Wildspitze  3772 m
Ötztaler Alpen / Weisskamm    Rakousko
Kudy tam:
Nejsnažší variantu výstupu nabízí chata Breslauer Hütte (2844 mnm, majetek DAV Breslau - Stuttgart).
Srdce Naturcampingu v Hubenu
Pro pobyt v dolině polohou a výbornou úrovní vyniká kemp Naturcamping v Hubenu (1200 mnm). Příjezd: Linz - Salzburg - Innsbruck, dále směr Imst a po 45km odbočit do Ötztalu. Příjemně levný kemp, majitelé vlídní, perfektní sociální zázemí, celou noc přístupná společenská místnost. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Breslauer Hütte.
Výstup:
Dosažení Breslauer Hütte výrazně usnadní a urychlí dvousedačková lanovka z Ventu (1900mnm),
Pravé poledne na Breslauer Hütte.
Schyluje se k pozdnímu výstupu
která končí v místě zvaném Stablein (2365 mnm). Odsud zbývá k chatě necelých 500 výškových metrů a 1 1/4hod snadné chůze. Lanovka jezdí od 8hod do 17hod 30min a obousměrná jízdenka s dlouhodobou platností stojí 8,80 Euro, batoh máte vedle sebe zdarma. Nezapomeňte na teplé oblečení, ráno se lanovka nachází dlouho ve stínu. Breslauer Hütte má vlevo v přízemí, přímo proti recepci, velkou a čistou sušárnu, takže budete-li pokračovat ve výstupu ještě tentýž den, odložte si zde vše, co není nutné k výstupu. Od chaty máte na vrchol ještě 950 výškových metrů a značnou vzdálenost. Z terasy chaty jděte severozápadně mírným stoupáním do doliny Mitterkar. Brzy minete malé zelené pleso, do kterého budete o více než 3 hodiny později shlížet z jižního vrcholu, který máte v tuto chvíli vpravo, vysoko nad hlavou. Cesta dolinou vede ve stylu "libovolně vzhůru" - je chozeno všude, vybírejte tu nejpohodlnější. Ve dvou třetinách cesty dolinou musíte zleva obejít skalní práh s malým vodopádem. Nad prahem se dostanete na "neviditelný" ledovec Mitterkarferner, jehož zbytky jsou ukryty pod kamením dna doliny. Ale je tam, stačí se podívat pod kámen. Závěr doliny vás nasměruje kolmo vpravo. Zde si nasaďte mačky. Není-li mlha, jděte na oči a směřujte přímo k strmému sněhovému, místy ledovému svahu ve tvaru širokého V. Tento svah vrcholí v nízké, snadno překročitelné skalní partii hřebene Weisskamm, vpravo od sedla Mitterkarjoch.
Praktická poznámka: Pokud panuje výrazně špatná viditelnost a není k dispozici výrazná stopa, raději nepokračujte, na Taschachferneru asi zabloudíte!
Vpravo od žlabu sedla Mitterkarjoch je
tato "sjezdovka" - klíčové místo
V začátku stoupání sněhového svahu se vlevo objeví úzký strmý žlab, vedoucí přímo do sedla Mitterkarjoch. Pokud je vyplněn dostatkem soudržného sněhu, zvolte jej k výstupu. Je-li však jeho spodní část beze sněhu, snažte se udělat slušnou stopu výše zmíněným sněhovým svahem. Žlab do sedla Mitterkarjoch má totiž ve své střední části přerušení kolmým, rozlámaným stupněm, který musíte při nedostatku sněhu překonat pravou stěnkou - asi desetimetrovým úsekem strmých, málo členitých ploten. Nad stěnkou jsou ve skále osazeny chytré jistící prvky, do nichž lze snadno a bezpečně založit lano i bez použití karabin. Takže, máte-li mezi sebou alespoň trochu znalého lezce, dostane vás přes toto místo nahoru i dolů. Po dosažení sedla Mitterkarjoch, nebo hřebene v jeho blízkosti, musíte sestoupit, a to nejraději pravým traverzem, na rozsáhlý ledovec Taschachferner. Pozor na několik okrajových trhlin, orientovaných souběžně s právě překonaným hřebenem. Na ledovci se schází vaše stopa se stopou z pitztalské strany. Taschachferner je opravdu obrovský ledovec, míříte-li však na jižní vrchol, absolvujete jen jeho
 
okrajovou jižní část. Nepříjemnou námahu vám připraví oblý ledový práh, který se příčně zvedá mezi 3500 a 3600 mnm. Po jeho absolvování již snadno dosáhnete mírným svahem rovněž mírný vrcholový hřeben. Není-li psí počasí, nebo nemáte-li v úmyslu přecházet na severní vrchol, vyplatí se odložit batoh a vystoupit na jižní vrchol Wildspitze zcela nalehko. V závěru výstupu vás čeká krátký a snadný skalní úsek. V závislosti na vaší výkonnosti, počasí a stavu terénu máte za sebou 34 hodiny cesty z Breslauer Hütte.
Severní a jižní vrchol Wildspitze
z prahu Taschachferneru
Horší-li se výrazně počasí, neotálejte s návratem, v mlze a sněžení může být problém nalézt klíčové místo sestupu - úzký Mitterkarjoch. Za špatné viditelnosti a bez zřetelné stopy se během návratu horní částí Mitterkaru držte středu doliny a hlídejte si skalní práh, který jste cestou vzhůru zleva obcházeli, pro nepozorné může být nebezpečný. Pod prahem směřujte stále mírně vlevo tak, aby zelené pleso v závěru sestupu bylo po vaší pravé ruce. Nocleh v Matratzenlageru Breslauer Hütte stojí 14 Euro (rok 2005). Voda k dispozici zdarma v libovolném množství, kohoutky jsou však nízko nad umyvadlem, takže přímé naplnění PET láhve není možné.
Vybavení:
Sedací úvazek s karabinou, 9mm lano, mačky, cepín; přilba není nezbytná - ta závisí na vašich zvyklostech. Nezapomenout dobré tmavé brýle a krém s velkým ochranným faktorem, nemáte-li dlouhé vlasy, natřít krémem i uši. Nutno ošetřit krémem rty a spodní část nosu, slunce pálí ze všech stran, a to i zespodu. Doporučuji slaňovací osmu pro sestup z Mitterkarjochu.
Vrcholová pozitiva:
Místo impozantní svou výškou i tvarem. Pokud alespoň trochu přeje počasí, vidíte přímo na jihu vznosný bílý Similaun (3606 mnm), vlevo od něj výrazný vrchol Hintere Schwärze (3624 mnm). Na jihozápadě, 15 km od vás, se nachází masivní a rozložitý Weisskugel - Palla Bianca (3738mnm), dále vpravo ještě Fluchtkogel, Hochvernagtspitze a věčně bílá Weissseespitze. Nejbližší soused, tmavý Hinterer Brochkogel (3628mnm), máte téměř 150 metrů pod sebou. Za dobré viditelnosti jde o ideální pozorovatelnu blízkých Stubaiských Alp. Zaujme letecký pohled na zelené pleso, které jste míjeli v začátku výstupu.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností. U popisu každé ledovcové túry mějte na paměti, že aktuální stav trhlin ledovce se může v průběhu jediné sezóny zásadním způsobem měnit. Stav povrchu ledovce závisí na výšce a kvalitě sněhové pokrývky, teploty nad 0°C rychle a výrazně degradují nosnost sněhových mostů.
Jak to bylo: ✔
Po sobotním příjezdu do Naturcampingu v neděli ráno všeobecné zaspání. Spěšný přejezd do Ventu, lanovkou na Stablein a výstup na Breslauer Hütte. Zde odloženy položky nepotřebné k výstupu a pauza. Panují výborné meteorologické podmínky. Kdoví jak bude zítra (bylo krásně celý týden), takže v poledne nekompromisně vyrážíme. Přechod Weisskammu na Taschachferner veden širokým, strmým, místy ledovým svahem vpravo od žlabu sedla Mitterkarjoch. Wildspitze dosažena v neděli 4.9.2005. V důsledku pozdního příchodu na Breslauer Hütte až v 16 hodin, naštěstí v převážně dobrém počasí, viditelnost asi 30km. O zpestření se nám postaral aviatik kroužící nad námi.
Jižní vrchol Wildspitze, sestupující Vojta a kroužící letadlo
Jižní vrchol Wildspitze, sestupující Vojta a kroužící letadlo
Přechod ledovce Taschachferner v prahu namáhavý, avšak bezpečný. Lano intenzivně použito na strmých skalních plotnách v sestupu z Mitterkarjochu - v pěti lidech poněkud zdlouhavá operace; zde nás zastihlo přechodné zhoršení počasí se sněhovým krupobitím. Návrat na Breslauer Hütte těsně před setměním. Krásná velehorská záležitost. Klíčovým bylo obousměrné bezpečné překonání Weisskammu. Pro případného hrdinu, postrádajícího znalost chůze v mačkách na strmém sněhu a ledu + práce s cepínem + základů skalního lezení a jištění, jde o túru na štěstí.
Jižní vrchol Wildspitze, sestupující Vojta a kroužící letadlo
zavřít foto