Sněhy na Vernagthütte
Ötztaler Alpen    Rakousko
Jak na to:
Optimálním východiskem pro výstup na Vernagthütte (2755mnm, majetek DAV Würzburg) je nejvyšší
Doris Grüner - Alpenrot
rakouské celoročně obydlené sídlo Rofen, nacházející se asi 1km od Ventu, v ústí kaňonu atraktivní doliny Rofental. Při pozdním příjezdu do Ötztalu, kdy je nutno před výstupem přenocovat v dolině, je vhodným řešením kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Jinou volbou může být kemp v Söldenu. Do Ventu je to z něj o 10km blíž, je však téměř o 200m výše a obklopen vyššími vrcholy než Naturcamping, tudíž klimaticky méně příznivý. Příjezd do Ötztalu: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Naturcamping Huben je příjemně levný, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Jinou, sice dražší, avšak při deštivém počasí pohodlnější možností je použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování - šance je především po prázdninové sezóně. Použili jsme Alpenrot, Huben 196, s kapacitou 3 x 2 osoby + 1 přistýlka. Velmi dobrá úroveň za přijatelnou cenu. Majitelka, Doris Grüner, reaguje vstřícně i na neohlášený příjezd. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS 43 - Ötztaler Alpen, nebo turistická mapa Rakouska centrovaná na Längenfeld. Lokální předpověď počasí pro Sölden a Brunnenkogel. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Výstup na chatu Vernagthütte lze vést z Ötztalu třemi přístupovými cestami.
Nadějné pondělní poledne ve Ventu
Všechny však mají společné výchozí místo a tím je Vent (1900mnm). Zdánlivě výhodné je použít dvousedačkovou lanovku na Stablein (2365 mnm), vystoupit necelých 500 výškových metrů k Breslauer Hütte (2844 mnm, majetek DAV Breslau - Stuttgart) a cestou Seufertweg, traverzující úbočí Vorderer Brochkogelu a Platteikogelu dosáhnout Vernagthütte - tato varianta zabere necelé 4 hodiny, převýšení ze Stableinu je 750 metrů, finanční výdaje 9,50Euro za obousměrnou, 7Euro za jednosměrnou jízdenku na lanovku. Druhá přístupová cesta je určena pro nezničitelné obdivovatele kaňonu Rofenache, je totiž nejdelší: Vent - Rofen - Hochjochhospiz (2413mnm) - Vernagthütte. Převýšení tohoto přístupu je 850 metrů, trvání i se zastávkou na chatě Hochjochhospiz asi 5 hodin. Zlatou střední cestou je pravé odbočení z Rofentalu asi 1,5 km za Rofenem, poblíž strmého potoka Platteibach. Rozcestí je zřetelně označeno směrovkou. Máte-li v úmyslu použít nákladní lanovku na Vernagthütte, jejíž spodní stanice je 100 metrů za rozcestím, raději tuto myšlenku zavrhněte, je to ztráta času, personál chaty polní telefon nebere a mobilní číslo chaty, nabízené velkým písmem, je bezcenné - není zde žádný signál.
Nadějná Vernagthütte v pondělí večer
Cesta na chatu překročí po lávce Platteibach a obtáčí zvolna o 90° travnaté úbočí Platteiberg. Stoupání je ohleduplné k těžkým batohům a je stále někam "za roh", takže nezpůsobuje vizuální beznaděj. Na rozdíl od cesty přes Breslauer Hütte nikde neztrácí výšku. Orientační cedule u lávky přes potok Vernagtbach nabízí na závěrečné stoupání k chatě 30 minut. Tady si můžete vybrat ze dvou deprivací - sledování plynoucího času, který nekompromisně překračuje získaný časový údaj, nebo se dívat stále vzhůru na nepřibližující se chatu. Nejlépe je využít obou, batoh vám s tímto prožitkem ochotně pomůže. Parametry této trasy: převýšení 850 metrů, 4 hodiny. Exteriér i interiér chaty potěší oko každého návštěvníka, Matratzenlager má neuvěřitelnou kapacitu 110 míst, sociální zázemí je slušným standartem. Jediným negativem je cena: 18Euro/noc. A teplou vodu zdarma z kohoutku nečekejte. Pozor na mobilní telefony - jen ty nejvýkonnější najdou signál v chatě nebo na terase chaty. Ostatní musí na morénu za chatou, kde je na vybranou z několika sítí.
Vybavení:
Úterý - venku se žení čerti. Řeší to karty
Pro cestu na chatu je postačující dobrá nálada a trpělivé počínání. Většina zájemců o chatu sem však nesměřuje za procházkou, chata je pro ně východiskem na ledovcové túry. Pro ty je vhodná následující výzbrojka:
Sedací úvazek s karabinou, 9mm lano, mačky, cepín; přilba není nezbytná - ta závisí na vašich zvyklostech. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem.
Pozitiva chaty:
Vernagthütte je v každém počasí relativně snadno dosažitelná chata, pobyt v ní je příjemný i dlouhodobě. Je v přiměřené výšce a nabízí krásné ledovcové i skalní výstupy:
Fluchtkogel 3497mnm přes Guslarferner a Oberes Guslarjoch - převýšení 750 metrů, 2,5 až 3 hodiny Hochvernagtspitze 3535mnm přes Vernagtferner - převýšení 780 metrů, 3,5 až 4 hodiny Petersenspitze 3484mnm přes Vernagtferner - převýšení 750 metrů, 3,5 až 4 hodiny Guslarspitzen 3118 až 3147mnm - převýšení 400 metrů, 2 až 2,5 hodiny a mnoho dalších v závislosti na výkonnosti návštěvníka chaty.
Jak to bylo:
Po nedělním, velmi zdařilém výstupu na Schrankogel (3497mnm), sestupujeme v pondělí 3.9.07 dopoledne
Středa - vichr na Guslarferneru
v krásném počasí z Amberger Hütte na parkoviště v Griesu, kde přebalujeme batohy, sumarizujeme utrpěné ztráty (spací pytel a j.) a loučíme se s odjíždějícím Vojtou kávovým dýchánkem. Následuje přejezd Gries - Vent, parkoviště pod Doppelsesselbahn Wildspitze. Buď máme štěstí, nebo se parkoviště stalo opět neplaceným, v každém případě k naší spokojenosti nikdo nepožaduje parkovné. S poledním sluncem nad hlavou doplňujeme obsah batohů na dva až tři dny a přidáváme sedací úvazky, karabiny, mačky, cepíny a lano. Máme v úmyslu prohlédnout si z blízka vrcholové partie Hochvernagtspitze, Fluchtkogelu a navštívit nedaleký Brandenburger Haus. V panujícím počasí se zdá být vše snadné a jasné. A na hezké počasí, nutnou to podmínku výstupové pohody, máme dlouholetý patent. Prvního drobného varování, že letos nebude vše dle našich představ, se nám dostalo u dolní stanice nákladní lanovky na Vernagthütte - lanovka je sice dole, usilovné točení kličkou telefonu však zůstává bez odezvy. Číslo chatařova mobilu, zde nabízené, má podivný počet číslic. Vše řeší zjištění, že mobily nemají ani čárku. Takže batohy se nesvezou. Dobře jim tak, to mají za to, že jsou těžké! Mírně pokleslá mysl
Středa - náhradní vrchol nad 3000mnm
dostává další zátěž při pohledu na zatahující se oblohu. Kdybychom věděli, co nás čeká v dalších dnech, velice bychom si vážili pouhého zamračena. Ani takto získaný optimismus by nám však dlouho nevydržel. Při obkružování travnatého úbočí Platteibergu, stále ještě nalehko v tričku, potkáváme zdejšího Kukulína, který nemaje po ruce vrbu, sděluje své tajemství nám - bude sněžit a sněžit. A mrznout a foukat. Raději to neslyšet, naše smělé plány ztrácejí své jasné obrysy. Jedině představa, že snad nemá pravdu, umožňuje další postup, naštěstí snadný. První panorama za ohybem Platteibergu: Fluchtkogel + Vernagthütte + Hochvernagtspitze, to vše v posledních zbytcích slunečního svitu, posiluje přesvědčení - "určitě nás valil". Vernagthütte má asi jediné výrazné negativum, a to, že je vidět z velké dálky a nemá žádnou snahu přibližovat se k návštěvníkům. Příjemná partie téměř vodorovného traverzu k lávce přes Vernagtbach ubíhá pohodlně, nutí nás však svým studeným průvanem z Vernagtferneru ke změnám v oblečení. Závěrečný stoupák, tak zvaná "půlhodinka" od lávky k chatě, se řádně pronese. Batohy rychle těžknou, ať se stihnou pomstít za tu lanovku. Stihly to. Petr však mezitím pro nás získal ten nejlepší Lager z celé chaty, pět a pět matrací nad sebou plus
Čtvrtek ráno - sněhy na Vernagthütte
terno místnosti - obývací kout s lavicemi a dvěma stoly. Tady se dá žít dlouho, ještě aby topili. Topí tak, až někteří chtějí větrat. Místnost je zdánlivě ve sklepě, je to však jen první dojem, druhé dveře Lageru vedou přímo na boční terasu chaty. Dveře jsou dvojité a mezidveřní prostor, připomínající hlubokou niku, se ihned stává horolezeckou kuchyňkou, lepší než na Brnčalce. Po večeři krátce karty, zítra je v plánu Fluchtkogel. V noci poprvé slyšíme intenzivní zvonivé zvuky, prý ovce. V úterý ráno za okny bílá tma a vichřice. Nezvoní ovce, je to vichrem vibrující lanko vlajkového stožáru. Na teploměru -7°C, barometr je nehezky dole. Naštěstí máme svou nikovou kuchyňku, na terase by se vařič dlouho nezdržel. Začíná úterní karetní maraton, přerušovaný občas lovením mobilního signálu na blízké moréně. Náš pilný SMS meteozpravodaj, Oldřich, má pro nás setrvale jen to nejhorší. Venku čina, že by psa nevyhnal - obě místní psiska jsou daleka toho, aby vylézala z boudy. Až do večera dovolená typu - kupte si medvídka mývala. Ráno bude jistě hezky, zajdeme na ten Fluchtkogel a ve čtvrtek si dáme Hochvernagtspitze. Plán je tedy pružně přizpůsoben okolnostem, jdeme spát. V noci zase zvoní stožár, to asi vichr přinese hezké počasí. Noc na to byla zřejmě krátká, ve středu ráno je venku stále hnusně, -9°C, bílá mela a supervichr. Dva dny lenošení je trochu příliš, dospěli jsme tedy k radikálnímu rozhodnutí - dopoledne vyrazíme na procházku směrem k Hochvernagtspitze, odpoledne si projdeme nástup na Guslarferner. Moréna směrem k Vernagtferneru je čitelná i ve vířícím sněhu, potíže však dělají nárazové změny rychlosti větru,
Čtvrtek dopoledne - sestupujeme
bojujeme s tím ve vzájemné součinnosti. Námraza v obličeji nás vrací do chaty. Jinovatku z nás spolehlivě odstraňuje horká polévka a čaj. Pak trocha lenošení a jdeme se podívat na Guslarferner. Moréna, po které jdeme tentokrát, je ukryta před nejhorším větrem masivem Hintergraslspitze, takže se poměrně lehce za hodinu dostáváme k výraznému orientačnímu bodu - ombrometru. Od něj pokračujeme ještě půl hodiny k okraji Guslarferneru. Pak se závějemi vracíme pod výraznou muldu v úbočí předvrcholu Hintergraslspitze a svižně na ni vystupujeme. Tato kóta, zřejmě beze jména, na úrovni 3000mnm, se pro nás stává náhradním vrcholem za Fluchtkogel. V panující bílé tmě a nárazovém vichru, bez výhledu do sedla Ob. Guslarjoch, se nelze pouštět do orientačních experimentů na Guslarferneru. Po návratu do tepla chaty zjišťujeme, že příští den ráno, tedy ve čtvrtek 6.9.07, musíme opustit Vernagthütte. Na tom nájemce chaty, Martin Scheiber, neochvějně trvá. DAV Würzburg, má zde od 6.9. do 9.9. Sektionsfahrt. Celou středu se chata gruntuje a já si představuji, že po příchodu výboru würzburgského oddílu dojde na postřižinovské "Musíte se snažit, pane správče. Víte, my jsme správní rada, taky bychom vás mohli vyhodit... A to uhlí ať se neuklízí. Ať je vidět, že na něj máme." Nucený odchod mírně komplikuje náš úmysl vyčkat, zda nám dá počasí v samotném závěru našeho pobytu výstupovou šanci. Možným řešením je výstup na Fluchtkogel a sestup na Brandenburger Haus. Čtvrteční ráno nás vítá
Vichr a sestupová "idyla"
slunečním přísvitem shora, vichřice však neustává. Zvířený sníh neslibuje pro případný pokus o nalezení průstupu Guslarfernerem nic dobrého. Nedá se nic dělat, zahajujeme sestup do Ventu. Sestup není obtížný, cesta je dobře patrná, jen místy jsou návěje. Na úbočí Platteibergu se k nám na chvíli přidává skupinka namrzlých ovcí. Nad Rofenem se naskýtá pohled na vystupující výpravu občanů města Würzburg. Jejich formace shora připomíná prospektory pod Chilkootským průsmykem, 100 let po vytěžení zlata na Klondike. Kvůli takové hrstce jsme museli odejít? DAV Würzburg asi nebude silný oddíl. No, chatu mají prázdnou, snad se jim jejich "sekční jízda" vydaří. Parkoviště ve Ventu nás vítá zasněženými auty a sychravým přítmím. Jaký to rozdíl ve srovnání s pondělním slunečnem. Krátká porada v duchu - co teď - a jedeme vyzkoušet ubytovací ochotu Doris Grüner. Stanování v kempu neláká nikoho z nás. Petr obratně přesvědčil paní domácí a jdeme do Naturcampingu. Ne však stavět stany, pro panující počasí a nový optimizmus je ideálním Glühwein v množství větším než malém. V útulném, novém interiéru Naturcampingu se na přípravu ubytování v Alpenrot čeká velmi snadno a ochotně. Večer teplá sprcha a konzumace všech pochutin, které nám tak často chyběly na chatách. A nezávazný závazek: již nikdy více slova typu "mám všeho hodně, jenže dole v autě". Musíme se více snažit, bohatými zásobami se na chatě nepřízni počasí a dlouhé chvíli čelí snáze nežli kouskem okoralého chleba.
Čtvrteční časné odpoledne ve Ventu
P.S.: Děkuji všem trpělivým účastníkům za jejich sebeovládání a ochotu snášet s dobrou náladou nepříznivý vývoj letošní akce. Příjemným je zjištění, jaké morální rezervy jsou k dispozici v soudržné a činorodé skupině horských nadšenců.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce je závislý na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.