Sparafeld  2247 m
Ennstaler Alpen / Reichensteingruppe    Rakousko
Kudy tam:
Sparafeld bezprostředně sousedí s efektním vrcholem Reichenstein, po němž je tato horská miniatura Ennstalských Alp pojmenována. Má jen o 4 metry méně než věhlasnější a exponovaný soused,
Klinkehütte a Kalbling
dosažení vrcholu však neobsahuje ani náznak rizika. Proto směle vzhůru na něj. Jediným rozumným východiskem je chata Oberst Klinkehütte (1486m, majetek OeAV Admont), dosažitelná autem po mýtné šotolinové cestě. Pohodlí příjezdu autem na parkoviště chaty vykoupíte hlavolamem dvou závor za sebou. Kdo zvládne mýtné nástrahy, dostane za odměnu pěší túru na chatu v trvání 1 minuty a svérázného jihotyrolského chataře Marvina Benneta nádavkem k tomu.
Příjezd z Moravy: Wien - Wiener Neustadt - Pitten - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - Sankt Michael in der Obersteiermark - Trieben - po L713 směr Admont - asi 1km za Hallwegem odbočit vpravo na Weg zur Klinkehütte.
Kolem Schloss Kaiserau mýtnou cestou (5km, 7Euro /použitelné mince jsou 2€, 1€, 50 centů/ - platí se až při návratu) na parkoviště u Klinkehütte. Nevalný vzhled Klinkehütte zachraňuje pozoruhodný vápencový monument Kalbling nad chatou.
Vyhlídkový Lahngangkogel 1779 m
Základní orientace viz turistická mapa Rakouska centrovaná na Admont. Lokální předpověď počasí pro Admont. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Mýtná cesta ke Klinkehütte překonává na 5km 350 metrů převýšení. Místy pozor na "roletu" od ratraků. Dvacet metrů pod chatou je parkoviště pro hosty. Dávno již nežijící autor chaty, Oberst Rudolf Klinke, navrhl kasárenský půdorys stavby ve tvaru písmene U (za války sloužila chata Wehrmachtu jako alpská výcviková základna). Hlavní vstup do chaty a současně Gaststube se nachází v pravém křídle chaty. U vstupu jsou vyvěšeny ubytovací a stravovací informace včetně cen. Sociální zázemí má přijatelnou úroveň, na teplou vodu nerezignujte, jen chvíli počkejte. Studenou vodu lze pít.
Sparafeld 2247m
Matratzenlager disponuje 110 místy, Zimmerlager 15 místy. Vzhledem k tomu, že jde o snadno dosažitelný cíl výletníků, může být v pátek a v sobotu s ubytováním problém. Doporučuji telefonickou rezervaci na čísle +43 3613 2601. Elektrické osvětlení se místy ovládá přepínači s časovým omezením, někde pohybovými čidly. V noci hrozí náhlá ztráta orientace, zejména na WC. Pohorky se odkládají v přízemí. Společenská místnost Wegener Stüberl je útulná, pro večerní posezení ji vyhřívají samoobslužná kamna.
 
Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 12€. Pozor na nabídku ubytování v apartmánu; jedna noc zde přijde na 140 Euro bez ohledu na počet ubytovaných osob. Mobilní signál A1 má proměnlivou kvalitu, SMS zvládá spolehlivě.
Výstup na Sparafeld začíná volbou jedné ze tří variant nástupu:
1/ levá, vpravo se stáčející a stoupající cesta do sedélka Kalblinggatterl
2/ strmá hlinitá stezka vlevo od chaty
3/ značená cesta vpravo do Kalblinggatterl
Kalbling 2196m
Po deštivém období doporučuji sice nejdelší, avšak "bláta prostou" první variantu. Nejste-li milovníkem kluzkých terénů, nezískáte použitím dalších dvou uvedených variant žádnou hmatatelnou výhodu.
Dosažení sedla mezi Kalblingem a Rifflspitz neskýtá žádné technické potíže a trvá po cestě 655 asi hodinu. Sedlo mezi Kalblingem a Sparafeldem odsud dosáhnete snadno po téže značce 655 za 30 minut. Časový údaj směrovky 656, vedoucí dále vaše kroky k vrcholu Sparafeldu, změnili zdejší znalci ostrým předmětem z jedné hodiny na časový údaj 1/2 hodiny. Důvěřujte jim. Původní 1 hodina náleží šnekům. Závěr výstupu na vrchol Sparafeldu není nic obtížného, ruce však rozhodně z kapes ven. Vrchol je osazen trubkovým křížem s podivně vzhůru zalomeným příčným břevnem. Míst na sezení je pravda poskrovnu, za dobré viditelnosti však jde o milé a bezpečné místo s vyhlídkou do všech světových stran, především na blízký Reichenstein.
Výstup od chaty trvá typicky 2 až 2,5 hodiny.
Starosti při pomyšlení na sestup zde nehrozí. Rozhodně při návratu neopomiňte chodeckým terénem snadno dosažitelný Kalbling, který jste při výstupu podcházeli. K tomuto účelu doporučuji použít levou, sice neznačenou, avšak znatelně vyšlapanou zkratku z travnatého sedélka mezi Sparafeldem a Kalblingem.
Rifflspitz 2106m
Vybavení:
Ferratová výbava není výhodná. Sestup stejnou cestou má, až na krátké pasáže, chodecký charakter. Při volbě sestupu hřebenem Rifflgrat a cestou Jägersteig není výzbrojka prakticky využitelná, neb jištění není průběžné! A místy navíc žádné!
Vrcholová pozitiva:
Sparafeld má rozeklaný vrchol podobně jako jeho efektní soused Reichenstein, výstup na něj je ale technicky nesrovnatelně snažší a bezpečnější. Daleké výhledy na všechny strany za dobré viditelnosti jsou zde zaručeny. Ve své nabídce má sousední Reichenstein, Hochtor, Grosser Buchstein, Haller Mauern, Totes Gebirge, Dachsteingebirge i solitérní Grimming. Tvary Sparafeldu oceníte ze sousedního vrcholu Kalbling; tedy samozřejmě za přijatelné dohlednosti.
 
Jak to bylo:
V pondělí 31.srpna 2020, o půl osmé, vyjíždíme za hezkého počasí z Rusavy. Kvůli předpovědi úterního celodenního lijáku nám akutně hrozí redukce letošních aktivit. Obvyklá sestava je naštěstí posílena o našeho milého běžce Adu, což významně zvyšuje šanci na úspěšné završení letošního horského programu. Díky jeho nadšení, energii a neodolatelnému přesvědčování budeme ve středu svědky hrabalovského "Jak neuvěřitelné se stalo skutkem".
Na parkovišti Klinkehütte zastavujeme téhož dne ve 14:15. Chatař Marvin nám přiděluje osmipostelový Matratzenlager No.15 v levém křídle chaty. Jde o separé, nikdo cizí s námi spát nebude.
Nastupujeme do cesty Rifflgrat, I+ UIAA

Marvin nás informuje, že odjede v 17 hodin do doliny a vrátí se až příští den. Klinkehütte bude tedy jen naše. Bydlíme v levém křídle chaty, vchodové dveře mají vnější kouli. Stačí malá nepozornost a může být zle. Ada preventivně jistí situaci pootevřeným oknem, Petr svou osobní přítomností. Po patnácté hodině jdeme na vyhlídkový Lahngangkogel (1779 m). Hodinový výstup zkrácen na 50 minut. Počasí nám nepředkládá oslnivá panoramata, vrchol však má své kouzlo. Instruktážní výhled na Kreuzkogel, Riffel, Kalbling, Sparafeld, Reichenstein a Mödlinger Hütte omezuje blížící se srážková fronta a její oblačnost, vše důležité však máme vizuálně k dispozici. Večer obvyklá karetní hra v No.15. Úterý je, v souladu s předpovědí, deštivým dnem. V naší dlouhodobé horské praxi nejde o žádné novum, jednodenní propršenou epizodu tedy překleneme snadno.
Drahoušek Maruška má k dispozici oslavný pětinásobný přípitek oříškovým likérem.
Maje trému z "dvoudenní túry", budím se ve středu ráno obavami z očekávaných útrap. Skoro slunečné ráno zve k pohodlné cestě vzhůru. Instantní polévka a káva s rumem posilují falešný optimismus. Osobní pochybnosti jdou stranou, v 7:40 vyrážíme. Za hodinu jsme v sedle za Kalblingem, po další hodině, 2.září 2020 v 9:40, stojíme na vrcholu Sparafeld. Počasí sice nepřeje výhledům, vrchol je však jen náš. Rozhodně zaslouženě!
Kreuzkogel 2011m, čeká nás Jägersteig
Další kroky nás vedou travnatým sedélkem na Kalbling. Chybějící den musíme napravit usilovnou horskou prací. Pokračujeme tedy na vrchol Riffl s úmyslem zdolat hřeben Rifflgrat. Jeho obtížnost +I UIAA signalizuje drobné technické potíže. Kvalitní ocelová lana nám zde naštěstí usnadňují těžší pasáže. Kreuzkogel již z dálky slibuje konec lezeckých potíží a snadný sestup pozvolnými lučinami. Nic není vzdálenější tomuto klamu snadnosti. Návrat na Klinkehütte si žádá absolvovat sestup cestou "Jägersteig" po první zatáčku vozovky k chatě. Myslivec, který vytyčil tuto cestu, byl buď opilý a nebo rázovitý podivín. Velká opatrnost a rozvaha jsou zde na místě. Závěrečné kroky nás vedou korytem potoka, při silném dešti nepřekročitelným. Naštěstí neprší a obětavý Ada pro nás do první zatáčky pod chatou přijíždí ve 14:20 autem. Okruh Sparafeld, Kalbling, Riffl, Rifflgrat, Kreuzkogel, Scheiblegger Hochalm, Jägersteig jsme absolvovali za 6 hodin a 40 minut. Slušné.
Chatař Marvin roztápí kamna ve společenské místnosti Wegener Stüberl. Nelze než využít jeho dobré vůle a vychutnat si poslední večer zde intenzivním přikládáním do prosklených kamen. Zítra, ve čtvrtek 3.září, musíme absolvovat přesun na Admonterhaus. Krušná to představa. Místo jedné minuty pondělního přenesení bagáže od auta nás čeká několikahodinové trmácení.
 
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.