Temlberg  2331 m
Totes Gebirge    Rakousko
Kudy tam:
Nejkratší přístup nabízí horské středisko Hinterstoder (600 mnm). Jedinou rozumnou základnu pro výstup na Spitzmauer nabízí chata
Prielschutzhaus
Prielschutzhaus (kategorie I, 1420m, tlf. +43-7564-20602, mobil +43-699-1717 7080, e-mail: prielschutzhaus@gmx.at, nájemce Michael Heinrich, Alpenvereins TK Linz).
Příjezd z Moravy: Mikulov - Sankt Pölten - Amstetten - St.Pankraz - Hinterstoder - Parkplatz Polsterlucke. Parkoviště vám za 10 € zajistí stání od 2 až po 7 dní. Pozor na dříve používané parkoviště Schiederweiher. Je určeno jen ke krátkodobému parkování do šesti hodin pobytu a používají ho návštěvníci efektního jezírka Schiederweiher na potoce Krumme Steyr s fotogenickým výhledem na Spitzmauer i gastronomičtí fandové blízké výletní hospody Polsterstüberl. Základní orientace viz turistická mapa centrovaná na Prielschutzhaus.
Klinserscharte
Výstup:
Od parkoviště Polsterlucke, které najdete hned za mostem přes řeku Steyr, jděte na sever po asfaltové silničce Salzsteigweg 09, po níž občas projede mikrobus místní dopravy. Turistické značení cesty na Prielschutzhaus vás spolehlivě a včas svede mírně vlevo asfaltovou cyklostezkou R307 k bývalé usedlosti Polsterlucke, nyní výletní hospodě Polsterstüberl. Za ní vlevo po turistické cestě 201. Brzy poté, co minete Polsterstüberl a cesta vstoupí do lesa, míjíte tabuli označující krátkou odbočku k dolní stanici nákladní lanovky na Prielschutzhaus. Ve stanici lanovky máte telefon, zavolejte nahoru. Jedno zavazadlo přepravují v roce 2021 za 6 €. Následuje efektní vodopád Klinser Wasserfall a stoupání vysokým skalním prahem. Pozor, za mokra kluzké. Serpentinami poblíž lana nákladní lanovky dojdete "zadlouho" na chatu. Z parkoviště Polsterlucke zabere výstup na Prielschutzhaus 2,5 až 3,5 hodiny. Po úspěšném projednání noclehů obdržíte konzumační kartu. Neztratit a předkládat při každé objednávce!
Temlberg
Nocleh v Matratzenlageru stojí člena OeAV v roce 2021 14 €. Nocování si rezervujte ve formuláři na webu chaty. Matratzenlager se nachází ve druhém patře, které nabízí překvapivě i WC. Zimmer a umývárny jsou o patro níže. V přízemí se nachází vstup do Gaststube. Až druhá místnost v pořadí je ta správná pro projednání noclehů a objednávky jídel i pití. Přízemí obsahuje rovněž Trockenraum. Nový nájemce bohužel trestuhodně rezignuje na vytápění těchto důležitých prostor i v silných deštích. Jedinou šanci nabízí obří kamna v Gaststube. Při naplněné ubytovací kapacitě 151 osob dochází k přetlačované o místa na sušících bidlech. Přízemní WC, na rozdíl od sušárny, funguje spolehlivě a nabízí i diskrétní umývací prostor pro jednu osobu. Pitnou vodu do velkých PET lahví napustíte zdarma z vysoké vodovodní baterie v temném zákoutí vpravo přede dveřmi Trockenraumu. Mobilní signál sítě A1 má kvalitu použitelnou pro data. Za krásného rána s nástupem na túru příliš neotálejte, viditelnost se zde často během dopoledne zhoršuje a vrcholové výhledy tím trpí. Není-li hezky, máte času dost.
Temlbergsattel 2070 m. Je 13:30
Chodník 201 vás mírně stoupajícím levým obloukem provede kolem dvou odboček. První, kousek od chaty, vede na nejdelší rakouskou ferratu, a to Bert Rinesch Klettersteig. V druhé začíná "normálka" No.260 na Gr.Priel. Mírně stoupajícím traverzem podejdete kotel Kuhkar a horu Brotfall.
 
Východní stěna Spitzmaueru vás nasměruje do zajímavé rokle Klinserschlucht a její labyrint vás za hodinu dovede do sedla Klinserscharte (1780m). Dlouhé pokračování cestou 201 do Temlbergsattel nabírá pozvolna výšku zajímavým terénem se snadnými a krátkými lezeckými partiemi. Postupně minete odbočení do Stodertaler Klettersteigu a dále na Normalweg Spitzmauer. Dosažení Temlbergsattel od Klinserscharte zabere asi 2 hodiny, od chaty Prielschutzhaus celkem 3 hodiny. Na Temlberg zbývá zdolat za 25 minut 261 výškových metrů v místy lezeckém terénu obtížnosti I UIAA.
Vybavení:
Trpělivost a základní lezecké dovednosti.
Vrcholová pozitiva:
Skromný vrcholový kříž zde dává tušit malou návštěvnost. Pokud jste již zdolali zdejší exkluzivity Gr.Priel a Spitzmauer, Temlberg nabízí pohled na ně "z první řady". Při dobré viditelnosti zahlédnete i masiv Dachsteinu.
Upozornění:
Tato stránka dokumentuje osobní zkušenost, rozhodně není návodem. Bezpečí spočívá ve vašich rukou, rozhodování musí vycházet ze stavu terénu, povětrnostních podmínek, úrovně schopností a fyzického stavu všech účastníků akce.
Jak to bylo: ✔
Po pondělním deštivém "vyvrcholení" na Grosser Pyhrgas sestupujeme v úterý 31.srpna z Hofalmhütte, dle doporučení Ady rovnou do Spital am Pyhrn.
Temlberg, výstupové úbočí
Ada nás během sestupu opouští a běží traverzem pro auto k Bosruckhütte. Pod železničním mostem u potoka Fallbach přebalujeme batohy na další dva dny horské činnosti. Parkoviště Polsterlucke šťastně nalezeno, parkovné zaplaceno, deštníky úspěšně otevřeny. Přestože jdeme jen na chatu a nikoliv na deštivý vrchol jako včera, tříhodinové stoupání v lijáku si "užíváme z první ruky". Do Trockenraumu odkládáme mokré pohorky i oblečení v dobré víře, že chatař v sušárně zatopí. Nezatopil. Naštěstí se podařilo získat několik míst na sušících bidlech v Gaststube.
Na Prielschutzhausu jsme již potřetí, trocha vzpomínání tedy neuškodí. V roce 2003 jsme dosáhli cestou přes Brotfallscharte vrcholu Gr.Priel a nepřízeň počasí nám znemožnila výstup na Spitzmauer. Průstup Stodertaler Klettersteigu na Spitzmauer se povedl hned v následujícím roce 2004. S letošním dvojím přenocováním budeme mít za sebou sedm noclehů na této obří chatě.
Chatařem přidělený Matratzenlager No.11 vypadá chvíli jako čtyřlůžkový pokoj, jde ale jen o šalebnou projekci našeho přání do skutečnosti. Všechny čtyři postele jsou patrové a odkládací prostory mizivé. Naštěstí nemáme na první noc spolunocležníky. Nájemce chaty ve věci ubytování vstřícný nebyl, večerní posezení zde je přesto stejně příjemné jako v dávných letech 2003 - 04. Konzumační kartu máme hned zkraje řádně proškrtanou díky mírně popletenému personálu. Místo objednané Nudelsuppe
Temlberg, typický výstupový terén
bereme zavděk Tagessuppe = rajská, Radler za 4,5 € střídáme za účelem doplnění tekutin s půllitrem AV Getränk Orangade za pouhých 2,7 €.
Ráno jsme si přispali, oranžový Spitzmauer za oknem však volá. K přípravě snídaně a čaje na cestu zajistil Ada u chataře Teewasser vč. termosky. Dnes nás očekává velice kombinovaná horská činnost. Hlavním cílem je Temlberg, s Adovou mezihrou "Spitzmauer cestou Stodertaler Klettersteig". Abychom neměli času zbytečně nazbyt, odcházíme z terasy chaty až v 9:50. "Družstvo Temelberg" volí rozvážné tempo, Ada vyráží zostra. V 11:30 nastupuje do Klettersteigu a ve 12:30 pořizuje vrcholové selfie na Spitzmaueru. Na dálku mu držíme palce, čeká ho dlouhý a nepříjemný traverz pod úbočím Weitgrubenkopfu až do úzkého zářezu Meisenbergsattel, pak ztráta výšky kolem severozápadního úbočí Weitgrubenkopfu s traverzem exponovaného suťoviska do Klinserschluchtu. A rychlý výstup směrem k Temlbergsattel za námi ostatními.
My, zájemci o Temlberg, postupujeme vytrvale terénem místy bludištního charakteru, naštěstí dobře značeným. Pod sedlem potkáváme německy zdravícího svižného mladíka, ze kterého se večer na terase Prielschutzhausu vyklube "Jéňa z Mělníka". Temlbergsattel dosahujeme ve 13:25. Masiv Temlbergu se střídavě halí do mraků a pofukuje studený vítr. Zbývající půlhodina na vrchol Temlbergu
Spitzmauer, kříž a Ada na Temlbergu
nás při představě večerního návratu na chatu neláká, přenecháme ji Adovi. Fotografujeme se navzájem s příchozí dvojicí a zahajujeme návrat. Před rozcestím pod Weitgrubenkopfem se setkáváme s Adou spěchajícím ze Spitzmaueru na Temlberg. Přejeme mu úspěch a bezpečí. Pokračujeme v sestupu. V Klinserscharte nahlížíme do roklinky plné kovových předmětů. Jde o "Schrott vom Flugzeugabsturz der JU52". Na kříži poblíž nacházíme vysvětlení "Zum Gedenken an Kurt Gerlach JU52 ~ 1942". V 17:10 docházíme na terasu chaty, věnujeme se pití Radlera a čekání na Adu.
Ada mezitím v 15:25, 1.září 2021, dosahuje vrcholu Temlberg. A v šest večer je šťastně mezi námi na terase Prielschutzhausu. To se nám to dobývají vrcholy, když na to máme lidi.
Pořizujeme temná večerní fota hor a po zbytek večera leccos pojídáme a popíjíme za mírného hraní karet v Gaststube. Nutno zmínit, že Nudelsuppe zde mají nesrovnatelně chutnější než na předchozí Hofalmhütte. V Matratzenlageru zjišťujeme, že nám přibyl jediný spolunocležník, a to Jéňa.