Kreuzreifhorn  2460 m
Loferer Steinberge    Rakousko
Kudy tam:
Ideálním východiskem je neobyčejně příjemná Schmidt - Zabierow Hütte (1966mnm, majetek DAV Passau),
Schmidt - Zabierow Hütte,
Kreuzreifhorn a Gr.Reifhorn
přístupná z parkoviště v Loferer Hochtal. Příjezd: Linz - Salzburg - Bad Reichenhall - Lofer. Kruhový objezd v Loferu opusťte druhou odbočkou ve směru na Innsbruck. Po 1400 metrech, za autobusovou zastávkou, odbočte vlevo. Pozor nepřejet, jinak se ocitnete znovu na silnici 178, kterou jste opustili před Loferem. Po odbočení nedbejte zákazu vjezdu (pro zájemce o Schmidt-Zabierow Hütte zákaz neplatí) a pokračujte dva kilometry až k parkovišti - dál sjízdná cesta nevede. V závěru doliny se vpravo od cesty nachází rozsáhlý vojenský objekt. Za dobré viditelnosti můžete z Loferu a Loferer Hochtal při troše pozornosti zahlédnout chatu. Z parkoviště chata viditelná není. Výstup trvá 2,5 až 3 hodiny, převýšení 1150m. Základní orientace viz: KOMPASS 14 - Berchtesgadener Land, turistická mapa Rakouska a nebo mapa Loferer Steinberge. Lokální předpověď počasí pro Loferer Alm. Informace o aktuálním vývoji počasí můžete získat telefonicky v českém jazyce na ALPY-INFO.
Výstup:
Stoupání na chatu začíná nezáživným lesním úsekem podél chmurné skalní stěny Schwarzwand, který přechází ve vysoký a strmý práh s keři a stromy - Unteres Trett. Travnato hlinité pasáže se střídají s hladkými vápencovými úseky a neobyčejně kluzkou výdřevou.
Kreuzreifhorn a Gr.Reifhorn
Ve 1280 mnm míjíte zbytky staré chaty Steinbergalm, před závěrem stoupání prahu stojí krásně situovaná lavička, za dobrého počasí nabízející efektní výhled na Lofer a protilehlé vápencové vrcholy. Nad prahem následuje pravý traverz travnatým terénem a stoupání skalními stupni Mittleres Trett a Oberes Trett. Nad Oberes Trett, pod Reifhorny, vás rozcestník postaví před volbu. Můžete vystupovat k chatě přímo, spádnicí členitého skalního hřbetu - po dvaceti minutách máte chatu po pravé ruce. Druhá výstupová cesta vede souběžně se stěnou Breithornu. Na úrovni chaty se tato cesta odpoutává nalevo a protisměrně od rokle Gr.Wehrgrube a vystoupá na Falzköpfl, přímo před schody do chaty - od rozcestí třicet minut. Obě varianty jsou značené. Chata má za sebou zdařilou renovaci, zajímavá úprava prosklením termoskly dělá ze vstupní haly pohodlnou pozorovatelnu Loferu a hor za ním. Matratzenlager pojme 50 zájemců, Zimmerlager 14, což za dobrého počasí v pátek a v sobotu nemusí stačit. Je tedy na místě telefonická rezervace. Rezervace noclehů prostřednictvím mailu není vhodná, odpověď přicházívá i po návratu domů. Elektrické osvětlení se z úsporných důvodů ovládá časovými spínači, takže v noci pozor na náhlou ztrátu orientace. Umývárna nabízí pouze studenou vodu, a to mnohdy velmi skromně tekoucí. Jde o povrchovou vodu, označenou jako nepitná. Zkušenosti s její konzumací jsou však dobré. Nájemkyní chaty je velmi příjemná a nad očekávání hodná Katharina Filzer, exotický člen usměvavého chatového týmu, Pasang Gelu Sherpa, je veselý, ochotný chlapík, zručný kuchař a zdatný horský vůdce.
Již nad úrovní chaty
Sušárna se vytápí pouze při spuštěné elektrocentrále. Gaststube má ve svém středu krásně hřející kachlová kamna, u kterých se výborně sedí a suší promočené oblečení. Noc v Matratzenlageru stojí člena OeAV 10€. Mobilní telefony mají k dispozici rakouskou i německou síť, nejlepší signál najdete na terase a u oken orientovaných k Loferu.

Vlastní výstup na Kreuzreifhorn začíná od chaty pravým sestupem po skalkách k nejbližšímu rozcestníku. Po chvilce následuje další rozcestník, který rozvětvuje výstup na Ochsenhorn a Reifhorny. Značená cesta stoupá skalními stupni úpatí masivu Reifhornů, překračuje nalevo skalní hřbet a travnatým terénem dlouze a mírně stoupá až pod spádnici sedélka Weinschartel mezi Kreuzreifhornem a Gr.Reifhornem. Následuje snadné lezení v kompaktní skále, lezecké partie jsou místy osazeny kovovými pomůckami. Výstup od chaty trvá typicky 2 až 2,5 hodiny.
Vybavení:
Žádné speciální vybavení není nutné, může se hodit přilba.
Traverz Kreuzreifhornu a včerejší sníh
Vrcholová pozitiva:
Masiv Reifhornů je orientován tak šťastně, že zaujme coby štíhlá dominanta zdejších minihor už při pohledu z Loferu. Schmidt-Zabierow Hütte nabízí jiný pohled, a to z bezprostřední blízkosti, kdy vynikne mohutnost lezeckých stěn Reifhornů. Vrcholové výhledy jsou téměř neomezené, nejvíc upoutá svou bělostí rozložitý Grossvenediger.
Jak to bylo:
S modrým nebem nad sebou vyjíždíme v sobotu 27.srpna 2011 krátce po šesté a vezeme si rozhodně lepší předpověď počasí nežli v loňském roce (viz Sněhy na Schmidt-Zabierow Hütte). Máme v úmyslu napravit naši krajně nepříznivou lofererskou bilanci a pokusit se o Kreuzreifhorn, Hinterhorn cestou Nackter Hund a Ochsenhorn. Jedinou nepříjemností je jistota deště během výstupu na chatu. Ve znojemském Intersparu nakupujeme jako vždy pečivo, pivo a jiné horalovy nezbytnosti. Na 182. kilometru dálnice A1 zastavujeme na oblíbeném Rastplatz Allhaming s plodinovou výzdobou. Modré nebe je minulostí a ochlazuje se. Jedeme vstříc studené frontě. Míjíme Salzburg a poutač Burger King a jsme v Německu. U Bad Reichenhall na rozdíl od loňska nebloudíme. Parkoviště v dolině Loferer Hochtal nás vítá vytrvalým deštěm a ponurým šerem. Po druhé odpoledne vyrážíme podél směrovky s
Vrcholový blok Kreuzreifhornu
údajem Schmidt-Zabierow Hütte 3,5 Std., stejně jako před rokem, na zkoušku trpělivosti a psychické odolnosti. Teplota citelně klesá, na horní hraně Oberes Trett se k dešti přidává sníh, coby nemilé připomenutí našeho loňského nevydařeného pobytu zde. Díky deštníkům jsme i po třech hodinách výstupu jakž takž suší. Závěrečné metry ztrpčuje silný ledový vítr, devastující mi deštník. Po dosažení chaty déšť zlomyslně ustává a stoupající mraky odhalují zasněžené vrcholy. Množství sněhu naštěstí není nijak dramatické. Pod terasou chaty, ve vstupní hale i sušárně se, stejně jako loni, povaluje jeskyňářské nádobíčko. Paní Katharina nás srdečně vítá a přiděluje nám místa v Matratzenlageru (15 - 19). Dáváme si tradiční Nudelsuppe. Téměř litr horké, silné a lehce pálivě kořeněné polévky, zahřeje na mnoho způsobů. Od česky mluvícího německého jeskyňáře se dozvídáme množství zajímavostí o týdenních aktivitách jeho "pestronárodnostního speleosdružení" v jedné ze zdejších hlubokých jeskyní. Následuje hraní zbrusu nových kostek, trocha popíjení i pojídání a jde se spát. Zítra, tedy v neděli, má být krásně. Se vstáváním nespěcháme, na hygienu je fronta. A navíc je náš cíl kousek od chaty. Horolezecká kuchyňka založena v šutrech pod vstupní terasou. V 9:15 začínáme sestupovat po skalkách napravo od chaty k rozcestníku. Odsud nabíráme výšku na terasách Kreuzreifhornu, podejdeme v předklonu převis Nas'n a levý, mírně stoupající chodník nás bez větší námahy dovádí pod spádnici sedélka mezi Kreuzreifhornem a Gr.Reifhornem. To vše v mracích. Kousek snadného lezení a po dvou hodinách cesty od chaty jsme u vrcholového kříže (28.8.2011, 11:15) kde na nás už hodnou chvíli čeká Ada. Mraky se začínají rozplývat, naše oblíbená metoda pozdních nástupů má něco do sebe.
Na vrcholu
Difuzní oblačnost pod námi a slunce shora nabízí každému z nás efektní osobní gloriolu (vidmo). Viditelnost se radikálně lepší, oblačnost mizí. Po včerejším dešti je vzduch čistý, dohlednost výborná. 65 kilometrů vzdálený Grossvenediger (navštívený námi vč. Rainerhornu 2.9.2004) máme jako na dlani, identifikujeme i Rainerhorn. Ze sousedního Ochsenhornu, obsypaného lidmi, se nese jakási záhadná smuteční hudba. O půl jedné zahajujeme pohodový sestup, po dvou hodinách jsme na rušné terase Schmidt-Zabierow Hütte a dáváme si zasloužené pivo. Čeká nás dlouhé a pohodlné odpoledne, které věnujeme rozjímání nad náplní dne příštího, který má být zase slunečný. Rozhodování o účasti na Klettersteigu Nackter Hund není snadné.
Upozornění:
Tato stránka je dokumentací osobní zkušenosti, rozhodně není návodem. Vaše bezpečnost spočívá ve vašich rukou, vaše rozhodování musí vždy vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně vašich schopností a fyzického stavu.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, je zbytečnou zátěží a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na váš um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.