Edelrautehütte  1725 m
Rottenmanner Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Chata Edelrautehütte (1725m, nájemci Doris & Bernd Huber, OeAV) je snadno přístupná ze silničního sedla Hohentauern.
Edelrautehütte a její terasa
Pěší přístup k chatě zabere 1,5 hodiny. Za 6€ však můžete použít mýtnou horskou silnici a dojet na neplacené parkoviště 10 minut od chaty. Nejrychlejší příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Trieben - Hohentauern. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Edelrautehütte.
Výstup:
Stoupání na chatu nevyžaduje žádné úsilí, ba ani trpělivost.
Matratzenlager No.1, útulný a pohodlný!
Přepadne-li návštěvníka během desetiminutového výstupu z parkoviště na chatu žízeň či hlad, může se osvěžit po pěti minutách chůze v Jausenstation Scheibel-Alm. Ke vstupu do Edelrautehütte zvolte levé betonové schodiště s nadstřešením, pravé kovové schodiště používá personál chaty. Vstupte bez přezouvání do Gaststube za účelem projednání noclehů s chatařkou Doris. Sleva ubytovací taxy pro držitele karty OeAV zde sice není obvyklých cca 50%, nýbrž jen 7€, přesto i tak pořídíte ubytování za cenu nižší než v soukromých penzionech. Matratzenlager Edelrautehütte pojme 50 zájemců, Zimmerlager 30, což za dobrého počasí v pátek
Gr.Scheibelsee: krmení ryb
a v sobotu rozhodně nemusí stačit. Extrémně snadná dosažitelnost, chatová terasa a kvalitní kuchyně láká i návštěvníky bez zájmu o vysokohorské aktivity, avšak se zájmem o přespání, procházky kolem jezer Scheibelsee, případně o nenáročný výstup na blízký Hauseck. Telefonickou rezervaci doporučuji. Žádejte si k telefonu Frau Doris, ostatní personál chaty není příliš komunikativní. Noc v Matratzenlager stojí člena OeAV 15€, v Zimmer 25€ (rok 2019). Pokoje v kategorii Zimmerlager jsou vybaveny umyvadlem se studenou i teplou vodou a elektrickou zásuvkou. Pokoje v kategorii Matratzenlager jsou světlé a překvapivě prostorné. Mají dostatek místa na odložení osobních věcí i zásob. A elektrickou zásuvku. Prostřednictvím zakoupeného žetonu v ceně 1,5€ máte k dispozici sprchu po dobu 4 minut. Drobným nedostatkem chaty se jeví malá kapacita WC. Mobilní signál postačuje k odesílání SMS, přenos datových souborů vázne. Chata má uspokojivé noční osvětlení, čelovka není nutná.
Vybavení:
Co nejvíce pochutin v batohu k eventuálnímu zpříjemnění čekání na konec nepřízně počasí.
Grosser Scheibelsee a rybářská pramice
Chatová pozitiva:
Edelrautehütte představuje ideální východisko na nejvyšší vrchol Rottenmanner Tauern, Grosser Bösenstein  2448m, dále na Kleiner Bösenstein, Grosser Hengst, Hauseck, Dreistecken, Sonntagkarspitze. Popis výstupu z r.2018 na Gr.Bösenstein se sestupem k Edelrautehütte hřebenovkou Langmannweg přes Kleiner Bösenstein (2395m) a Grosser Hengst (2159m) najdete zde. Horal si rozhodně přijde na své! Procházka k blízkému jezeru Grosser Scheibelsee potěší každého příznivce horských ples. Kolem celého jezera vede upravený chodník.
 
K Edelrautehütte lze dojet autem téměř "na zápraží". Nabízí tedy ideální útulek pro případ nepříznivé předpovědi počasí. Na chatě se dá vyčkávat na alespoň přechodná období bez deště a okamžitě vyrazit vzhůru. Mokrý terén tady nepřináší nebezpečí,
Pokus o Dreistecken - bod obratu
kromě hřebenovky Dreisteckengrat jsou všechny výstupy chodecké a krystalická břidlice Rottenmanner Tauern, na rozdíl od vápence blízkých Ennstaler Alpen a Haller Mauern, v mokru neklouže. Chata má jedno drobné negativum, personál nezná pojem Teewasser. Vyplatí se tedy přinést si plynový vařič a vodu si ohřívat ve vlastní režii. Jde to rychle, k dispozici máte horkou vodu v umývárně.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Plán našeho letošního horského týdne "září 2019" měl svůj prvopočátek ve vápencovém Klettersteigu Hexensteig (obtížnosti B/C) na Hexenturm(2170 m) v masivu Haller Mauern. Předpovědí počasí vzal zasvé, web weather.com slibuje neděli s podvečerními bouřkami a pondělní přechod studené fronty s trvalým deštěm a sněhovými přeháňkami kolem 2000mnm. Mokrý vápenec a ferratový hromosvod, toť riziko, které nelze akceptovat. Hanka tedy obětavě telefonicky ruší objednávku noclehů na chatě Admonter Haus a zajišťuje u Frau Doris čtyři místa v Matratzenlager Edelrautehütte. Vyjíždíme v neděli 1.září 2019, až před devátou. Čeká nás jízda jen necelých 450km a pěší výstup pouhých 10 minut. A známé prostředí. Tuto chatu jsme použili úspěšně a rádi už v loňském roce. V Mikulově pořizujeme rakouskou dálniční známku, v místním Lidlu nakupujeme chleba, plechovkové pivo a jiné "nezbytné" položky. V 15:25 parkujeme
Hauseck 1982m v mlze a dešti
pod Edelrautehütte. Máme dvojnásobné štěstí. Dnes nezmokneme, meteorology slibované odpolední bouřky a lijáky se nedostavily. A trvale zvednutá mýtná závora přináší úsporu 6€. Chatařka Doris nám přiděluje prostorný Matratzenlager No.1 pro 18 osob. Jsme v něm zcela sami, na rozložení zásob a výstroje máme místa mnohem více než v Zimmerlager. Pozdní odpoledne věnujeme procházce kolem Grosser Scheibelsee a krmení ryb. Jezero se hemží siveny, pstruhy duhovými a potočními.
 
Pozn.: Jednodenní povolenka k lovu na Gr.Scheibelsee, a to včetně zapůjčení udice stojí 30€, lov na Kl.Scheibelsee přijde na polovinu.
Ráno, 2.září, máme jistotu, že očekávaná studená fronta opravdu přišla. Po deváté, v mlze, vyrážíme na Dreistecken(2382m). Za Kl.Scheibelsee chodník 944a výrazně klesá nepříjemným terénem. Ztráty výšky neberou konce a začíná pršet. Za těchto okolností dochází ve všeobecné shodě k rozhodnutí, že, tak jako loni, ani letos nepodstoupíme téměř čtyřhodinovou dřinu výstupu na vrchol Dreistecken. Vracíme se k rozcestí nabízejícímu čtyřicet minut stoupání na Hauseck(1982m).
Hřeben Langmannweg, vpravo Hauseck
Vytrvalý déšť urychluje naše kroky. Po 30ti minutách, 2.září 2019, v 10:35, stojíme u vrcholového kříže. Na rozdíl od loňského roku poskytuje vyhlídkový Hauseck prakticky nulovou dohlednost. Naše zdánlivé hrdinství výstupu v nečasu bere zasvé s příchodem rodinky s malými dětmi v gumáčkách. K sestupu volíme cestu 946 se zastávkou na lavičce u Gr.Scheibelsee. Všude kolem zrají borůvky a roste záplava suchohřibů. Kolem jedné jsme zpátky na chatě. Čeká nás dlouhé zahálčivé odpoledne a večer. V úterý ráno platíme účet a balíme se k přesunu na Rottenmanner Hütte. Před námi jsou minimálně tři dny hezkého počasí, tak nám snad štěstí dopřeje zajímavé horské objekty. V 9:45 odjíždíme z parkoviště Edelrautehütte. V Bille Trieben doplňujeme potraviny, já nakupuji červený likér Rossbacher. V jednom z mnoha místních servisů nám diagnostikují nedostatek chladící kapaliny. Po drobném bloudění v místní části Rottenmannu jménem Burgtor Siedlung přijíždíme ve 13 hodin strmou horskou cestou Ing.Franz Jaindl Weg na parkoviště u dolní stanice nákladní lanovky Rottenmanner Hütte.