Edelrautehütte  1725 m
Rottenmanner Tauern    Rakousko
Kudy tam:
Chata Edelrautehütte (1725m, nájemci Doris & Bernd Huber, OeAV) je snadno přístupná ze silničního sedla Hohentauern.
Edelrautehütte a její terasa
Pěší přístup k chatě zabere minimálně 1,5 hodiny. Za 6€ však můžete použít mýtnou horskou silnici a dojet na neplacené parkoviště 10 minut od chaty. Nejrychlejší příjezd z Moravy: Mikulov - Wien - Wiener Neustadt - Mürzzuschlag - Bruck an der Mur - Leoben - St. Michael in der Obersteiermark - Trieben - Hohentauern.
Základní orientace viz turistická mapa Rakouska centrovaná na Hohentauern. Lokální předpověď počasí pro Hohentauern. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Matratzenlager No.1, útulný a pohodlný!
Výstup:
Stoupání na chatu nevyžaduje žádné úsilí, ba ani trpělivost. Přepadne-li návštěvníka během desetiminutového výstupu z parkoviště na chatu žízeň či hlad, může se osvěžit po pěti minutách chůze v Jausenstation Scheibel-Alm. Ke vstupu do Edelrautehütte zvolte levé betonové schodiště s nadstřešením, pravé kovové schodiště používá personál chaty. Vstupte bez přezouvání do Gaststube za účelem projednání noclehů s chatařkou Doris. Sleva ubytovací taxy pro držitele karty OeAV zde sice není obvyklých cca 50%, nýbrž jen 7€, přesto i tak pořídíte ubytování za cenu nižší než v soukromých penzionech. Matratzenlager Edelrautehütte pojme 50 zájemců, Zimmerlager 30, což za dobrého počasí v pátek
Gr.Scheibelsee: krmení ryb
a v sobotu rozhodně nemusí stačit. Extrémně snadná dosažitelnost, chatová terasa a kvalitní kuchyně láká i návštěvníky bez zájmu o vysokohorské aktivity, avšak se zájmem o přespání, procházky kolem jezer Scheibelsee, případně o nenáročný výstup na blízký Hauseck. Telefonická rezervace je tedy vhodná. Žádejte si k telefonu Frau Doris, ostatní personál chaty není příliš komunikativní. Noc v Matratzenlager stojí člena OeAV 15€, v Zimmer 25€. Pokoje v kategorii Zimmerlager jsou vybaveny umyvadlem se studenou i teplou vodou a elektrickou zásuvkou. Pokoje v kategorii Matratzenlager jsou světlé a překvapivě prostorné. Mají dostatek místa na odložení osobních věcí i zásob. A elektrickou zásuvku. Prostřednictvím zakoupeného žetonu v ceně 1,5€ máte k dispozici sprchu po dobu 4 minut. Drobným nedostatkem chaty se jeví malá kapacita WC. Kdo si ráno přivstane na túru, má po starostech, zdejší běžní hosté vstávají až ke snídani. Mobilní signál je vyhovující pro odesílání SMS, přenos datových souborů vázne. Chata má uspokojivé noční osvětlení, čelovka není nutná.
 
Vybavení:
Co nejvíce pochutin v batohu k eventuálnímu zpříjemnění čekání na konec nepřízně počasí.
Grosser Scheibelsee a rybářská pramice
Chatová pozitiva:
Edelrautehütte je ideálním východiskem na nejvyšší vrchol Rottenmanner Tauern, Grosser Bösenstein  2448m, dále na Kleiner Bösenstein, Grosser Hengst, Hauseck, Dreistecken, Sonntagkarspitze. Popis výstupu z r.2018 na Gr.Bösenstein se sestupem k Edelrautehütte hřebenovkou Langmannweg přes Kleiner Bösenstein (2395m) a Grosser Hengst (2159m) najdete zde. Horomil si rozhodně přijde na své! Procházka k blízkému jezeru Grosser Scheibelsee potěší každého příznivce horských ples. Kolem celého jezera vede upravený chodník.
K Edelrautehütte lze dojet autem téměř "na zápraží". Nabízí tedy ideální útulek pro případ nepříznivé předpovědi počasí. Na chatě se dá vyčkávat na alespoň přechodná období bez deště a okamžitě vyrazit vzhůru. Mokrý terén tady nepřináší nebezpečí,
Pokus o Dreistecken - bod obratu
kromě hřebenovky Dreisteckengrat jsou všechny výstupy chodecké a krystalická břidlice Rottenmanner Tauern, na rozdíl od vápence blízkých Ennstaler Alpen a Haller Mauern, v mokru neklouže. Chata má jedno drobné negativum, personál nezná pojem Teewasser. Vyplatí se tedy přinést si plynový vařič a vodu si ohřívat ve vlastní režii. Jde to rychle, k dispozici je teplá voda v umývárně.
Jak to bylo:
Plán našeho letošního horského týdne "září 2019" měl svůj prvopočátek ve vápencovém Klettersteigu Hexensteig (obtížnosti B/C) na Hexenturm(2170 m) v masivu Haller Mauern. Předpovědí počasí vzal zasvé, web weather.com slibuje neděli s podvečerními bouřkami a pondělní přechod studené fronty s trvalým deštěm a sněhovými přeháňkami kolem 2000mnm. Mokrý vápenec a ferratový hromosvod, toť riziko, které nelze akceptovat. Hanka tedy obětavě telefonicky ruší objednávku noclehů na chatě Admonter Haus a zajišťuje u Frau Doris čtyři místa v Matratzenlager Edelrautehütte. Vyjíždíme v neděli 1.září 2019, až před devátou. Čeká nás jízda jen necelých 450km a pěší výstup pouhých 10 minut. A známé prostředí. Tuto chatu jsme použili úspěšně a rádi už v loňském roce. V Mikulově pořizujeme rakouskou dálniční známku, v místním Lidlu nakupujeme chleba, plechovkové pivo a jiné "nezbytné" položky. V 15:25 parkujeme
Hauseck 1982m v mlze a dešti
pod Edelrautehütte. Máme dvojnásobné štěstí. Dnes nezmokneme, meteorology slibované odpolední bouřky a lijáky se nedostavily. A trvale zvednutá mýtná závora přináší úsporu 6€. Chatařka Doris nám přiděluje prostorný Matratzenlager No.1 pro 18 osob. Jsme v něm zcela sami, na rozložení zásob a výstroje máme místa mnohem více než v Zimmerlager. Pozdní odpoledne věnujeme procházce kolem Grosser Scheibelsee a krmení ryb. Jezero je zarybněno siveny, pstruhy duhovými a potočními.
 
Pozn.: Jednodenní povolenka k lovu na Gr.Scheibelsee, a to včetně zapůjčení udice stojí 30€, lov na Kl.Scheibelsee přijde na polovinu.
Ráno 2.září máme jistotu, že očekávaná studená fronta opravdu přišla. Po deváté, v mlze, vyrážíme na Dreistecken(2382m). Za Kl.Scheibelsee chodník 944a výrazně klesá nepříjemným terénem. Ztráty výšky neberou konce a začíná vytrvale pršet. Za těchto okolností dochází ve všeobecné shodě k rozhodnutí, že, tak jako loni, ani letos nepodstoupíme téměř čtyřhodinovou dřinu výstupu na vrchol Dreistecken. Vracíme se k rozcestí nabízejícímu čtyřicet minut stoupání na Hauseck(1982m).
Hřeben Langmannweg, vpravo Hauseck
Vytrvalý déšť urychluje naše kroky. Po 30ti minutách, 2.září 2019, v 10:35, stojíme u vrcholového kříže. Na rozdíl od loňského roku poskytuje vyhlídkový Hauseck prakticky nulovou dohlednost. Naše zdánlivé hrdinství výstupu v nečasu bere zasvé s příchodem rodinky s malými dětmi v gumáčkách. K sestupu volíme cestu 946 se zastávkou na lavičce u Gr.Scheibelsee. Všude kolem zrají borůvky a roste záplava suchohřibů. Kolem jedné jsme zpátky na chatě. Čeká nás dlouhé zahálčivé odpoledne a večer. V úterý ráno platíme účet a balíme se k přesunu na Rottenmanner Hütte. Před námi jsou minimálně tři dny hezkého počasí, tak nám snad štěstí dopřeje zajímavé horské objekty. V 9:45 odjíždíme z parkoviště Edelrautehütte. V Bille Trieben doplňujeme potraviny, já nakupuji červený likér Rossbacher. V jednom z mnoha místních servisů je diagnostikován nedostatek chladící kapaliny. Po drobném bloudění v místní části Rottenmannu jménem Burgtor Siedlung přijíždíme ve 13 hodin strmou horskou cestou Ing.Franz Jaindl Weg na parkoviště u dolní stanice nákladní lanovky Rottenmanner Hütte.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.