Weisseck  2711 m
Radstädter Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Na nejvyšší vrchol Radstädter Tauern, Weisseck, vede hřebenovka ze sedla Riedingscharte (2274m). Do sedla lze vystoupat dvěma značenými chodníky, a to buď z doliny Riedingtal, od soukromého horského ubytovacího hostince Königalm (1667m)
Téměř plné parkoviště pod Muritzenalm
a nebo od chaty Sticklerhütte (1752m, majetek OeAV Graz), ležící poblíž pramenů řeky Mur. Volba Sticklerhütte vychází pro členy OeAV jednoznačně výhodněji.
Klíčovou, pro některé i definitivní zastávkou při cestě na Sticklerhütte představuje rozcestí u neprovozovaného hostince Arsenhaus v Hintermuhru, místní části Rotgülden. Pod rozcestím, na dohled od informační budky, se nachází bezplatné parkoviště. Parkoviště Arsenhaus není příliš velké a jeho levostrannou část zabírá stanoviště pro místní Postbus. O sto metrů níže se však nabízí velká odstavná plocha, takže s parkováním zřejmě není problém ani v krásném počasí.
Zde se musíte rozhodnout jak dál:
První variantu - zanechat zde auto a absolvovat klopotný sedmikilometrový pěší přesun z parkoviště Arsenhaus až na chatu, který zabere přibližně 2,5 hodiny, dobrovolně zvolí jen důsledně šetrný návštěvník.
Pokud si rádi odpustíte 4 kilometry pochodu po horské asfaltové silnici, připravte si 5 Euro v mincích (2€, 1€, 50 centů) a pokračujte autem k informační budce. Mýtná samoobslužná závora vpravo vám za oněch 5€ vydá propustku až na parkoviště Muritzenalm. Odsud to máte k chatě Sticklerhütte necelé 3 kilometry po zpevněné silničce, což při převýšení 150m zvládnete za 60 minut.
Weisseck zoomem
O prázdninách můžete zvolit k "dobytí zápraží chaty" Tälerbus zur Sticklerhütte za 4€/osobu.
Příjezd: Sankt Michael im Lungau - Hemerach - Muhr - Hintermuhr - Gasthof Arsenhaus. Upozornění pro ty z vás, co přijíždíte přes Bruck an der Mur: Pozor v Sankt Michael im Lungau! Musíte podjet dálnici A10, omylem zvolený nájezd na ni vám připraví nemilé zklamání. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Sticklerhütte.
Výstup:
Zvolíte-li mýtnou cestu na parkoviště Muritzenalm, jde o pohodlnou vycházku s množstvím laviček a zajímavými lokalitami. Občas věnujte z praktických důvodů pozornost všudypřítomným kravám a jejich "stopám". Využijete-li laviček k letmému posezení, dorazíte k chatě přibližně za hodinu. První zahlédnutí chaty je zdánlivé a poněkud matoucí.
Po dvou letech zde,někteří již bez batohů
Stavitelé Sticklerhütte umístili do roklinky pod úrovní silničky a váš pohled sklouzne přes její sotva patrnou střechu na bílý dům, který stojí na vyvýšenině dvě stě metrů za chatou.
Chata poskytuje jen samé pohodlí, zvláště její dvoulůžkové pokoje. Sociální zázemí má výbornou úroveň, dočkat se však teplé vody není snadné. Místo kohoutků jsou umyvadla vybavena tlačítky, která po několika vteřinách zastavují vodu. Neustálé opakování stisku unaví. Voda je zde pitná. Matratzenlager disponuje 48 místy, Zimmerlager třemi dvoulůžkovými pokoji. Web chaty viz zde: Sticklerhütte. Vzhledem k tomu, že jde o snadno dosažitelný cíl výletníků a majitelů elektrokol, může být v pátek a v sobotu s ubytováním problém.
 
Doporučuji telefonickou rezervaci na čísle +43/6479/349. Elektrické osvětlení se z úsporných důvodů téměř všude ovládá časovými spínači, takže v noci pozor na náhlou ztrátu orientace. Nájemci chaty (majetek OeAV Graz) jsou Katharina Mayr a Andreas Macheiner z Hintermuhru. Na chatě jsou s nimi jejich dvě děti, Annika a Borisek, další dceru očekávají v prosinci.
Pohorky se odkládají v zadním traktu Gaststube, před vchodem do ubytovacích prostor na patře. Gaststube zde mají útulnou a vybavenou úhlednými kachlovými kamny. Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV (v roce 2016) 10€, v Zimmerlageru 13€. Vášnivý mobilní komunikant zde má smůlu, k dispozici není žádná mobilní síť, a to ani v blízkém okolí chaty. Telefonovat lze jen z pevné linky.
Sticklerhütte zezadu
Vlastní výstup na Weisseck začíná u rozcestníku nad chatou. Značka vede táhlým pravým obloukem travnatým svahem mezi pasoucími se kravami. V úrovni asi 2000m stojí malá chatka Reinkarhütte se zastřešenou verandou, příjemným posezením a vydatným zdrojem vody. Sedlo Riedingscharte (2274m) není nikterak půvabné, pleso Riedingsee také ne. Sedlo však poskytne výhledy na Ankogelgruppe a rovněž na Mosermandl a jeho efektní sousedy. Výstup do Riedingscharte zabere i s pauzou u Reinkarhütte asi 1h 30min. Ze sedla stoupá táhlý hřebenový hřbet s několika nevýraznými vápencovými předvrcholy. Za posledním předvrcholem se hřebenový terén mění v rozsáhlé plato, z nějž vyrůstá nevýrazná vrcholová mulda s křížem. Výstup od chaty trvá typicky 2,53 hodiny.
Vybavení:
Přístup na chatu nečiní problémy, túry v jejím okolí jsou sice vysokohorské, avšak chodecké. Horalovy výzbrojky zde k užitku nepřijdou.
Vrcholová pozitiva:
Weisseck, toť nejvyšší objekt v nabídce Radstädter Tauern. Nemá sice smělé tvary okolních štítů, rozhledy jsou ale za příznivého počasí excelentní. Vrchol má rozlehlý a oblý, vrtěti se zde jest zcela bez rizika. Pozor na ev. výskyt bouřek, bezpečný úkryt poskytne až Reinkarhütte, od níž vás dělí hodina sestupu.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
S modrým nebem nad hlavou vyjíždíme v neděli 28.srpna 2016 o půl sedmé a vezeme si rozporuplnou předpověď počasí, hezky má být jen dnes a ve středu. V deset hodin zastavujeme na Rastplatz Steinfeld u Wiener Neustadt. Stále jasno a docela horko.
 
O půl druhé si mincemi otevíráme závoru nad parkovištěm Arsenhaus a v 13:45 jsme na zaplněném parkovišti pod Muritzenalm. Nevadí, máme rezervaci noclehů. Nad Muritzenalm u mne a Ady zastavuje Tälerbus a nabízí svezení, které hrdinně odmítáme.
Lovecká Reinkarhütte
Hana s Vojtou, jdoucí za námi, měli více rozumu a svěřili dopravci své batohy. Pobyt na Sticklerhütte zahajujeme konzumací Radlera, prověrkou lehátek a letmou vzpomínkou na tři deštivé dny zde před dvěma lety. Letos máme k dispozici jen Matratzenlager, takže při vybalování vzniká typické nepřehledno. Naštěstí nás obklopuje plno volných matrací. Následuje podvečerní vycházka proti proudu Muru a hraní karet.
Ráno vstáváme netradičně brzy, moje meteo totiž nabízí bouřky po 11.hodině. V sedm zahajujeme výstup v nádherném ránu a prodíráme se mezi kravami zelenými trávníky až k maličké Reinkarhütte. Jde o neobyčejně půvabné a milé místo, nechce se odsud. Riedingscharte dosahujeme o půl deváté. Dojem kazí hřebenové bariéry z ostnatého drátu, které zabraňují ovcím v sestupu do opačné doliny. Sedlo rozhodně k posezení neláká, takže pokračujeme monotónním stoupajícím hřebenem s krátkými výšvihy až k překvapivě rozlehlému předvrcholovému platu, z nějž snadno vystupujeme ke kříži. Weisseck dosažen 29.srpna 2016 v 9:50. Funkci laviček zde zastávají břevna starého vrcholového kříže. Slunce nám příliš nepřeje, oblačnost není souvislá, takže výhledy jsou k dispozici a pocit chladu se nedostavuje. V jedenáct opouštíme vrchol, pět minut po poledni přicházíme k Reinkarhütte, kde na nás čeká Vojta. Po půlhodince se zvedáme, mraky totiž signalizují možnost deště, a o čtvrt na dvě již někteří z nás obsazují lehátka před chatou. Nuž, byla to úspěšná a přívětivá záležitost. Sice ryze chodecká, krajinářovo oko však s radostí spočinulo na zeleni travnatých svahů i běli vápencových partií hřebene.
Deštivý večer trávíme, jako vždy, hraním karet. Ada přechází k vedlejšímu stolu a zkoumá, co za kořaličku to náš soused s potěšením konzumuje. Krátce noří nos do jeho štamprle s růžovým šnapsem a už popíjíme tentýž lahodný nápoj neznámého názvu. Rozhodujeme se zkrátit pobyt na Sticklerhütte o jeden den, přesunout se zítra do sousední doliny Riedingtal a vystoupit na Franz Fischer Hütte.
Weisseck - vrcholová samospoušť
V úterý ráno vyrovnáváme s chatařem Andreasem účet a po osmé zahajujeme přesun. V tuto chvíli dochází ke generačnímu dělení v poměru 1 : 3. Mladý sportovec Ada si k dosažení Franz Fischer Hütte vybírá namáhavou a dlouhou cestu přes Riedingscharte, Königalm a Haselloch, my ostatní sestupujeme k autu. Zastavuje nás lávka nad kostelíkem v Muritzenalm a Vojtův dobrý nápad uvařit si zde kávičku. Na parkovišti přebalujeme batohy na další dny a jedeme sehnat čerstvé pečivo. Nalezena Billa na předměstí Sankt Michael im Lungau. Přes Zederhaus a Wald přijíždíme k ústí doliny Riedingtal. Obsluha nám otevírá za 8 Euro mýtnou závoru. Další závora nás zastavuje chvíli před polednem u hráze jezera Schlierersee. Jen tak tak stihneme odjezd Tälerbusu (jízdné máme v ceně mýta) v pravé poledne. Po dvou kilometrech vystupujeme u odbočení na Franz Fischer Hütte. Čeká nás 500 výškových metrů. Slunce má sílu, stín je vzácností. Na dohled od chaty, nad stavením Obere Esslalm chvíli odpočíváme. A hle, shora nám běží naproti Ada, který dorazil na Franz Fischer Hütte přes "hory a doly" a úspěšně projednal s personálem chaty náš o den dřívější příchod. Díky Ado! Před druhou hodinou už popíjíme Radlera na terase Franz Fischer Hütte.