Steirische Kalkspitze  2.459 m
Schladminger Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Nejbližším východiskem na Steirische Kalkspitze je soukromá chata Giglachseehütte. Protože soukromá, není pro držitele členství OeAV finančně výhodná, nocleh pod 40€ nepořídíte.
Ignaz Mattis Hütte
Zvolte raději o 30 minut dále se nacházející Ignaz Mattis Hütte (OeAV Alpenverein Wien, 1.986m).
Příjezd: Mikulov - Wien - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Rottenmann - Liezen - Schladming. Asi 4,5km za Schladmingem sjeďte z B320 na asfaltovou horskou silnici Preuneggweg. Po šesti kilometrech dojedete k mýtnici, kterou začíná placená Ursprungalmstrasse na Parkplatz Ursprungalm. Ursprungalm Mautstrasse: Poplatek za údržbu cest a parkování 19€/1 PKW (8.5km, šotolina, pozor na volně pobíhající dobytek, ↑500m, 13 "Kehren" na 2.5 kilometrech, max. sklon 15%, parkoviště pro 160 PKW). Pokud máte mýtnou závoru otevřenou, očekává vás výběrčí mýta na horním parkovišti.
Soukromá Giglachseehütte
Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Ignaz Mattis Hütte.
Výstup:
Od Parkplatz Ursprungalm (1.590 m) na Ignaz Mattis Hütte si dáte: 1:30, 3.6km, ↑395m. Z parkoviště stoupejte serpentinami horské šotolinové silničky nebo značeným chodníkem vpravo od vozovky. Za hodinu dojdete k rozbočení cesty u soukromé chaty Giglachseehütte. Odsud můžete pokračovat po červené značce mírně stoupající úbočím Kampspitze. A nebo se projít po příjezdové cestě Ignaz Mattis Hütte kolem Oberer a Unterer Giglachsee. Zvolte si, obé má něco do sebe. Na místě zjistíte, že chaty jsou dvě. Za hlavní chatou se nachází ještě jedna ubytovací dřevěnice, vybavená WC a přístupem k hygieně. Kromě Zweibettzimmer pro hosty poskytuje i ubytování personálu.
Pod Akarscharte
Na dřevěné terase s výhledem na jezera a Lungauer Kalkspitze si vyspravte pitný režim pivem či radlerem a projednejte ubytování. Hlídejte si mobily, zapalovače, mince a jiné osobní drobnosti. Dřevěná podlaha terasy má mezery mezi prkny a není pod ni žádný viditelný přístup. Vstupní dveře do chaty jsou dvoje. Do zadních rozhodně nevstupujte, jsou pouze pro personál. Vedou do kuchyně a k výčepu. Trasu z terasy k jedinému vchodu pro hosty hodnotím obtížností "černý puntík". Terén má neurovnaný, hlína se střídá s balvany všelijak trčícími pod nohy. Přede dveřmi číhá pět schodů a zvýšený práh. Potmě nejde ani s čelovkou o žádnou "brnkačku". Miniaturní předsíň vede do Gaststube, začínají v ní i silně vrzající točité schody do ubytovacích prostor pod střechou. Proti vstupním dveřím na vás čeká přístup k umývárnám, sprchám (5 minut teplé vody za 5€), WC - to vše jednou pro Damen, jednou pro Herren. A k odkládacím regálům na pohorky. Nabídka erárních přezůvek vzdoruje pokusům o nalezení souladícího páru.
Akarscharte a Steirische Kalkspitze
Ubytovací kapacita Ignaz Mattis Hütte: Matratzenlager 50 míst, Zimmerlager 11 míst. Cena ubytování pro člena AV (rok 2023): Matratzenlager 14€+2€ Gemeindeabgabe, Zimmerlager 18€+2€ Gem., Zweibettzimmer 18€+2€ Gem./osobu + 5€/pokoj. Rezervaci noclehů lze uskutečnit výhradně přes Reservierungsportal. Personál zde hosta ubytovaného na více nocí poněkud mate svým požadavkem o ranní uvolnění přiděleného místa na spaní kvůli úklidu a každovečerní platbou noclehu a denní konzumace. Teewasser vám chata poskytne za 3,5€/litr. Máte-li v úmyslu stravovat se pouze ze svých zdrojů, na což máte jako člen
 
AV právo, účtování 5€/24hod za využívání infrastruktury chaty zdejší personál neuplatňuje. Mobilní telefony si na Ignaz Mattis Hütte ani "neškytnou", signál spolehlivě stíní masiv Kampspitze severně za chatou.
Směrovka u chaty nabízí Steirische Kalkspitze ve výstupu za 2,5 hod a černý puntík. Parametry výstupu na Steirische Kalkspitze z Ignaz Mattis Hütte jsou: 2:30, 4km, ↑509m, ↓36m, a to přes Znachsattel (2.059m) a Akarscharte (2.315m). Pokud panuje stálé a hezké počasí, netřeba s nástupem spěchat, na celou trasu stejně od rána svítí slunce.
Výstup na Steirische Kalkspitze
Cesta 702 vás provede kolem Giglachseehütte a přes sedlo Znachsattel chodeckým terénem do Akarscharte. Odsud začíná rázné nabírání výšky střídavě trávníky a snadným lezeckým terénem. Pozor na občasnou expozici.
Vybavení:
Výstup na Steirische Kalkspitze nevyžaduje žádné speciální vybavení. Označení cesty černým puntíkem však rozhodně vezměte na vědomí. Během výstupu vás očekává několik mírně exponovaných míst. A na vrcholu se zbytečně nevrťte.
Vrcholová pozitiva:
Zdejší dřevěný kříž má nejlepší léta za sebou a nese nápis ÖAV Sek. Schladming. Vápencová Steirische Kalkspitze má, na rozdíl od své "zahraniční" sousedky Lungauer Kalkspitze, efektní tvary. Závěr výstupu na ni rozhodně potěší příznivce lehkého lezení. Výhledy jsou špičkové. Na severu blízká trojice Torstein, Mitterspitz, Hoher Dachstein, vlevo od Torsteinu hřeben Gosaukamm s výraznou Grosse Bischofsmütze. Severozápadně Tennengebirge, masiv Hochkönig, Leoganger Steinberge. Při dobré viditelnosti se západně ukáže Grossglockner a Grosses Wiesbachhorn.
Steirische Kalkspitze 2.459m
Jihozápadně nabízejí sousední Radstädter Tauern svou výškovou dominantu Weisseck i klenot Mosermandl a jeho sousední věžovitý Faulkogel. Za Radstädter Tauern lze rozeznat ledovcovou Ankogelgruppe s dominantami Ankogel a Hochalmspitze. Jižní směr poněkud blokuje blízká Lungauer Kalkspitze. Východu dominuje Hochgolling, nejvyšší to kóta Niederer Tauern.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Po včerejším poklidném výstupu červeným svahem na Rotmandlspitze máme dnes na programu lákavou bílou pyramidu Steirische Kalkspitze. Stejně jako včera volím po terasové snídani z vlastních zdrojů taktiku "rychlého nahození batohu na záda". Náskok nutně potřebuji, mladí jsou rychlí. Giglachseehütte míjím o čtvrt na devět, Na rozcestí Znachsattel jsem o dvacet minut později a klíčové sedlo Akarscharte dosahuji současně se svými přáteli v 9:35. Zde krátká pauza, při níž trochu vrtá hlavou, jak moc černý zde bude puntík z rozcestníků. Ale evidentně jde jen o prevenci ve značení. Koho odradí, toho nebude třeba zachraňovat. Na vrcholu sedí dvojice, která jej téměř zaplňuje, místa k sezení jsou nedostatkovým artiklem. Vrchol Steirische Kalkspitze dosažen v pátek 8.září 2023, v 10:20, dohlednost minimálně 100km. Jde o působivé a vzdušné místo, pohyb
Sestup ze Steirische Kalkspitze
si žádá opatrnost. Naši vrcholoví sousedé nám ochotně pořizují fota u křížku. Po dvaceti minutách se zvedáme k sestupu, čeká nás ještě sousední Lungauer Kalkspitze. Za setrvale dobrého počasí by bylo chybou nenavštívit z Akarscharte obě Kalkspitzen. Po zdolání Lungauer Kalkspitze sestupujeme v 15 hodin na terasu Giglachseehütte. Zde doplňujeme pomocí radlerů, polévky a Aperolů tekutiny. A tleskáním, ba i finančně odměňujeme malého hráče na heligonku Strasser. Krásné a milé posezení, musíme však ještě na Ignaz Mattis Hütte, kde máme rozestláno na poslední rakouskou noc. Byl to moc pěkný den. Jeho zakončení posezením v zadní chatce bylo závěrečným pohlazením.
Zasloužíme si pochvalu.