Spitzmauer  2446 m
Totes Gebirge    Rakousko
Kudy tam:
Nejkratší přístup nabízí horské středisko Hinterstoder (600 mnm). Jedinou rozumnou základnu pro výstup na Spitzmauer nabízí chata
Prielschutzhaus
Prielschutzhaus (kategorie I, 1420m, tlf. +43-7564-20602, mobil +43-699-1717 7080, e-mail: prielschutzhaus@gmx.at, nájemce Michael Heinrich, Alpenvereins TK Linz).
Příjezd z Moravy: Mikulov - Sankt Pölten - Amstetten - St.Pankraz - Hinterstoder - Parkplatz Polsterlucke. Parkoviště vám za 10 € zajistí stání od 2 až po 7 dní. Pozor na dříve používané parkoviště Schiederweiher. Je určeno jen ke krátkodobému parkování do šesti hodin pobytu a používají ho návštěvníci efektního jezírka Schiederweiher na potoce Krumme Steyr s fotogenickým výhledem na Spitzmauer i gastronomičtí fandové blízké výletní hospody Polsterstüberl. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Prielschutzhaus.
Výstup:
Od parkoviště Polsterlucke, které najdete hned za mostem přes řeku Steyr, jděte na sever po asfaltové silničce Salzsteigweg 09, po níž občas projede mikrobus místní dopravy. Turistické značení cesty na Prielschutzhaus vás spolehlivě a včas svede mírně vlevo asfaltovou cyklostezkou R307 k bývalé usedlosti Polsterlucke, nyní výletní hospodě Polsterstüberl. Za ní vlevo po turistické cestě 201. Brzy poté, co minete Polsterstüberl a cesta vstoupí do lesa, míjíte tabuli označující krátkou odbočku k dolní stanici nákladní lanovky na Prielschutzhaus. Ve stanici lanovky máte telefon, zavolejte nahoru. Jedno zavazadlo přepravují v roce 2021 za 6 €. Následuje efektní vodopád Klinser Wasserfall a stoupání vysokým skalním prahem. Pozor, za mokra kluzké. Serpentinami poblíž lana nákladní lanovky dojdete "zadlouho" na chatu. Z parkoviště Polsterlucke zabere výstup na Prielschutzhaus 2,5 až 3,5 hodiny. Po úspěšném projednání noclehů obdržíte konzumační kartu. Neztratit a předkládat při každé objednávce!
Spitzmauer z terasy Prielschutzhausu
Nocleh v Matratzenlageru stojí člena OeAV v roce 2021 14 €. Nocování si rezervujte ve formuláři na webu chaty. Matratzenlager se nachází ve druhém patře, které nabízí překvapivě i WC. Zimmer a umývárny jsou o patro níže. V přízemí se nachází vstup do Gaststube. Až druhá místnost v pořadí je ta správná pro projednání noclehů a objednávky jídel i pití. Přízemí obsahuje rovněž Trockenraum. Nový nájemce bohužel trestuhodně rezignuje na vytápění těchto důležitých prostor i v silných deštích. Jedinou šanci nabízí obří kamna v Gaststube. Při naplněné ubytovací kapacitě 151 osob dochází k přetlačované o místa na sušících bidlech. Přízemní WC, na rozdíl od sušárny, funguje spolehlivě a nabízí i diskrétní umývací prostor pro jednu osobu. Pitnou vodu do velkých PET lahví napustíte zdarma z vysoké vodovodní baterie v temném zákoutí vpravo přede dveřmi Trockenraumu. Mobilní signál sítě A1 má kvalitu použitelnou pro data. Za krásného rána s nástupem na túru příliš neotálejte, viditelnost se zde často během dopoledne zhoršuje a vrcholové výhledy tím trpí. Není-li hezky, máte času dost. Chodník 201 vás mírně stoupajícím levým obloukem provede kolem dvou odboček. První, kousek od chaty, vede na nejdelší rakouskou ferratu, a to Bert Rinesch Klettersteig. V druhé začíná "normálka" No.260 na Gr.Priel. Mírně stoupajícím traverzem podejdete kotel Kuhkar a horu Brotfall.
 
Východní stěna Spitzmaueru vás nasměruje do zajímavé rokle Klinserschlucht a její labyrint vás za hodinu dovede do sedla Klinserscharte (1780m). Za sedlem odbočuje sutí vlevo vzhůru značená stezka
Stodertaler Klettersteig
k nástupu do zajištěné cesty Stodertaler Klettersteig obtížnosti B, viz foto / topo. Jde o velmi vzdušnou, ale bezpečnou cestu. Exponované, hladké a strmé plotny, které překonáte pomocí množství kramlí, se střídají s traverzy po římsách a lištách. Cesta vyústí po 260 výškových metrech v širokém travnatém platu mezi vrcholy Spitzmauer a Weitgrubenkopf. Odtud na vrchol zbývá asi 1/2 hodiny stoupání lehkým skalním terénem, místy rozlámaným. Celkem od chaty 3 hodiny. Sestup lze absolvovat stejnou cestou, můžete však způsobit potíže těm vystupujícím, kteří nemají psychické rezervy pro zvýšenou expozici při vzájemném míjení. Klasická sestupová cesta traverzuje pod jihovýchodním úbočím a pod jižním hřebenem Weitgrubenkopfu až do úzkého zářezu Meisenbergsattel, za nímž klesá a stáčí se podél jihozápadního úbočí Weitgrubenkopfu směrem ke Klinserscharte.
Vybavení:
Sedací úvazek, ferratový set, přilba.
Vrcholová pozitiva:
Krásu Spitzmaueru lze jako u každého zdařile tvarovaného vrcholu nejlépe ocenit pohledem z odstupu. Nahoře mile překvapí výjimka z rakouského stereotypu vrcholových křížů - kovová plastika alpské protěže. Stodertaler Klettersteig vás zahřeje na těle i na duchu. Za dobré viditelnosti nabízí Spitzmauer působivou vyhlídku na sousední Gr.Priel, celý hřeben Warschenecku nad dolinou Stodertal. A bílý masiv Dachsteinu.
Selfie na Spitzmaueru
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Doporučení:
Nepodceňujte nutnost dlouhodobé technické přípravy před "velkou akcí" - výzbroj, s níž neumíte zacházet, představuje zbytečnou zátěž a ještě vás ohrozí, terén vás zaskočí svými nároky na um. Máte-li pocit dobrodružství, jste za hranicí svých schopností.
Jak to bylo: ✔
Po pondělním deštivém "vyvrcholení" na Grosser Pyhrgas sestupujeme v úterý 31.srpna z Hofalmhütte, dle doporučení Ady rovnou do Spital am Pyhrn. Ada nás během sestupu opouští a běží traverzem pro auto k Bosruckhütte. Pod železničním mostem u potoka Fallbach přebalujeme batohy na další dva dny horské činnosti. Parkoviště Polsterlucke šťastně nalezeno, parkovné zaplaceno, deštníky úspěšně otevřeny. Přestože jdeme jen na chatu a nikoliv na deštivý vrchol jako včera, tříhodinové stoupání v lijáku si "užíváme z první ruky". Do Trockenraumu odkládáme mokré pohorky i oblečení v dobré víře, že chatař v sušárně zatopí. Nezatopil. Naštěstí se podařilo získat několik míst na sušících bidlech v Gaststube.
Na Prielschutzhausu jsme již potřetí, trocha vzpomínání tedy neuškodí. V roce 2003 jsme dosáhli cestou přes Brotfallscharte vrcholu Gr.Priel a nepřízeň počasí nám znemožnila výstup na Spitzmauer. Průstup Stodertaler Klettersteigu na Spitzmauer se povedl hned v následujícím roce 2004. S letošním dvojím přenocováním budeme mít za sebou sedm noclehů na této obří chatě.
Chatařem přidělený Matratzenlager No.11 vypadá chvíli jako čtyřlůžkový pokoj, jde ale jen o šalebnou projekci našeho přání do skutečnosti. Všechny čtyři postele jsou patrové a odkládací prostory mizivé. Naštěstí nemáme na první noc spolunocležníky. Nájemce chaty ve věci ubytování vstřícný nebyl, večerní posezení zde je přesto stejně příjemné jako v dávných letech 2003 - 04.
Vrcholová protěž
Konzumační kartu máme hned zkraje řádně proškrtanou díky mírně popletenému personálu.
Místo objednané Nudelsuppe bereme zavděk Tagessuppe = rajská, Radler za 4,5 € střídáme za účelem doplnění tekutin s půllitrem AV Getränk Orangade za pouhých 2,7 €.
Ráno jsme si přispali, oranžový Spitzmauer za oknem však volá. K přípravě snídaně a čaje na cestu zajistil Ada u chataře Teewasser vč. termosky. Dnes nás očekává velice kombinovaná horská činnost. Míříme na Temlberg, s Adovou mezihrou "Spitzmauer cestou Stodertaler Klettersteig". Abychom neměli času zbytečně nazbyt, odcházíme z terasy chaty až v 9:50. "Družstvo Temelberg" volí rozvážné tempo, Ada vyráží zostra. V 11:30 nastupuje do Klettersteigu a ve 12:30, 1.září 2021, pořizuje na Spitzmaueru vrcholové selfie. Na dálku mu držíme palce, čeká ho dlouhý a nepříjemný traverz pod úbočím Weitgrubenkopfu až do úzkého zářezu Meisenbergsattel, pak ztráta výšky kolem severozápadního úbočí Weitgrubenkopfu s traverzem exponovaného suťoviska do Klinserschluchtu. A rychlý výstup směrem k Temlbergsattel za námi ostatními.

• • První pokus o Spitzmauer byl 2.9.2003 ukončen v sedle Klinserscharte pro námrazu ve Stodertaler Klettersteigu, intenzivní mrznoucí srážky a silný vítr. • •

• • Druhý pokus o Spitzmauer, a to 29.8.2004 vedl k úspěšnému dosažení vrcholu cestou Stodertaler Klettersteig. • •
Vyhlídka nad Vorderstoderem: uprostřed Spitzmauer, vpravo v mracích Grosser Priel
zavřít foto