcholová pozitiva:
Schrankogel je pozoruhodná skalní pyramida, solitér bez příliš blízkých konkurentů. Je snadno k rozeznání z velkých vzdáleností, např. až z ötztalského Similaunu, nejlépe však vyniká z bližších sousedů - vyzkoušen velice působivý pohled z Breiter Grieskogelu. Rozhledy z vrcholu Schrankogelu jsou excelentní. Pozornost nejvíce přitahuje ötztalská Wildspitze (3772mnm). Srdce Stubaiských Alp, čtveřice Zuckerhütl (3505mnm), Sonklarspitze (3467mnm), Wilder Pfaff (3458mnm) a Wilder Freiger (3418mnm) je jako na dlani. Ze sousedních objektů zaujme Ruderhofspitze (3473mnm), především však sestřička Schrankogelu, krásná "malá" Schrandele (3393mnm). Místa na vrcholu není nazbyt, v pěkném dnu zde intimní idyla nehrozí.
Jak to bylo:
Po poněkud únavném a deštivém cestování se všichni setkáváme na parkovišti v Griesu.
Předvrchol a konec dřiny
Překvapivě zde na nás čeká Vojta coby osmý účastník. Dolaďujeme obsah doma předchystaných batohů a v drobném dešti vyrážíme na Amberger Hütte. Po dvou hodinách a krátkém pozorování kachen a ryb v jezírku u Jausenstation Sulztalalm vstupujeme rázně do chaty za účelem projednání noclehů. Ještě ráznější je však nájemce, Herbert Schöpf, který nás vzápětí za temperamentní gestikulace a nesrozumitelných výrazů žene z lokálu do prostorné sušárny. Vzhledem k blátu, ovcím a kravám v okolí chaty celkem rozumný a pochopitelný počin chatařův. V nejvyšším podlaží přidělen 10ti lůžkový Lager s vtipně vyřešeným úložným prostorem v nohách každé matrace. Po přípravě a konzumaci večeře na terase chaty hrány ve společenském "raumu" obvyklé večerní karty. U sousedního stolu provozují německy mluvící mládežníci velmi hlasité Člověče nezlob se. Ráno se nechce vstávat do tmy, takže cestu na vrchol zahajujeme za překvapivě skvělého počasí až krátce před osmou. Brzy se
Schrankogel a my téměř všichni
odpoutáváme od blátivého dna doliny In der Sulze a v plném slunci dosahujeme morénou odbočku na západní výstupovou hranu. Až po Hohes Egg jde o pestré stoupání příjemnými trávníky. Zde se však kvalita a strmost terénu zásadně mění a nastává suťová dřina až pod skalní terén vrcholového, nepříliš kompaktního hřebene. Závěrečná partie snadného lezení už nenudí, vyžaduje si však plnou pozornost kvůli kouskům ledu, sněhovým pastičkám a labilním kamenům. Vrchol dosažen v neděli 2.9.2007 ve 12:55, po pěti hodinách pilné a namáhavé práce. Vrchol stojí za vynaloženou námahu, kříž má uspokojivě estetické provedení i smysl pro humor - na své hosty shazuje námrazu. V panujícím počasí jsou výhledy unikátní. Klid, pohoda a slunce. Vše kromě slunce bere za své ve chvíli, kdy východní hranou dolézají včerejší halasní příznivci nezlobících se figurek. Nevadí, sestup je dlouhý, alespoň nezatmíme. Krásný výstup a šťastný návrat na chatu přivolal večer malého dráčka, kterého jsme snaživě chytali. Ranní odchod do Griesu a přesun Vent - Vernagthütte však již s jasnou myslí.

Sumarizace aktiv:
Skvělý a zasloužený zážitek na hranici 3500mnm, neobvykle početná a družná sestava.

Sumarizace ztrát:
dvě paty a spací pytel.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.