Winnebacher Weisskogel  3182 m
Stubaier Alpen / Sellrainer Berge    Rakousko
Jak na to:
Optimální základnou pro výstup je chata Winnebachseehütte (2362 mnm, majetek DAV Hof).
Doris Grüner - Alpenrot
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Kemp je příjemně levný, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Jinou, sice dražší, avšak při deštivém počasí pohodlnější možností je použít některý levný Ferienwohnung v Längenfeldu a blízkém okolí z nabídky ubytování - šance je především po prázdninové sezóně. Námi byl použit Alpenrot, Huben 196, s kapacitou 3 x 2 osoby + 1 přistýlka. Velmi dobrá úroveň za přijatelnou cenu. Majitelka, Doris Grüner, reaguje vstřícně i na neohlášený příjezd. Základní orientace v místopisu viz: KOMPASS 83 - Stubaier Alpen,  KOMPASS 43 - Ötztaler Alpen nebo turistická mapa Rakouska centrovaná na Längenfeld.
Lokální předpověď počasí pro Längenfeld. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
K dosažení chaty Winnebachseehütte je nutno vydat se z centra
Parkování pod Winnebachem
Längenfeldu zajímavou silnicí se soustavou nespočetných vratných zatáček - každá má své jméno - na betonových nosnících a nabrat potřebných téměř 500 výškových metrů do Griesu im Sulztal. Je s podivem, že silnice není placená. Na konci Griesu, u vstupu do frekventované doliny Sulztal, je velké neplacené parkoviště. Výhodné však je vyjet vlevo vzhůru do kopce a zaparkovat nalevo od poslední zatáčky před místem zvaným Winnebach. Toto parkoviště má však malou kapacitu a může být plné. Ve Winnebachu samotném parkování není možné. Průchod winnebašskou zástavbou až k nástupu do ústí doliny potoka Winnebach usnadňují směrovky s názvem chaty. Značená cesta vás rychle vyvede vysoko nad hranici lesa a nad hlučný potok na dně doliny. Přístup k chatě je poněkud zvláštní, do poslední chvíle se zdá, že žádný. Chodník vede stále kolmo k hluboké rokli a vysokému skalnímu prahu za roklí. Chata je však vlevo "za rohem" a pohodlně přístupná. Cesta z Griesu trvá 2 hodiny. Winnebachseehütte je význačná tím, že jako základna nabízí ve svém okolí mnoho celodenních túr na vrcholy kolem 3200 mnm. Chata je pěkně zrenovovaná, nájemce i obsluha příjemní. Chata je malá, 27 míst v Matrazenlageru, je tedy nutná rezervace na e-mailové adrese "winnebachseehuette@aon.at" nebo "gaesteh_elisabeth@aon.at". Cena je 15Euro/noc. Výstupová cesta míjí zleva chatu, pleso za ní a v zápětí i levou odbočku do Zwieselbachjochu. Zatím slušný chodník Winnebachkarem nabírá výšku rozumně až k závěru karu. Zde vás vydá na pospas nepříjemným zlomiskům s mírnými ztrátami výšky. Až poslední metry do sedla
V sedle Winnebachjoch
Winnebachjoch (2782mnm) jsou kompaktní. Zde je nutno vybrat si ze tří možností pokračování výstupu. První je skalní lezení jihovýchodním hřebenem přímo ze sedla, údajně obtížnosti I.UIAA - neověřeno. Další dvě možnosti mají společný první úsek, který vás zavede kousek za sedlo a pak strmým, místy velmi nepříjemným, vysokým suťovým prahem na spodní okraj rozsáhlého sněhového kotle W.Weisskogelu. Zde následuje další volba. Nabízí se pokračování suťovým hřbetem, který výše přechází ve skalní žebro, ohraničující zleva sněhový kotel a vrůstající do vrcholového bloku; obtížnost vizuálně odhadnuta na I.UIAA. Snažší a zajímavější však je přejít co nejvýše ze suťového hřbetu do sněhového kotle, stoupat jeho spádnicí a nevzdalovat se příliš od levého skalního žebra. Sklon výstupového sněhového svahu postupně narůstá až ke 40°, má však zcela bezpečný dojezd. Kotel je shora ohraničen skalami, je třeba mířit do výrazného zářezu v nich. Zde je možno odložit batoh a krátkým, vlevo vedoucím, místy zajištěným žlábkem a skalkami vystoupat na vrcholovou návěj a po ní snadno několik metrů k vrcholovému kříži. Výstup z Winnebachseehütte na vrchol trvá typicky 3 1/2 hodiny.
Vybavení:
Mačky a cepín v závislosti na stavu sněhu ve výstupovém kotli, tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem.
Vrcholová pozitiva:
Winnebacher Weisskogel se svým kotlem je vyhledáván především skialpinisty. Pro nás ostatní jde o vynikající horský objekt pro aklimatizační výstup - vrchol výrazně přesahuje 3000mnm, výstupový kotel se strmým sněhem připomene každému práci na zasněženém ledovcovém svahu, průstup prahem kotle procvičí čtení terénu, chata Winnebachseehütte má polohu vhodnou pro aklimatizační nocování. Za příznivého stavu viditelnosti výborné výhledové místo, zejména na blízký Breiter Grieskogel a jeho malý ledovec Grieskogelferner.
Jak to bylo:
Sobotní podvečerní příjezd do Längenfeldu zakončen objížděním předem vybraných adres, poskytujících Ferienwohnung za přijatelnou cenu. Důvodem nepoužití osvědčeného Naturcampingu v Hubenu je očekávaný déšť a představa celotýdenního skladování mokrých stanů. Petrem obratně dojednáno příjemné ubytování u Doris Grüner v Hubenu, a to na sobotu, úterý a pátek, s možností celotýdenního uložení zavazadel nepotřebných k plánovaným výstupům - majitelkou účtovány jen využité noclehy. V neděli ráno absolvován z loňska nám již důvěrně známý přesun na Winnebachseehütte. Chvílemi sice prší, počasí však není beznadějné. V 9:45 jsme na chatě. Nájemci, Michael a Nina Riml, jsou přítomni včetně svých malých dvojčat. Mailová rezervace noclehů funguje, odkládáme tedy věci nepotřebné k výstupu a v 10:30 vyrážíme kolem plesa k sedlu Winnebachjoch. Zde čekání v chladném větru a šeru na opozdilé.
Winnebacher Weisskogel
Pak vzhůru na sever vysokým a trochu spletitým prahem kotle W.Weisskogelu. Po dosažení spodní části skalního žebra, ohraničujícího zleva sněhový kotel, se ukazuje, že strmé skalky i žlábky jsou pokryty nepříjemným mokrým sněhem. Takže následuje traverz do kotle a dlouhý, strmý, namáhavý, avšak zábavný výstup spádnicí kotle. Sníh je měkký a těžký, orientaci znesnadňuje mlha s dohledností mezi 10 a 20 metry. Prvovýstup v neznámém terénu a šedobílé tmě je orientačním hlavolamem, hodným bystrozrakého. Kupodivu dlouhodobá příprava nad fotografiemi této lokality, dostupnými na webu, a spolupráce s Adamem a jeho výškovými údaji z GPSky přináší ovoce v podobě absolutní trefy. Jsme v úzkém, vysněženém sedélku pod vrcholovým blokem a nad sebou máme poslední metry snadného lezení žlábkem a skalkami. Tento úsek je vybaven nerezovými pomůckami, jejich použití však není nutné. Stále není vidět vrcholový kříž, jsme zde správně? Naštěstí ano, vrchol s křížem je vysunut na západ a je skryt vrcholovou návějí. Je neděle 3.9.2006, 15 hodin, výhledy nulové, radost z orientačního úspěchu však velká. Bylo to na doraz, ve tři odpoledne jsem měl v úmyslu obrátit se k návratu i bez vrcholu. Šlo to poněkud zvolna, 4 1/2 hodiny od Winnebachseehütte je na tento vrchol trochu moc. Je však třeba vzít v potaz, že naším výchozím místem nebyla chata, ale Gries se svými 1650mnm, takže máme za sebou převýšení kolem 1500m. Sestup strmým sněhem je již snadnou a rychlou záležitostí, úsek Winnebachjoch - Winnebachseehütte se v šedivém počasí poněkud vleče. Teplo v chatě je příjemnou odměnou za celodenní píli.
P.S.: Děkuji všem zúčastněným za jejich trpělivost a důvěru.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce je závislý na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.