Similaun  3606 m
Ötztaler Alpen / Hauptkamm    Rakousko
Kudy tam:
Nejsnažší variantu výstupu nabízí soukromá chata Similaunhütte (3019 mnm).
Naturcamping Huben - ranní ruch
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Příjemně levný kemp, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Similaunhütte.
Výstup:
Máte-li zájem vychutnat si pohodový výstup na velkou a krásnou horu, zvolte si za výchozí chatu Similaunhütte, ležící v sedle Niederjoch, již na italském území. Chata vám poskytne zážitek nocování v nadmořské výšce nad 3000 m a připraví časový prostor pro skvělou hru s různými sklony a povrchy ledovce Niederjochferner. Můžete si opravdu užívat, bez pohledů na hodinky. Při troše štěstí i v nádherném počasí. Jiná, často používaná varianta výstupu, a to z Martin Busch Hütte (2501 m, DAV Berlin) hřebenovkou Marzellkamm (4 hodiny na vrchol, převýšení 1100 m), nadchne sportsmana v mladším věku. Tato chata je však příliš nízko a snadno dosažitelná z Ventu. A to i auty nájemce. Takže jde o místo plné výletníků. Horal zde postrádá tu správnou vysokohorskou atmosféru.
Přístup z Ventu na Similaunhütte není obtížný, ale docela dlouhý. Naštěstí má dvě etapy. Po třech hodinách chůze z Ventu dlouhou dolinou Niedertal, po vozovce plné turistů, za uhýbání autům a cyklistům, si poseďte na terase Martin Busch Hütte a pozorujte sviště v zahrádce pod terasou. Další cesta vede mírně vzůru kolem potoka Niederjochbach. Po 20ti minutách chůze od chaty se značená cesta začíná odklánět od potoka a nabírá výšku. Není-li potok rozvodněn, nebo neleží-li na něm hluboký sníh, opusťte v tomto místě značenou cestu a sledujte výrazný chodník kolem potoka. Tato trasa se používá za sněhu jako skialpový přístup k Similaunu.
Rifugio Similaun - soukromá chata
Mějte potok stále po levé ruce a sledujte hojné mužíky. Potok vás dovede k moréně ledovce Niederjochferner, přes níž snadno zprava vstoupíte na čelo ledovce; vlevo je moréna vysoká a sypká. Sklon má ledovec mírný, povrch drsný, takže použití maček není nezbytné. Pravou stranou ledovce brzy dojdete k Similaunhütte a jste v Itálii. Nocleh v Matratzenlageru stojí 16 Euro (rok 2005), voda k dispozici zdarma v libovolném množství. V závislosti na délce zastávky na M. B. Hütte trvá přístup z Ventu 4,5 až 6 hodin. Od chaty si můžete prohlédnout výstupovou trasu až po předvrchol Similaunu, nabízí se zajímavý pohled do italského údolí Val Senales s hrází a částí přehrady Vernago 1300 metrů pod vámi. Za předpokladu, že zdolání Similaunu zakončíte ještě jedním noclehem v Similaunhütte (což doporučuji, jde o místo krásné a útulné) a nehrozí změna počasí, nespěchejte ráno se vstáváním. Chata se hemží klienty a jejich vůdci, zahajujícími výstup kolem sedmé. Dejte placeným výpravám slušný náskok, vyhnete se tak míjení na úzkém vrcholovém hřebeni a přeplněnému vrcholu. Na ledovci míjení nevadí, povrch má rozsáhlý a kromě trhlin, soustředěných převážně v jeho středu, je docela kompaktní. Od chaty vedou první kroky východním směrem, po kamenitém, širokém a téměř vodorovném hřebeni, který vypadá jako hráz přehrady. V místě, kde se začne hřeben strmě zvedat do Kl.Similaunu,
 
nasaďte mačky. Vyžaduje-li to stav povrchu ledovce, navažte se na lano a vstupte na ledovec. Několik výrazných stop sleduje stoupání ledovce podél hřebene. Držte se jich. Je-li sněhu málo a nese, jděte souběžně vedle - staré stopy bývají plné ledu. Pozor: Vyhýbejte se centrální, vhloubené části ledovce, plné trhlin. Po přímé části výstupu přijatelně strmým ledovcem pokračujte mírným pravým obloukem, sledujícím stále úpatí vrcholového bloku Kl.Similaunu. Za ním jste zpátky v Rakousku. Sklon ledovce se zmírní a pravým zákoutím ledovce dojdete ke sníženině v hřebeni spojujícím Kl. Similaun s předvrcholem Similaunu. Za hezkého počasí výborné odpočinkové místo s výhledy do Itálie. Zde se zklidněte a zvolte variantu
Niederjochferner a Similaun
zdolání předvrcholu Similaunu. Jsou dvě. První vede smíšeným skalním hřebenem, u něhož odpočíváte, druhá, a to mnohem zajímavější, nabízí krásný strmý ledovo - sněhový traverz severním úbočím předvrcholu. Druhá varianta má kouzlo zejména v sestupu, cepín nutný - pozor na trhliny pod traverzem. Obě varianty se sejdou na věčně bílém předvrcholu. Odsud zbývá absolvovat již jen několik desítek metrů snadného, místy sice vzdušného, avšak nikterak strmého hřebínku a jste na vrcholu Similaunu, který, díky jižní expozici, bývá často beze sněhu. Vrchol není rozlehlý, teď oceníte, že davy klientů a jejich horských vůdců jsou už hluboko pod vámi. Dle počasí, stavu terénu, intenzity vychutnávání krásné a relativně snadné ledovcové túry a délky pauzy pod předvrcholem, máte za sebou 22,5 hodiny cesty ze Similaunhütte. Návrat můžete vést po své výstupové cestě, je-li však počasí skvělé a horní partie Niederjochferneru v dobrém stavu, se soudržnou sněhovou pokrývkou, dopřejte si antarktickou okružní vyhlídkovou cestu - po sestupu z předvrcholu lze jít horní částí ledovce přímo na sever k zakončení hřebene Marzellkam a sestupovat po ledovci táhlým pravým obloukem, kterým se vyhnete středovému snížení ledovce s trhlinami a s rezervou pod ním navážete na svou výstupovou cestu.
Vybavení:
Sedací úvazek s karabinou, 9mm lano, mačky, cepín; přilba není nezbytná - ta závisí na vašich zvyklostech. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem, nemáte-li dlouhé vlasy, natřít krémem i uši. Nutno ošetřit krémem rty a spodní část nosu, slunce pálí ze všech stran, a to i zespodu.
Vrcholová pozitiva:
Už předvrchol je skvělou pozorovatelnou dominantní pyramidy blízké Hintere Schwärze (3624 mnm) a pod ní se rozkládajícího obrovského ledovce Marzellferner, vrcholový hřebínek potěší svou vzdušností.
Přístupový hřeben Similaunu
Přístupový hřeben Similaunu
Z vrcholu lze za dobré viditelnosti pozorovat všechny významné objekty hřebene Weisskamm; od západu k severu to jsou: Weisskugel 3738m, Langtaufererspitze 3528m, Weissseespitze 3518m, Fluchtkogel 3500m, Hochvernagtspitze 3528m,Hinterer Brochkogel 3628m a jižní vrchol Wildspitze 3772m. Každého návštěvníka jistě upoutá italská nabídka v jihozápadním směru, 40 km vzdálená nejvyšší část pohoří Ortles, od Ortlera 3905m až po Monte Vioz 3645m, vpravo od Ortles nejvyšší vrchol východních Alp, 90km vzdálený Piz Bernina 4049 m. Sousední Stubaiské Alpy vám předvádějí Zuckerhütl 3505m a jeho sousedy, Wilder Pfaff 3456m a Sonklarspitze 3467m. Lze rozeznat nejvyšší vrchol Zillertalských Alp, Hochfeiler 3509m, vzdálený téměř 70km východním směrem. Zaujme i pohled přes práh ledovce Grafferner do závěru jihotyrolské doliny Val di Fosse - Pfossental, končící pod dvouvrcholovou Hohe Wilde 3480m a odělující od sebe Hauptkamm a Texelgruppe. Similaun, považovaný za jeden z nejelegantnějších rakouských vrcholů, nabízí lepší výhledy nežli vyšší Wildspitze.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Jak to bylo: ✔
Po úspěchu na Wildspitze jsme přenocovali v Breslauer Hütte, díky překvapení od milé slovenské recepční finančně výhodně. Ráno sestup na Stablein k lanovce, lanovkou do Ventu, u auta doplnění zásob a vzhůru gigantickou dolinou Niedertal, směr Martin Busch Hütte. Zde pauza a rozhodnuto o pokračování na Similaunhütte. Na chatě kolem 18. hodiny. Chata plná, dostali jsme přidělen útulný pětilůžkový pokojík v prvním patře krásného Winterraumu, s výhledem na Similaun, a to za cenu Matrazenlageru - 16 €/os (rok 2005). Zdejší Winterraum, toť pěkně provedená dvoupodlažní dřevěná nástavba zděného hospodářského objektu Similaunhütte u nákladní lanovky, završená štíhlou zvonicí. Pohodové místo, zcela mimo ruch záplavy klientů ve vlastní chatě. Ráno oblačnost na italské straně kam oko dohlédlo, její horní vrstva okolo 2500 mnm. Nemáme žádný spěch, vůdci s klienty odcházejí, mezi osmou a devátou chata prázdná. Jdeme na to a užíváme si prostředí a ledovce s kvalitním povrchem. Za Kl. Similaunem pauza a rozhledy, viz foto:
Zleva v bílém M.Vioz 3645m, Palon de la Mare 3703m a M.Cevedale 3769m, tmavá trojice Gran
Zebru 3851m, M.Zebru 3735m, Ortler 3905m, vpravo v dálce Piz Bernina 4049m
Zleva v bílém M.Vioz 3645m, Palon de la Mare 3703m a M.Cevedale 3769m, tmavá trojice Gran Zebru 3851m, M.Zebru 3735m, Ortle 3905m, vpravo v dálce Piz Bernina 4049m
Pak zajímavý strmý traverz severním úbočím na předvrchol. Souběžně s námi, ale skalním hřebenem, jde mladý Ital, jinak nikde nikdo. Výpravy vůdců jsou už hluboko dole. Na vrcholu v úterý 6.9.2005 ve 12 hodin, viditelnost min. 100km, v Itálii stále oblačno. V Rakousku vymeteno, Hintere Schwärze zblízka dělá velký dojem. Příchozí postarší horal nám pořizuje vrcholové foto. Dolů opět severním traverzem, následuje okružní sestup ledovcem Niederjochferner kolem zakončení hřebene Marzellkamm.
Zatím nejhezčí ledovcová záležitost. Mírně se nám do akce vmísil Ötzi: Laďovi, Petrovi a Vojtovi postupně překazil fotografování, Laďu shodil do vody a Vojtu praštil do hlavy. Zřejmě předehra i dohra ranní návštěvy Ötziho Fundstelle v sedle Tiesenjoch před odchodem ze Similaunhütte.
Cesta tam začíná za chatou skalním hřebenem tatranského charakteru. Hřeben má místy jištění a částečně se podchází po malých sněhových polích. Snadné, pouze krátký traverz strmého zlomiska z obrovských labilních balvanů vzbuzuje respekt - nebezpečné místo. Do výše položeného sedla Hauslabjoch jsme za výhledy do Rofentalu a na Weisskamm nepokračovali, rychle stoupající lehká oblačnost zastírala sedlo i blízkou Fineilspitze 3515m.
Přístupový hřeben na předvrchol Similaunu
Zleva v bílém M.Vioz 3645m, Palon de la Mare 3703m a M.Cevedale 3769m, tmavá trojice Gran
Zebru 3851m, M.Zebru 3735m, Ortler 3905m, vpravo v dálce Piz Bernina 4049m
zavřít foto