Spitzmauer  2446 m
Totes Gebirge    Rakousko
Jak na to:
Nejkratší přístup nabízí horské středisko Hinterstoder (600 mnm). Nejlepší základnou pro výstup je chata
Prielschutzhaus, v pozadí Brotfall
Prielschutzhaus (1420 mnm, majetek OeAV Linz). Příjezd od Lince po silnici E57 byl ještě v roce 2003 snadný. Za městem Kirchdorf an der Krems se po několika km míjela dlouhá přehrada Klauser Stausee a za ní následovalo jednoznačné odbočení vpravo do Hinterstoderu. Od roku 2004 lze za Kirchdorfem najet na nově otevřený úsek silnice E57/A9. Tento úsek má do místa odbočení 5 tunelů s velmi krátkými povrchovými úseky. Po absolvování pátého tunelu je nutno věnovat zvýšenou pozornost dopravnímu značení a správně odbočit (následují ihned další tunely). Na horním konci Hinterstoderu je na břehu řeky Steyr neplacené parkoviště, situované přímo u mostu odbočky do údolí potoka Krumme Steyr. Za dobrého počasí může být parkoviště v pátek odpoledne, v sobotu a v neděli obsazené. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS-Wanderkarte 19 Almtal-Steyrtal-Totes Gebirge a turistická mapa Rakouska. Lokální předpověď počasí pro Windischgarsten. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce
na ALPY-INFO.
Výstup:
Stodertaler Klettersteig
Značená cesta překračuje po mostě řeku Steyr, míjí usedlost Johannishof a pokračuje malebným údolím k usedlosti Polster. Je-li jasné počasí a čas není kritický, doporučuji hned za mostem odbočit vlevo proti toku Steyru. Chodník vás po chvíli dovede k jezeru Schiederweiher. V místě, kde z jezera vytéká potok, se nabízí první, a to neobyčejně fotogenický pohled na dominantu Totes Gebirge, trojici vrcholů Spitzmauer, Brotfall a G.Priel. Podél břehu jezera se na jeho horním konci snadno napojíte na cestu k Prielschutzhausu. Poté, co minete usedlost Polster a cesta vstoupí do lesa, dojdete k tabuli označující krátkou odbočku k dolní stanici nákladní lanovky na Prielschutzhaus. Ve stanici lanovky je telefon, je třeba zavolat nahoru. Jedno zavazadlo přepraví za 4 Euro. Následuje občasný vodopád Klinser Wasserfall a stoupání vysokým skalním prahem - za mokra kluzké. Stále pod lanem nákladní lanovky dojdete na chatu - z parkoviště 3 hodiny. Nocleh v lageru za 11,60 Euro (cena r.2004), pitná voda v umývárně zdarma. Chata je velmi útulná, chatař vstřícný, ubytuje vás i v přeplněné chatě. Večerní a ranní výhledy z terasy jsou pozoruhodné. Za krásného rána s nástupem na túru příliš neotálejte, viditelnost se zde často během dopoledne zhoršuje a vrcholové výhledy tím trpí. Není-li hezky, je času dost. Chodník 201 vás mírně stoupajícím levým obloukem dovede k rozcestí, v němž minete odbočku na G.Priel. Mírně stoupajícím traverzem podejdete kotel Kuhkar a horu Brotfall. Východní stěna Spitzmaueru vás nasměruje do zajímavé rokle Klinserschlucht a její labyrint
Spitzmauer - vrcholová protěž
vás dovede do sedla Klinserscharte. Za sedlem odbočuje vlevo vzhůru sutí značená stezka k nástupu do zajištěné cesty Stodertaler Klettersteig, viz Foto / Topo (ve stupnici obtížnosti zajištěných cest je klasifikována stupněm B; stupnice viz anglicky / německy). Cesta je velmi vzdušná, ale bezpečná a v perfektním stavu. Exponované, hladké a strmé plotny, které překonáte pomocí množství kramlí, se střídají s traverzy po římsách a lištách. Cesta vyústí po 260 výškových metrech v širokém travnatém sedle mezi vrcholy Spitzmauer a Weitgrubenkopf. Odtud na vrchol zbývá 1/2 hodiny stoupání lehkým skalním terénem, místy rozlámaným. Celkem od chaty 3 hodiny. Sestup lze absolvovat stejnou cestou, můžete však způsobit potíže těm vystupujícím, kteří nemají psychické rezervy pro zvýšenou expozici při vzájemném míjení. Klasická sestupová cesta traverzuje pod jihovýchodním úbočím a jižním hřebenem Weitgrubenkopfu až do úzkého zářezu Meisenbergsattel, za nímž klesá a stáčí se podél jihozápadního úbočí Weitgrubenkopfu (pozor na traverz exponovaného suťoviska) směrem ke Klinserscharte, kde už to znáte. Cesta je to dlouhá, seznámíte se ale při ní s původem názvu Mrtvé hory.
Vybavení:
Sedací úvazek, prsní úvazek, ferratový set, přilba.
Vrcholová pozitiva:
Krásu Spitzmaueru lze jako u každého zdařile tvarovaného vrcholu nejlépe ocenit pohledem z odstupu. Nahoře příjemně překvapí výjimka z rakouského stereotypu vrcholových křížů - kovová plastika alpské protěže. Výstup je skvělým zážitkem, Stodertaler Klettersteig vás zahřeje na těle i duchu. Za velmi dobré viditelnosti nabízí Spitzmauer působivou vyhlídku na masiv Dachsteinu. Vedou-li vaše další horské záměry na jih, rozhodně odjíždějte z Hinterstoderu přes Vorderstoder. Pokud je alespoň trochu hezky, budete odměněni tímto rozloučením se srdcem Totes Gebirge
Vyhlídka nad Vorderstoderem: uprostřed Spitzmauer, vpravo v mracích Grosser Priel
Jak to bylo:
Spitzmauer přes Stodertaler Klettersteig zvolen jako kontrastní předehra plánovaného ledovcového Grossvenedigeru. Rovněž je žádoucí pokusit se o nápravu nezdařeného pokusu o výstup z minulého roku. Po příjezdu na parkoviště u Johannishofu potíže s místem pro auto - jasný signál o ubytovací situaci v Prielschutzhausu. Po výstupu na Prielschutzhaus jednáno v podvečer s chatařem. Srdečné přivítání s malou Mingmou z Nepálu, která zde, tak jako loni, opět pracuje a poznává nás ihned, na chataře viditelně zapůsobilo. Spitzmauer dosažen v neděli 29.8.2004 v 11 hodin krásně vedenou cestou Stodertaler Klettersteig. Při nástupu počasí výborné, na vrcholu už jen proměnlivě omezené výhledy na blízké okolí - Brotfall, Grosser Priel.

• • První pokus 2.9.2003 ukončen v sedle Klinserscharte pro námrazu ve Stodertaler Klettersteigu, intenzivní mrznoucí srážky a silný vítr. Vždy se vyplatí neřešit horské plány násilně.
Hora je trpělivá, někteří zájemci o ni však ne. • •
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Vyhlídka nad Vorderstoderem: uprostřed Spitzmauer, vpravo v mracích Grosser Priel